Университети в Германия и други държави с немски език 6

  • 52 149
  • 743
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 18 023
Chrissy, TMS e  съкращение на Тest fuer medizinische Studiengaenge. Peace Добър резултат на този тест дава на кандидата бонус точки. Peace Кандидатстването с математика тук и това за медицина не следва да се сравняват, особено пък ако става дума за ТУ. В СУ задачите от изпит на равнище 2  са поне малко по-сложни. Специално на ТУ изпитът е доста лесен през последните години, може би с малко като ниво на сложност надвишава матурата, затова едно дете с профил математика лесно се справя на него без много усилия и уроци. За медицината тук  подготовката по биология и химия е много по-обемна и тегава.. И поне аз не съм чула някой да разчита на подготовката от училище и да не ходи на уроци, при това още от 11 клас вмасовия случай. Затова и  комбинацията от подготовка за изпитите тук  и гонене на максимална диплома за Германия се превръща в сериозен товар. Докато с математика моята девойка си мина кандидатстването  тук в стил "шапка на тояга". Ако беше решила да остане тук, приемът й в немския факултет на ТУ беше сигурен. А като не беше обременена с  толкова интензивно учене за кой знае колко тежки изпити, с лекота си изкара отличната диплома.

Последна редакция: пт, 27 ное 2015, 16:30 от пенсионирана русалка

# 61
  • Мнения: 1 064
Разбира се, литературните анализи на Атанас Далчев силно ми помагаха да координирам в последствие производството на турбини за самолети или да сключвам договори за такива, спор няма...

 Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy

Литературата изгражда личността, не знаеше ли  Flutter Flutter Flutter

# 62
  • Варна
  • Мнения: 3 245
B l a n k a чувам, че и в Германия не се изкарвали лесно пълни дипломи, което е добре за нас.

В немския факултет на ТУ какви преподаватели преподават?

# 63
  • Мнения: 3 410
В Германия имат ужасна система, зет ми има съученици и приятели един повтарял 3 клас, друг първи, трети повтарял втори клас два пъти, а са все момчета програмисти , умни и тн. Лудост някаква е още в началните класове - решава госпожата че детето не се справя с първи клас, предлага да повтори и немския родител се съгласява #Crazy В гимназията пък осем матури, отличниците им не са много, основно деца чиито родители са лекари , юристи, и натискат децата да учат и да имат отлична диплома. Последните години нещата почнаха да се променят, дадоха право на родителите да не се съгласят с предложението на учителя детето им да учи за стругар примерно и да го запишат в гимназия където ще получи диплома и право да учи в университет и тн

Моето Берлинче, каза че информатиката е брутална наука, и няма търпение да седне да учи, чудя се туй моето дете ли е newsm78

# 64
  • Мнения: 487


vale3000 на какво хоро се е хванала дъщеря ти  Hug Тя къде предпочита да учи - тук или в Германия?
Ясмина,до миналото лято беше сигурна ,че иска Германия.Нейния приятел ,обаче окончателно реши,че ще учи в България и тя сега е на кръстопът.Иска да учи в Германия,но в същото време иска да е с него.Така,че ще я оставя тя да реши.Все пак мисля,че тя си  иска Германия.
Ще кандидатства медицина.Ще видим  как ще се справи на матурите. За съжаление не иска други медицински специалности като биоинженерство,молекулярна медицина и др. подобни ,в случай на по-слаби резултати .
А вие какво решихте-стоматология или медицина?
Chrissy,Русалката ти е обяснила ,че освен отлична диплома(т. е пълна  1,00),повечето от медицинските университети в Германия държат на ТМС изпит(или друг подобен),който е доста сложен и изисква специална подготовка,както и солидни знания по математика ,физика ,химия ,биология, логическо и пространствено мислене.Не знам дали ще има време да се подготви мойта дъщеря(по-скоро не),така че накрая може и само с дипломата да кандидатства,което намалява шансовете й за прием. Все пак има време,ще видим .

# 65
  • Мнения: 1 064
Познато момиче кандидатства медицина - Дюселдорф, ако не греша, заедно с приятеля си, който никак не беше така блестящ, както описвате, че трябва, и ги приеха и двамата и сега действат. Чакам да науча как се справя, но не очаквам разлики, защото оценките в България са измислени.

# 66
  • София
  • Мнения: 18 023
Какво имаш предвид под не толкова блестящ , що се отнася до диплома? Доколкото знам, в най-желаните унита за медицина се влиза с 1,0 (даже може и без тест да не стигне), на места (точно май такъв е случаят и с Дюселдорф, ако се гледат Auswahlgrenzen от предходни приемни кампании) може и с по-малко... Ама колко по-малко, пак става дума за диплома около и над 5,80, която си е отлична. Докато за други специалности, тези с  ограничен прием на местно ниво, долният праг за прием е доста по-нисък. А за тези без квоти праг няма. А това доколко в масовия случай бг оценките са реалистични, всички знаем, че са завишени. Mr. Green. Колкото по-обективни са били, толкова по-добре за студента, че още на старта иначе ще увисне заради несправяне, без значение дали става дума за медицина, за техническа или икономическа специалност.

Последна редакция: сб, 28 ное 2015, 08:33 от пенсионирана русалка

# 67
  • Варна
  • Мнения: 3 245
vale3000 Медицина ще кандидатства. Ще разчита само на диплома, за ТМС не съм сигурна, че ще има време да се самоподготви. Иначе съм ѝ взела двете книжки, да си ги чете. Слава богу, университетът, който си е избрала, не иска ТМС за AdH квота.  Като гледам обаче все повече университети го изискват. Кьолнският университет например тази година не искаше ТМС, но от догодина ще го взима предвид и то с доста голяма тежест. Като мине ДСД може да размисли дали да не подаде молба за явяване. Ще видим.

# 68
  • Мнения: 1 064
... освен отлична диплома (т.е пълна 1,00), повечето от медицинските университети в Германия държат на ТМС изпит (или друг подобен), който е доста сложен и изисква специална подготовка, както и солидни знания по математика, физика, химия, биология, логическо и пространствено мислене.

Русалке, така описаното имах предвид. Като начало децата са от езикова гимназия, пък и като говорим за отлична диплома, става въпрос за 6.00.

# 69
  • Мнения: 487
Познато момиче кандидатства медицина - Дюселдорф, ако не греша, заедно с приятеля си, който никак не беше така блестящ, както описвате, че трябва, и ги приеха и двамата и сега действат. Чакам да науча как се справя, но не очаквам разлики, защото оценките в България са измислени.

Бланка,Дюселдорф е един от университетите,които въобще не влизат в нашите желания.Това е един от най-,,слабите'' медицински университети в Германия и с  две ръце бих предпочела да влезе в който и да е наш университет,вместо да дам един куп пари за подобен тип университети.Това е лично мое мнение за това уни,изградено под влияние на различни мнения от познати и непознати.Там,а и в доста други медицински университети приема няма да бъде никакъв проблем за нас.Смятам обаче,че когато човек реши да учи в чужбина трябва да се цели в най-добрите университети.А в добрите медицински университети понякога и 1,00 не е достатъчна.При нас дилемата е дали да се откаже от медицината и да  кандидатства стоматология или фармация в добър университет(за тези специалности няма проблем да я приемат),или да държи на медицината и да направи компромис  и да пише  едно по-,,слабо ''медицинско уни при подаване на заявлението за кандидатстване. Има доста фактори ,които ще повлияят на това наше решение. Засега дъщеря ми държи твърдо на медицина.

# 70
  • София
  • Мнения: 18 023
Бланка, отлична диплома от пълна  1,0 не е непременно 6,00, ако става дума за документация по приема. Peace В различните унита нашите оценки биват различно обръщани в такива по немската система, но общо взето от 5,93-5,94 нагоре са все  пълни единици. Дъщеря ми с диплома 5,98 беше с приравнена единица, синът на приятелка с 5,91 беше с оценка 1,1.

Вале3000, аз не съм наясно с медицината, никога не е била приоритет на дъщеря ми, та да задълбавам в тази посока. Но съм чувала от хора, че специално за Германия точно в областта на медицината образованието в различните унита е относително равностойно. Даже от предишни випуски на НЕГ знам, че доста деца избират  унита в по-малки градове като Регенсбург, Вюрцбург, Тюбинген, където е спокойно и ще могат да се съсредоточат върху  доста тежкото следване. Довод вероятно са по-малките потоци, а оттам и повече персонално внимание. Предвид тежкото и дълго следване фактор  при избора е  сигурно и нивото на издръжка в съответните градове. Знаеш ли, че мама и тате ще те издържат и че най-вероятно няма да можеш да работиш  в близките 4-5 години поне и да ги облекчаваш малко, не е хич все тая дали ще избереш голям и скъп град или по-малък. А и после държат всички единни изпити, нещо като нашите държавни и аз поне не съм срещала класация някъде из нета, която еднозначно да показва, че по-добре непременно се справят следвалите в  Хайдлберг, Аахен, Шарите Берлин или  ЛМУ в Мюнхен.. Вероятно греша, но все пак ми е интересно защо  не един пълен отличник избира малък град, тоест не се е оказал там заради  неуспеха си другаде, а съвсем обмислено..

# 71
  • София
  • Мнения: 4 242
Русалка, държавният изпит не е както при нас навремето.
В Германия изпитът е единен за цялата страна и критерият за добър университет е какъв процент от възпитаниците му са го издържали, респ. от първи път, от втори път или са се провалили. Подобно сравнение се прави и на база резултати от физикум /"страшният" изпит след 4. семестър/. Това много добре показва нивото на подготовка, а дали си влязъл с 5.80 или 5.50 според мен няма толкова съществено значение, разликите са малки. Важно е да си добре подготвен за да вземеш държавния изпит и не е толкова важно къде си учил, както е за другите специалности, където няма единен измерител на изхода
За другите критерии си абсолютно права, че имат съществено значение при избора.
С това писание не искам нито да омаловажавам съществуването на топ унита, нито да се меся в нечий избор. Университета в Дюселдорф не сме го гледали, тъй като не отговаряше и на някои субективни критерии поставени от моята девойката като например климат. hahaha
Добавям малко инфо - http://ranking.zeit.de/che2015/de/rankingunion/show?esb=36&a … able&subfach=  (регистрацията е безплатна)

# 72
  • София
  • Мнения: 1 365
Не винаги добрия университет означава да е в голям град, както о обратното  Wink
Например в Тюбинген университета ми се струва доста голям и стар.

# 73
  • София
  • Мнения: 18 023
Не винаги добрия университет означава да е в голям град, както о обратното  Wink
Например в Тюбинген университета ми се струва доста голям и стар.
Разбира се, че не означава, но у нас нещата се възприемат малко или много точно така, за жалост.. Да си чула някъде университетът в Тюбинген да се спряга като топ у нас - не, нали? Това имах предвид. Факт е, че за елитни  в медицината се спрягат предимно тези в големи градове като Мюнхен и Берлин. Нека не отричаме факта, че има доста хора, подхождащи при избора на детето в стил "така или иначе го/я пращам да следва навън и ще плащам солидни суми", поне нека не е в някакъв затънетен (често дефиниран и като "селски") университет  в градче с население от едва 90 000 души.
Ironic, мерси за разясненията Hug Беше ми интересно да прочета, знае ли човек, някоя от малките бройки може пък натам да се насочи.. Би ми било интересно да споделиш такава класация ( ако е достъпна в нета) на база процент справили се след въпросния физикум по унита или след държавния изпит.

Последна редакция: сб, 28 ное 2015, 15:27 от пенсионирана русалка

# 74
  • София
  • Мнения: 4 242
В линка, който съм дала, избираш критериите от Studienergebnis.
Аз за съжаление не пазя нищо от ровенето ми преди години.  Sad
На прима виста намерих една стара (2006г.) статия по въпроса, има и графики - http://www.uniklinikum-saarland.de/fileadmin/UKS/Lehre/Dekanat/S … leich_1_a2225.pdf
Мястото е класациите се мени, но критериите, по-които трябва да избираме университет за специалност медицина, са постоянни.  Peace

 

Общи условия

Активация на акаунт