Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Хоби (общ)
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-114 от 114 отговора

Пловдив

http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=699027;;19

Здравейте, ето линк към старата тема.

Поздравявам ви с любимото си хоро за тази пролет.

Play Thumb

« Последна редакция: вт, 12 апр 2016, 20:50 от pobeditelka »
Цитирай

Интересно хоро, не бях го виждала до сега. Благодаря за темата!
« Последна редакция: ср, 13 апр 2016, 10:00 от vasq_5 »
Цитирай

Привет, дали има група за Овча купел 1 след 19:00 часа?
Цитирай

Отскоро ходя. Запис,един вид.
Цитирай

Да се запиша и аз в темата. Ходя от 2 години, любителски. Винаги съм обичала народните танци, като дете ходих за малко и това беше. Сега вече съм сериозен любител танцьор  Smile
Цитирай

Интересно ми е дали има някой тук от  Танцова школа "Броеница" -гр.Стара Загора.
Цитирай

Там, където ме обичат

pobeditelka, благодаря за новата тема и за клипчето!
И аз много го харесвам това хоро, но не му знам името. Някой ще подскаже ли?
Цитирай

pobeditelka, благодаря за новата тема и за клипчето!
И аз много го харесвам това хоро, но не му знам името. Някой ще подскаже ли?

Дуна се казва хорото , и на мен ми е много любимо  bouquet
Цитирай

Там, където ме обичат

КлементинаHug
Цитирай

На клипа има името на хорото и изпълнителите.
Цитирай

София

Здравейте, играем Дудино хоро на една страхотна музика, която не мога и не мога да намеря. Само инструментал е, страшно жизнена, ритмична и игрива мелодия. Бърза е, а накрая става много бърза. Не намирам никакво друго Дудино хоро, освен на Борис Карлов. Някой може ли да ми помогне? Мерси!
Цитирай

София

Здравйте,

И аз съм любител на народните танци. Вече шест години активно се занимавам с тях.
« Последна редакция: чт, 09 юни 2016, 09:35 от Петяя »
Цитирай

Мен пък това хоро от клипа ама хич не ми хареса. Много са ми неприятни хорА със зурни. Пронизително и неприятно ми звучат, и много близко-източно. Поне на мен не ми звучат български. Може и да има краища, в които да си ги свирят, и да си ги водят български, но на мен са ми неприятни. А и стъпките са супер елементарни, не можА да ме грабне. Аз и Кате Кате като чуя, излизам от мястото, в което се играе  hahaha
За протокола - май вече три години станаха как играя Smile. Влюбих се в народните танци и ми доставя огромно удоволствие, наслаждавам се на синергията при танца, усмихва ме и ме разтоварва. И не на последно място, срещнах нови и различни хора, с които ми е приятно да си общуваме и на танците, а и като ходим нагоре-надолу.  Peace
Цитирай

край Дунав

Хайде играорки, заповядайте и тази година на Фолклорни дни с Фиданките във Видин!!!
Следващият уикенд 29-30.07.2016г
Няма такса участие, има сандвичи и подаръци през денят, Вечерта храната е от големия тиган на Ангел и е безплатна за всички.При предварителна заявка получавате и талон за безплатно посещение на Баба Вида.
Ако това не е достатъчно, освен клубното състезания/което ще е по-скоро удоволствие/, вечерта на площада ще сме по носии, ще имаме гости от Сърбия и Румъния, духови оркестри, Виво Монтана ще са специални гости и така до следващата сутрин.
Цитирай

Здравейте .
Аз играя хора и най любимото ми е Малешевско оро .
Направо изпадам в транс с него -няма такова усещане  Love
https://www.youtube.com/watch?v=ryPTwk1s2bA
Цитирай

Ние учихме това за Малешевско:https://www.youtube.com/watch?v=Rm5x929Uu-A,  а това, към което давате линк може би е нещо македонско?
« Последна редакция: вт, 23 авг 2016, 10:12 от vasq_5 »
Цитирай

Ние учихме това за Малешевско:https://www.youtube.com/watch?v=Rm5x929Uu-A,  а това може би е нещо македонско?
И ние учихме това за Малешевско. Радвам се, че попаднах на тази тема, ще ви следя с интерес. Аз се занимавам с танци от 6-7 години и след тежък работен ден ме разтоварват така, както нищо друго не успява.
Цитирай

Момичета, можете ли да ми препоръчате дискове с музика, подходяща за различен вид хора? Имам предвид танцова музика с по-голямо разнообразие, от различни фолклорни области...
Цитирай

Хайде приемете една новачка  Hug
Ама съвсем без никакъв опит! Дори право хоро не съм учена да танцувам. Да кажем, че е пропуск на майка ми. Решила съм да наваксам, но в танцовия тукашен клуб няма група за начинаещи. За момента се разочаровам пред компютъра само. Дайте малко кураж и практически съвети. Вярвам, че няма постоянно да съм толкова спъната Smile
Цитирай

Не знам, къде е това тук и ми е странно, че няма група начинаещи.
Ами малко трудничко, но ще успееш! Аз със самоучител не мога. Пускам си клипове, разтягам клипа и подскачам.
Отначало трябва по бавните хора да се научи, после по скокливите.
Идвай при нас ще те научим.
Цитирай

Варна

Да ви следя и аз Smile
Цитирай

Варна/София

Хайде приемете една новачка  Hug
Ама съвсем без никакъв опит! Дори право хоро не съм учена да танцувам. Да кажем, че е пропуск на майка ми. Решила съм да наваксам, но в танцовия тукашен клуб няма група за начинаещи. За момента се разочаровам пред компютъра само. Дайте малко кураж и практически съвети. Вярвам, че няма постоянно да съм толкова спъната Smile
За кой град става дума? Ако е за Сф, кой квартал?
Цитирай

Варна/София

Кога се върнахте към танците след раждане? На мен вече ми се иска постепенно да се върна към танцуването. Раждах оперативно и за момента се чувствам добре. Дали не трябва да изчакам още малко или може да обувам вече скарпините?
Цитирай

Варна

Моя приятелка се върна месец и половина след секциото  Hug
Цитирай

Варна/София

Моя приятелка се върна месец и половина след секциото  Hug
Супер! bouquet

Аз искам, живот и здраве, след 1-2 седмици да започна леко да припомням хората с танцовия. Да се включвам на репетиции и т.н. Предполагам, че няма да има проблем. Ще се опитам да не друсам шопско още от първия ден.

Скрит текст :
Забравих да попитам АГ-то, а съм на преглед чак м. март, но ми каза, че всичко е ОК.
Цитирай

Да се запиша и аз при вас Smile
Започнах да ходя на народни танци от началото на ноември миналата година - 2 пъти седмично по 1 час, и вече не ми стига  35

Научили сме вече към 16 хора, но имам много любими и съм захванала да си ги уча със самоучител от Ю-туба. Има доста хора разработени и представени перфектно. Само търпение да имаш да учиш.

Малешевско и на мен ми е любимо. Научих го скоро, но в групата още не сме го разиграли и засега стои на изчакване Smile. Амбицирах се да науча Граовско и сега се мъча с него. Имам да доизглаждам някои неща. В Ютуб видях, че има поне 2 варианта на Граовско (може и да са повече). Засега разучавам този, но нямам представа кой вариант е по-популярен и се играе по-често. Другият вариант е този - също доста красив Smile.
Цитирай

https://www.youtube.com/watch?v=o57bX_9xcME
На мен този вариант най ми харесва/от бавно към бързо/и ние го учихме почти така с изключение на един такт.
Варианти има много. Сигурно забеляза като напишеш името на хорото колко много излизат.
Личното ми мнение не бързай! Виж как ще ви го покажеш. Имахме една, която учила сама и после все бъркаше, но както си решиш пък.
Цитирай

Варна/София

https://www.youtube.com/watch?v=o57bX_9xcME
Скрит текст :
На мен този вариант най ми харесва/от бавно към бързо/и ние го учихме почти така с изключение на един такт.
Варианти има много. Сигурно забеляза като напишеш името на хорото колко много излизат.
Личното ми мнение не бързай! Виж как ще ви го покажеш. Имахме една, която учила сама и после все бъркаше, но както си решиш пък.

И ние най-често танцуваме на този вариант.
Цитирай

vasq_5, объркването, за което говориш е по-скоро по причина на недобро усъвършенстване на техниката, а не на това, че човек е учил няколко варианта на едно хоро. Даже е добре да се знаят отделните варианти, за избягване на ситуации от рода "знам го това хоро, но по друг начин".

А иначе бързането е съвсем разбираемо. Това да знаеш само 20-тина хора си е нищо работа Smile.
Цитирай

simpatikonia, да, добре е да се знаят отделните варианти, но аз мисля, че със самоучител не става, ако си начинаещ.Може пък при теб да се получат нещата.
При някои се получават по бързо, при други не/според личните ми наблюдения в нашата група/, а едва ли биха успели сами.
Ще станат много, имай търпение!
« Последна редакция: ср, 11 яну 2017, 21:28 от vasq_5 »
Цитирай

Народният танц е преди всичко колективна работа. Някои от хората ги научих именно  в движение - Търновско дунавско хоро и Еленино.

Прави ми впечатление, че много от самодейните състави имат до съвършенство изгладена техника и общо "звучене", което е приятно за гледане. Но това си е със сигурност много и продължителна работа.
Цитирай

Искам да попитам принципно колко вида хоро Ръка има?
В Ютуб намерих два вида (изиграни от професионални състави): това и това.
От друга страна виждам, че самодейните състави играят и други разновидности на това хоро.

Според вас кой от многото видове е най-популярен и се играе най-често по събирания?
Цитирай

Русе

Според мен най-популярен и традиционен е вторият клип. Това се играе масово по събирания. В моя клуб редуваме още три вида стъпки по време на хорото, но това вече е хореографска разработка. А стъпките от първия клип не съм виждала да се играят по събирания.
Цитирай

Варна

И двата варианта са по 4 такта и са почти идентични, като първото има елементи на Тропанка.

Някой може ли да ми прати на мейл музиката на Батута?  Smile
« Последна редакция: вт, 17 яну 2017, 11:18 от mari6a »
Цитирай

Благодаря за информацията!
Вторият вариант на Ръка ми харесва повече, а щом е и по-масов ще го разуча, за да мога да го играя при събирания.

Цитирай

Боса по асфалта вървя си ...

Ето едно интересно и не много популярно хоро - Назлънкино (помашко)

Play Thumb

И как се танцува по типичните сватби на селските мегдани по Шуменско и Търговишко. За съжаление често на фона на мазни чалгииа, не на народни песни
Цитирай

Русе

Ето едно интересно и не много популярно хоро - Назлънкино (помашко)

Play Thumb

И как се танцува по типичните сватби на селските мегдани по Шуменско и Търговишко. За съжаление често на фона на мазни чалгииа, не на народни песни

Много благодаря за информацията! Гледала съм такива клипчета от сватби, и все съм се чудила какво е това хоро дето го играят.
  bouquet
Цитирай

Много хубаво хорце!
Благодаря, че го сподели!  bouquet
Цитирай

Открих едно много хубаво хоро. Според заглавието на клипчето това е старо помашко хоро.

Play Thumb

И един страничен въпрос:
Интересувам се някой дали знае кой изпълнява песента от клипа. Предвид, че е обработена, предполагам се изпълнява от някакъв ансамбъл или народен хор. Открих оригинала на песента, но в случая ме интересува обработения вариант. Нямам представа под кое точно заглавие е позната песента. Това е автентичната песен и нейното предполагаемо заглавие - за ориентир.

Може би има някое по-подходяща тема, в която да задам този въпрос. Моля да ме насочите.
Благодаря ви предварително  bouquet

Цитирай

Варна/София

Бях на 2 репетиции, но имам зверска мускулна треска. Blush

Търся актуална информация за хубави (удобни) скарпини и клин с поличка за репетиции.
Цитирай

Варна

missence, за Варна можеш да провериш в "Хорце" https://www.facebook.com/MagazinAtelieZaTancovoOblekloHorce/
Цитирай

Варна/София

Мерси! Peace

Казаха ми за "Скарпини, Цървули и Танцови Облекла - София". Ако не си харесам, ще погледна и в "Хорце".
Цитирай

Montreal

Открих едно много хубаво хоро. Според заглавието на клипчето това е старо помашко хоро
...

Не мога да помогна, за това което питаш, но искам да вметна нещо любопитно. Видеото е с лошо качество, но след първоначалните надписи се вгледах малко повече и съм 99,9% сигурна, че начело на хорото е Ив Моро - канадец, пленен от магията на българската музика и танци. Ако го видите само с каква любов и талант танцува по-бързите мъжки танци... Love Ив танцува в един от тукашните състави "Българи" и има много сценични изяви със състава.
Цитирай

На Николина Чакърдъкова - Сватба е какво хоро се играе? Ще ви бъда много благодарна, ако ми кажете.
Цитирай

София

На Николина Чакърдъкова - Сватба е какво хоро се играе? Ще ви бъда много благодарна, ако ми кажете.

Антория,ние играем хората - На две страни или Арап.
Цитирай

Русе

Каракачанско хоро. Много е хубаво и не е трудно. https://www.facebook.com/dilyana.milanova/videos/g.4816972052220 … ype=2&theater
Цитирай

https://www.youtube.com/watch?v=rPZfhxoEqRE
Това ли е?
 dilyana_M, не се отваря файлът, който си пуснала.
Цитирай

Русе

https://www.youtube.com/watch?v=rPZfhxoEqRE
Това ли е?
 dilyana_M, не се отваря файлът, който си пуснала.
Да, това е. Файлът е от групата ни по танци и няма как да ви го покажа. Играем го и в още една разновидност. Ако ми остане време ще чака клипчето по-късно.
Цитирай

Варна/София

Ние го играем на тази музика.
https://www.youtube.com/watch?v=ziLGCGHF1ZY
Цитирай

София

Запис и от мен. Танцувам от 7 годишна. Обожавам народните танци и много се радвам, че предадох страстта си на дъщеря ми. Тя ходи от 3 години. Аз все си намирам къде да ходя да танцувам, но все става така, че стигам до едно ниво и приключвам - я групата се разпада, я аз трябва да преустановя по някаква причина и така...
Знам около 40 хора и с удоволствие ги танцувам. Най-много обичам да попадна на място, където се танцува нещо ново и някой да ме научи.
Най-любимо и най-настръхващо ми е Охридското хоро.
Особено на фона на песента "Айде Яно" със съпровод на Найджъл Кенеди Smile
Следва Каракачанско, Копаница и... абе много са.
Може да ми се смеете, но не знам Джангурица. Е, как ли не го учих... не и не. Въпреки, че бързо схващам и ми се отдават, това все едно някой ме е проклел Sad
Цитирай

Montreal

Е, ти пък сега...една Джангурица ли ще ти се опре, щом танцуваш от малка и ти се отдава.
Не си решила, не си я научила!  Love

И на мен са ми трудни някои стъпки в Джангурица. Но аз започнах да танцувам преди 5-6 години и то не постоянно. Хич не са ми лесни някои хора, но от инат ги разучавам. Сега пак съм в застой от 1 една година някъде, защото си счупих крака, и даже не знам дали някога ще мога да танцувам. А да не говорим, че имам чувството, че всичко съм забравила. Дай Боже да се възстановя напълно и пак да мога да подскачам  Laughing
Цитирай

Варна

Честит празник на всички!
Имам питане някой знае ли как се казва тази песен https://www.youtube.com/watch?v=gHWaTLJtQ-s. Играем на нея Витаново хоро и искам да си намеря по чист запис.
Благодаря предварително! bouquet
Цитирай

Варна/София

На мен "Джангурица" ми беше трудна, защото с нея учихме приситване, но се учи сравнително бързо.

Честит празник на всички!
Имам питане някой знае ли как се казва тази песен https://www.youtube.com/watch?v=gHWaTLJtQ-s. Играем на нея Витаново хоро и искам да си намеря по чист запис.
Благодаря предварително! bouquet

https://www.youtube.com/watch?v=3uBHT4hkRec
https://www.youtube.com/watch?v=M6f_6thpTzo
« Последна редакция: сб, 04 мар 2017, 02:16 от missence »
Цитирай

Варна

Супер! Много, много благодаря!  Hug
Цитирай

Стара Загора

Здравейте и от мен!
Танцувам от две години, заедно с моята дъщеря.
Постепенно народните танци от хоби се превърнаха в моя страст.

Желая Ви страхотен празник и усмихнат, слънчев ден! bouquet

След малко отиваме на тренировка и любимите ни танци  Laughing
Цитирай

Варна

Каракачанско хоро. Много е хубаво и не е трудно. https://www.facebook.com/dilyana.milanova/videos/g.4816972052220 … ype=2&theater

На "Сватба" си имаме даже определено хоро , което играем. Само на тази песен Wink Ама нямам клип да покажа... Миналата година на фестивала на народната носия в Жеравна видяхме, че много хора го знаят също.

Тааа привет и от мен. От 2 години танцуваме с моя приятел. Уж почнахме само , за да научи той 3-4 хора за първото ни кумуване... а сега не можем да се спрем.
Знаем около 80 хора и нагоре. Освен хората, които учим в залата с нашия танцов клуб, учим и други хора по хоротеки , събирания и къде ли не.. само нещо да видим и да ни хареса  35
Цитирай

Варна/София

На "Сватба" си имаме даже определено хоро , което играем. Само на тази песен Wink Ама нямам клип да покажа...
Скрит текст :
Миналата година на фестивала на народната носия в Жеравна видяхме, че много хора го знаят също.

Тааа привет и от мен. От 2 години танцуваме с моя приятел. Уж почнахме само , за да научи той 3-4 хора за първото ни кумуване... а сега не можем да се спрем.
Знаем около 80 хора и нагоре. Освен хората, които учим в залата с нашия танцов клуб, учим и други хора по хоротеки , събирания и къде ли не.. само нещо да видим и да ни хареса  35
Може да споделиш името му.
Цитирай

Каракачанското хоро и на мен ми е много любимо.
Ето ви едно хубаво клипче и друга мелодия:

Play Thumb

Цитирай

UK

Здравейте и от мен! Танцувам от има-няма шест месеца в Кардиф, Великобритания. Тук сме група от около 30 човека българи, събираме се редовно в тукашния университет. Страхотно е - не само заради раздвижването и емоцията, а и заради близостта, която изпитваме с родината чрез танца. Smile

На 24 март имаме представление в университета, където ще танцуваме пред международна публика Smile Ще има видео, ще го споделя когато е готово.

Любимите ми хора са иначе Петрунино, джангурица и пазарджишката копаница, която ми взима живота всеки път.  Mr. Green
Цитирай

OswinOswald, браво на вас! Винаги ме радват такива занимания!
Щом с такива за мен сложни хора се справяте за толкова кратко време, какво ли ще бъде след две години!
Цитирай

Здравейте, дали някой може да ми помогне да намеря музиката на Дунавско хоро на ТК Кибела http://www.folklorika.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=1314#BN … 2013_kibela_3.mp4
Цитирай

София

Не го намерих с по-добро качество.

Play Thumb

Цитирай

Бургас

https://www.billa.bg/%d0%97%d0%b0_BILLA/%d0%9d%d0%b8%d0%b5_%d0%b … d_bi_subpage.aspx

Това много ми хареса!
Дано имам възможност да посетя поне веднъж,някоя от датите  Praynig
Цитирай

Варна/София

Навън ли ще се провеждат тези уроци, че са направили уточнението след датите? Thinking
Цитирай

Варна

За Варна пише, че ще се провеждат на паркинга пред магазина. Та ще бъдат навън. 😊
Цитирай

Варна/София

Ясно, така и предположих. Шоу да става. Хубаво е, че го правят, за да "зарибят" повече хора. Танците са нещо прекрасно.

Да попитам, дали сте чували за хоро власа или влаха?
Цитирай

гр.София

Ясно, така и предположих. Шоу да става. Хубаво е, че го правят, за да "зарибят" повече хора. Танците са нещо прекрасно.

Да, има такова хоро- Влаха. Ние го танцуваме  Very Happy
Цитирай

Варна/София

Да, има такова хоро- Влаха. Ние го танцуваме  Very Happy
Сега, ако ми кажеш и на коя музика, че аз търся точно определена музика, на която се танцува.
Цитирай

гр.София

Никъде я няма, танцуваме я в нашия клуб, само хореографите я имат.
Цитирай

Не го намерих с по-добро качество.

Play Thumb

Много благодаря!
Цитирай

Варна/София

Ясно. Затова не я намирам. Ще пита нашите поне за името на песента. Търсих я къде ли не.

Търся и песен на Елефтерия Арванитаки, на които се играе цамико.

p.s. намерих я: https://www.youtube.com/watch?v=Jkueoy1DAhc
Цитирай

гр.София

Ясно. Затова не я намирам. Ще пита нашите поне за името на песента. Търсих я къде ли не.

йеее супер, а аз търсих като хоро  Very Happy
Цитирай

Варна/София

Скрит текст :

йеее супер, а аз търсих като хоро  Very Happy
И аз, и аз, докато не ме светнаха, че песента е на изпълнителката на един от вариантите на "Dinata, Dinata"" и я потърсих в нет-а. Wink
Цитирай

Пловдив

Здравейте, хороигралки/ци.
Simpatikonia, имах щастието да бъда една от 500 гости от целия свят на 50- годишния юбилей на Ив Моро. Беше през 2008г. в местността Божура -Странджа. Мога да кажа, че човека е наистина ценител на българския фолклор.
Много се радвам, че темата се развива.
 Very Happy Иии сега минута за реклама. Да се похваля, направих списък с хората , които съм научила за 11 години и стигнах числото 83. Hug
 Продължавайте, а ние се стягаме за фестивала в Котел.

Цитирай

Здравейте, интересува ме какви скарпини да си купим в София - видяхме един модел на Весика Кюстендил. Някой има ли такива и доволен ли е? Този модел е по-различен от стандартните, които виждам в други магазини. Токчето е малко по-високо и по-тънко, но са по-меки. Аз само ги мерих, но се чудя хубави ли са точно на този производител. Моля за мнения, ако имате такива.
Поздрави!

И благодаря на Лале в дъжда!
Цитирай

Варна/София

Аз пък точно на Василка Кн не съм мерила. По-мека е кожата ли?
Гледах скарпини в сайта на "Скарпини, Цървули и Танцови Облекла - София". Мерих и такива, които са правени от някакъв майстор в Пд. Бяха твърди, но уж се отпускали.
Цитирай

Бургас

Моя позната от танците си взе от тях. Харесват й. Казва че са й удобни.

Аз моите ги поръчах по телефона на един човек от Добрич. Много са ми удобни. За около 5-6 дена дойдоха.
При интерес мога да дам телефон.  Hug
Цитирай

Благодаря за отговорите. По-лесно ми е да пробвам в магазин, защото се оказа, че номерата на различните производители са абсолютно различни. Моята приятелка мери от едните - 39 номер са й малки, а на Кюстендил 38 са й точно и казва, че са по-меки. Нямах възможност аз да меря от другите, защото нямаха по-голям от 39, но кюстендилските бяха меки и точни. Но на външен вид са различни и това ме спря да купя. Въпросът е за по-удобни, защото нещо единият крак ме наболява и ми казаха, че може да е от гуменките, с които танцувам.
Поздрави!
Цитирай

Бургас

Бъди сигурна,че е от  гуменките. Аз също играх с гуменки в началото,но ми се появиха болки в краката. Не е от претоварване,понеже работата ми е свързана с много движение и съм свикнала. Но откакто сложих скарпините,болежките ми изчезнаха.
Цитирай

Варна/София

leli, къде ги мери в Сф? В магазин ли?
Цитирай

Да, на Пиротска има няколко магазина мисля, че "Мегиас" е веригата, но нямаха номера и са умалени. А кюстендилските са пак на Пиротска - посока от Халите към Ботев, от дясната страна, пише български производител или нещо подобно и на кутиите пишеше Бесика - много меки и прилепнаха точно по крака, но жената не знаеше дали хората си взимат такива обувки да танцуват или това са си скарпини специално за танци. Реших да почакам да докарат от другите по-големи номера, да меря и тогава ще преценя, но май са твърдички доста. А докато умекнат какво става с краката ............?
Поздрави!
Цитирай

Да, на Пиротска има няколко магазина мисля, че "Мегиас" е веригата, но нямаха номера и са умалени. А кюстендилските са пак на Пиротска - посока от Халите към Ботев, от дясната страна, пише български производител или нещо подобно и на кутиите пишеше Бесика - много меки и прилепнаха точно по крака, но жената не знаеше дали хората си взимат такива обувки да танцуват или това са си скарпини специално за танци. Реших да почакам да докарат от другите по-големи номера, да меря и тогава ще преценя, но май са твърдички доста. А докато умекнат какво става с краката ............?
Поздрави!
Докато поомекнат стават мазоли!
И аз си търся удобни и мекички.
Цитирай

Варна/София

leli, мерси! Ще отида да пробвам. Докато омекнат, ти скапват краката. Затова търся меки.
« Последна редакция: вт, 04 апр 2017, 11:51 от missence »
Цитирай

Чакам отзиви.
Поздрави!
Цитирай

Стара Загора

Скарпините на Мегияс се произвеждат в Пещера  Laughing Laughing Laughing
Имам приятелки, които имат такива - изглеждат добре и са удобни. Естествено трябва да се отпуснат леко.

Аз съм поръчвала от Скарпини София https://www.facebook.com/skarpinisofia/  Не бях очарована от качеството и изработката, и ги върнах.

А моя приятелка си взе наскоро от тази фирма https://nosii.com/product/203/damski-skarpini-estestvena-kozha.html http:// Изглеждат малко по-различно, но според нея са супер удобни.
Цитирай

UK

Здравейте, една минутка за реклама ако може Smile радвам се да споделя с вас представянето на ансамбъла по народни танци на българските студенти в университета в Кардиф във Великобритания на международния фестивал Gо Global!

Работихме изключително много по този танц и сме много горди със себе си.  Blush Номинирани сме и за награда за най-добро представяне на фестивала.

https://www.youtube.com/attribution_link?a=x6PiNpUGK6k&u=%2F … 26feature%3Dshare

Надявам се да ви хареса.  bouquet
Цитирай

Варна/София

Браво! Peace
Цитирай

Варна

Поздравления!
Цитирай

leli, мерси! Ще отида да пробвам. Докато омекнат, ти скапват краката. Затова търся меки.

Най-добрите скарпини ги прави един човек в Бистрица. Взема ти мерки за да си абсолютно оточно. Много меки и удобни
Цитирай

Варна/София

Най-добрите скарпини ги прави един човек в Бистрица. Взема ти мерки за да си абсолютно оточно. Много меки и удобни
Чувала съм за него, но нямам координати. Ако ги имаш, може да споделиш на лични.
Цитирай

Здравейте дами, някоя от вас има ли идея, или достатъчно опит, за да даде идея кое хоро може да се играе на песента Сватба на Слави Трифонов? Искам да открия сватбата си с нея, и искам да се науча хубаво да я танцувам, имате ли идея?

Ето и линк:
Play Thumb

« Последна редакция: сб, 06 май 2017, 23:03 от Gergana Ra »
Цитирай

Стара Загора

Здравейте Гергана,

тази песен не е съвсем подходяща за хоро, но аз бих изиграла Арап
https://www.youtube.com/watch?v=Gz92r17wM2o

или Мелнишко хоро
https://www.youtube.com/watch?v=N2ajOdxKJwo

но трябва да ги знаете много добре, за да можете да ги интерпретирате към тази песен

Всичко зависи от Вашето желание и умения  Hug

А защо не изберете хубава народна песен и хоро към нея  newsm78

Аз лично мога да ги изтанцувам на тази песен, но за да се получи добре ще са необходими повече хора Wink

Цитирай

Здравейте Гергана,

тази песен не е съвсем подходяща за хоро, но аз бих изиграла Арап
https://www.youtube.com/watch?v=Gz92r17wM2o

или Мелнишко хоро
https://www.youtube.com/watch?v=N2ajOdxKJwo

Ами това е просто едно желание, откакто съм я чула тази песен съм си мечтала да я чуя на сватбата си, и ми хрумна че може да е добра идея ако можем да изиграем нещо на нея - иначе мога да я използвам само за интро, тъй като на сватбата ще има много чужденци - съмнявам се, че има смисъл просто да я пуснем.
Благодаря за предложенията - ще ги разуча и ще опитам дали човек без особен опит може - ако не - не Smile

Renate_R - какво бихте предложили Вие като за хубаво хоро за сватба? 
Цитирай

Варна

На тази песен според мен и пасва едно каракачанско хоро. Peace
Цитирай

Стара Загора

Гергана,
аз съм ЗА - мечтите трябва да се осъществяват. Hug  Помислете дали можете да интерпретирате някое хоро на тази песен, ако не задължително я пуснете за интро, а след това подгответе друго, с което да впечатлите гостите.
Относно хубаво българско хоро - за мен всички са хубави и ги танцувам с удоволствие.

Вие от кой край на България сте? Може би трябва да изберете нещо, което е характерно за този регион newsm78
Идва ми наум една идея - можете да потърсите и наемете малка група, която танцува нар.танци - 4-5 момичета и момчета, задължително с народни носии. Заедно с тях да изберете песен и хоро, да ги разучите. Можете да включите и ваши приятелки, шаферки, приятели и да направите една добра хореография. Ако имате достатъчно време и възможност за тренировки - мисля, че ще се получи добре.
Виждала съм такива клипчета от сватби в You Tube - бяха страхотни.

Със сигурност ще впечатлите чуждите гости с нещо традиционно и българско.  Peace
Ако намеря идея в нета - ще ви пусна линк.

Желая ви успех в осъществяването на мечтите и много любов и разбирателство в бъдещото семейство  Hug
Цитирай

Стара Загора

Гергана, нещо такова имах предвид :
https://www.facebook.com/nastroeni/?fref=ts

Тази група съм виждала на живо - танцуват страхотно.
Това е само идея. Направете го така, както на вас ще ви хареса.
Цитирай

Ние сме ходили на сватба и без да сме професионалисти. Като подарък от гост към младоженците...Готино е да си подарък Mr. Green
Цитирай

София

Не бих впечатлявала чужденци точно с тази песен и се съмнявам точно с нея те да се впечатлят, особено ако имат поне малко слух. Иначе няма лошо пуснете си я... но ако искате да направите впечатление най-добре се посъветвайте с някой хореограф. В което и населено място да сте все има някоя самодейна група, от която да можете да научите две-три фигури.
Цитирай

Варна/София

Не е важно само булката да разучи хорото, а да има и достатъчно гости на сватбата, които да се хванат до/ след нея и да играят. Хоро от един човек няма как да стане, а хоро от един човек, който води и други, които не знаят стъпките и се раздърпват напред-назад, няма да е много впечатляващо за чужденците.

Ние сме ходили на сватба и без да сме професионалисти. Като подарък от гост към младоженците...Готино е да си подарък Mr. Green
Защото сте група, която танцува от години заедно. Тя няма как да сформира такава група на сватбата си, освен ако не танцува в някоя формация/ клуб и не ги покани на събитието.
Ако се налага наемане на група, аз не бих рискувала с хора, които не са професионалисти. Може да попадне на прекрасни танцьори, но може да попадне и на пълни аматьори. Гаранция няма, ако не ги познава.
Цитирай

София

Аз не казах само булката да разучи хорото, а да се посъветват с хореограф. Напълно достатъчно е младоженци и кумове в 4-ка да изиграят нещо заедно.
Цитирай

Благодаря на всички за мненията, съветите и хубавите пожелания! Чудесни сте!
Бих организирала няколко танцьора, но ще се женя в Германия, и не мисля, че ще успея да намеря - ще погледна де, хареса ми идеята. И гайдар ако мога да намеря ... Smile
Аз снощи разучих Арап хорото - лесно беше, но наистина не успях да го интерпретирам на песента на Слави. Ще погледна и каракачанското, благодаря. Разбира се, че не само аз ще го танцувам - ако успея аз, ще успеят и всичките ми приятелки също, това беше идеята така или иначе.
Със сигурност ще танцуваме право, еленино, гръцко и бяла роза - тези всички ги можем, но ще е супер да научим и някое ново по хубав повод - вече имаме кандидати Smile
Поздрави от Франкфурт,
Гери

Цитирай

Play Thumb

също е лесно, мъжете играят отделени от жените с кърпа.
Цитирай

Варна/София

Аз не казах само булката да разучи хорото, а да се посъветват с хореограф. Напълно достатъчно е младоженци и кумове в 4-ка да изиграят нещо заедно.
Постът ми беше към булката. Да си прецени гостите, защото съм виждала точно такива "хорА" на сватба. Един води и след него едно скачане и дърпане.

Чудесно, че всички знаят хорАта. Значи няма проблем. Peace Ако не успееш на тази песен, може да измислиш нещо друго. Да ви е весело, пък другото ще си го наредиш.
На моята сватба имаше гости от Германия. Бяха най-впечатлени от шопските ритми. Това само за инфо. Peace
Цитирай

Каква невероятна тема! От години не съм писала в бг мама, а бях една от първите. Може би причината беше честото отклонение от добрия тон и сега ми е така приятно да видя, че разговорът тук отговаря на представите ми за междучовешки  Smile. Благодаря ви за това, момичета bouquet.
Да ви разкажа накратко - танцувам от три месеца в клуб в малък град. Хората, които научихме са следните : 1. право, дунавско, еленино, енино, бяла роза, филиповско, чичово, ситно шопско. Схващам бързо, редовна съм и това, което се получи е, че имаме танци само един път в седмицата, постоянно идват нови хора, залата е претъпкана, всичко се почва съвсем отначало, а на мен ми се иска да разтропваме по-сложни. Отдадена на страстта на танците, започнах нещо като луда да търся къде и другаде да ходя. Днес бях на ново място, след няколко неуспешни опита по празници, дъждове и прочие. Залепих се за група за напреднали и се отказах на второто хоро. Просто нищо такова не бях учила, а аз не съм от тези, които обичат да спъват хорото. Хореографът ме разпита какво и как сме учили /  аз и дъщеричка/ и когато му казах гореспоменатите хора, той каза, че не е много естествено да се започне с тях. Те играеха Пайдушко, Малашевско, Сворнато, Трите пъти, Кумова ръценица. Другите от групата също потвърдиха, че на други места също така са започвали. Както й да е, не знам дали има общоприето започване?На кои хора се казва традиционни? Вие как мислите? Не че нещо ще ми попречи да ходя и на две места, за да напредвам бързо, просто съм любопитна  Smile.

Цитирай

Варна/София

Предполагам, че традициони хорА се наричат право, дайчово, еленино, ганкино, дунавско т.е. такива, които се танцуват по заведения и празненства.

Според мен е задача на хореографа да прецени групата и да "нареди" хорАта.
Хммм, сега ме върна доста назад във времето, но мисля, че започнахме с Великотърновско, Бачковско, Каракачанско, Пайдушка тройка. newsm78

Цитирай

Стара Загора

Подкрепям мнението на missence - относно изброените традиционни хора.

Наистина, задача на хореографа е да подбере групата и хората за нея. Естествено, когато работи с начинаещи, хората са традиционните и по-лесни. След известно време и научени хора, тази група може да мине към напреднали и да разучава по-сложни хора.

И да споделя моят скромен опит в народните танци.  Peace
Аз и моята дъщеря танцуваме активно от 2 години, два-три пъти седмично. По стечение на обстоятелствата започнахме танците във група към Фитнес Атлетик. Народните танци са част от груповите мероприятия и тренировки, които предлага фитнеса.

Хореографката на групата е страхотна, професионалист, който държи на автентичните български народни танци. Но в групата, когато ние постъпихме почти всички танцуваха от доста години, някои от 5-6 г., и естествено знаеха много хора. Ние подскачахме в края, опитвайки се да спазваме ритъма  Laughing Научихме по-голямата част от хората в движение, като естествено хореографката ни обръщаше малко повече внимание.
Сега вече знаем над 100 хора, от всички краища на България.  Hug Но на мен любими ми станаха бързите шопски хора, нищо че танцуваме в сърцето на Тракия  Very Happy
След около 1 година, пак случайно, моя позната започна да преподава танци, основавайки собствена група за начинаещи. Посещаваме я от време на време, за удоволствие, но установих, че много по-лесно е когато учиш танците стъпка по стъпка, вместо в движение  Peace

Според мен, за да бъде удоволствието пълно трябва да са налице две неща - добър хореограф и добър колектив. Хора, с които да ти бъде приятно да общуваш и танцуваш  Hug

От хоби, за раздвижване и развлечение, танците за нас се превърнаха в страст. Танцуваме, когато и където можем - с групата, на хоротеки, които си организираме заедно с други клубове, на Хоро за хората почти всяка неделя ...
Вярно, големият град предлага повече възможности, но когато човек иска да се научи и да изпита удоволствие от народните танци - със сигурност ще намери най-доброто място  bouquet

Tunein, ако имате възможност посещавайте и повече от две места. Така ще разберете къде най-много ви допада. Но трябва да имате предвид, че различните хореографи преподават по различен начин някои народни танци. С добиването на опит ще можете да ги различите. Моя позната, която танцуваше с нас реши да посещава клуб Чановете. Беше доста разочарована, защото хореографите там променят някои от елементите на хората, може би с цел хората които ги посещават да ходят само при тях. Но, и това както  и много други неща е бизнес  Wink

Желая ви успех в танците! Нека и за вас се превърнат в страст  bouquet bouquet bouquet
Цитирай

Варна/София

......, но установих, че много по-лесно е когато учиш танците стъпка по стъпка, вместо в движение  Peace

....
И според мен е така. При нас хорАта се "разбиват" на стъпки (не винаги се заучава хорото от началото, обикновено започваме с най-сложния елемент), после се показват връзките м/у елементите и на финала се "свързва" цялото хоро. Научаването в движение не е същото, но пък е някакъв вариант.
Цитирай

Подкрепям мнението на missence - относно изброените традиционни хора.

Според мен, за да бъде удоволствието пълно трябва да са налице две неща - добър хореограф и добър колектив. Хора, с които да ти бъде приятно да общуваш и танцуваш  Hug
Tunein, ако имате възможност посещавайте и повече от две места. Така ще разберете къде най-много ви допада.

Желая ви успех в танците! Нека и за вас се превърнат в страст  bouquet bouquet bouquet
Напълно съм съгласна за хореографа и колектива. Именно оттук се зададе и раздвоението ми, от снощи мисля и не мога да реша. На моменти дори съжалих, че съм отишла на друго място, за да се раздвоя така, но пусто като не траех само с едно събиране седмицата и претъпкана зала. Новото място се оказа коренно различно в няколко аспекта - хората са много малко и са създали колектив. Хореографът реши да направи нова група само за двама начинаещи. Запозна се лично с нас. На другото място, което е на една крачка от нас и ми е много удобно като място, няма колектив към този момент - всеки път различни хора,всички говорят, шумно и тясно става. Нормално е, тьй като хореографът е възрастен, с опит и от най-известните. Никоя от приятелките ми не желае да го смени. На новото място хоро с двама не знам как ще направим, макар че хореографът каза, че схващам много бързо и скоро ще догоня напредналите. Отделно от това, ми е малко по-далече и зимата няма да ми се ходи точно до там. На мен идеята ми беше да походя известно време на друго място докато напредна и се хвана на хорото за по-напреднали до нас, където почнах. Но с двама човека колектив става много лично и някак си ми е неудобно да започна и после да се откажа. Голяма чуденка настана, голямо нещо  newsm78.  Има време да реша до утре  Very Happy

Цитирай

Варна/София

Имай предвид, че ако групата е нова, с времето хОраха се редуцират т.е. групите стават сравнителни компактни.
Цитирай

Трети месец ходя на танци. ХорАта, които сме взели, са горе-долу в тази последователност:
Право
Дунавско
Криво=Ганкино=Копаница
Сборенка
Тракийска ръченица
Пайдушко
Ширто (две фигури)
Сиртаки
Ръка
Лисичкина
Бачковско
Еленино
Дайчово хоро
Селско шопско
Сворнато
Арканул
Старозагорска ръченица - Чукликчина
Малешевско
Арап
Стъпил Добри
Чуш мерджан
Дуна
Пробвах и с друга група, но точно хорАта, които учеха, не ми допаднаха. Много бяха еднотипни - все едни родопски, тежки… Две приятелки, имам във втората група, но това не ме привлече да остана с тях. Приятелства се създават. Пък и учителката на първото ми място е много по-лъчезарна.
Цитирай

Бях засичала преди време клип с един небългарин, който показваше български хора и там едно от тях беше по песента "Овдовяла лисичката". Някой би ли помогнал с линк към него?
 mama furia, браво на теб и на групата ти!
И ние така ги разучаваме от различни фолклорни области, не само от нашата.
Цитирай

Нашата ръководителка има едно основно правило: един път показва бавно, следващия - бързо хоро.
В нощта на музеите гледах младежка група по народни танци да танцува Бачковско хоро. Бяха много заразителни и към тях се присъединиха любителки възрастни дами и изведнъж, за да има синхрон, затанцуваха право хоро на музиката на Бачковското. Беше ми много любопитно и весело да ги гледам.
Цитирай

Бургас

Мама Фуриа,като за три месеца,доста хора сте научили! Браво!
Цитирай

Бяхме в Гърция и попаднахме на дълго тържество, на което беше и кмета на града. Около два часа играха хора, бавни, еднообразни, главите ни заболяха  ooooh!. Всяко приличаше досущ на предното, стъпките ги заучаваш само като погледаш една минута. Не уситих никаква тръпка, никаква емоция, не вярвах, че е възможно да не се развълнувам от хора  newsm78. От каква област бяха и дали само някакви местни, идея нямам ... Mr. Green. Миналата седмица пропуснах, но така се точа утре за поредното тропкане  Very Happy
Цитирай

tunein, напълно те разбирам.
Ние сме съвсем друга душевност и танците им няма как да ни допаднат.

Гледах преди време и аз едни клипчета от фолклорен събор в Гърция. Не можаха да ме развълнуват техните хора. Да не говорим за костюмите, които не впечатляват особено.

Принципно много харесвам каракачанско хоро, но музиката направо ме влудява - скучна, еднообразна, без всякакъв колорит.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-114 от 114 отговора