Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте. Ще се опитам да бъда максимално кратък.

Аз съм мъж на 24 години. Преди 3 години изживях дълбок емоционален стрес в следствието на който получих "хроничен колит" по данни на колоноскопията от Военна Болница. Всичко хубаво, ама този колит не остана само в червата ами получих и други симптоми, най-силно проявените това лято, включващи:

- кандида на пениса
- промени в настроението
- болки в ставите на пръстите на двете ръце
- тъпа болка във врата
- често главоболие
- силна умора, проблеми със съня, трудност при ставане сутрин
- болки в мускулите
- газове, подуване, диария, запек, гадене и като цяло непоносимост към каквато и да е храна

След дълго четене на английски (понеже бях в Щатите това лято) се натъкнах на информация, че причината за всички тези несполуки може да е пробив на стената на дебелото черво или както те го наричат "leaky gut syndrome" и оттам всичките гадни бактерии като Кандида Албиканс и Превотела Копри да влизат в кръвта.

Въпроса ми е дали знаете лекари в България, които може да са запознати с тези симптоми и които има шанс да ми помогнат или ако някоя дама се е изправяла пред същия проблем, тъй като прочетох, че засяга предимно женския пол? Благодаря ви предварително.

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Разбирам от поста Ви, че до диагнозата се е стигнало с четене по форуми. Не с физически прегледи. Така ли е?

# 2
  • Мнения: 19 245
Имате ли назначено лечение за ХУХК? Той може да даде разни други усложнения. По-добре пишете и в темата за колита : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=116779.1995;topicrefid=20

# 3
  • Мнения: 6
Разбирам от поста Ви, че до диагнозата се е стигнало с четене по форуми. Не с физически прегледи. Така ли е?

Здравейте. До диагнозата "хроничен колит" се стигна след колоноскопия направена във Военна Болница. Не става въпрос нито за язвен колит нито за болест на Крон, а обикновен синдром на раздразненото дебело черво. Проблемът бе, че лекарствата предписани ми от лекарите там, атакуват единствено симптомите, но не и огнището на проблема. До връзката с кандида и други бактерии стигнах след четене на много литература на английски, както и публикации на американски лекари. Стигнах до този извод, понеже имах много от симптомите, които не са характерни единствено за колита като кандидозни инфекции или така наречените "yeast infections". Както ми бе подсказано от друг потребител това най-вероятно става въпрос за "пропускливи черва" или състояние, което се характеризира с нарушена флора на дебелото черво и се лекува с пробиотици, диета, анти-бактериални лекарства и добавки като кокосово олио, екстракт от грейпфрут, чесън и т. н. Тоест диагнозата не е сериозна и до колкото разбирам е лечима, но ако не и бъде обърнато внимание може да доведе до по-сериозни последствия. За това търся лекар или диетолог, който е способен да ми назначи диета и програма, която да се бори с проклетите гадинки в червата, защото не искам да рискувам със самолечение.

# 4
  • Мнения: 6
По мое собствено мнение това е най-точната диагноза:

http://media.silabg.com/sindrom-na-propusklivite-cherva-news633.html

Просто ми се иска да знам дали има лекари или диетолози, които биха изготвили хранителен и лечителен режим.

# 5
  • Мнения: 3 096
На мен гастроентеролог ми сложи като диагноза синдром на раздразненото черво и ми даде направление за диетолог. Диетологът ми изпринтира диетата от интернет. Ето ти я безплатно:

http://www.ibsdiets.org/fodmap-diet/fodmap-food-list/

Това е по-добре написано:
https://stanfordhealthcare.org/content/dam/SHC/for-patients-comp … lowfodmapdiet.pdf

Много бях скептична в началото, но тази диета ми помогна доста. А дори не я спазвах съвсем стриктно. Достатъчно ми беше да елиминирам меките сирена, черешите и още няколко неща. Пробвай.

# 6
  • Мнения: 19 245
Аз от първия пост останах с впечатлението, че имате язвен колит. Щом не е такъв, то тогава може и диетолог да търсите.
Сирена, при кой диетолог си ходила?
Скрит текст:
Аз бях с диагноза колит и гастрит. Ходих при д-р Гайдурков и диетата, както и хомеопатия ми повлияха страшно добре. Но това беше преди 3-4 години. Сега чувам противоречиви отзиви за него.
Моята диета беше две седмици сурови плодове, зеленчуци, някои видове алкализиращи ядки, суров жълтък (който пропусках), авокадо, зеленчукови фрешове, смлян пълнозърнест сусам. После захранване две седмици-към горните се включваха безглутенови зърнени, варени зеленчуци, картофи. После известно време избягвах глутена, млечните и т.н.
За кандидата, може би освен антимикотик, е добре да се избягват сладкото и млечните.

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2015/02/02/an … herbs-spices.aspx
http://www.mamavation.com/2015/08/12-inflammatory-foods.html?utm … exchange_facebook

Последна редакция: вт, 06 окт 2015, 19:09 от Пролетен дъждец

# 7
  • Мнения: 3 096
Диетоложката, където ходих, е в САЩ. Дори не и помня името. Тук са навсякъде и доста разпространени този вид специалисти.

# 8
  • Мнения: 6
Благодаря много за информацията. Само искам да попитам дали е резонно да отида и на микробиолог, тъй като прочетох, че Професор Д-р Тодор Кaнтарджиев има опит с кандидоза и други бактериални инфекции. Също така дали сте чували за лечение с метронидазол тъй като явно убива доста бактерии в червата?

# 9
  • Мнения: 4 730
Аз съм със СРДч и имам същите симптоми, които описа... Само да ти кажа, че това всъщност не е реално заболяване и то не се лекува... Има периоди на кризи (обостряне) и подобрение... Кризите могат да се провокират от храна, от нерви и стрес и може и ей така без никакъв повод... Влез в темата за колита и прочети колко хора страдат от тази кошмарна "болест" и как и с какво се лекуват...
Първото което е добре да направиш, ако не си все още е да се изследваш за Хеликобактер пилори, тази бактерия е виновна за проблемите в стомаха и червата... Ако я имаш трябва да пиеш антибиотици и други добавки, за да се справиш с нея. После диети, пробиотици, спазмолитици и така... Положението не е розово, като се има в предвид, че от тази диагноза няма спасение... Но все пак за всеки е различно, при теб може да не е станало хронично и да се оправиш по-бързо... Успех...
А колкото до Кандида, всеки човек носи в тялото си гъбички, но когато си здрав и със силна имунна система, те са под контрол... Проблема е когато си болен и има срив на имунната система, гъбичките започват да се размножават къде ли не...

Последна редакция: пт, 09 окт 2015, 21:27 от lunna pateka

# 10
  • Мнения: 6
Извинявайте, но не може да не е реална болест, като се имат в предвид всички реални симптоми. Най-малкото болките в дебелото черво и ставите са ми реални, а другите неща само допринасят. Също така смятам, че тази диагноза се лекува, но западната медицина не търси лек, поради не-животозастрашаващия характер. Лек някъде има. Доста изследвания показват връзката на СРЧ с бактерията Кандида и други. Тоест при намаляване нивата на тези бактерии в червата, може да се излекува и синдрома, но това е доста трудоемка и понякога почти невъзможна задача. Все пак има случаи при напълно излекувани пациенти.
Може да прочетете повече тук:

https://experiencelife.com/success-stories/2012/12/05/how-i-heal … hers-do-the-same/

# 11
  • Мнения: 4 730
Drazen, за съжаление ние хората със синдрома на раздразнените черва не сме болни, но се чувстваме като болни... Аз също недоволствах пред моя доктор, който твърди, че нищо ми няма, а аз не се чувствам на моменти никак добре... Но е факт, че изследванията нищо не показват, уж всичко е в норма, а аз съм като болна... Единственото което имах е Хелик.пилори и може би това ми причинява раздразването на червата... Но като чета колко трудно се лекува тази бактерия, пих толкова силни антибиотици, сега не смея пак да отида да пусна ново изследване...  ooooh!
Но аз все си мисля, че проблема е по-скоро генетичен, по наследство... В нашия род има хора с подобни на моите симптоми, непоносимост към някои храни, алергии и други... Просто храносмилателната ми система не функционира нормално, както при другите хора. Никога не съм пушила, не пия алкохол, не ям тежки, мазни,пикантни храни, никога не преяждам и пак имам храносмилателни проблеми и то от много години... Може да са гъбички, може и паразити някакви или бактерии, които да са причината, но такива изследвания кой сега прави и дали резултатите са реални? Аз отдавна търся отговори...

# 12
  • Мнения: 6
Не спирайте да търсите. Отговор трябва да има. Най-малкото, защото тялото е направено така, че с подходящата помощ да се само-излекува. Направете си тест за имуноглобин IgA, IgG, IgM, защото доколкото чета тези нива на имунната система индикират дали имате инфекция от Кандида или другия паразити и бактерия. Не знам какво представляват, защото аз самия още не съм се изследвал, но планирам в най-скоро време. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт