Бебе на шест седмици- проблем с кърменето

  • 932
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 64
Здравейте!
Имам дъщеря на 6 седмици. Роди се 3150гр, изписаха я 3000гр. Роди се със секцио, още в родилното успешно засука, въпреки че я дохранвах в самото начало. Второ дете ми е, първото също съм го кърмила до- 6тия месец.
През първия месец бебето качи 1300гр, само на кърма без добаени чай, вода или глюкоза. Кърмя на поискване. За около 5-10 минути до сега се е наяждала. На консултацията през първия месец се установи, че все още има лека жълтеница. Педиатърът ми препоръча да давам глюкоза 5%, консултирах се с още един педиатър по този въпрос и той ме посъветва, че не е нужно да давам глюкоза и не съм давала.
През изминалата седмица усещам, че детето суче по-вяло. Последните два дни правих пробни кърмения. Вчера изсука от едната гърда около 60мл и заспа, а днес изсука около 70 мл, след което повърна по-голямата част от поетото мляко. През тези два дни през нощта спи и не се събужда за хранене. През вчеращния ден първото й хранене беше около 6ч, след което спа непробудно до към 10.30ч, опитах се да я събудя за да я нахраня, яде в полусън.... струва ми се доста малко. След което пак заспа, след което към 14ч отново яде около 60 мл, тогава правих пробно кърмене. След което се събуди чак в 20.30ч- до към полунощ имахме няколко кърмения и след като заспа към 01ч, я събудих в 5.30ч - пак твърде малко сука и заспа, в 8.30ч изсука 70мл, както писах и повърна по-голяма част от тях. Притеснявам се, че суче твърде малко, прави големи паузи между храненията и вчера дори имах един сух памперс. За тази седмица е качила около 150-160гр. Изглежда здрава, будува около час и половина по принцип след хранене, но въпреки всичко имам усещането, че нещо не е наред.
Моля ви, въпреки малко хаотичния ми пост да ми дадете някакъв съвет, мнение, критики...  Балагодаря на всички, които ще се включат по темата.
Поздрави и хубав уикенд!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 348
Здравей, November_girl и честита дъщеря! Да е здрава и усмихната!
 Как е тя, има ли промяна през времето, от когато ни писа?
 Щом в първия месец е имала енергия, неограничен достъп до гърда и наддавала чудесно, вероятно проблемът няма връзка с жълтеницата. Мислиш ли, че е възможно детето да е преминавало през някакво разболяване - грип или настинка например? Понякога разболяването не стига до ясните симптоми, а само се забелязва отпадналост. Особено когато тялото е достатъчно силно, за да се пребори. Ако организмът бъде изправен пред такива обичайни изпитания, често апетитът спада, много бебета започват да пестят енергия, като спят неестествено дълго. Такова поведение се наблюдава и след ваксина, защото на практика детето се бори с болестотворни микрооорганизми в този момент. Ако поведението е забелязано след ваксинация, педиатъра може да разясни какво може да се очаква като реакция на организма и как да се реагира.


 Въпреки че при здрави доносени, активни бебета можем да очакваме те сами да се грижат за изхранването си (събуждат се колкото им е нужно и се хранят колкото им е нужно), ти си усетила, че нещо не е наред и си реагирала съвсем логично, и адекватно. Като се включваш с разбуждане на бебето и предлагане по твоя инициатива. Ако апетитът е понижен, не може да се очаква да се храни като обичайно, но пък ако е твърде изтощена за да суче, би могла да ѝ помагаш. Ако заспива бързо на гърда, ѝ помагаш да продължи да будува с разсъбличане на дрешките или навлажняване на лицето с мокра ръка/кърпа. Или масаж на стъпалата докато суче.
 Ако ти се струва, че млякото тече по-трудно и бебето няма много сили да го изсуче и за това заспива, можеш да приложиш и компресия:
Скрит текст:
Ето тук съм обяснила как се прави. Ако имаш нужда от допълнителни разяснения, питай:
 
Цитат
служи за увеличаване на струята и помага на бебето да изсуче по-добре гърдите. Ето как се прави: https://missby.wordpress.com/2007/12/04/compression/
 и видео http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-4dayold
Или накратко:  обхващаш гърдата с цяла длан (палец отгоре, другите пръсти отдолу) близо до основата на гърдата. Когато бебето си движи челюстите, но не гълта мляко (или гълта рядко), притискаш гърдата в дланта си така, че да не боли и държиш притиснато. Ако има ефект, бебето започва да гълта мляко. Когато спре да си движи челюстите, ти също отпускаш гърдата. Но не махаш пръстите, за да си готова отново да притиснеш веднага щом задвижи челюсти.
 За да има ефект е важно да се следва принципа: притискаш постоянно (НЕ "помпане", а постоянно притискане), когато движи челюсти; отпускаш, когато и бебето почива.
Но ако детето повръща, когато поеме повечко мляко, компресията не би била от помощ. Важното е да приема кърма начесто за енергия и хидратиране, но така или иначе не е много реалистично да очакваме да изяжда обичайните за нея количества.

 Ще се радвам да разбера как сте.
Желая всичко да бъде наред, спокойно родителство и кърмене!

# 2
  • Мнения: 64
Благодаря много skrech!
Аз още същия ден я заведох на доктор, прегледа я, не установи нищо тревожно, пуснахме и кръвни изследвания и там всичко е наред. Предлагах й гърда, при всеки удобен момент и след ден- два всичко се нормализира.
 Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 2 348
Чудесни новини!  Hug
 
 Здраве и щастливи моменти за цялото семейство!

Общи условия

Активация на акаунт