Аркопал или Порцелан

  • 30 443
  • 29
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Здравейте  Grinning
Някой от вас ще ми каже ли предимствата на АРКОПАЛА пред Порцелана???
Порцелановите чинии и чаши ги ползвахме на времето. После майка ми реши да си купи чинии от "дуралекс"-опушеното стъкло...на времето ги продавали само по корекомите, а днес това са едни от най-евтините Тайвански чинии. Вчера видях 1 магазин за 1 лев. испански чинии от аркопал/поне така пишеше/, и като се замислих се сетих че в Испания наистина съм виждала по испанските къщи да ползват чаши и чинии от този материал. Дори съм виждала чаши от аркопал пълни с мляко и какао да си затоплят в микровълновата.
Кое е по-добро - аркопала или порцелана?????
Заслужава ли си да си купя????
Имате ли впечатления???

# 1
  • Мнения: 7 640
ами аркопалът е почти нечуплив- това е голямо предимство. Слагом ги в МВ, но се стоплят стените на съда доста, имай предвид. Не пукай пуканки в такава чиния, з-то се чупи много лесно.

# 2
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Ползвам аркопал във всекидневието! Освен предимствата за които е писала Polar Fox, е много удобен за миене в съдомиялна машина - не се изхабява! Така че, ако имаш съдомиялна или за в бъдеще смяташ да си купуваш - аркопала е много удобен. За по-специални случаи, аз имам порцелан но от по-тънкия и ме е страх да го пускам в машината за миене, та всичко мия на ръка:(

Гледай само да не е менте - т.е да не е много тънък и да няма шупли!

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Благодаря ви момичета. Аркопала само бял ли е на цвят? Този , който съм виждала в Испания а и тук е бял. Не знам дали има други цветове. 1 колега ми каза, че преди години купил от чужбина сервиз от аркопал, но жена му го ползвала само в специални случаи, защото бил "по-крехък" от порцелана и я било страх да не се счупи....
Относно другото - аз нямам нито миална машина, нито Микровеле, така че няма опастност. Микровелетата макар и да се продават евтино, ме е страх да ги ползвам, понеже съм учила за тях в Университета-техническия, че са опасни и в Англия е забранено със закон да се използват при направата/затоплянето на храна за малки деца до 3 годишна възраст, поради вълните, които е възможно да предизвикват РАК.

# 4
  • Мнения: 7 640
айде пак глупостите за МВ, няма такова нещо. А ГСМ имаш ли Wink

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 686
хахахахахахахааааа........имам GSM, но служебен Laughing Laughing Laughing т.е. не е мой и ако напусна ще ми го вземат.
За GSM-ите само съм чувала....нищо не мога да говоря
Обаче за Микровелетата СЪМ го учила и съм държала изпит на това, а този изпит и доста трудничко се вземаше.....ха ха хаааа
Но както и да е, говорех за аркопала, а МВ-тата ..... кой каквото иска, това може да прави  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 7 640
да, ама това са схващания от преди години Wink.
Иначе според мен ще си доволна от аркопала.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Може и да си права за МВ-то и да си взема някой ден и аз. Иначе съзнавам, че са много удобни - няма спор. Просто това ме плашеше.
А за аркопала - ти от БГ ли си го купувала?
Да си взема ли този от магазина за 1 лев. или от някой по-луксозен магазин? Аз дори не знам къде другаде се продава...... Confused

# 8
  • Мнения: 7 640
тоз в магазина за левче е същия като в Метро Rolling Eyes. Присъствах на зареждането на кварталния магазин- вадят сервизите от същите кашони и ги разкомплектоват. А това прозрачното се казва Дуралекс, Аркопалът е обикновено бял. Wink

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Браво на теб!
Значи да не се хабя толкова , и да си купя направо от по-близкия магазин за 1 лев.  Simple Smile Предварително ти благодаря.
Ах...да , още нещо да попитам. Казваш, че много се загрява. Ако сипеш гореща супа в такава чиния пука ли се лесно?

# 10
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Не знам твоя на твоя колега жена му защо прави това, но със сигурност аркопала се чупи по-турдно от порцелана(дори и от дебелите уж порцеланови, а всъщност фаянсови съдове).Колко пъти съм изпускала на земята(в кухнята имам балатум, никога не се е чупил. Не е крехък но е просто по-топлопроводим от дебела порселанова чиния(за тънките съм сигурна че са по-крехки и по-бързо се загряват). Хич  не му мисли - направо купувай - наистина си заслужава ! Тук всичко се яде горещо(не топло) и до сега проблеми съм нямала!

# 11
  • Мнения: 7 640
Браво на теб!
Значи да не се хабя толкова , и да си купя направо от по-близкия магазин за 1 лев.  Simple Smile Предварително ти благодаря.
Ах...да , още нещо да попитам. Казваш, че много се загрява. Ако сипеш гореща супа в такава чиния пука ли се лесно?
да, пък и се си вземеш от каквото колкото ти е необходимо.
Не, не се пука, просто Дуралескът-прозрочното, е оловно стъкло и се загрява повече в МВ.

# 12
  • Мнения: 750
Аркопалът е чудесен за ежедневна употреба, защото е изключително нечуплив (от повече от 5 години имам 3 аркопалови сервиза и нямам нито една счупена чиния), особено ако е качествен. Първия път, когато продавач в магазин ми показа аркопал, демонстративно взе една чиния и я трясна здраво в ръба на плота пред себе си. Оцеля.

Бял е. Друг цвят аркопал няма. Има, разбира се, с различни цветни шарки, но основата е бяла.
Има само един дребен недостатък, ако много яростно режеш пържолката, дъното на чинията може да се понадраска трайно.

Излъгах! Без да искам! Забравих, че има и черен!  Peace

В последно време съм хвърлила око на 3-тия материал от този тип - LUMINARC - пак нечуплив, но много пъстроцветен! Вече купих такива чаши и май няма да спра до тук!  Mr. Green

Последна редакция: чт, 30 мар 2006, 14:24 от Спаска

# 13
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
На Luminark е страхотен,Спаска. PeaceНе знаех,че е аркопал.Вече три години обаче нямам и една счупена чиния.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 23 655
Ох, Спаске, луминарк, леле как го заглеждам и аз. Имам си аркопал и дуралекс - не се оплаквам и от двете, ама сега искам луминарк. Един гоооолям шареничък сервиз, еееех мечти, мечти.

Общи условия

Активация на акаунт