Правилно ли постъпвам с кърменето?

  • 476
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 582
След толкова много изчетено и чуто, така и не съм сигурна правилно ли организирам кърменето newsm78
По принцип кърмя при поискване (въпреки че не съм точно сигурна как да разбера, че бебето си иска). До преди 1 седмица това ставаше през около 2 часа и давах само от едната гърда на едно хранене. След това, за да можем да стоим повече навън, а и защото в едната гърда беше очевадно, че има много по-малко мляко, почнах да давам и от двете през около 3 часа. Днес обаче бебка в продължение на 2 часа плачеше и аз непрекъснато я местих от едната на другата гърда. Разбира се, започнаха съмненията ми, че нещо не е наред Cry
До преди да започна да давам от двете гърди на едно хранене, акито на бебка беше златисто жълто, а откакто почнах и от двете, я хвана разстройство (не съм сигурна от какво е) и стана жълто-зеленикаво Shocked
Не давам нищо друго освен кърма Naughty
Не искам и да чуя за АМ-просто съм маниачка на тема кърмене Peace Но дали не бъркам някъде и наистина ли няма опасност да не ми стига кърмата?!

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 096
Кърмата ти е достатъчна!
Съдейки по лентичката за възрастта на бебето намирисва на т.нар. скок в растежа. Не се притеснявай, ако бебето писка по-често за гърдата, нормално е. При всяко дете тези фази протичат с различна продължителност. Успокой се и се отдай през следващите дни на по-често кърмене.
За цвета...възможно е да е от нещо, което ти си яла, не е задължително да е признак за проблем.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Белези на огладняване - кога да храня бебето?
Това ще те ориентира кога да храниш бебето, т.е. кога "си иска"  Grinning

Много майки дават и двете гърди на едно хранене. Това има някои предимства:
- гърдите са пропорционални след хранене  Mr. Green
- когато бебето суче от едната, рефлексът за потичане се задейства и в двете гърди, и като суче от втората гърда, приема вече не предно и задно мляко, а смесено.

Какво имаш предвид под разстройство? Самата промяна в цвета не е тревожна. За разстройство при кърмачетата лекарите обикновено говорят, ако акото е като водичка с тук-там парченца... А нормалното ако на кърмаче е  с консистенция на рядка каша с бели ядки тук-там  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 582
Бу, за разстройството съдя по това, че акаше почти непрекъсното и имаше от въпросната слуз, която е признак за разстройство.
А относно признаците за глад-не е ли всичко малко относително, защото нали казват, че има бебета със силно развит сукателен рефлекс и непрекъснато искат да смучат нещо? А плача не може ли да е от нещо друго?

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Често акане не е равнозначно на разстройство. Нормално е понякога да има слуз - както Пепеляшка е писала, може да е от нещо, което ти си яла, но не значи, че детето е разстроено.
Относно признаците на глад - те са си валидни Simple Smile Когато бебето е гладно, го показва. Включително на тази възраст (2 месеца, съдейки от лентичката) ще те извести доста шумно звуково, ако иска да яде, ако си пропуснала другите признаци Wink

Плачът може и да е от друго - ти си му майка, ти най-добре знаеш, аз през монитора просто изказвам предположения и давам идеи Grinning Проверяваш памперса, гушкаш, носиш, отхвърляш варианта колики (ако изобщо има) - ако не е нищо от изброените, много вероятно е да иска да суче (без непременно да е гладно - някой бебета обичат физическия контакт при сучене заради самия него).

# 5
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
Slyn4o - за плача и аз съм на мнение, че може и да бумн на растежа, а може и да са колики. Моя Алекс, като имаше по силни колики реагираше като се дърпаше и ревеше, или искаше да суче до безкрай /слава Богу коликите ни поотшумяха/.
За акито - знам, че може да бъде такова зеленикаво, ако бебчето хапва повечко от предното мляко. Във всички случаи е нормално - нашето аки пък по често е жълто-зелено, отколкото златисто жълто.
Но, както Бу е писала - това са само предположения и ти самичка трябва да откриеш причината! Успех!
Малко търпение и всичко ще се нареди!
Поздрави!

# 6
  • Мнения: 1 586
Според мен става въпрос за прием на по-голямо количество предно мляко поради честата смяна на гърдите, което поради наличието на повече лактоза дразни стомахчето и предизвиква неразположение у бебето. Предлагам ти да си кърмиш при поискване, но в продължение на около 3 часа да даваш само едната гърда, в следващите 3 часа - само другата и т.н. Явно при вас тази система е работела добре преди да смениш организацията на кърменето. Погледни тази статия по въпроса и помисли дали това не е евентуалната причина:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=30104.0
Поздравления за решението за изключително кърмене! Simple Smile

# 7
# 8
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз кърмя от самото начало от двете гърди. И цветът на акитата и бил от жълт до тъмно зелен, по 10 пъти на ден, но педито каза, че е нормално, ако не е свързано с температура или друг признак за болест. А за гъстотата, мисля че д-р Спок пишеше, че на къремните деца акитата приличат на бъркани яйца. И нашите преобладавощо бяха такива.
А за плачът-може да не е глад. Момичетата са писали по нагоре.
Знам, че в 21 век може да ти прозвучи тъпо, но няколко пъти след такива истерични ревове, се е оказвало, че е урочасана. Не вярвах, докато не се сблъсках.

Общи условия

Активация на акаунт