А изпитвате ли неудобство да говорите на езика си пред местните или други национ

  • 2 615
  • 64
  •   1
Отговори
# 30
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
Предпочитам да говоря на БГ, идва ми отвътре  Mr. Green Обаче зависи от ситуацията, както са казали и другите.
Педиатърът и наблюдаващите знаят, че сме чужденци и на беба пред тях говоря на БГ. Даже в картонът ни пише, че на бебето се говори на български  Laughing За моя изненада малката може да няма годинка, но реагира на БГ реч, а на английска  Crossing Arms Започнах леко да се притеснявам от този факт  Thinking Даже съседката ме разпитва за БГ думички, за да може да установи контакт с госпожицата, явно и на нея и е направило впечатление.
С баткото говорим смесено. Понякога само БГ, понякога смесено, а понякога само на английски, случва се и когато сме само двамата  Shocked По някое време се усещам и го питам, ние защо говорим на английски   ooooh! и минаваме пак на БГ. Странно, но факт   newsm78

# 31
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
аз понеже много пея на моите и като правя опит да пея на испански мони ме гледа едно иронично-пресмехулно Laughing и на мен ми става смешно и неудобно Rolling Eyes Laughing, не спирам де, знам и френска и немска песничка Mr. Green
за нея например, всеки който не говори български е оля(това е поздрав на испански)
примерно някой испаноговорящ е бил у нас и като си отиде го търси- мамо, къде е оля? Mr. Green

# 32
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
Скарлет, как научи малката да чете и пише на БГ. Браво на теб!! Аз още го мъча моя Sad беше на 4 като дойдохме тук. От известно време започна да чете на БГ и то благодарение на учителката си в училище. Тя го стимулира да си носи бг книжки и по време на reading time да чете бг книжка. Обаче писането....
Ружа72, аз доживях синът ми да ме коригира, като говоря на англисйки  Confused И за спелинга го ползвам редовно, като подвижен речник ми е  Laughing

# 33
  • Мнения: 1 363
В къщи му говоря на Български, когато сме в обкръжение на Английски. Естествено,  ако съм с българи около мен ще му говоря на български и няма да се занасям и срамувам че сме по - различни. Grinning

Имам две приятелки шведки и няколко холандци.Винаги когато сме заедно те говорят на английски помежду си от учтивост към присъстващите, не защото се срамуват от националността си.


# 34
  • Мнения: 163
И мен не ме е срам, даже ние се чуваме отдалече...сърбят ни ръцете да пипаме всичко. Обикновено така и хората ни заговарят спокойно и отдалече надушват сънародника. Хич не се притеснявам. То всеки си говори на някакъв език, а пък аз се учудвам когата видя индийците и те си говорят между тяхси на английски newsm78

# 35
  • Мнения: 907
Аз също нямам проблем да говоря с децата си на български когато сме сами дори и да е на улицата. Но ако съм с чуждоезична приятелка или с приятелчетата на сина ми, казвам и по някое немско изречение, за да не ги изолирам. Само дето синът ми не вдява и си говори на български. Даже първите пъти като идваха деца в къщи, ми "превеждаше" на български, а на тях - мама е от България и говори български. Joy

# 36
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ами не,не изпитвам неудобство да говоря на български.  Simple Smile
Когато сме с браф4едката или с друг българоговоряЩ си говорим само на наШенски.
Естествено ако съм малцинство: сред други италианци или ако сме при педито говоря на детето на италиански. Както и слу4ая,който е описала G&J : аз и браф4едката и двамата мъже ( талиБанци  Wink ) говорим на италиански,заЩото ина4е трябва да се превежда всяка дума. Crazy
Когато наШите са тук на гости с тях естествено си говорим на бг,но ако и мъжа ми е там караме и малко на италиански за да не го изолираме.
ЛоШото е,4е се опитвам да говоря на детето си и на бг и тя напоследък ме заси4а и ми казва на италиански " Не ми говори така ( демек на български )"  Sad
Надявам се през лятото в Бг да понапредне малко.  Praynig

# 37
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Скарлет, как научи малката да чете и пише на БГ.
aми как?
не съм я насилвала да ти кажа...
като започна тукашния 1 клас паралелно купихме от бг и читанка  Simple Smile
изчаках я малко да напредне с испанския писмено, защото иначе ги бъркаше, пишеше на латинокирилица Crazy и почнах да й навирам българската азбука. тя в началото много се нервеше, защото й беше трудно и в един момент, каза че се отказва.
ок си казах и я оставих.....само, че любопитството е велико чувство мамо какво четеш? тя е много любознателна, мамо тук какво пише? аааами, незнам маги! учи български и така ще разбереш, аз няма повече да те карам, ти когато пожелаеш. само щe ти кажа, че един ден ще съжаляваш където не си знаеш езика, знаеш ли колко ще е грозно, уж си българка, пък не можеш да си напишеш името на родния език! явно думите ми са й подействали , тя сама си пожела  Simple Smile
и така и стана, малко по малко правим упражнения, пита ме...особено за ш и щ й беше трудно да ги отдели.
 лятото с баба си се упражняват, бабите й пращат много книжки на бг за поощрение

бе няма няма, има само желание Grinning

# 38
  • Мнения: 11 307
Аз дори напук говоря само на български особено като сме навън
Няма да забравя една случка наскоро. Ходихме на училищната лекарка да установи дали щерката е достатъчно зряла за училище тъй като е родена на края на срока за прием.
Всичко добре, прегледа протича нормално, детето си общува с нея на немски, обръща се към на български, аз и отговарям на български.
За моя изненада докторката прояви наглост да ми каже - Г-жо, вие не сте си в къщи, ако обичате, говорете на детето на немски  #Crazy   #Crazy
Аз и теглих една и и казах, че не е тя човека, който ще ми каже на кой език ще си говоря с детето. Тоз проблем да го решават с турците, а не с мен.  #Cussing out  #Cussing out
Изкара ме извън кожата ми, тая тъпа националистка!  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 39
  • Мнения: 1 072

 паднал ангел,ти си ербап, Браво Laughing

# 40
  • Мнения: 11 307

 паднал ангел,ти си ербап, Браво Laughing
Това ми е досега първия случай дето някой се опитва да ми дава тон в живота и не е майка ми или мъжа ми, затова така се потресох от бяс и отреагирах.
А те тук си имат доста голям проблем с интеграцията на турците, но това е друга тема.

# 41
  • Мнения: 7 914
Скарлет О'Хара   smile3501 за следните ти думи :

".....знаеш ли колко ще е грозно, уж си българка, пък не можеш да си напишеш името на родния език!
бе няма няма, има само желание Grinning  "



ПП моля за извинение всички засегнати от моя неправилен цитат Embarassed




Последна редакция: вт, 11 апр 2006, 16:40 от zwezdi4ka

# 42
  • Мнения: 7 430
САМО НА БъЛГАРСКИ Naughty....ами аz друг еzик не zнам Blush...
иzобщо не се притеснявам....

И аз съм така... Mr. Green
Няма за каквода ме е срам  Peace

Обаче като отида да го взема от яслата и винаги му казвам "Бонжур мон амур" Mr. Green

# 43
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
ау, не съм писала аз това  newsm78 моля за корекция на цитатите!
И аз се оплетох с тези цитати  Crazy няколко пъти редактирам  Embarassed

Последна редакция: вт, 11 апр 2006, 16:47 от м_е_р_и

# 44
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
споко, поемам отговорност за това!
Цитат
.....знаеш ли колко ще е грозно, уж си българка, пък не можеш да си напишеш името на родния език!
бе няма няма, има само желание 
аз го писах Grinning и съм напълно вменяема или поне имам претенции! Wink Mr. Green

всъшност, сетих се кога ми е малко неудобно да говоря на езика си
примерно в транспорт или в помещение, където е пълна тишина Blush защото всички ме зяпат
аз може би имам комплекс, създаден от половинката , все ми прави забележка, че много викам като говоря и гласът ми кънти Blush

Последна редакция: вт, 11 апр 2006, 16:46 от Скарлет О'Хара

Общи условия

Активация на акаунт