Гумичка (cervical pessary) като алтернатива на серклажа

  • 5 914
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 446
Здравейте, мами!

Има ли някоя от вас, която е с гумичка вместо серклаж? Ще се радвам да споделите опит и мнения.

# 1
  • Мнения: 1 400
През първата си бременност отчаяно издирвах лекар, който поставя песари, но така и не открих такъв (във Варна). Втората вече се бях примирила и дори не съм търсила. И двата пъти ми направиха класически серклаж (те българските лекари са по класиките, не обичат нововъведенията  ooooh!) Резултатът - едно родено на термин бебе и едно преждевременно - в 30 г.с., поради спукан мехур, най-вероятно заради инфекция. От това, което прочетох, гуменият песар намалява вероятността за инфекции, но пък има случаи, в които не е приложим, тъй като не държи толкова здраво като конеца. Дано се изкажат майки, който са пробвали на практика.

# 2
  • Мнения: 49
Здравейте,
И аз не знам защо има толкова малко изписано по темата за цервикалния песар.
Бременна съм в 28-ма седмица в 24-та седмица имах болки в корема и
при посещение при лекаря ми се оказа че са контракции и съответно скъсяване на шийката на 1.5см.
От Щерев ме изпратиха по спешност в Токуда за наблюдение и лечение. Там ме вкараха в отделението
за рискова бременност и се започнаха едни лекарства и чудеса. Попаднах на много готина лекарка
д-р Богданова, която ми вдъхна много кураж и ми препоръча поставяне на цервикален песар в болница Репробиомед, защото при мен не може да се прави серклаж понеже имам и миоми които на
по късен етап може да предизвикат контракции и евентуално разкъсване ако се направи серклаж.
Съгласих се и в 25-тата седмица ми поставиха въпросния песар като по време на поставянето му се установи че шийката е скъсена на 0,7см. Мога да кажа че сега се чувствам добре. Пазя се малко повече, разхождам се умерено без да се натоварвам много. Преди 2-3 дни като бях на контролен преглед се оказа че товара върху шийката е намалял и е 1.3см. Надявам се всичко да е наред и да
успея да износя до 9-тия месец бременността си. Ще пусна отново информация как се е развила бременността в последствие  с въпросния песар.

# 3
  • Мнения: 318
Аз за това нещо разбрах от Сигридов и то случайно на един мой преглед също за шийката. Той каза, че няма да свърши работа, в САЩ много се използвало, защото било евтино, а серклаж излизало там 9000 долара. На мен така или иначе нищо не ми сложиха де. Аз се следя също в Щерев и Чавеева ми измери в 19 гс 16 мм шийка и въпреки това ми изписа утрогестан и беше против серклаж. Веднага отидох при моя лекар и тя беше против серклаж, затова се озовах спешно при Сигридов - пак не искаше серклаж. Разрешиха ми да ходя, но и казаха да почивам. Аз от тогава до днес лежа от шубе и слагам утрогестан, както и пия колаген. Незнам от кое точно шийката ми се удължи и варира от 20 мм до 26 мм. Вече се радвам, че не сложиха серклаж донякъде, но пак имам риск и почивам. Минах и един курс с кортикостероиди за разгръщане на дробчетата на бебето, профилактика.

# 4
  • Мнения: 1 545
Твоите лекари са били против серклажа. А повдиган ли е въпроса за песар?

# 5
  • Мнения: 318
Не, bimbaaa, никога, по-скоро сме говорили за серклаж. То и аз не знаех тогава. Аз съм с конизация, нямам контракции (поне за сега). Единствено Сигридов каза за гумичката, че е глупост, но не ставаше въпрос за моя случай, а за негова пациентка в Токуда, която там им казала, че Сигридов я пратил да и сложат. Беше много възмутен, че спекулират с името му.
В 26 гс бях при него за фетален фибронектин и тогава ми каза, че с тази шийка ще си износя до край и да ставам да ходя, че съм напълняла и да не направя беля пък с високо кръвно. Тогава измери 23 мм. Преди два дни измерихме 26 мм. Аз естествено пак лежа, но вече си позволявам да излизам по час на ден. В 29 + 3 съм.

# 6
  • Мнения: 49
Marelianka, въпросното момиче за което ти е говорил Сигридов съм аз. И моля да не се коментира нищо без да са на ясно за какво става въпрос, защото всичко това не е вярно. 
1. Не съм клиентка на Сигридов, че да ме е пратил където и да било.
2. Мъжът ми е отишъл във въпросната клиника с идеята да се види със Сигридов просто за консултация и мнение по въпроса, мислил е че се е срещнал със него, понеже не го познава и никога не го е виждал,  но се оказа че се е срещал със негов колега.
3. Никъде никой не е споменавал неговото име. Не съм отишла в Токуда, и да съм казвала че Сигридов ме е пратил за песар. Напротив, бях там по спешност изпратена от Щерев и лекуващата ми докторка в Токуда (д-р Богданова) ми препоръча пеасар. Мъжът ми точно за това искаше консултация със Сигридов. Но дори и доктора с който се е видял мислейки че е той, уклончиво е казвал че не препоръчва песарите.
4. До въпросното разминаване се достигна заради предаване през 5 човека. Понеже така и не ми дадоха пряк контакт със Сигридов негова приятелка ни правеше контакта помежду ни която му е изтърсила, че сме разпространили такова нещо в Токуда. На следващия ден Сигридов се свърза със съпруга ми, и се разбраха  че няма нищо такова, а просто разминаване в информацията и самия той може да провери в Токуда че такова нещо няма разпространявано, все пак има много доктори там с които работи.

Така, че моля да не се разнасят лъжливи информации защото точно по този начин се съсипва имиджа на малкото читави доктори.

А относно песара, уважавам мнението на Сигридов, което е казал по телефона и на съпруга ми, че отрича използването на песар, но той в крайна сметка не е запознат с моето положение, за това че имам миоми които не са никак малки и инфекция, с което тотално отпада серклажа. Сега в крайна сметка съм вече 5-та седмица с песар, нито имам контракции, чувствам се много добре и на последния преглед установиха удължаване на шийката. Така че на мен песара ми помогна и сигурно щях а да си загубя бебето без него. Няма как да го отрека. По време на цялата тази суматоха се запознах с още много момичета които са с песар и това им е помогнало. За съжаление не знам защо много малко коментират това в Интернет, но в крайна сметка няма нито една оплакала се от поставен песар или поне аз не попаднах на такава в огромното търсене на информация за него.
Не знам каква е ценовата разлика в Европа серклаж-песар, дали е като в САЩ, но е факт, че в Европа е силно разпространено като процедура. А и в САЩ дори и да е по евтино, едва ли точно там ще ползват масово нещо което не е ефективно.

Общи условия

Активация на акаунт