Сдружение „Фридрих Шилер“ - Тема 4 (прием 2016)

  • 146 365
  • 1 188
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 262
Благодаря за новата тема  bouquet

# 16
  • Мнения: 66
Запис и от мен. Нещо не остава много време за подготовка, не знам как ще се представи на изпита... Засега сме на Крокотак, оставих Азбуката за след Нова Година.
Имате ли идея кога ще обявят дати и свободни места?

# 17
  • Мнения: 423
Запис и от мен. Нещо не остава много време за подготовка, не знам как ще се представи на изпита... Засега сме на Крокотак, оставих Азбуката за след Нова Година.
Имате ли идея кога ще обявят дати и свободни места?

Миналата година ги изкараха края на януари.
Аз попрехвърлих старите теми и нещо не ми става ясно в 55-то има ли подготвителни класове или всички са в 145-то и кое у-ще все пак е по-добре (като база, уреденост..и т.н.)....За нас и двете у-ща са горе-долу на еднакво разстояние.

# 18
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
И в 55то има ПУК.
Доколкото разбрах тази година в 145 е по-зле и от миналите години - преградени стаи, заради многото класове и други подобни недоразумения.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 549
И аз с въпрос - доколкото разбрах в 55-то по задължителната програма на МОН от 2-ри клас всички учат немски, а не английски ? Вярно ли е това ?
За мен би било проблем, ако бидем приети, избрем 55-то и решим да се местим след 4-ти клас.
И втори въпрос имам поне 10-на близки и по-далечни познати с деца в Шилер и 80 % от тях или преместиха или се готят да местят децата си след 4-ти клас. Защо ? Уж са доволи, но какво се случва след 4-ти клас ?
   

# 20
  • Мнения: 423
И аз с въпрос - доколкото разбрах в 55-то по задължителната програма на МОН от 2-ри клас всички учат немски, а не английски ? Вярно ли е това ?
За мен би било проблем, ако бидем приети, избрем 55-то и решим да се местим след 4-ти клас.
И втори въпрос имам поне 10-на близки и по-далечни познати с деца в Шилер и 80 % от тях или преместиха или се готят да местят децата си след 4-ти клас. Защо ? Уж са доволи, но какво се случва след 4-ти клас ?
   
Е то това не е само в Шилер, отвсякъде чувам, че децата масово ходят на уроци по математика в СМГ (още от 3-ти клас) и после кандидатстват в СМГ, ако не ги приемат отиват в частната математическа гимназия.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 549
И аз с въпрос - доколкото разбрах в 55-то по задължителната програма на МОН от 2-ри клас всички учат немски, а не английски ? Вярно ли е това ?
За мен би било проблем, ако бидем приети, избрем 55-то и решим да се местим след 4-ти клас.
И втори въпрос имам поне 10-на близки и по-далечни познати с деца в Шилер и 80 % от тях или преместиха или се готят да местят децата си след 4-ти клас. Защо ? Уж са доволи, но какво се случва след 4-ти клас ?
   
Е то това не е само в Шилер, отвсякъде чувам, че децата масово ходят на уроци по математика в СМГ (още от 3-ти клас) и после кандидатстват в СМГ, ако не ги приемат отиват в частната математическа гимназия.

Не е местене само в мат. паралелки (поне моята извадка показва друго). За математематическите паралелки е ясно. Аз минах вече по този път с каките от кварталоното у-ще (с прекрасна класна) в математическа палалелка и целта на кандидатстването в Шилер на малката ми е точно тази - да избегна местене след 4-ти клас. За мен към момента е проблем да получа достоверна информация какво се случва с обучението по езика и по другите предмети след 4-ти клас в Шилер.
Струва ми се безумно 5 г. интензивно да учиш език (труден) и след това или да го зарежеш, или да го учиш другаде.
Моля, някой с по-голямо дете в Шилер ако може да се включи с отговор на въпросте ми за прогимназията в Шилер - 5-7 клас.

# 22
  • Мнения: 338
Имам съседка с дете в 6 клас в 145-то и нейното мнение е, че след 4 клас нивото по останалите предмети (без немския) пада.

# 23
  • Мнения: 1 970
Дано някой Ви даде по-актуална информация, моята дъщеря завърши седми клас на Шилер в 55-то преди 2 години... Сега е 10-ти клас вече.
По този въпрос е писано напред в темата нееднократно.
По наше време след 4-ти клас от 3 класовете на Шилер в 55-то станаха 2. Другите деца поеха към други училища или СМГ.
Немският след 4-ти клас от всеки ден (10-12 часа) става два пъти в седмицата лед обяд , освен сутрешният. и са май 6 часа общо.
Така че, в прогимназията 5-7 клас, поне в 55-то на Шилер, който искаше да учи немски си учеше и си взе сертификатите. Но половината грубо от учениците, особено в седми клас просто нямаха време за него в 7-ми клас и естествено бе свързано с истерията покрай НВО и изпитите, бяха претоварени с уроци и нямаха време.. Не всички, повтарям...
Та, немалко започват да се готвят още от 6-ти клас за това и немският им остава на заден план.
Права сте, че е малоумно да зарежеш 5 години немски... Не всички го мислят, обаче.
По тази логика, моята девойка вече втрета година си продължава с частни уроци по немски, веднъж седмично, колкото да не губи форма, макар да има вече Б2. Но на 15-16 не е като на 7-8 год, не можеш да забравиш така език. А да не Ви казвам, как елементарно им идва английският особено или френският (при нас той е вторият език в английската гимназия) след немския...
Както, лично за мен е малоумно да учиш 8 години английски (ПУК-8-ми клас, и то по 6-10 часа седмично в частно училище дори, примерно Света София..) и да пратиш детето си в английска езикова гимназия... Но всеки си знае.
А нивото на прогимназията в 55-то беше като на всяка държавна прогимназия. Нищо по-различно. Шилер се занимава с немския, не с учителите на държавното училище. На дъщеря ми бяха прекрасни, визирам българския и малетатиката,  имахме късмет. Сега не знам как са.

Последна редакция: ср, 04 ное 2015, 11:51 от StefanB

# 24
  • Мнения: 423
Благодаря за новата тема  bouquet

Да, прави сте за немския след 4-ти клас.

От старите теми не ми стана ясно за 55-то - освен изпита, имат изискване за местоживеене в района или преминаването на изпита гарантира влизане.
И още нещо - в двете у-ща се приемат равен брой деца, ако за едното има повече кандидати, как се разпределят децата по бал или....?

# 25
  • София
  • Мнения: 2 056
За 55-то - преминаване на изпита не гарантира влизане. В 145-то гарантира. За след 5 клас- може да видите в сайта на сдружението графика. Имат 2 пъти седмично по 3 астрономически часа. За качество - не знам. Нямам опит.

# 26
  • Мнения: 423
За 55-то - преминаване на изпита не гарантира влизане. В 145-то гарантира. За след 5 клас- може да видите в сайта на сдружението графика. Имат 2 пъти седмично по 3 астрономически часа. За качество - не знам. Нямам опит.

Благодаря, това беше важна информация Simple Smile

# 27
  • София
  • Мнения: 12 224
В момента отново тече събиране на информация за броят втори деца, които влизат с предимство.
Срока на подаване на заявления е до 6-ти този месец. Предполагам, че както миналата година след това ще изнесат информация на броят на децата за външен прием както и датата на подаване на заявления. Децата в Шилер във всички класове стават все повече, съответно и броя на братчетата и сестричетата. Миналата година половината от децата бяха с предимство, което доведе до малък външен прием на фона на много желаещи. Но информацията се публикува и всеки може да прецени дали желае да се бори за обявените места.
В 145-то в нашата класна има преграждане, но децата не са се оплакали нещо особено от това. Тоест за тези които са си заварено положение няма някаква особена промяна. Малката, която е ПГ е с малко по-различен график от този на каките, а именно вече са 24 деца, а не 18 в ПГ и ще се запазят в същият формат и в първи клас. Дотогава се обединяваха класове в първи клас. Отделно имат целият клас едновременно немски, но с две различни преподавателки, но пък по този начин учителката по немски работи само с 12 деца едновременно, а не с 18 деца, както беше преди това в ПГ. Успяха и тази година да запазят едносменният режим в училището, а именно сутрин е държавното училище, а следобяд е немският към Шилер. Тук изключение са само ПГ-тата, които имат немски в първата половина на деня, а следобед са изнесени, физическо, рисуване, музика и тн.
Може да проверите тези които сте наблизо и да говорите с директорката за възможност и прием на клас извън Шилер и Дикенс. Миналата година се говореше за нещо подобно, но накрая ако не се лъжа всички класове отново бяха към някое от двете сдружения. Не пречи да се провери и да се говори с директорката, макар че това може би ще важи за първи клас.

# 28
  • София
  • Мнения: 12 224
И аз с въпрос - доколкото разбрах в 55-то по задължителната програма на МОН от 2-ри клас всички учат немски, а не английски ? Вярно ли е това ?
Да, там се учи немски и към държавното училище и към Шилер, което може да е проблем при преминаване след четвърти клас към училище, при което се очаква децата да са учили англииски.
В 145-то започват с английският от втори клас към държавната програма, друг е въпроса колко точно научават. Огромна част от децата от нашият клас ходят извън училище и на курсове по английски.

# 29
  • Мнения: 4 589
На мен ми казаха, че има класове, извън Шилер, които са си по нашата методика. В крайна сметка, ако не влезнем в Шилер, ще пробваме това. На два блока сме и е грехота да ходя в др. квартал, заради частните паралелки.
Но се разбра, че с плик с пари се влиза без проблем. Както навсякъде, за съжаление.

Общи условия

Активация на акаунт