Шеста тема на чакащите

  • 506 034
  • 5 027
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 236
Здравейте, може ли да публикувате емайл адресите на дирекциите в темата, за да ги виждаме и да са полезни на всички!
Благодаря!  bouquet

# 766
# 767
  • Мнения: 13
Здравейте на всички, от една седмица нашето семейство се увеличи с едно 7 годишно момиченце. След година и половина чакане преди два месеца получихме чаканото писмо. Показаха ни я първо на снимка - Пипи дългото чорапче /усмихната, с две плитки, без предни зъбки, с един раздърпан голям пуловер/, а след това я видяхме наживо. Искам да ви кажа,че още на снимката си я харесахме и бяхме решили , че е нашето момиче. Сега завършва първи клас, пишеме диктовки, решаваме текстови задачи, четеме книги и разбира се много играеме. Искам да ви кажа , че детето е от български произход, здраво и година и половина е живяла в приемно семейство. Не се страхувайте от по-големи деца!

# 768
  • София
  • Мнения: 596
Честито! Да сте живи и здрави вие и малката Пипи!  bouquet

# 769
  • Sofia
  • Мнения: 291
Iva_dr честито!  Може страха от по-големите деца да идва от там, че много време са били в системата и са изостанали и проблемни. За мен ще е много интересно да споделяш как върви адаптацията при вас. Как ви прие, как се развива....

# 770
  • samokov
  • Мнения: 110
Честито!Да сте живи и здрави.  bouquet Simple Smile

# 771
  • Мнения: 39
Здравейте момичета Simple Smile
С мъжа ми разбрахме,че самите дирекции трябва да се подсещат да си свършат работата.Вчера всички отговори бяха отрицателни,а днес получих емейл от Видин че промените са ни отразени и дано навсякъде да е станало така.Така,че смело им пишете,обаждайте и ги подсещайте за вас.
А на теб Ива честито и бъдете безкрайно щастливи.

# 772
  • Мнения: 411
Честито, Ива! Бърза адаптация ви желая  Hug

Колко голяма са я оставили? Кога е вписана в регистрите за осиновяване?

# 773
  • Мнения: 13
Здравейте момичета! При нас нещата се развиха по следния начин. Когато ни вписаха в регистъра на осиновителите нашите изисквания бяха за дете от 2 до 4 години, с български или турски произход, психически и физически здраво. След като една година нямахме никакво получено писмо и мъжа ми беше загубил вече търпение, той отиде в социалната служба по местоживеене. Поговорил си със служителите и те го посъветвали да смени ме някой критерий, за да те да изпратят до всички области ново писмо и от там отново да разгледат нашия случая. След този разговор подадохме заявление за смяна на критериите за дете от 0 до 7 г., български или турски произход, психически и физически здраво. Три месеца след това получихме писмо за нашата Пипи. Явно смяната на критериите отново напомня за осиновителите. При първата среща в дирекцията ни представиха случая на детето и ни я показаха на снимка. Малко след това ни заведоха в център за работа с деца, където Пипи имаше среща с психолога си, а ние гледахме и слушахме зад огледален прозорец без те да ни виждат. Мъжа ми излезе, защото каза, че не си купува стока от мазагин, а аз останах /нали знаете женско любопитство/. Детето през цялото време гледаше прозореца, даже психоложката каза, че се е притеснила дали не се вижда нещо през него. След това ми разрешиха да имам пряк контакт с нея, като я заведоха в зала за игла и ние бяхме гости на центъра, а тя ни показа залата. С това приключихме и социалните казаха, че имаме 1 месец да решим дали я искаме или не, но втори пряк контакт с нея не можем да имаме, защото детето е голямо и вече чака мама и татко. Да ви кажа след срещата с нея не помнех дали ме е погледнала в очите, какъв цвят са, дали ми се беше усмихнала, бях особено развълнувана, но и много притеснена , дали ще се справя с такова голямо дете. Мъжът ми веднага каза, че е неговото дете и остана аз да решавам Simple Smile! На следващата сутрин отговорихме , че я взимаме и имахме среща с нея. Приемния родител и каза, че мама и татко са дошли и тя беше много развълнувана, от първия ден ни казва мами и тати. В началото се страхуваше от нас /личеше си по стойката/, но бързо минахме този период. Забавихме осиновяването до максимум в срокове, за да може да си завърши първи клас на място. Всяка вечер говорехме по телефона, а всяка събота и неделя пътувахме, за да сме с нея. Много съм впечатлена от приемния родител /детето и казваше бабо/, страхотен режим и правила, нейното обучение е на първо място, детето чете абсолютно гладко, всяка седмица купувахме книжка за четене, пише почти без грешка /вярно малко грозно, но все пак/, решава задачи без всякакви усилия, ходи на състезания по математика и български език има почти максимален брой точки. Детето е попивателна за знания. Когато си я взехме, рева в колата , че и  е мъчно , но до там. Сега се запознава с роднините и и идва малко в повече на моменти. Търси контакт с деца и пробва какво и е позволено и какво не. Колкото и да ми е трудно , аз съм лошата в семейството и и се карам, но сега трябва да се сложат границите. Опитвам се да продължа правилата от приемното семейство, като ги видоизменя спрямо нашите. От началото на юни тръгва на лятна занималня, не искам бабите да я гледат и разглезват!   

# 774
  • Мнения: 411
Ива, ако имаш възможност да си вземеш някой месец неплатен отпуск, направи го. Много, много е важно и на мен това време определено ми липсва. Точно защото детето е голямо, шокът от промяната е далеч по-голям. Успех!

# 775
  • София
  • Мнения: 301
Ива, подкрепям идеята на vanibo. По закон имате право на 11 месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст - 6 месеца единия родител и 5 месеца другия. Единият родител може да преотстъпи правото си на отпуск на другия, т.е. само Вие да ползвате общо 11 месеца. Щом Пипи вече е навършила 7 г., значи Ви остава само времето докато навърши 8 г.
Желая Ви успех! Simple Smile

# 776
  • Мнения: 140

Iva_dr
 Много се радвам за вас миличка . Mr. Green HugЧестито .

# 777
  • Мнения: 11 993
Честито Ива, на Вас и цялото Ви семейство! Много щастие и бърза и лека адаптация. Присъединявам се към съвета на Vanibo - ако можете да си позволите, ползвайте отпуск през лятото, за да се опознаете и напаснете един към друг. Имате късмет, че се случва на прага на лятната ваканция, така и преходът за детенцето ще е по-плавен, ще има време да свикне с новия си дом, да си намери приятелчета и едва тогава да влезе в нов клас и ново училище. Пожелавам Ви най-вълнуващото  1swingи незабравимо лято.

И не забравяйте да наминете и в тема "Статистика" Simple Smile

Последна редакция: сб, 20 май 2017, 16:28 от Mama Ru

# 778
  • samokov
  • Мнения: 110

Iva_dr
 Много се радвам за вас миличка . Честито. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 779
  • Мнения: 236
    Здравейте момичета, Hug
  Отскоро и ние сме вписани  в Регистъра на пълноосиновяващите. Получихме писмо само от регионалната дирекция по местоживеене. Знам че не са длъжни да ни умедомяват от останалите дирекции че сме вписани, но все пак реших да им пиша да разбера дали имаме входящ номер и дали са ни ясни критериите за детенце.
И ..изскочи недоразумението - от РДСП гр.Русе ни пишат че отразената инфомация относно критериите и изискванията ни за детето не са ясни, не се разбира и не е ясен дори броя на децата, които бихме желали да осиновим. Shocked
  В заявлението ни беше написано: " дете или две деца( близнаци, или с родствена връзка) от 0 до 3 години, без значение пола, здраво, относно произхода - желаем да е с български, социалните бяха добавили и близък до славянския в доклада, смесен произход - казаха ни да пишем българо - турски и турско- български , впредвид че останалите варианти на смесен били ясни, ние искахме да се изключва само ромския.
  Отговора от Русе
 "Уважаеми г-жо, г-н Дикови,
В отговора, който Ви дадохме по-рано, цитирахме точно изискванията, които фигурират в доклада Ви. От тях не става ясно, че под смесен произход имате предвид всякакъв смесен. В доклада след „смесен произход“ в скоби изрично е уточнено, че става въпрос за смесен българо-турски произход. Не е ясна също и формулировката „произход, близък до славянския“. По отношение броя на децата, които желаете да осиновите, също бихте могли да уточните, че желаете едно или две деца, тъй като в доклада е отразено, че желаете две деца.
С уважение: екипът на РДСП – гр. Русе"
 Shocked Shocked Shocked

 Нашият отговор:
"Безкрайно Ви благодаря за уточнението, спестихте ни дълго време в напразно чакане.
Според социалните работници се "разбирало" че под смесен произход желаем всякакакъв такъв и добавиха само българо-турски и турско-български, защото той не се отнася към славянския..
Съжалявам че го пиша тук, но детенцето или дечицата, които бихме желали да осиновим желаем да бъдат с български произход или европейски,( руски ,чешки, полски, украински и прочие, дори арменски, израелски..) т.е. всякакакъв без ромски. Може да е от всякакъв смесен произход, също без участие на ромския.
Едно или две деца(имаме впредвид второто дете да осиновим след време или направо две  ако са с роднинска връзка или близнаци и не надвишават 3 години.)
Ще уточним тези подробности и предполагам ще трябва да получите по служебен път информацията."

  Днес отива мъжът ми при социалната да уточним изисканията и излиза че ние сме си били виновни, щом сме го подписали. Всъщност ние обяснихме какво дете желаем, и те формулираха изискванията уж за по-ясни. Сега трябва да попълваме второ заявление , което ще препращат по служебен път към останалите дирекции, но сме предупредени че "ако сменяме много критериите, няма да се гледа с добро око на това", всъщност ние не сменяме нищо, просто уточняваме подробности които не бяха ясни заради уж квалифицирания им персонал.
  Според вас момичета, тези критерии ясни ли са, разбират ли се, незнам вече какво да правя, към кого да се обърна , на кого да се оплача..Куп хора чакат с години и тогава разират че критериите не били ясни,не били разбираеми,  губим много време в надежди и очакване и в един момент се оказва напразно.. #2gunfire Нямам думи!

Общи условия

Активация на акаунт