Данъчна и пазарна оценка на имот?Разлика?

  • 12 605
  • 15
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Здравейте.Предстои ни теглене на ипотечен кредит.Данъчната оценка е 32 000лв.Вярно ли е, че пазарната оценка е почти същата сума, но в евро?Колко да очаквам, тъй като знам, че банките дават кредита спрямо пазарната оценка.Каква би била тя, щом данъчната е толкова?

# 1
  • Мнения: 39 296
Ами не е така. Имот на пазарна стойност 37 х евро, вещото лице ми го оцени на 28 х. евро.

# 2
  • Тук... някъде
  • Мнения: 926
При мен преди няколко години,когато купувах жилището, беше точно така - пазарната оценка и данъчната бяха едни и същи цифри,само че едната в евро,а другата в лева.

# 3
  • Мнения: 46 511
Може и да съвпаднат в отделни случаи, но по принцип няма връзка.

# 4
  • Мнения: 139
няма да се отличава с много от сумата за която сте се споразумяли с продавача на имота.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Аз съм купувача, баща ми е продавача. LaughingНо наистина ще тегля кредит и ще си я купя от него.Реалната цена на имота за нас е мистерия... CrazyЩе правим пазарна, но дотогава ми се иска да съм подготвена с реални очаквания.
Иначе сходни къщи (за къща с двор става дума) в същия район, се продават по сайтовете за около 35000 евро.Доколко да вярвам на сравнението, което сама правя? Иначе аз искам да я оценят на 35000евро, но дали ще стане...незнам.А ако кажем на вещото лице за колко е "обявена" примерно, той ще се съобрази ли с това?

# 6
  • Мнения: 48
Съобразяват се, поне при мен се е случвало.

# 7
  • Мнения: 2 313
По времето на имотния балон съвпадаха цифрите но вече не. Сега пазарната е по-висока с между 30-50 процента от данъчната.

# 8
  • Мнения: 46 511
...А ако кажем на вещото лице за колко е "обявена" примерно, той ще се съобрази ли с това?
Кое на колко е обявено?
Кажете колко ви трябва, а оценителят ще направи всичко възможно да го постигне. Но няма да сложи невъзможна цифра, защото тази оценка после минава на одобрение и ако е нереална просто няма да я приемат. Сумата не се влияе от това какво има обявено в момента, нито какви са офертните цени, защото ти можеш сега да влезеш и да пуснеш 10 фалшиви обяви с цена 100 000 евро  Mr. Green имат си таблици по които работят и всяко нещо носи определена тежест.
Едно е сигурно - ще е повече от данъчната и по-малко от обявените в сайтовете. А сумата, която ще ви отпуснат ще е % от нея, но не 100%.

# 9
  • Мнения: 139
Не, не е сигурно. Данъчна оценка на 2ст. в център Варна е 80к лв, а едва успяхме да го продадем за 61к лв.

Бъдете плътно до вещото лице по време на оценката - и то душа носи, и то си има нужди...

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Такаа, първо да благодаря за отговорите на всички.Днес я направихме.В понеделник ще е готова.Оценителката каза, че не и трябва данъчната и даже не я погледна....😮Странно, не мислите ли?Не даде хич жокерче колко ще е оценката.До понеделник ще откача....

# 11
  • Мнения: 46 511
Да, няма значение данъчната за другата оценка.
Спокойно, ако не стигнат винаги има вариант за допълнителен кредит под формата на "Ремонт" или нещо друго. Ако доходите ти са ок за исканата сума банкерите ще намерят начин.

# 12
  • Мнения: 311
Нашата оценка беше с 10хил евро над цената на която купувахме, банката ни отпуска 85% другото си го доплатихме. Трябва да се съобразиш и с това, дали финансира банката на 100% или отпуска по малко.

# 13
  • Мнения: 980
Здравейте!От нищото се появявам и аз за да попитам нещо,свързано с ипотечните кредити.В предходната събота вещо лице оцени апартамента,който искаме да купим на 55000лв.Цената на продавача е 40000.Служителката от банката ни каза,че тази оценка била твърде висока и ще се наложело друг оценител да прави оценка,снички и тн.Което ще забави процедурата.Та мисълта ми е-колко горе-долу ще се забави това нещо,някой има ли представа?И защо тази висока оценка е проблем?

# 14
  • Мнения: 1 775
Не би трябвало да е проблем, банките по принцип отпускат процент от по-ниската сума - оценката или продажната цена. Не знам защо при вас са се заинатили. Не отнема много време оценката иначе, няколко дни. Трябва да се насрочи оглед, да огледа вещото лице апартамента и за 2-3 дни е готова оценката.

Общи условия

Активация на акаунт