Много благодарности и малко въпроси

  • 471
  • 8
  •   1
Отговори
Здравейте,
Най-накрая събрах смелост да пиша тук след толкова месеци четене и първото нещо, което искам да напиша е: хиляди благодарности за целия ентусиазъм и толкова безкористния труд и готовността винаги да помагате Hug. Знам, че има много такива теми, но държах и аз да се присъединя Simple Smile Нямаше да успеем с бебето да стигнем до тук след лошия старт и всичките погрешни действия, ако го нямаше този форум – наистина. 
Сега обаче имам проблем, за който не мога да намеря решение в библиотеката, така че моля, помощ Simple Smile Преди 3 седмици реших, че е време да захранвам бебът и съгласно прочетеното тук му предложих домашна оризова каша, картофено пюре, варена тиква, пюре от задушена ябълка, пюре от морков, сок от морков и сок от ябълка – всичко това последователно, като по три дни му предлагам едно и също нещо,  след това следващото и т.н. Най-големият ми успех досега е половин лъжичка ябълково пюре един път, всичко друго го плюе, прави физиономии, повдига му се; ако е разредено го оставя да му се стича по брадичката, ако е по-гъсто се плези и го избутва с език. Четох, че този рефлекс изчезва след 6 месец – може ли при нас да се забави или много закъснях със захранването или не съм уцелила нещо, което да му хареса на вкус? Смених лъжиците, взех готова оризова каша на Нестле и я направих с Фризолак – и нея не иска. Моля посъветвайте ме – как да продължавам и въобще това минава ли за захранване, след като нищо не му влиза в устата? Притеснявам се, че само кърма няма да му стига вече, още повече, че той изцяло асоциира кърменето със заспиването и иска да суче само когато му се спи...
P.S. Мартин е на 8 месеца и 1 седмица.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 057
Аз започнах захранването с тиква (на ок. 6 месеца). Отказа да яде. След няколко дни предложих варен морков и него отказа, последва опит с картоф, но отново не пожела. Пробвах да дам настъргана ябълка - отново отказа. Купих безмлечна каша на "Фризокрем" с ориз и царевица и я направих с изцедена кърма, от нея хапна две лъжички през първия ден, после ядеше с охота. Слледващото което дадох беше пасиран банан, който бързо беше изяден. След няколко дни започнах да смесвам ябълка с банан, сладка тиква с банан и така ги ядеше.
Мисля, че вашето бебе е капризно, като моето.  Laughing Още от сега проявяват собствено мнение за храната  Laughing Laughing
От началото на седми месец давам месо. Зеленчуковите пюрета, ако са без месо изобщо не ги поглежда... така пробутвам запасите от зеленчуци...
През останалото време се кърмим "на поискване".

# 2
  • Мнения: 3 760
Пробвала ли си да смесиш пюре/каша с кърма?

# 3
  • Мнения: 4 242
Това което се сещам при нас беше, че Ива не приемаше гъста храна, правех кашата много течна и до доста късно само с кърма.
Забърквай кашите и разреждай пюретата с кърма, така вкусът на новата манджа ще е що- годе познат.
Освен това е важна формата и най-вече големината на лъжичката за някои бебета. След като смених лъжичката с възможно най малката (на авент) Ива започна да приема поне по няколко лъжички твърда храна дневно. Опитвай с различни лъчжички.
Не се сещам друго за сега.

# 4
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз съм от майките, захранили преди 6-я месец. Нямам голям опит, но направо се шашнах, като прочетох колко неща си му давала newsm78Може и да е погрешно мнението ми, но според мен на месец трябва да се въвежда по една нова храна, а това за трите дни важи за продуктите. Под храни разрирам каша или зеленчуково пюри или сок. Аз започнах със зелен.пюре, т.к. сме доста шишкавки, а кашата е по-калорична. В продължение на две седмици давах картоф с морков-купено пюре. Тук ще вмъкна, че съм чувала за бебета, които предпочитат купени пред домашни пюрета, а ние започнахме с готови, защото мама я мързи EmbarassedЗапочнах с една лъжичка първия ден, втори ден-2, трети-3,  и т. н. като увеличивах количеството. Тъй като досега с лъжичка давах капки против колики и вода, на бебка й трябваше време да проумее, че и от лъжичката може да се засити. Приложих и номера с кърмата, слагах малко кърма в пюрето. И на 14-я ден успяхме. Сега изяжда по 150-160 мл пюре и не се сеща за цица поне 2 часа.
Това е моето скромно мнение, дано с нещо съм ти помогнала.
Успех! В захранването е нужно търпение.

# 5
  • Мнения: 1 559
Аз захраних на 6,5 месеца с домашна оризова каша. Досега освен нея съм въвела ябълка и круша. Но нашето захранване беше прекъснато заради варицела - беб е само на кърма от десетина дни. Само на първата лъжичка дребното се учуди - понеже до тогава освен гърда друго не беше получавало (всевъзможните неща, които отдавна сам си навира в устата,не ги броя) Grinning Иначе апетит си имаме (като изключа периода с варицелата),но пък и достаа от храната се стича по устичката. Досега не съм пробвала да предложа неразредена с много кърма "твърда" храна. При нас "твърдата" храна е с преобладаващо количество кърма и доста течничка Laughing  Пробвай такъв вариант - може бебо да не приема все още неразредена твърда храна, пък и е добре да прибавиш кърма за познат вкус Grinning

# 6
Здравейте отново,
Много благодаря, че така присърце взехте моите проблеми Hug
Със кърма досега съм пробвала да направя оризовата каша и картофа, другите нещо не ми се връзваха, a може би наистина не е било достатъчно разредено.
А за въвеждането на храни – аз всъщност въвеждам само чисти продукти, не съм смесвала нищо и не съм предлагала повече от едно нещо в един ден – дори си мисля, че малко прекалявам с предпазливостта – все пак е на осем месеца. Това за по един месец една храна не го разбрах - един месец само картоф ли например да му давам, не е ли много?  Дали вече мога да пробвам да му смеся нещо? И какво ще ме посъветвате да му предложа като следващо нещо или да прояде поне от тези неща – май съвсем се обърках... Пак благодаря Simple Smile

# 7
  • Мнения: 3 591
Някои деца наистина имат нужда от повече преве да започнат да се хранят - води се по детето  - едни прояждат на 6 месеца, други на 12  Simple Smile

Вие сте достатъчно големи за т.нар. педагогическо захранване - вземаш бебето в полата си като сядате на масата и гледаш да готвиш "бебезъобразно"
примерно варени картофи на пюре, варен ориз,  грахчета, парченца ябълка и т.н
Остави го ти докато си вземаш (и таткото на масата) и се храниш той да бърка в чинията ти. Няма да изяде повече от 3 зърна ориз или едно грахче - и така постепенно ще увеличи любимите храни.

# 8
  • Мнения: 1 771
Здравейте отново,
Много благодаря, че така присърце взехте моите проблеми Hug
Със кърма досега съм пробвала да направя оризовата каша и картофа, другите нещо не ми се връзваха, a може би наистина не е било достатъчно разредено.
А за въвеждането на храни – аз всъщност въвеждам само чисти продукти, не съм смесвала нищо и не съм предлагала повече от едно нещо в един ден – дори си мисля, че малко прекалявам с предпазливостта – все пак е на осем месеца. Това за по един месец една храна не го разбрах - един месец само картоф ли например да му давам, не е ли много?  Дали вече мога да пробвам да му смеся нещо? И какво ще ме посъветвате да му предложа като следващо нещо или да прояде поне от тези неща – май съвсем се обърках... Пак благодаря Simple Smile


Аз по същия начин захраних сина си. Започнах да захранвам от 6- ти месец. Моя син също не прие с охота новата храна. Имаше любими храни, но и имаше и моменти, когато напълно отказваше храната. Периода на категоричен отказ беше окло зъбоникненето.
Можеш да правиш комбинации вече от различни въведени храни.
Ето някои предложения за нови храни:

Започни да даваш храни, които ще може сам да яде
    -оризови бисквити без глутен и без подправки-има ги в Хит, Била и здравословните магазини,
авокадо, банан, ябълка сурова на парченца- всичко това можеш да даваш сам да се храни

Ако искаш може и заешко да пробваш да дадеш.

Пюрета от коприва, пащърнак, спанак, кервиз.

Аз от време на време давах и готови пюрета на Хип, Гербер, Семпер.

Можеш да  включиш и каша от царевично брашно с масълце, каша от просо със масълце или със зехтин (моето момче му харесваше).
В здравословните магазини и Хип има мвкарони и юфка от ориз. Аз леко ги начуквах и варях и също добре се приемаше.

И не насилвай детенце с храна, защото има вероятност да стане злоядо.

Успех и да се похвалите с добри новини  Simple Smile.




 
 

Последна редакция: вт, 11 апр 2006, 23:12 от goldenova

Общи условия

Активация на акаунт