Може ли детето да пътува само със самолет?

  • 16 762
  • 76
  •   2
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте ! Детето ми ще си ходи за България. Ние живеем във Германия, та мисълта ми беше дали само ще може да пътува със самолет ? Ще му направят ли на немското летище проблем както и на българското.  Thinking Ако и вашите деца са пътували сами със самолет споделете как минава самия процес на летището за да стигне детето до самолета и какви документи са нужни за да де направят проблем на немското и българското летище ?

Последна редакция: чт, 12 ное 2015, 09:08 от Редактор*

# 1
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 050
Май зависи от компанията, която осъществява полета. Преди десетина години мои познати деца летяха редовно Испания- България и обратно сами, като най- малкото беше 5-6 годишно. Но нещо май в определен момент спря тази практика, не съм запозната и ми е интересно. Дано някой сподели от първа ръка опит!

# 2
  • Мнения: 2 450
В сайта на луфтханза пише, че от 5 до 11 може с тяхната услуга за наглеждане, а 12 до 17 и без даже:

https://www.lufthansa.com/bg/en/Unaccompanied-minors

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 4 025
със сигурност може, моята 9 год. племенничка това лято пътува сама от Ню Йорк до София и обратно с Луфтханза, хем имаше прикачване някъде в Германия

# 4
  • Мнения: 817
със сигурност може, моята 9 год. племенничка това лято пътува сама от Ню Йорк до София и обратно с Луфтханза, хем имаше прикачване някъде в Германия
Според мен са платили на стюардеса да я обгрижват ,качат в самолета,прекачат после . Peace

# 5
  • Мнения: 13
Бащата е питал туристическата агенция дали може детето да пътува само ако има 15 години и има  ! Единствения страх който имам аз дори са две страховете дали детето ще може да се оправи само на летището и дали ще му направят проблем на немското летище особенно граничния контрол.

# 6
  • Мнения: 2 450
Бащата е питал туристическата агенция дали може детето да пътува само ако има 15 години и има  ! Единствения страх който имам аз дори са две страховете дали детето ще може да се оправи само на летището и дали ще му направят проблем на немското летище особенно граничния контрол.

Добре де, в луфтханза предлагат услугата някой да го наглежда, сигурно и другите компании имат таква, защо просто не я използвате щом ви е притеснено.

# 7
  • Мнения: 13
Wizz Air не предлагат такива услуги и за такива услуги трябва предварително да се срещаме със стюардесата за да се направи пълномощно . А и да се плати дори на стюардесата към 100 евро. За това че наглежда детето. Няма ли някой който да знае какви документи се изискват и как децата са им се справили на летището

# 8
  • Мнения: 2 450
Доколкото виждам, за 15 годишни, никакви не се изискват, само лична карта/паспорт и билети, както би било и за възрастен.
 Те щом от англия до турция стигат летейки разни 16 годишни да бягат в сирия , а то си е излизане от ЕУ, значи нищо не се изисква кой знае какво.

# 9
  • Мнения: 13
Сина ми няма лична карта понеже не успя да си направи във БГ ! По друг начин няма ли

# 10
  • Мнения: 91
А паспорт има ли ? Може да платите на летището за придружител (стюардеса), не е 100 евро, по-малко е

# 11
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 047
Иска се нотариално заверена декларация от родителите ,че детето може да пътува само. Това е. На 15г. е достатъчно голямо,спокойно. Да пътува с паспорта.  Peace
Ето повече информация директно от гранична полиция в първия линк,който ти излиза

# 12
  • Мнения: 2 285
За влизане в България никаква декларация не се изисква. Такава е нужна само за излизане от страната.
Моите деца са пътували многократно сами от съвсем малки, сега и децата на мои близки така летят презокеански полети. Децата се предават на стюардеса с надлежно попълнени документи на първото летище и са придружавани от наземни стюардеси през цялото време, чак до предаването им на друг близък в крайната точка на пътуването. Никога не сме плащали допълнителни суми за тази услуга, пътуванията са били безпроблемни, но и никога не сме ползвали нискобюджетни авиокомпании.

# 13
  • Мнения: 697
Никога не сме плащали допълнителни суми за тази услуга, пътуванията са били безпроблемни, но и никога не сме ползвали нискобюджетни авиокомпании.

Това щях да напиша, че с нискобюджетните не е добра идея да го пускаш сам.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 058
Въобще няма проблем да лети само дете на 15 г. То е достатъчно голямо на тази възраст. Моето дете точно толкова беше голям, когато пътуваше сам. Искаха само да го посреща възрастен на летището, в което каца. Трябва му нотариално заверено пълномощно, че може да пътува само, ако от София ще лети отново без придружител.
Няма никаква нужда от стюардеса, не е бебе все пак.

Общи условия

Активация на акаунт