Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

се променя - разгледайте новостите и споделете с нас впечатленията си Включете се
Деца с увреждания и хронични заболявания
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
75-85 от 85 отговора

Отговорих на Tomella на лични, тъй като в отговора ми имаше препоръки за конкретни камери в страната, а се опасявам това да не се счете за реклама по някакъв начин.
Цитирай

Отговорих на Tomella на лични, тъй като в отговора ми имаше препоръки за конкретни камери в страната, а се опасявам това да не се счете за реклама по някакъв начин.

Манфред, молбата ми е да ги споделиш със всички. За съжаление този форум който е за споделяне често се използва за реклама, но не мисля, че в тази тема това е допустимо. Информацията тук за специалисти и места където да се направи камера е от изключително значение за да не се каже пред всички. Ако някой все пак счете, че е жертва на непоискана реклама е свободен да напусне темата и да търси информация сам. Предварително Благодаря!
Цитирай

Барокамерите, в които се диша без маска са от тип „Солариум“, при който родителя с детето са легнали в доста тясно пространство и трябва да изкарат там час. Въпреки, че тези камери са прозрачни, това обикновено е много трудно с деца аутисти или с други психологични проблеми (за родителите също). Има и още една особеност, в тези камери, от съображение за сигурност наситеността на кислорода е само около 64%, което означава, че са нужни повече процедури, за да се постигне наситеност, каквато се постига в другите камери, където на маска се подава 100% кислород.

А пък от своя страна, маските могат грубо да се разделят на два типа: „леки“ и „тежки“. „Тежките“ (например BIPS) са двупосочни, големи са и се слагат с ремъци около главата. За да са ефективни, трябва да прилепват идеално по лицето и по време на процедурата да не се шава много-много, за да не се отвори пролука и да влиза околен въздух. Това са традиционни маски за барокамери, но са доста неудобни за работа с деца, особено с деца от аутистичния спектър. „Леките“ маски са тънки, прозрачни и са много лесни за носене. Не знам защо много малко камери в България ползват тези „леки“ маски при деца, защото с тях децата свикват и ги ползват много по-лесно и бързо.

Влизането на деца с аутизъм или от спектъра (даже, каквито и да са деца) в барокамерата има доста особености.
Чисто физиологически особености, с които би трябвало да са наясно всички оператори на камерите – не мисля, че е нужно да обяснявам тук какво-как точно се прави, но си има ясни правила и процедури.
По-сложните са психологическите особености. Тук вече са нужни умения и знания за работа с тези деца, които обикновените оператори на камерите нямат. Със сигурност са нужни и доста умения за работа с родителите на тези деца, защото в много от случаите именно родителите са по-трудните за влизането в камерата Smile
Не бих си позволил да кажа, че само камерите, които ще спомена имат такива специалисти, но бих казал, че тези две камери със сигурност знаят как да работят с деца. Това са камерите в Пловдив и Пазарджик (двете работят с „леки“ маски). Мисля, че това е така, защото и в двете камери процеса по влизане на детето и неговото адаптиране към процедурата се ръководи от професионален детски психолог - г-жа Лилия Кондева. Тя е родител на дете аутист и познава отлично всички особености при тези деца. Доколкото знам, операторите в тези камери също са родители на аутисти, така че разбирането е пълно.

Преди бяха всяка камера с отделен сайт, но сега виждам, че са се събрали в един: www.barokamera.bg

Цитирай

Манфред Благодаря!
Цитирай

Здравейте! Много искам да правя баро камери на синът си,но имам едно  голямо притеснение,а именно,че задържа постоянно секрет в белите дробове. Знам,че за човек с пневмония е противопоказно и че неговото състояние близко до  подобна. Някой има ли подобен проблем или повече информация? Бих била благодарна за съвети и  препоръки!
Цитирай

Най-вероятно имате правени някакви изследвания. Направете консултация с лекаря в барокамерата. Повечето имат такъв или в самата камера, или подсигурен лекар за външна консултация.
Цитирай

И аз разчитах да лекаря,който е там,но той не ми даде адекватен отговор.
Цитирай

И аз разчитах да лекаря,който е там,но той не ми даде адекватен отговор.

Барокамерите, чийто лекари са с достатъчно компетенция, за да имат ясно становище: ВМА (София, Варна), Оксилайф София, О2 Пловдив, Оксигена Варна, Стара Загора, барокамера.бг Пазарджик, МБАЛ Бургас.
Цитирай

ВАРНА

Някой знае ли дали в Оксигена-Варна приемат вече документи по програмата на общината?
Цитирай

Някой знае ли дали в Оксигена-Варна приемат вече документи по програмата на общината?

не
Цитирай

Манфред,благодаря!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
75-85 от 85 отговора