Детски коледен календар

  • 27 443
  • 110
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 12 182
Здравейте,
Това е втора тема на идеята за саморъчно направен Детски Коледен Календар.
По-долу съм събрала най-различни идеи и предложения за изработката на  коледни календари от предишната тема, както и това какво може да се постави вътре.
Ще ми е интересно също така да споделите вашите традиции в отброяването и създаването на празнична атмосфера за децата, както и идеи да разнообразим или направим по-интересен и полезен този процес!

Различни идеи за календари
От немски сайт -
 http://www.kidsweb.de/weihnacht/adventskalender_basteln/adventka … nder_basteln.html
http://www.basteln-gestalten.de/adventskalender-basteln
От крокотак – http://krokotak.com/2009/11/koleden-kalendar-kashtitchka/
http://krokotak.com/2009/11/koleden-kalendar-i-kartitchka-sas-snezhen/
С ролки тоалетна хартия от Блога на Бу - https://missby.wordpress.com/2013/11/30/advent-calendar-v-4-2/
Чорапен календар от Блога на Бу - https://missby.wordpress.com/2013/12/01/last-minute-advent-calendar/
didoni - Направен като гирлянд: 24 малки торбички, /от тези за бижута/ захванати със щипки с елхички и еленчета за едно въженце
Идеи от Тането -
Идея за календар от филц от gigamiga
Скрит текст:
Страхотна тема! Страхотни идеи! Браво на завършилите своите календари! kali_diankova снежко е станал страхотен  Heart Eyes

Аз се включвам с една идейка за календар. Току що го открих и няма как да не го споделя. Направен е от филц, което значи, че става бързо и лесно Simple Smile (оставям големия размер за да може да се разгледа по-подробно. Филц продават в Слънчоглед.)

Календар от Ивиче
Скрит текст:
Ето тук има няколко свежи идеи, ако още не сте решили какъв да бъде календара :
http://www.tipjunkie.com/christmas-advent-calendar/

Ето един от нашите коледни календари : http://iviche.snimka.bg/other/praveni-neshta.104692.9215097

http://iviche.snimka.bg/other/praveni-neshta.104692.9215103

http://iviche.snimka.bg/other/praveni-neshta.104692.9215113

А това е миналогодишния ни : http://iviche.snimka.bg/other/praveni-neshta.104692.16298150

Предложения за различни задачки и предмети за календарите:
Предложенията на SZA
Скрит текст:
Всяка година закачаме на 1-ви декември един голям коледен чорап-снежен човек, който има 24 джобчета за всеки ден от годината. По него броим колко дни остават до Коледа, а също така всеки ден в джобчето на деня има послание или задачка за детето от "джуджетата" на Дядо Коледа. Обикновено задачките са прости и от моя гледна точка винаги са целяли да провокират или някакви занимания (от сорта на рисуване, игра с думи и т.н.), или някакви умения (като например да сложи масата, да си измие зъбките сам като беше по-малък и други от сорта). Някои са били и от вида на посланията, без конкретно действие, което да се изисква от детето. Разбира се, всеки ден в чорапа има изненада - обикновено книжки за четене или с логически задачи (Гого ги обича), някое DVD с ново филмче, нови пастели или нещо друго от света на изобразителното изкуство Simple Smile, бонбони, шоколад, някоя малка играчка... Всички тези малки "изненади" почвам да ги пазарувам от рано, тъй като в тях си отиват доста пари, въпреки че поотделно не са особено скъпи.
Ами аз слагам листче само в джобчето на деня от предната вечер, другите са празни Smile И "пълня" чорапа с изненадите също вечерта след като си легне

Пазя си някъде из файловете листчетата със задачките, но трябва да ги потърся у нас довечера. По спомен имаше следните:
- да си измие зъбките сам
- да подреди масата за закуска
- да научи ново стихче/да го каже
- да научи нова песничка/ да я изпее
- да изработи коледна картичка за баба и дядо
- да нарисува зимна картина
- да измисли коледно пожелание за семейството
- да разкаже приказка
- да прочете нова книжка (това, защото бяхме зациклили в един момент на Франклин и просто не ми позволяваше да му чета друго, като беше придружено с нова книжка подарък в джоба)
- да си измие сам чинийката и чашката от закуска
- да помогне на мама за коледните сладки
- да помогне за почистването у дома
- да подреди играчките си
- да се облече сам (това като още се кумеше и искаше друг да го облича Simple Smile)
- да направи снежен човек или снежни топки (като заваля сняг)
- да изнесе театрално представление
- да украси с мама елхата
- да посети баба и дядо
- да каже "обичам те" на всички близки хора, които обича
- да си покани приятел на гости
- да нахрани гълъбите
- да направи хранилка за птички
- да направи коледно дръвче от шишарка
- да разкаже за деня си в детската градина
Veroniki, аз на малкия взех разни малки колички от Дженезис, диск с детски песнички, двд с филмчетата на Матю (нали е фен, малко височка е цената като за подарьк в коледен календар, но не устоях). Взех и миещи се флумастри на Джотто и техния пластелин. Имаше още, но сьм забравила, утре ще прегледам и ще допиша.

Тането -
Скрит текст:
Малко идеи за подаръчета за календара за тези, които все още го правят Wink
Аз ще поизчакам щерката да порастне още една годинка Wink

идеи за подаръчета в календара

купени

малки животни-играчки

сапунени мехурчета

гривна, колие, пръстен и др.под.

пастели, тебешири, флумастери

светещи звезди

татуировки

магнитни буквички

скъпоценен камък

единични дрешки за Барби (ако има детето)

шарени закачливи чорапки

светлоотразители за чанти и дрехи

ключодържател

бижута за коса

лак за нокти детски

балсам за устни детски

пяна за баня, интересен сапун

детско списание

количка Мачбокс

мини пъзел

книжка за оцветяване

печати

шаблони за рисуване

касета/диск с детска музика

лакомства като гумено мечета, Smarties, Milky Way

малко шише сок





саморъчно направени
разпечатки на любими герои за оцветяване

Напишете една дълга коледна приказак, разделете я на 24 части и всеки ден разкажете/прочетет на детето съответната част.

Разпечатайте хубаво коледно стихче върху луксозна хартия и го прочетете.

саморъчно направен пъзел (любима картинка се залепва на картон и се реже във формата на пъзел)


нарисувани билети за:
кино
тв-вечер у дома с родителите
коледна разходка по магазините
домашно представление
приготвяне на коледни вкусотии
посещение в зоологическата градина
посещение на басейн семейно
пренощуване при най-добрия приятел
посещение на сладкарница
Да вечеряме на свещи


  
Още идеи:
В календара може да се сложи по една играчка за елхата. Така всеки ден децата ще украсяват бавно елхата и тя ще става все по-хубава. Подходящо за по-малки деца, които тепърва научават за коледните обичаи.

Всеки ден в календара има гатанка или тайна карта с отговор/местонахождениете къде е скрит подаръка за деня. Разбира се всяка вечер трябва да се крие по един подарк, но сутрешното търсене е много интересно. За деца на 5 годинки.

Мария -
Скрит текст:
изработване на коледна украса
правене на коледни сладки
направа на снежинки за украса на прозореца
гледане на детски коледен филм

И ние всяка година отброяваме дните до Коледа с такъв календар.
Скрит текст:
Първо ползвахме един собственоръчно направен от мен, а миналата година купих един с джобчета на Колите (тук в дясно се вижда част от него). За подаръчета съм ползвала:
-магнитчета (тези и следващите няколко снимки съм ги правила аз, но може и да се купят)
-различни гумени животни (в Genesis продават много хубави на френската фирма Papo, но са по-скъпички
-печати (преди продаваха едни много хубави в Пумпелина, но сега не ги намирам на сайта, в Слънчоглед и Джъмбо също има)
-малки перфораторчета, които влизат в употреба при направата на картички
-стъклени топчета с герои на Дисни съм купувала от Марни, но са подходящи само за порастнали дечица, които няма да си ги напъхат в устата. Продават и специални платнени торбички за тях.
-боички за рисуване върху стъкло - може да се направи чудна Коледна украса и с тях
-колички и т.н....
 Когато подаръка е голям може да се сложи листче с упътване как детето да го открие. Ако е придружено със закачки от рода на:подскачай на един крак до стаята, завърти се три пъти, отиди на патешко ходене до хола и т.н... забавлението е гарантирано  Peace
 Друго, което ми хрумва за подаръче е пясъчен часовник, отмерващ 3 мин. за миене на зъбките. Скоро купих такъв от dm и не е скъп (2-3лв).
 В Катина пък има страхотни джунджурийки до 5лв. - шарени острилки, моливи с глава на животинче, буквички, йо-йо, свирчици (пак с глава на животинче), дървени часовници и същите гривнички (те бяха малко по евтини) и какво ли още не....
 В myToys има много готови адвент календари - някои са празни, а други си вървят с подаръчета.
 Миналата година си спомням, че виждах такъв календар с подаръци малки книжки, подобни на тези в часовника, ако не се лъжа също беше на издателство Фют. В каталога им видях, че има и нова книжка за зайчето Феликс - Коледни писма от Феликс

Скрит текст:
Към идеите за подарчета мога да добавя фигурки от солено тесто или картон, които детето само да оцвети. Синът ми много се впечатлява, когато му направя къщичка, гараж, камион, влакче или нещо друго и трябва сам да го "боядиса". Много често използвам кутии от чай, ел. крушки, хумана, вафли (изобщо имам склад от кутии  Crazy), които "обръщам" на обратно и сглобявам камион например. Изрязвам прозорци, лепя ремарке, гуми и т.н. Може и домашни курабии, украсени със захарна глазура (защо не и децата да ги украсят). В крокотак имаше идея за зайче, пиленце, рак от тесто. Също и меденки, като котета, аз съм правила и мечета и костенурки и всякакви животни. Може пиленце от прежда, изобщо всякакви хрумки направи си сам. Laughing

Скрит текст:
Много хубави идеи давате  Hug
Да споделя и моя скромен опит. Преди 2 години за "пълнеж" сложих парчета от пъзел - купих пъзел около 150 парчета беше май (с коледна картинка), подредих и разделих на 24 части - така всеки ден се редеше част от картината. Имаше и бонбонче за добре свършената работа. Прие се добре от 5 годишните ми госпожици.
Миналата година нямаше бонбони, защото реших че сладкото идва в повече. Вместо това слагах лист със загадка, която сочи към лист със следващите инструкции и така още 2-3 пъти докато се стигне до наградата - а тя беше памуче, което се лепи на брадата на "памуковия" дядо Коледа, за който беше писано преди това. Това беше много забавно на 6 годишните ми дъщери, но пък беше изключително трудно на майка им, да мисли всяка вечер нови места за криене на листчета  Crazy

Скрит текст:
Страхотна тема,мами!  bouquetНакарахте ме да се замисля.Досега не бях правила такъв календар, но май тази година ще се включа и аз.Мислих,мислих и измислих вместо малки подаръци в пликчетата да има забавни задачки свързани с коледната украса които да правим двете,хем да не стои пред телевизора и компютъра,хем да сме заедно.Например-апликации,коледен венец,писане писмо до Дядо Коледа,изработване на гирлянди,играчки за елхата и т.н.Още не съм измислила вс задаяки така че приемам идеи.Не съм измислила и къде да слагам задачата за деня.Да направя ли календар за вс ден или в Коледен чорап.Много ми хареса и идеята с брадата на Дядо Коледа за вс ден да слагаме памуче.
Там-там - За подаръчета съм намислила да и купя шнолички, ластичета, диадеми, различни моливчета с фигурки  - тя много им се радва

Скрит текст:
Аз вече мога да се похваля, че почти набавих подаръчетата за календара. Купих кош и дядо Коледа, който да стои в него, балон имам от тези големите кръглите и ми остана само торбички за подаръците да осигуря.
 За баткото съм взела фигурки на BEN10,WALL-E, EVA и Гормити, миниатюрна игра с топченца (които трябва да се наместят в предварително направени вдлъбнатинки), малко дървено пумпалче рибка, комплекти за ръчно творчество, боички за рисуване с пръсти, с печати на капачките, нова касичка, пъзел и т.н.. Половината му подаръчета ще са книжки - той си поиска Феликс, а аз ще добавя и тези. За деня, в който украсяваме елхата ще им сложа по една нова играчка за нея.
 Малкия ми е по-проблемен  Thinking Взех фигурки на Плуто и Гуфи, формички за пластелин и гумени домашни животни и птици (10бр). За него също взех от боичките, да мажат дружно с брат си и една-две книжки ще му избера, но ми трябват още 5-6 дреболийки за останалите дни - давайте идеи моля  Praynig
 
 Открих книжката, за която бях писала по-напред в темата ето я
Аз купувам стъклени топчета от Марни - щанда им е в Малкия ЦУМ на втория етаж. Не помня по колко бройки са в мрежичка, но мога да преброя ако искаш, а цената е около 4лв. Нашите са с героите на Дисни (Бамби, Балу, Симба, Маугли и т.н...) и Колите. Печати има в Слънчоглед )това май и в началото на темата го писах  Laughing)
 Красотите в Катина ги знам и имаме не малка част от тях, но ако закъсам и нищо не ми хрумне ще отскоча за някакви магнити или пък сама ще му направя някакви.


Скрит текст:
Тази година поръчах подаръчетата за коледния календар от little owl. Днес ми дойде поръчката, взех фенерче, лупа, разни работи за изкопаване и мини-боулинг, който ми запълва половината дни, защото ще слагам по 1 кегла всеки ден в джобчето, няма да го дам накуп Simple Smile

Скрит текст:
Ето първите няколко - за 01.12 - в едно супер невзрачно магазинче в гр.Лом купих едни много сладки ръчно плетени пуловерчета /по 2лв. всяко/ за новородени, които всъщност стават за куклите-бебета. Магазинчето се държи от едни роми, жената ги плете и честно казано с кеф си купих от тях.
Ето и стихчето за тях : "Кукличките си вземете,
                                        За тях се погрижете,
                                        Във куфара под леглото погледнете
                                        И топличко ги облечете."

/в този стар куфар си държат дрехите за куклите/

за 02.12 - "Писма до Феликс" /общ подарък/. "В библиотеката си погледнете,
                                                                            нова книжка прочетете
                                                                            и писмо на кака Аги напишете!"

за -3.12 - комплекти с листа и пликове за писма : "Под бюрото в хола надникнете,
                                                                                  Писмо на кака Аги напишете
                                                                                  И преживяванията си споделете,
                                                                                  а утре в пощата го изпратете!"
Моите бяха в стихотворна форма от сорта на : "подскочи, подскочи
                                                                                после 2 пъти се завърти,
                                                                                песничка изпей ми ти
                                                                                и под стола в кухнята надникни."


Скрит текст:
Моите задачки са свързани в повечето случаи с подаръчето за деня. За първи път от твоята тема научих за коледния календар /за което съм ти много благодарна/ и ти откраднах някои от идейките. Току що ги завърших и изглеждат така:
Бързо ти леглото оправи и дъвките на Франклин там си намери!
Вземи бъркалката голяма и направи сладкиш с мама!
Днес сам се облечи и парфюмче получи!
Ако зъбките измиеш сам, значи вече си голям!
Хайде ставайки от сън, да нахраниш гълъбите вън!
Еми - твоята сестричка, повози я на шейничка!
Морковче вземи и на Снежко нос му забоди!
Днес играчките си събери и близалка засмучи!
Нова топка ти вземи и елхата украси!
Новите гирлянди потърси и стаята си украси!
Цялото семейство събери и приказка ни разкажи!
Днес за закуска джуджетата дават Данонино захруска!
Прахата на шкафа забърши и размера му вземи!
Марти вече е голям - хляб да купи сам!
Подаръка си намери и със сестра си ти го раздели!
С новия подарък в банята се изкъпи!
С линийка шаблонче, нарисувай слонче, балонче...
Да забравиме за памперсите днес, книжка да четеме с интерес!
Диска си вземи, ново филмче гледай ти!
Послушен ти бъди и хартиени снежинки направи!
"Две калинки" научи и с чадърчето танцувай ти!
Сам закуската изяж си ти и подаръка вземи!
Стихотворението с патето кажи и гъба с патенце си получи!
На всеки, който искаш "обичам те" кажи и сладичко го целуни, след това бонбонки си хапни!


Скрит текст:
И аз искам да благодаря за идеите за коледния календар.  Hug
При моя син на 5 г. е голямо забавление и голяма тръпка.
Ето нашия календар.
http://blagomiratabakova.snimka.bg/other/koleda-2010.550543.21607888
има и няколко други снимки покрай писането на писмото до Дядо Коледа и отговор от добрия старец.
Тъй като не е много по рисуването и оцветяването, му взех коледни стикери, които лепи.

Задачките са в стихотворна форма - къде по-сполучливи, къде-не толкова, но е важното, че той много се забавлява.

3 пъти подскочи,
2 пъти с ръце плесни
Изтанцувай ти хорце
Завърти се, потърси какво има за теб в любимото скривалище, където мама не може да те открие.

Днес задачката е много лесна
и е твърде интересна
Кажи „обичам те” на
всички приятели и роднини.
И за да продължи коледната магия,
просто изпълни я.

Съвсем, съвсем накратко
Задачата е сладка –
Направи чай с мама и вечерта
покани на чаено парти твоите съседи.  
За да бъдеш гостоприемен домакин,
ще получиш пакет бисквити.
Старай се да бъдеш любезен!

Направи 3 коремни преси,
2 кълбета назад.
Покажи силните си мускули.
Тази вечер имаш важна задача
да подредиш красиво масата за цялото семейство.
Ще откриеш нещо подходящо в пощенската кутия.

Наблегнала съм на креативните задачки - да рисува, апликира и в това да проявява старание и вежливост.

Подаръците са от малко динозавърче за вода и печати до книжка за оцветяване с любимите динозаври, книжка с оригами и т.н.

Утре планирам да е задачка за елхата, за да стане съвсем коледно настроението у дома!


Скрит текст:
Ето и няколко от нашите задачки:

Елхатас мама украси,
стихчето за нея научи,
на тати го кажи,
той лакомство ще ти подари.

Вхладилника надникни,
продуктите за пица намери,
с мама я направи,
всички почерпи.

Два пъти се завърти,
веднъж скочи,
изненадата си намери,
с удоволствие си я хапни.

Само това се сещам в момента, но правихме и сладки с формички, печка от кашон, разни дискове с детски филмчета, придружени с картинки за оцветяване, такива работи.  Laughing



Тема за коледни украси

Предишната тема - 1

Последна редакция: нд, 25 окт 2015, 10:03 от Редактор*

# 1
  • София
  • Мнения: 4 035
И аз се записвам да следя основно за идеи за задачки, не искам да са свързани с учение и домакински задължения, а да им е забавно, но нещо не измислям много такива Simple Smile

# 2
  • Мнения: 6 438
Хайде и аз тук!  Hug
Колко много идеи, свят ми се зави!  Crazy
Благодаря!

# 3
  • Мнения: 6 708
Записвам се, идеята е чудесна! Peace Hug

# 4
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 651
Благодаря за темата! Децата вече чакат с нетърпение тазгодишния календар.  Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 1 324
Споделям простичка идея за календар отпреди няколко години. Лесна е, детето може да участва в изработката. Върху подаръчна торба залепихме изрязани от цветни листи елха, топки и звезда. Всеки ден детето изписва датата на топка като се започва от долу. На Коледа датата се изписва на звездата. На този ден в торба има подарък  Grinning

# 6
  • Мнения: 11 747
Записвам се. Рано ни е за такива забавления, но ще следя за идеи, защото ми е интересно.

# 7
  • Мнения: 7 100
Чудесна тема с любимо занимание. От имения си ден домашният добитък е превключил на кроене на планове за коледния календар. От предишната Коледа се събират ролки от тоалетна хартия, които се разпределят и за баба да си има, и за какво/кого ли не.

# 8
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
И аз ще правя такова чудо тази година.

# 9
  • Мнения: X
Ето няколко идеи които намерих Simple Smile Някои са за по големи деца с изрязване , но пак са интересни за да се създаде настроение Simple Smile

от ролки хартия :
Скрит текст:





други интересни с подаръци :

Скрит текст:





Без награди но при отброяването може да се дават различни лакомства Simple Smile) И доста лесни за изработка

Скрит текст:
този може да се направи и от картон Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 12 182
Много благодаря за новите предложения и идеи.

Защо имам чувството, че бях пуснала темата в деца от 7 до 18 г?  newsm78

# 11
  • Мнения: 6 580
Здравейте! Тази година съм решила да направя календар на малката. И докато разглеждах темата, ми хрумна, дали е подходящо да предложа да направим такъв за детската градина (малката е в първа група)? Някой правил ли е? Някакви идеи? Благодаря! bouquet

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 6 610
И аз тук Heart Eyes
Досега с 3 направени календара, а тази година съм пред дилема - за всеки да има отделен календар или с един общ да са и давамата...
Ако са два отделни и с награди - ще взема по едно Лего и всеки ден ще получават по част от него Simple Smile
Ако са със задачки - е тогава ще е голямото мислене - 24*2=48!!! задачки ooooh! Whistling
...ако пък е един общ, за двамата, то тогава става сложно със задачките newsm78

Имам още време да го мисля, а съм отворена и за всякакви идеи Simple Smile

Коледните календари през изминалите 3 години:
2012, 2013 и 2014

# 13
  • Мнения: X
Здравейте! Тази година съм решила да направя календар на малката. И докато разглеждах темата, ми хрумна, дали е подходящо да предложа да направим такъв за детската градина (малката е в първа група)? Някой правил ли е? Някакви идеи? Благодаря! bouquet
Звучи забавно но на практика не знам колко е добре .Ако е само календар да махат дните - Да  и трябва да е пълен със задачки  .Трябва да е без награди и да е само с игри.Днес примерно ще играят това , утре друго. след това рисунки примерно и т.н  .Всеки ден по някаква игра с която естествено трябва да е съгласна и учителката и да е обсъдено с нея .
Затова най добре е да се разговаря с учителките и да се обсъди с тях Simple Smile
Най вероятно при един такъв календар учителките трябва да измислят задачите защото те ще ги изпълняват заедно с децата .

# 14
  • Мнения: 748
И аз тук Heart Eyes
Досега с 3 направени календара, а тази година съм пред дилема - за всеки да има отделен календар или с един общ да са и давамата...
Ако са два отделни и с награди - ще взема по едно Лего и всеки ден ще получават по част от него Simple Smile
Ако са със задачки - е тогава ще е голямото мислене - 24*2=48!!! задачки ooooh! Whistling
...ако пък е един общ, за двамата, то тогава става сложно със задачките newsm78
Аз задължително с един общ. Поръчала съм един Адвент календар, гледам да не е нито момичешки, нито момчешки. Дори и да имат два отделни, пак ще се карат за играчките на другия.
Задачките има някои, които позволяват да са общи, като помагайте за коледните сладки или за елхата и т.н. Ако на каката сложа нещо за оцветяване, на малкия също ще сложа, само че на нея принтирана детайлна картинка, а на него една елха (например).

На мен много ми хареса идеята с Коледна приказка разделена на 24 части. Само че от сега си представям как каката ще си събира листчетата, а малкият ще ги мачка и разхвърля из цялата къща  Mr. Green

Да си призная, аз съм доста мързелива. Имам си един календар, който ползвам всяка година (това ще е третата Коледа). Само измислям, принтирам задачките. Предните две години малкият не разбираше, но сега ще иска да участва/пречи активно  Simple Smile
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт