Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 9 дек. 2015, 15:57 ч.

Коледен календар

• 2 459
  • 1
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com

Коледните календари за отброяване на дните до празника се срещат все по-често и у нас. Има много готови варианти (най-често свързани с шоколадови бонбони вътре - които одобрявам горещо, ако бяха предвидени в двойно количество и надписани "за майки"). Ако искате обаче да направите по-различен коледен календар, който да помогне на детето да отброява оставащите дни до празника, ето една бърза и лесна идея.

Какво ви трябва:

• канап (или въженце, панделка, рафия)
  • няколко кабърчета
  • 24 чорапа
  • 24 щипки
  • разпечатани или изрисувани цифри от 1 до 24

Време за направа: под 20 минути

Тази година реших да правя по-различен коледен календар. Вече съм правила различни, като календар с 'бонбони' от креп хартия и ролки от тоалетна хартия или календар от декорирани и опаковани кибритени кутийки. Но понякога мързелът ми е по-голям от ентусиазма, затова тазгодишното очакване на Коледа ще бъде с чорапен календар.

Тъй като, освен мързелива, съм и практична, реших направо да взема по няколко чифта на всеки член от семейството - 12 чифта чорапи - х3 на човек. Нищо работа, предвид активно действащото Чорапено Чудовище у дома, което е изпояло сума бройки и имаме само по един от чифт.
В началото ми се искаше да взема само червени и зелени чорапи, но веднъж, че е малко досадно цяла година да ходи човек с чорапи в тези два цвята, и после, просто не намерих хубави зелени чорапи. А и луд на шаренко се радва, какво да ви кажа... крайният резултат показа, че не съм сгрешила в избора, получи се цветно и приятно.
Самият канап закрепях на няколко пъти, защото след първите опити се оказа, че няма достатъчно място за чорапите да висят свободно и редовете се припокриват. След няколко размествания постигнах нужния резултат - не твърде високо, за да се вижда и стига и не твърде ниско, за да не се люлее котката по чорапите.

Разпечатах готови цифри - в моя случай и цифрите, и чорапите са всъщност 25, защото в последният ще стои най-важната задача за месеца: "отваряне на подаръците". Нямам цветен принтер, затова оцветявах на ръка хартиените цифри. Закрепването с щипки ми се видя най-лесно и логично, предвид цялата идея на календара.

Вътре ще има различни неща, по едно всеки ден: няколко дребни подаръчета, но най-вече неща за правене - от украса на дома и елхата, през посещения в музей и вечер "по женски" с лакиране на всички малки пръстчета у дома (имам момичета), до телевизионна вечер с пуканки и коледни филми и пикник на пода в хола. Такива неща - като цяло, неизискващи много ресурси или енергия от моя страна, но забавно за децата.

След като една година направих неномериран календар и активностите за деня се падаха в произволен ред, повече не допускам такива изненади, които са изцяло за моя сметка. Вече правя предварителен списък в кой ден какво ще се прави, като го съобразявам и с училището на голямото дете; държа списъка на тайно място и правя справка какво ни предстои, за да съм подготвена, ако трябва да правя или взимам нещо в аванс. Всеки ден от вечерта слагам листче с дейността за следващия ден в съответния чорап на календара - предвид любопитството на децата, не мога да разчитам на вродена честност да не надзърнат в другите чорапи.
Момичетата вече нямат търпение да стане 1-ви декември и да бръкнат в първия чорап.

Приятно очакване и весели празници!

Таня Русева - Бу
декември'13

# 1
Хахах, моето бебче е още твърде малко, за да оцени подобен календар, но ще го направя за себе си, страхотен е! Heart Simple Smile

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт