БЪРЗИ КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 54 133
  • 765
  •   1
Отговори
# 600
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Та въпросът ми е мога ли да направя крема с нишесте (вместо брашното), прясно мляко и жълтъци?...
Абсолютно взаимозаменими са брашното и нишестето за крем.
И не само де. Simple Smile

# 601
  • Мнения: X
С царевично нишесте съм правила и бешамел и други сосове / пшеничното е подходящо само за кремове и пудинги /.

# 602
  • София
  • Мнения: 10 825
С царевично нишесте съм правила и бешамел и други сосове / пшеничното е подходящо само за кремове и пудинги /.
Защо? Аз ползвам което от двете имам под ръка за всичко. Не съм забелязала някаква разлика в крайния резултат.
Трябва, може би, да направя проба - малко с едното и малко с другото и да сравня дали има някаква разлика.

# 603
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
И аз не намирам разлика между царевично и пшеничено и ги ползвам за всичко.  
Ароматизирани нишестета не ползвам.

# 604
  • Мнения: X
Има разлика в структурата - за пръв път пробвах в рецепта за кетчуп - с пшенично стана на парцали или пък като сгегне - не ми харесва вида му - и вкуса ми е странен.
  Според мен царевичното нишесте е подходящо и за солени сосове и сгъстяване . А и реално след като проверих основно то се ползва в световната кухня.

# 605
  • Мнения: 80
Козуначено тесто може ли да се замръзява?

# 606
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Козуначено тесто може ли да се замръзява?
Може да се замразява.

# 607
  • Русе
  • Мнения: 5 201
Здравейте,
Ще правя крем пита, даже взех нишесте ванилия, но се сетих, че кремът  се прави с брашно, прясно мляко и жълтъци, а белтъците се разбиват на сняг и се запичат отгоре... Та въпросът ми е мога ли да направя крема с нишесте (вместо брашното), прясно мляко и жълтъци?...

С царевично нишесте. 4 с.л. на 1 л мляко + 3 жълтъка и 1 цяло яйце.
Половината от млякото се заварява, в другата половина се разтварят нишестето и разбитите жълтъци. Бавно, чрез непрекъснато бъркане и на тънка струйка се прибавя във врящото на умерен огън мляко. След това се добавя захарта и ванилията. Варим докато се сгъсти – да няма пяна отгоре. Около 25-30 мин. на умерен огън. Като изстине се прибавя разбитият на сняг с 2 с.л. захар белтък. Обърква се добре с дървена лъжица.

# 608
  • Мнения: 80
Козуначено тесто може ли да се замръзява?
Може да се замразява.

Благодаря!  bouquet

# 609
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Да не би да ги е овалвала в разбити белтъци?

Сигурна съм, че не беше с белтъци.

# 610
  • Русе
  • Мнения: 5 201
Здравейте!
Преди години моята майка правеше печени орехи, на които кафявата люспица падаше и те изглеждаха съвсем бели. За съжаление, тогава не попитах как ги прави.
Скоро срещнах в нета същите орехи, но не запомних в коя тема и дали във форума и уж ги записах  ooooh! Дали не се накисваха във вода... Някой има ли идея как се правят? Ще бъда много благодарна.

виж тази тема

# 611
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Благодаря, i_peych, сега ще разгледам подробно и ще нагодя нещо.

# 612
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Здравейте!
Искам да направя Картофи-Ветрило печени, за гарнитура на едни печени пилешки бутчета.
Не съм правила до сега - как да станат с хубав загар зачервени и да не им прегорят подправките / риган, мащерка и т.н./ ? Колко време печете, за да не остане сурова вътрешността?
Искам нещо по-разчупено, че иначе все класически печени картофи.
Благодаря предварително!

# 613
  • София
  • Мнения: 12 554
Здравейте!
Искам да направя Картофи-Ветрило печени, за гарнитура на едни печени пилешки бутчета.
Не съм правила до сега - как да станат с хубав загар зачервени и да не им прегорят подправките / риган, мащерка и т.н./ ? Колко време печете, за да не остане сурова вътрешността?
Искам нещо по-разчупено, че иначе все класически печени картофи.
Благодаря предварително!

Заповядай, така ги правя аз

http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=764298.msg … 74345#msg29874345

# 614
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Благодаря! Вече са в фурната и чакам резултата:)

Общи условия

Активация на акаунт