ЧУВАЛИ ЛИ СТЕ ЗА ШАРКА 5(или нещо подобно)

  • 18 745
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 17 407
Педиатърът е поставил диагноза и тя е 5-та болест, а не розеола. ПЕтата болест се нарича още erythema infectiosum- диагностицира се по специфичния обрив по лицето. Изгражда се доживотен имунитет, не е опасна.

# 16
  • Мнения: 46 492
Педиатърът е поставил диагноза и тя е 5-та болест, а не розеола. ПЕтата болест се нарича още erythema infectiosum- диагностицира се по специфичния обрив по лицето. Изгражда се доживотен имунитет, не е опасна.

Обривът само по главата ли е?

# 17
  • Мнения: 17 407
Обривът е по лицето- във вид на пеперуда, и по крайниците- мрежовиден.

# 18
  • Мнения: 46 492
Обривът е по лицето- във вид на пеперуда, и по крайниците- мрежовиден.

Нищо не разбрах, нали на това дете обривът е по тялото и зад ушите, без крайниците- erythema infectiosum или Розеола?

# 19
  • Мнения: 17 407
 НЕ сме нито педиатри, нито инфекционисти. Друг е въпросът, че  диагноза не се поставя само от описание, още по-малко във форума. Позволих си да коментирам първия постинг на авторката, в който питаше конкретно за 5-та болест. ДАли е 5-та, или 6-та болест ще каже лекарят, който е видял детето, освен това клиничната картина не е задължително да бъде като по учебник Peace

# 20
  • Мнения: 1 586
НЕ сме нито педиатри, нито инфекционисти. Друг е въпросът, че  диагноза не се поставя само от описание, още по-малко във форума. Позволих си да коментирам първия постинг на авторката, в който питаше конкретно за 5-та болест. ДАли е 5-та, или 6-та болест ще каже лекарят, който е видял детето, освен това клиничната картина не е задължително да бъде като по учебник Peace

Педиатърът е казал, че "може би" това е петата шарка, но очевидно симптомите са на шестата шарка. Както сама казваш, петата шарка започва с обрив по лицето, който липсва в конкретния случай. Вместо това се наблюдава характерният обрив за шестата шарка. Сега какво, нямаме право да се усъмним в номерацията на педиатъра ли? Simple Smile Когато клиничната картина не е като по учебник, как според теб само по обрива педиатърът ще определи шарката без изследвания? Simple Smile

# 21
  • Мнения: 17 407
Не съм казала, че педиатърът е прав. Това за клиничната картина важи за всички заболявания. ФАкт е, че се изземват функциите на  лекарите от хора, нямащи нищо общо с медицината. Ако лекар напише нещо в този форум , думите му се приемат с недоверие и съмнение. Не искам никого да обидя и не се заяждам!

# 22
  • Мнения: 48
Не се притеснявай. Моето детенце също изкара нещо такова на 11м. Всичко протече много бързо и обрива не засегна крайниците, а беше само по тялото, челото даже и в окосмената част на главата. Много бях притеснена, защото не знаех какво точно е това, а за дребна шарка ми се струваше много рано. За 3 дни премина всичко Laughing

# 23
благодаря на всички.Жорко вече е добре и обрива изчезна.Много ме успокои информацията,която ми дадохте.

# 24
  • Мнения: 6 390
цитирам се от тази тема, че не ми се пише всичко отначало  Wink
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=78393.0

Здравейте,
оказа се че моята 14.месечна дъщеря е болна от тази болест, днес отидохме при педито, защото сутринта се беше обринала цялата по коремчето и гръбчето, и малко на буските, 3.вечери подред вдигаше Т. между 38/39 без никакви други симптоми, не кашля, няма хрема, през деня беше малко кисала, и не си играеше вкъщи много, седеше на дивана / обикновенно хвърчи от едната стая в другата нон стоп/ . Отидохме и педи изслуша, прегледа и каза / това е така наречената Шеста болест, а аз  Shocked за пръв път чувах за такава, а тя жената 5.х ми обясни, че е една от най срещаните детски болести, но за възрастни няма никаква опастност от зараза, и аз пак  Shocked като не съм чувала за тази толкова разпостранена болест  Embarassed ooooh! не се лекува, сама отшумява, само за сваляне на Т. се дават необходимите лекарства.
http://www.skinatlas.com/RUSSIAN/rosinfantum1_ru.htm

Написах насам натам по форума, и само др. Birdie можа да ми отговори, и Nadi n ме успокой на лс, че и те са изкарали наскоро тази болест  / в Канада/ bouquet

Не намерих инфо никъде в форума, нито в Гугъла/на бг език/ за Шеста болест/Розеола инфантум

Затова искам да споделя с вас инфото което научих днес

The full list of the original exanthems is:

    * First disease = Measles or rubeola
    * Second disease = Scarlet fever
    * Third disease = Rubella or German measles
    * Fourth disease = Filatov or Dukes disease
    * Fifth disease = Erythema infectiosum (slapped cheek syndrome)
    * Sixth disease = Exanthem subitum or roseola infantum
http://www.patient.co.uk/showdoc/40000396/

    *Първа болест-Морбили
    *Втора болест-Скарлатина
    *Трета болест-Рубеола-вид инфекциозно заболяване.
    *Четвърта болест-Скарлатиниформен тип рубела-Филатов-Дюк вариант.
    *Пета болест-Инфекциозен еритем
    *Шеста болест-Розеола инфантум-внезапен екзантем-Най-честата от детските екзантеми протичащи с температура (висока в повечето случаи) и дължаща се на Херпес-вирус тип 6. Именно тази форма дава т.нар. "херпангини". Често се изявява и като-температура без фокус,неспецифичен обрив, Ебщайн-Бар негативна инфекциозна мононуклеоза.


Тези шест болести са най-честите заболявания в детската възраст ( изключвайки редки други патологий) които дават съчетанието-температура-<->обрив и за тях мислим най-напред

От цялата ситуация извода ми е че тази толкова популярна болест тук, е почти неизвестна за пределите на Бг 
Искам да попитам, карали ли са я вашите деца тази Шеста болест, и главно чували ли сте за нея във вашата страна newsm78
   
а тук има още една тема Wink
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3823.0

# 25
  • Мнения: 2 575
Eli cz  - не разбрах добре питането ти. Не виждаш ли колко мами дотук прекалено добре са запознати с Розеолата?
Какво искаш да кажеш, дали има инфо в БГ ли?Къде? newsm78

# 26
  • Мнения: 953
Мисля че ние сме я карали , придружена с херпангина. На 8 мес и имаше обрив и силна температура която трая 3 дни и след това всичко изчезна. Заведох я на лекар и ми казаха, че обрива е алергична реакция, а явно не е бил.

# 27
  • Мнения: 6 390
Eli cz  - не разбрах добре питането ти. Не виждаш ли колко мами дотук прекалено добре са запознати с Розеолата?
Какво искаш да кажеш, дали има инфо в БГ ли?Къде? newsm78
Здравей Asinka,
да ти кажа честно и аз не разбирам твоето питане  newsm78
Цитат
Какво искаш да кажеш, дали има инфо в БГ ли?Къде?
Когато дъщеря ми беше болна, съм питала във форума, никой не благоволи нищо да сподели с мен, общо взето отговорите бяха че не са чували за розеола, в гугала нищо не намерих и тн... стига че се повтарям  Laughing
Не виждаш ли колко мами дотук прекалено добре са запознати с Розеолата?
да виждам, радвам се  Wink виждам че има и такива който за пръв път чуват Wink
Съжалявам че не можем да се раберем  Wink
Не виждам нищо лошо в моя постинг, така съм виждала и чуствала положението тогава, зъжалявам ако не си съгласна, нямам намерение да опровергавам,доказвам или обяснявам защо така мисля.
Поздрави

# 28
  • Мнения: 46 492
Eli cz  - не разбрах добре питането ти. Не виждаш ли колко мами дотук прекалено добре са запознати с Розеолата?
Какво искаш да кажеш, дали има инфо в БГ ли?Къде? newsm78

Тя пише, че е копирала поста си от друга тема, другата тема е от подфорум Родители в чужбина, където е питала в кои държави по света я признават като болест.
Поне аз така разбрах  Blush

# 29
  • Мнения: 6 390
Да , май тук е станало недорузомението, питането ми е вече няколко месеца старо, и затова с Асинка не сме се рабрали, живея извън бг, и нашето педи се опитваше да ми обясни, че детето ми е болно от едва ли не най често срещаната бебешка шарка, но аз бях чувала само за първите три шарки, 4., 5. и 6. нямах и представа че ги има, затова бях питала веднага майките във форума за тази розеола, но никой не ми обърна внимание, в смисъл само майки който и те нищо не знаеха  ooooh!
Разрових се и намерих инфо за тези шест болести, постинга ми е единствено с цел информация, затова споделих и тук, въобще се нямам за много знаеща по здравните въпроси, дори напротив, надявам се само че мога да помагна на други нуждаещи се  Peace

Общи условия

Активация на акаунт