Хипохондрия – моля за помощ

  • 88 038
  • 774
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 212
И хайде като един истински хипохондрик веднага прочетох какво е PSA  Embarassed
Значи, това не е 100% показател за рак на простата, може да е повишен и при други състояния и ето тук се "прокрадва" единия ми страх...

Значи да приемем, че баща ти е съвестен гражданин и по свое настояване получава талон за изследване от лекаря (чул е, че е на възраст, когато трябва да го направи). Отива, пуска и резултатът излиза положителен. Има джипита, които ще задълбаят, но има и такива които ще кажат: ще изчакаме 3 месеца, имаш уроинфекция вземи пий тоз АБ.....но няма да предприемат по-сериозни действия. Е, в този случай ще има ли някакво значение, че баща ти си е пуснал ПСА навреме?

# 136
  • Мнения: 1 897
Разбира се, че можеше да го предотврати ако се е следил редовно след 50г. възраст. Първо се получава една доброкачествена хиперплазия, която също покачва PSA, следи се, пие си добавките и не се стига до рак.

За мен всеки рак открит навреме е лечим. Това става само с профилактика. Баща ми имаше късмета, че спря да уринира. Според лекаря му е уцелил шестица, защото при 80% от случаите този рак дава симптоми едва когато е много късно.

За мен хубавото при хипохондриците, е че и да има нещо ще се открие на време и може да бъде излекувано. Другото може да не, дразнят околните, разбираемо е, но все пак така може да си спасят живота. Защото по-добре излишно посещение при лекар, отколкото страшна болест открита късно.

# 137
  • Мнения: 1 897
И хайде като един истински хипохондрик веднага прочетох какво е PSA  Embarassed
Значи, това не е 100% показател за рак на простата, може да е повишен и при други състояния и ето тук се "прокрадва" единия ми страх...

Значи да приемем, че баща ти е съвестен гражданин и по свое настояване получава талон за изследване от лекаря (чул е, че е на възраст, когато трябва да го направи). Отива, пуска и резултатът излиза положителен. Има джипита, които ще задълбаят, но има и такива които ще кажат: ще изчакаме 3 месеца, имаш уроинфекция вземи пий тоз АБ.....но няма да предприемат по-сериозни действия. Е, в този случай ще има ли някакво значение, че баща ти си е пуснал ПСА навреме?

Не, няма такова нещо. На свекър ми също излезе високо ПСА и веднага изпращат на биопсия. При него се оказа доброкачествено.

# 138
  • Мнения: 212
Това прочетох в интернет /че може и причината да е друга/. Ето още едно доказателство, че нет-а може да подведе  Peace

# 139
  • Мнения: 1 897
Това прочетох в интернет /че може и причината да е друга/. Ето още едно доказателство, че нет-а може да подведе  Peace

Причините за покачване на ПСА са няколко - карцином, доброкачествана хиперплазия, възпаление и т.н. Тогава лекарят назначава допълнителни изследвания и урина. Ако урината е стерилна се прави т.н. туширане в ануса и преглед с ехограф. Ако простата е увеличена, лекарят назначава биопсия. Ако е доброкачествено увеличението, биопсията се повтаря през 3м. Ако човек има желание да живее, ходи и се следи. Това е! Ако пък се превърне в злокачествено, ще се хване в много начален стадий и лечението ще е лесно.

# 140
  • Мнения: 212
Ако джипитата си вършат работа и не претупват нещата.  Peace Старата ми ЛЛ никога не откриваше проблем - за акнето ми, тя собственоръчно ми изписа противозачатъчни, а след това за болки в кръста- антибиотик, защото била сигурна, че правя бъбречка криза  Shocked Laughing ooooh!
Без да бъда хипоходричка тогава, я попитах дали няма да ми пусне изследване и отговорът беше: Бе за кво са ти, слушай кво ти казвам аз!...и ми тикна рецептата....

# 141
  • Мнения: 1 897
Аз не съм хипохондричка, но отдавна спрях да разчитам на ЛЛ да ме лекува. Ако не мога да се справя с нещо сама, винаги отивам на специалист. Естествено, когато съм сигурна, че ми има нещо. Grinning
 
Ползвам ЛЛ само за направления и болнични. Почти всички ЛЛ са зле, затова винаги трябва да изискваме направление за специалисти. Наше право е.
 
Впрочем моята преди искаше да ме изкара хопохондричка, само и само да не ми даде направление за ехограф. Отидох с оплакване и болки в жлъчката. Каза ми:" Ти пък откъде знаеш как боли жлъчка?"

Като настоях и отидох, то цяла кариера с камъни излезе, че имам в жлъчката. Вече знае, че като поискам нещо е достоверно и никога не спори с мен.

# 142
  • Мнения: 212
Ако не мога да се справя с нещо сама, винаги отивам на специалист. Естествено, когато съм сигурна, че ми има нещо. Grinning
Цитат


Ей, така искам да съм и аз! Да мога да различавам проблема от хипохондрията.  Peace

# 143
  • Мнения: X
Разбира се, че можеше да го предотврати ако се е следил редовно след 50г. възраст. Първо се получава една доброкачествена хиперплазия, която също покачва PSA, следи се, пие си добавките и не се стига до рак.


Само едно най-добронамерено уточнение: доброкачествената хиперплазия не води до рак. Тя не е преканцероза. Става въпрос за две различни състояния.

# 144
  • Мнения: 1 897
Разбира се, че можеше да го предотврати ако се е следил редовно след 50г. възраст. Първо се получава една доброкачествена хиперплазия, която също покачва PSA, следи се, пие си добавките и не се стига до рак.


Само едно най-добронамерено уточнение: доброкачествената хиперплазия не води до рак. Тя не е преканцероза. Става въпрос за две различни състояния.

Разбира се, че не води, но трябва да се следи. Може някой цял живот да си е с доброкачествена, но доброкачествената може да стане и злокачествена. 

# 145
  • Мнения: 8 949
utro77, имам чувството, че мъжът ти ще си отдъхне ако наистина се разболее от рак... Shocked
Защо не го питаш така ли е?

Глупости! Naughty
Като изключим съмнението/ страха, че са болни от сериозни болести, хипохондриците са си съвсем нормални хора.  И лошите изследвания няма да ги зарадват така, както няма да зарадват и теб примерно.

За моя мъж споделих, за да могат по някакъв начин хипохондриците тук да се погледнат от страни.

Май нямам какво друго да ви кажа. Не ми се чете повече за болести!

ОСТАНЕТЕ СИ СЪС ЗДРАВЕ!   bouquet

# 146
  • Мнения: 1 156
ДОбър ден и от мен - 25 годишна хипохондричка (до доказване на противното! )
 #Cussing out #Crazy Rolling Eyes Embarassed Shocked Twisted Evil

# 147
  • Мнения: 507
ДОбър ден и от мен - 25 годишна хипохондричка (до доказване на противното! )
 #Cussing out #Crazy Rolling Eyes Embarassed Shocked Twisted Evil

Точно така хипохондричка до доказване на противното, ...другото с поставянето на "диагнозата" хипохондрия е вкарване във филми и психози.
Хипохондрията е променлива плаваща величина, зависима и от светогледа на този който съди за нея.
А не константа.

# 148
  • Мнения: 11 337
Хипохондрията е променлива плаваща величина, зависима и от светогледа на този който съди за нея.
А не константа.

Кое те кара да мислиш така?

# 149
  • Мнения: 507
От много страни може да се погледне и е дълго, най много някой да възруптай.  Всичко което съм писала вече също е свъзрано  с този въпрос.  
Ще засегна накратко само няколко неща. Аз че мисля разни работи мисля, НО  има и такива които са си така независимо от мен.

1. Диагнози и болести  са шизофренията и БАР, въпреки че и тук  има известна доза субективизъм , относителност,  трудности и грешки в диагностицирането.  Доказателство за субективизма е че един психиатър не върши работа за поставяне на диагноза, а е необходимо мнението на най малко двама независими такива.
С шизофрения и БАР се занимават на първо място психиатрите, …психотерапевтите и психолозите също има с какво да помогнат но те са след това. Тук вече не слагам кавички на понятията болест и диагноза, защото са си баш такива – психични болести. Става въпрос и за пълна или частична невменяемост……………………….

2. Има и  една категория психични проблеми която е наречена гранични състояния………………………………………………...

3. При психичните разстройства  към които спада като цяло и хипохондрията нещата се обръщат, субективизма и относителността рязко се покачват. Няма обективни критерии за „диагностика“. На един човек  трима психиатри могат да сложат три различни „диагнози“/етикета………………примерно генерализирана тревожност, хипохондрия, натраплива невроза, и никой от тях няма да е особено много сгрешил.
Не мога да отделя хипохондрията от другите  състояния, те винаги са комбинирани, с превес на някое, …няма и много смисъл да се говори за хипохондрията принципно теоретично, важно е в каква конфигурация е тя при отделната личност и се осъзнае и значимостта на реалните физически заболявания които всеки си има някакви леки или по сериозни.
 
Психолозите и психотерапевтите  не са лекари и те не лекуват болести,  занимават се с науката за душата …и помагат на психично здрави хора  които преживелищният им жетейски опит ги е докарал до състояние на чувствата и мислите, което им пречи малко или много в живота.
Та психичните разстройства са - състояние на мисълта и чувствата,  не болест. Нали от както се роди един човек основният му стремеж е да ги развива, променя и обогатява, как ще са константа.

Основната работа тук е за психотерапевтите или психолозите, психиатрите могат само да изпишат симптоматично  хапчета да притъпят степен на трвожност, безсъние и прочие.Тук диагнозата е условна и е важна повече за психиатъра, тя по скоро е да има език на който да се комуникира, води документация и администрация, да прецени психиатъра групата на лекарствата които да даде.

По нагоре писах че няма напълно изчистени психични разстройства. НО Няма и напълно изчистени хора от психични разстройства, всеки си живее в някакви си негови филми, неврози и зависимости. Има една приказка всеки си е башка луд, всеки луд по своему. Като казвам всеки имам предвид буквално всеки, дори и специалистите примерно психотерапевтите. Даже поради този факт е нужно преди да започнат да се занимават със свои клиенти/“пациенти“,  те самите да минат през своя собствена психотерапия, да осветлят комплексите си да постигнат образно казано стерилност и да не изкривяват терапията на клиента си през собствената си невроза.
Та ако хората с психични разстройства са болни, то трябва всички хора по света да са и те болни.



Общи условия

Активация на акаунт