Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кулинария
Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други неща - ТЕМА 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
570-581 от 581 отговора

София

Ужасно отдавна не съм ви навестявала  Cool
Днес, обаче реших да правя шунка и викам, я да прочета... Laughing
Ето ме... ще чета Hug

само с четене не става - иска и пробване ....  #Crazy

Е, чакай де... теорията преди практиката Wink Трябва малко подсещане как се правеше
Цитирай

Здравейте единомислещи дами и господа.Занимавам се с домашно приготвяне на разни вкусотийки от както се помня,но в последните години се преместихме в нглия и малко изоставих производството.Но след като се установихме в наш имот,страстта се завърна с пълна сила.Закупих си шунковар на Тескома и производството на домашна шунка започна.Първи опит-греда!По необясними причини,реших да варя само 2 часа и получих съответно полусурова шунка от свинска плешка.Изяде се с допълнителна топлинна обработка.Втората зарядка-пилешка се получи отлично,при спазване на правилата.Беше изядена от семейството след изваждането и не успях да направя снимки.Третата серия-пуешко+свинско 70-30 стана невероятна.Даже съпругата която по принцип не харесваше особено подобни храни се включи подобаващо.На гребена на вълната направих и серии от домашни суджуци,луканки и пастърми,след което реших да направя нещо което НИКОГА не съм правил-негово величество САЛАМА!Стана уникален!!!Сега ще се опитам да кача снимки от шунката и салама,дано ми се получи. newsm78Не ми се получава...Някакви съвети как да кача изображение от компа?
Цитирай

София

Качаваш снимката в някой сайт за снимки и после даваш тук линк към изображението  Wink
Цитирай

Благодаря за бързия отговор!,.Надявам се да се виждат снимките.По малко време ми отне днес да си направя новата порция шунка и да я заредя в Тескома-та.
« Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 14:27 от Veso1913 »
Цитирай

Весо, всичко изглежда чудесно, но снимките са толкова ситни,че дори не успях да ги подобря и да ги постна наново ....
По-добре пусни нови с малко по-голяма резолюция ... па и кажи как си ги направил.
За салама съм силно заинтригуван- правя често и приемам всякакви идеи

И за да не е напразно - един невероятен домашен колбас от свински гърди от последните дни
_ http://batimiti.blogspot.bg/2017/02/blog-post_15.html

и

Цитирай

София

Еййй, чудно мезе!
Моята шунка пак не ми хареса и това си е... смляна в Тескомата. Няма да изпадам подробности за рецепта, понеже проблемът е в моя телевизор. Всякак не ми е харесвала. Допада ми цяло парче месо, натъпкано в шунковара. Нещо като пражка шунка.
Искам и аз да знам за салама как се прави. И освен това Батето, от къде взимаш тия черва?
Скрит текст :
П.С. Опитах сиренето ти без мая. Стана чудесно, много се хареса. Писах ти даже в блога коментар, че ми се получи на мен с Верея. Нямаше проблем, коагулира си. Набутах му вътре печени чушки нарязани на ситно. Но не се спои както ако няма нищо в него. С чубричката също е прекрасно.
Цитирай

София

...
Искам и аз да знам за салама как се прави. И освен това Батето, от къде взимаш тия черва?
...

Батето да си каже неговото, аз искам да обърна внимание, че салам, кренвирши, наденици и т.н. (пресни, а не сушени колбаси) могат да се направят и без черва. Някъде назад в темите съм обяснил моя вариант.
Цитирай

София

...
...

Батето да си каже неговото, аз искам да обърна внимание, че салам, кренвирши, наденици и т.н. (пресни, а не сушени колбаси) могат да се направят и без черва. Някъде назад в темите съм обяснил моя вариант.
Мерси! Ще търся. Весо да казва значи  Laughing
Цитирай

Vache, червата при нас не са проблем - има ги на пазара от късна есен до ранна проблем. Па и в доста месарници взеха да ги продават, че се търсят...
Но и доста неща могат да се направят без тях - писал съм за това доста в блога си.
Най-популярна е луканката или суджука в марля и дори без нея

http://batimiti.blogspot.bg/2017/02/blog-post_18.html

Тези, които минават през варене стават в най-обикновено стреч фолио - добре завити и овързани, да не пропущат вода.
по разни руски сайтове има дори и пилешки салам, направен в чашки, но не съм го пробвал ...

Цитирай

Здравейте!
Влизам с отчет и благодарност за идеята на Батето за Супер бърз паприкован свински врат

http://batimiti.blogspot.bg/2017/01/blog-post_27.html

Малко промених технологията, че вече си бях започнала процедурата с престояване в морска сол. Мислех да го сложа на парното, но сега се стопли  и през деня не пускаме, та се сетих за фурната. След 24-те часа и изкисването във водата, го намазах с кимион, червен пипер и черен пипер, и го пуснах във фурната за 6 часа на около 50 градуса. Току що го дегустирах, чудесно е станало.

Другият път ще ползвам подправките от самото начало за още по-добър аромат и вкус.
Цитирай

Страхотно bouquet
А снимка има ли?
Цитирай

Не ми се получава номера със снимките.Качих ги в снимка бг ,от там ги качвам тук,но нещо не правя както трябва,определено.То да не е салам,я Very Happy.Моля някой да ми обясни като за начинаещ,как да ги каа тези снимки,нещо като в казармата ако може.Прави едно,прави две...Ще ви напиша сега как правя салама,че явно ще има интерес към него.
Купувам си готово смляно месо свинско-телешко 50-50/в този случай имах месо което смлях за да мога да си нарежа сланинката на малки парченца,иначе когато е кайма си добавям сланинката която съм си резнал от преди/.Омесвам си материала с 4г черен пипер,2,5 г нитритна сол за колбаси с топлинна обработка и 22.5 грама готварска сол/помнякога използвам морска,която я смилам-слагам от нея 19,5 грама/и 2 грама захар.От там насетне-подправки според желанието и наличноста.Това на снимката е с материал,който ми остана от пълненето на луканката и го напъхах в изкуствено черво за салам.След като омеся каймата със 100 мл ледена вода за килограм,покривам съдината със стреч фолио и оставям в хладилника за 48 часа.После идва ред на пълненето,на което няма да се спирам,всички знаете как да пълните почти без да оставяте въздух.акрая следва топлинната обработка-нещото което е НАЙ ВАЖНОТО и трябва да се спазва така,както ви го пиша,иначе салам няма да ядете,а нещо друго.Загрявате вентилаторната фурна до 80 градуса по целзий,като внимавате да не превишавате тази температура.Проблема с домашните печки е че термостата лъже като за световно.Аз лично си калибрирам температурата с два допълнителни термометъра.Единият е в печката,а другият е бучнат право в средата на салама.Вътрешната температура когато достигне 70 градуса,салама е готов,вади се от печката и се охлажда.Белите,режите и според полученият резултат ме псувате ако се е объркало нещо,а ако е станало отлично викате жената и децата и обяснявате колко голям майстор сте. Laughing
п.п.ОТНОВО ЩЕ ГО НАПИША С ГОЛЕМИ БУКВИ-ВНИМАВАЙТЕ ТЕМПЕРАТУРАТА НА ПЕЧКАТА ДА НЕ НАДВИШАВА 80 ГРАДУСА В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ,ЗАЩОТО ТЯ СИ МЪРДА  НАГОРЕ-НАДОЛУ В ДИАПАЗОН ОТ ОКОЛО 8-10 ГРАДУСА!!!Чакам си урока по качване на снимки и видеа.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
570-581 от 581 отговора