За гърнето.

  • 1 330
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 79
Здравейте отново, отдавна не съм писала. Този път това, което се питам е от кога едно бебе трябва да се приучва да сяда на гърне, за да не се окаже в един момент, че е станало късно. smile3550

# 1
  • тук-там
  • Мнения: 5 677
Гледай само да не е рано  Wink, че като доде Лионела, ще видиш кон боб яде ли  Laughing.

Аз мисля, да я отпочвам лятото, когато ще е на 19 месеца. И то заради яслата, иначе бих го поотложила още малко. Мързеланка съм си, какво да се прави  Embarassed

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Погледни в темата "БИБЛИОТЕКА ПРАВИЛА СРЕЩИ". Ковната е горе на първа страница. В нея има линкове към теми за гърнето, които са обсъждани тук.

# 3
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Има майки които от 6м. учат децата си на гърне, но така или иначе се научават окончателно към 2,6г.-3г. възраст, когато детето се научава да контролира тази си функция. Имах приятелка която слагаше сина си от 6м. сега е на близо 2г. и отказва категорично да седне на гърнето, отказва и в тоалетната дори, само на памперс. Аз няма да мъча сина си още. Ще изчакам да порасне още малко и като започне да разбира повече, защо трябва да го прави там и какво точно трябва да прави, ще се опитам да го науча. Мисля, че това ще стане към 1,6м.-2г. възраст, ще видим. Всяко дете само подсказва кога е готово. Но ми се иска направо на тоалет да се научи..., но ще видим как той ще иска.

# 4
  • Мнения: 967
Вариантите са два:
1) От момента, в който започнеш да го слагаш да седи (6-8мес.) - тогава то нищо не разбира, но ти го дебнеш и така ако имаш късмет уцелваш момента и вършите работата в гърнето, а не в гащите.
Предимства: Детето в общия случай се научава на гърне от ранна възраст.
Недостатъци: Научаването трае много дълго, детето не разбира и не може да се научи на гърне, а по-скоро майката се научава да го дебне и да уцелва момента. И майката и детето се мъчат в безцелно седене на гърне през 15мин. и дебнене кога ще настъпи момента.

2) Когато вече детето е голямо и разбира (1год и половина - 2год. и половина) - детето се научава само да си казва, да стиска и т.н. - това е наистина съзнателно научаване на гърне.
Предимства: Детето вече осъзнава какво прави, казва си само, не се налага ти да го дебнеш. Научаването става бързо и лесно.
Недостатъци: ПОлзване на памперси до по-късна възраст.

Ами това е общо взето  Wink Ти сама си прецени кой метод избираш. Разбира се има и ище много вариации по темата. Аз се опитах да ти представя двата основни подхода. Успех   Peace

Аз лично изпбрах втория метод, защото съм против насилственото каране на детето да прави нещо и не възприемам да го карам да седи насила на гърнето и да  го дебна кога пишка и ака. В момента Дими все още е с памперс, но скоро ще го махаме, защото вече си казва, когато му се пишка и ака и съвсем съзнателно ходи в тоалетната Laughing

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
С баткото нямам спомени точно, но мисля, че беше около годинката. Сега с дъщерята започвам постепенно и има резултат. Много зависи от детето, как ще възприеме и точно за да не изтървеш момента, пробвай отвреме навреме в часовете когато се изхожда. Ако се дърпа не настоявай, пробвай след ден два пак. Ако седи и нищо не прави, не чакай повече от 10-15 мин, ако пък свърши работа, то се знае - похвали и т.н.
Аз лично мисля, че не трябва да се чака много до след 18мес, защото после е много по-трудно.

# 6
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Вариантите са два:
1) От момента, в който започнеш да го слагаш да седи (6-8мес.) - тогава то нищо не разбира, но ти го дебнеш и така ако имаш късмет уцелваш момента и вършите работата в гърнето, а не в гащите.
Предимства: Детето в общия случай се научава на гърне от ранна възраст.
Недостатъци: Научаването трае много дълго, детето не разбира и не може да се научи на гърне, а по-скоро майката се научава да го дебне и да уцелва момента. И майката и детето се мъчат в безцелно седене на гърне през 15мин. и дебнене кога ще настъпи момента.

2) Когато вече детето е голямо и разбира (1год и половина - 2год. и половина) - детето се научава само да си казва, да стиска и т.н. - това е наистина съзнателно научаване на гърне.
Предимства: Детето вече осъзнава какво прави, казва си само, не се налага ти да го дебнеш. Научаването става бързо и лесно.
Недостатъци: ПОлзване на памперси до по-късна възраст.

Ами това е общо взето  Wink Ти сама си прецени кой метод избираш. Разбира се има и ище много вариации по темата. Аз се опитах да ти представя двата основни подхода. Успех   Peace

Аз лично изпбрах втория метод, защото съм против насилственото каране на детето да прави нещо и не възприемам да го карам да седи насила на гърнето и да  го дебна кога пишка и ака. В момента Дими все още е с памперс, но скоро ще го махаме, защото вече си казва, когато му се пишка и ака и съвсем съзнателно ходи в тоалетната Laughing

Много съм съгласна с Nellie и аз смятам втория метод да пробвам, против съм насилването на детето. Като сложа сина си на гърнето той се плаши и се чувства несигурен, не разбира защо го слагам и т.н., смятам, че е без мислено да го насилвам. Мои приятелки насилват децата си по 30мин. да стоят на гърне и тази процедура се повтаря по 10 пъти на ден, сами си правете сметката, колко време прекарва детето на гърнето, без особен резултат.
Когато нашите майки са ни гледали, са ни учили към 1г. възраст, но мисля, че това се дължи на не комфортността на детето от вечно мокрото и зачервено от акане дупе. Няма ли сме избор и сме се научавали по болезнения начин да си казваме по рано. Но до голяма степен са ни дебнели, майка ми ми е казвала, че всяка сутрин съм акала по едно и също време и на 1г. вече са ме слагали на гърне, но не съм го правила умишлено

# 7
  • София
  • Мнения: 4 423
Ще ти кажа как постъпих аз.
Сложих дъщеря ми на 8 месеца, защото не издържах с прането, сушенето и гладенето на 7 комплекта пелени...
Свикна много бързо и никога не съм имала проблем с гърнето.
Това е моят опит, ти решаваш кога ще го сложиш, за бебето, което чакам ( да е живо и здраво), ще постъпя по същия начин - дано свикне като кака си.

# 8
  • Мнения: 79
Благодаря Ви милички, ще пробвам след месец- два, пък ще видим!

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 301
Ето и моя опит!
Когато стана на 10 месеца купихме гърне,което няколко дни стоя в хола,той го наблюдава,заиграва се с него и т.н.След това започнах да го слагам след закуска,но с дрехите,като на столче,да свикне с мисълта че това място не е страшно.след още няколко дни го сложих съблечен и той...се изака.Продължихме така след всяко хранене и оттогава не е акал в памперс.Засега не смятам да пришпорвам нещата за пишкането.

# 10
  • Мнения: 3 116
Здравей Папилон Wink

Аз сложих Мая малко преди да навърши 9 месеца Simple Smile Първата седмица я слагах след ядене и никакъв резултат, но след това започна да си се изаква детето в гърнето Simple Smile Нямаме вече наакани памперси Simple Smile

Аз заложих на това да не я насилвам, ако я видя че не и е приятно веднага я вдигам и да не я държа много време на гърнето Simple Smile Слагам я замалко и каквото е свършила, свършила го е Simple Smile

Но истината е че тя ака като я сложим  на гърнето, не знам дали разбира или е просто съвпадение  newsm78

Целувки  Heart Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 529
Започнахме от средата на 8-я месец и в момента пълни памперса само ако сме навън и гърнето не ни е под ръка. Grinning Иначе в къщи си го търси.

# 12
  • Мнения: 46 492
След 1 година и 10 месеца.

# 13
  • Мнения: 137
Аз също мисля да започна след 8мия мес.Не смятам да го насилвам. Hug

# 14
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Слагам дъщеря ми на гърне от 4-5 дена.Вчера и днес даже си казва.Пробвах към 8мия мес. ,но видях,че няма да стане и го бях отложила.Сега мисля,че е достатъчно голяма и вече разбира.

Общи условия

Активация на акаунт