Как да помогна на близък в тежка депресия

  • 1 466
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 964
Здравейте, имам близък приятел, който според мен е изпаднал в дълбока депресия. Сам е, няма семейство и това е основната причина. Живее в друг град, поддържаме връзка онлайн, познаваме се от много години, но през последните 4-5 се виждаме доста рядко, напоследък общуваме по-често и много се притеснявам за него. На мен ми се налага отвреме-навреме да посещавам служебно града, в който живее. На два пъти отбягва да се видим, което преди не се е случвало. Разбрах, че всъщност с никой не излиза от няколко месеца. Избягва и разговори по телефон. Работата му също е от вкъщи и няма директен контакт с хора. Не познавам приятелите му в града и няма как да се свържа с някой, който да му вдъхне кураж. Иска ми се да го посъветвам да се свърже с психотерапевт и дори с психиатър, но очаквам, че ще реагира негативно.  Минала съм през много тежки периоди в собствения си живот и знам, че това състояние е направо разрушително. Има ли пишещи тук, особено мъже над 40 г., които са изпадали в депресия, заради самота и усещане, че никога няма да имат семейство, същевременно липса на други значими цели в живота и да са се справили с това състояние? Как? Как мога аз да помогна? Ясно ми е, че стандартните съвети - стегни се, гледай по-ведро, намери си хоби, вземи си дом. любимец, събирай се с приятели и т.н. изобщо не работят. Притеснява ме, че съвсем се е изолирал и това явно се задълбочава. Минавала съм и аз през дълъг депресивен период. В най-голямата дупка, обаче, с нищо не ми помагаха призиви да излизам, да се забавлявам, да мисля за нещо друго. Самият факт, че нямах никакво желание да правя тези неща, още повече ме депресираше и ме караше да ги избягвам. Тъй като това са много лични неща, ще съм благодарна, ако някой сподели и на лични собствения си опит.

# 1
  • Мнения: 54 389
Имам, по-точно имах, такъв познат.
Изпадна в тежка депресия на 45+, която се задълбочи рязко след като го съкратиха и от работа.  Sad
Ходеше на лекар, имаше и терапия, но доколко е била правилна, не знам.
Завърши трагично, със самоубийство...  Rolling Eyes

Ако имаш начин, убеди го да се лекува, annie13!

# 2
  • Мнения: 5
От опита ми с двама близки - само и единствено лекарства. Нищо друго не помага.

# 3
  • Мнения: X
От опит човек докато сам не узрее, е много трудно да го накараш каквото и да било. Ще има само временен ефект.
Не знам как може да го накараш да посети психиатър и после да започне терапия при психотерапевт, защото само с лекарства няма да стане.
Накарай го да си изследва нивата на вит. Д, Б12, желязо и феритин.
Понякога депресивните състояния се задълбочават от липса на вит. Д.

# 4
  • София
  • Мнения: 964
И според мен задължително ще трябва да има терапия при психолог. Ishti може ли малко повече подробности за твоите познати, може и на ЛС.

# 5
  • Мнения: 5
Такова каквото ти описваш, но при единия състоянието се задълбочи, защото отказваше всякакво лечение. Пагубно е, стигнало се е до желания за самоубийство и даже проби, но в последния момент не знам какво го е спирало. Сега е що годе добре благодарение на лекарства. За това казвам такова състояние не се ли лекува навреме, свършено е. Разговорите с психотерапевт не помогнаха при втория, а само лекарствата. Но нито един от тях не стана такъв какъвто е бил преди.

# 6
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Приятелска подкрепа, психолог или психиатър, това са вариантите.

# 7
  • София
  • Мнения: 964
Да, със сигурност е най-добре да потърси професионална помощ. Много се надявах да се включи някой, който е минал през това и може да сподели личен опит. Наистина не знам точно какво да направя, за да помогна, да не стане така, че съвсем да се затвори и отдръпне.

Общи условия

Активация на акаунт