Постоянно пребиваване???

  • 3 759
  • 6
  •   1
Отговори
Здравейте мами в чужбина,
Аз съм нова във форума и от няколко дни насам разглеждам темите.
В момента ме вълнува един въпрос. Нашия татко не е българин и всеки път, когато решим да си дойдем в БГ (било във ваканция или просто ей-така) се започва една процедура по издаване на виза, с коята губим поне 3 - 4 дни.
Тъй като разбрах от темите в този форум, че има и други мами с татковци, които не са българи, бихте ли ми казали вие как се справяте. В посолството последния път ми споменаха, че съпруга ми може да кандидатство за постоянно пребиваване в БГ. Това ли е единствения начин да се избегнат визите и ако знаете какви са условията да се кандидатства, ще съм ви задължена да споделите с мен.

Благодаря предварително.

Поздрави
Ели

# 1
  • Мнения: 645
ние не сме се сблъсквали с този проблем досега.
Единствено правим адресна регистрация в полицията за един час веднага след като пристигнем и това е .
Не съм много сигурна но мисля, че за престой под 3 месеца виза не се изисква.
На нас никога не ни се е случвало да стоим повече от 3 месеца навендъж и може би затова не сме се сблъсквали с тази процедура.
Май не мога да ти помогна ...

# 2
  • Германия
  • Мнения: 8 082
Цитат на: Anonymous
Здравейте мами в чужбина,
Аз съм нова във форума и от няколко дни насам разглеждам темите.
В момента ме вълнува един въпрос. Нашия татко не е българин и всеки път, когато решим да си дойдем в БГ (било във ваканция или просто ей-така) се започва една процедура по издаване на виза, с коята губим поне 3 - 4 дни.
Тъй като разбрах от темите в този форум, че има и други мами с татковци, които не са българи, бихте ли ми казали вие как се справяте. В посолството последния път ми споменаха, че съпруга ми може да кандидатство за постоянно пребиваване в БГ. Това ли е единствения начин да се избегнат визите и ако знаете какви са условията да се кандидатства, ще съм ви задължена да споделите с мен.

Благодаря предварително.

Поздрави
Ели


погледни тук http://www.mvr.bg/RegulatoryFramework/zakon_foreigners.htm
каква националност е съпругът ти?

# 3
  • София
  • Мнения: 1 043
Ами, ако съпругът ти е от националност, за която се изисква виза при всяко влизане в Бг май наистина е добре да си извади разрешително за постоянно пребиваване. Само че, за да може да му се извади такова разрешително е необходимо той да влезе в България с виза тип "D", а не туристическа или някаква подобна. След това, като пристигне в Бг веднага трябва да подаде молба за разрешително за дългосрочен престой, който е до една година. И след тая една година може да кандидатства за разрешително за постоянен престой. А, а за да може да кандидатства за постоянен престой трябва да са минали две години от сключването на брака. Не знам дали може директно да кандидатства за разрешително за постоянно пребиваване и да прескочи дългосрочното. Май не можеше. Освен закона за чужденците, към който вече са ти дали линк е добре да прочетеш и правилника за прилагането му. Аз съм си го дърпала от тук  http://accinfo.persof.com/v2/view.php?c=6&item=357
Ако имаш проблем, пиши ми на лични, ще ти го пратя на е-mail. Освен това отнякъде съм си свалила и някаква наредба за издаване на визи в doc файл, ама не знам откъде. Ако те интересува мога да ти пратя и нея. Във всеки случай за всички тези неща е най-добре да си питате в консулския отдел на българското посолство. За визата D се чака доста, може и до 2 месеца. За разрешителните след това нямам идея. Така, че въоръжете се с търпение  Wink

# 4
Здравейте, темичната е стара, но информацията ми е от преди няколко месеца.
Мой приятел е женен за сирийка имат дете, което се роди там и е на около 2 годинки. От брака им са минали повече от 2 години. Тя влезе с виза Д в България, подадоха документи за временно пребиваване - разрешиха  3 месеца, седем дни преди изтичането на временното пребиваване отново подадоха документи (приложиха удостоверенията за раждане на детето и майката,  и удостоверението за граждански брак - легализирани и преведени) - разрешеният срок е 6 месеца, като тя МОЖЕ  да Е ИЗВЪН   БГ по-малко от 90 дни, средващото подаване ще е след 6 месеца за срок на временното пребиваване 1 година. Сред като изтече и тази 1 година могат да подадат документи за постоянно пребиваване.
Ако стигнете до подаване на документи, питайте за сроковете и си записвайте точно казаното, защото седем дни- могат да са календарни или работни, ако не спазите срока, има глоби.
За брак сключен с чужденец, притежаваш в момента на сключването временно пребиваване - важат същите срокове.
Моля да ме извините, че ползвам старата терминология, но тя е по-общопопулярна.

# 5
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Малееееее, kokolinka, от къде ги изнамираш тези стари теми ooooh!Откриваш нов подфорум"Архивите говорят" Wink 

# 6
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Малееееее, kokolinka, от къде ги изнамираш тези стари теми ooooh!Откриваш нов подфорум"Архивите говорят" Wink 

Ами и аз попитах  в темата на  Demetra от 11.2004г, но ........................

Общи условия

Активация на акаунт