Заек - откъде, как?

  • 4 102
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте!
Ще имаме гости утре вечер и реших да приготвя заек за първи път.
Намерих една рецепта, доста добре изглежда:
Продукти:
1 заек - около 1,5 кг и повече

за „замазката”:
50-60  мл соев сос
30-40 мл зехтин/олио
2-3 фино пасирани  скилидки чесън
3 с.л. червен пипер
2 с.л. брашно
1 ч.л. черен пипер 
1 с.л. горчица
1 ч.л. сол или на вкус

2 х 100 мл. мл бяло вино 
60 гр. масло
7-8  тънки ленти сланина, или суров бекон
5-6 стръка салвия

Заека се нарязва на парчета. Измива се и се подсушава. Парчетата се намазват тънко с маслото. Всички продукти за замаската се смесват и разбъркват, така че да се получи гъста каша. Месото се намазва с кашата. Всяко парче се поставя в плrк за печене, а върху него се слага лента сланина или бекон. Подгответе си два плика, защото за цял заек са нужни два. Оставете месото за 30 минути в хладилник. Фурната се загрява на 200*. Месото се изважда от хладилника и в пликовете внимателно се наливат по 100 мл бяло вино  и по 50 мл вода. Завързва се. Пече се на 200* докато заври течността, а после температурата се намалява на 160* и се пече около час и половина или повече в зависимост от това дали е млад или по-стар заек. Накрая пликовете се разрязват и месото заедно със сосът се изсипват в тавата и се връщат във фурната за още 6-7 минути, като сланината се отстранява.


Така, моите въпроси са следните:
Окъде да купя заек в София?
Видях, че в Кауфланд има замразен, но ми се иска да е пресен...
Така че ще се радвам, ако знаете откъде да взема? Simple Smile
Също, трябва ли да отстраня вътрешностите, или така се пече с тях? 
Благодаря предварително за помощта!  chef Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 38 476
В Кауфланд почти всичко замразено е от каменната ера.
Понякога пускат свежи в Лидл, но в момента май няма.

Ние правихме заек в гювеч. Май беше изчистен от магазина.

# 2
  • Мнения: 747
В Пикадили съм виждала охладени, а в кварталната ни месарница - замразени.

# 3
  • Мнения: 46 508
Домашни взимаме, когато намерим. Купуваме и от замразените от Кауфланд, не са лоши.
За рецепти ще пиша по-късно, че мъжът ми ги готви вкъщи, аз съм по по-простите неща.

# 4
  • Мнения: 11
Мами, купих заек от една месарница. Нарязаха ми го на парчета. Излезе 2кг. Утре ще направя го готвя Simple Smile Приемам и други рецепти, разбира се Simple Smile Ще Ви пиша как е станал после... Дано се получи, че за първи път ще правя  Laughing

# 5
  • Мнения: 5 513
Заека е сухо месо.От вътрешностите се вземат бъбреците ,сърцето,черното дробче.Главите също ги варим и ядем.
Най-често правя пълнен заек.Тези парчета ,които имаш (предполагам са порции) или по -малки ги панирам.Най-често ядем цял печен заек завит в було(свинско).Защото е сухо месото.Правя го в гювеч със зеленчуци,картофи и др .месо.
Гледаме зайци и съм ги готвила както дойде.Готвя го и на супи и на манджа.

# 6
  • Мнения: 385
Заек купувам от Метро, охладен.Задушавам месото,изваждам го и задушавам 4-5 глави лук,морков,около 4 домата, или домати от 1/2 буркан, слагам червен пипер, 1 ч.чаша бяло вино, 5-6 глави чесън, дафинов лист и бахар.Добавям месото и пека  в тава с фолио или в гювеч.

# 7
  • Мнения: 18 431
В Била също пускат охладен заек отвреме навреме. Готвя го по същата рецепта. Вътрешностите обикновено са в пликче вътре в заека и направо ги хвърлям, защото не обичаме дреболии.

# 8
  • Мнения: 11 337
В Кауфланд има и охладени.

Пробвала съм рецептата, която си споделила и да ти кажа не съм очарована. Заека стана с прекалено тежък аромат. Възможно е да не е точно по моя вкус и на вас да си ви допадне.  Peace

Готвя го като пиле с ориз или със спанак с ориз и по-ми допада. /заека се пече известно време под фолио преди да се сложи ориза/

# 9
  • Мнения: 747
С ориз и ние го тачим. Преди това разфасовам и сварявам месото.
Майка ми навремето правеше голяма вкусотия в тенджера под налягане. Аз нямам тук и го правя в обикновена, пак сравнително се получава. Слагат се лук, картофи, моркови, вино и подправки /черен пипер, дафинов лист, червен пипер, магданоз накрая.../. Надявам се да не изпускам нещо, че малко наизуст пиша. 

# 10
  • Мнения: 46 508
Вкъщи не го варим, но го осоляваме и оставяме така в хладилник 24 часа. През това време месото се "готви" от самата сол и след това само се пече.
Във всякакъв вариант става - на фурна под фолио, в гювеч с лук и моркови, пълнен или в една йена глас форма за печене на пара.
За печенето - според фурната, в нашата печем около 2 часа на 170 градуса, но на други места като сме готвили 170 е малко, на 180 стана.

# 11
  • Мнения: 9 052
заек в гювеч  Peace

Общи условия

Активация на акаунт