Бебето ми не е активно с ръчичките

  • 5 223
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 143
Здравейте, искам да споделя притесненията си...

Бебето ми не е активно с ръчичките. Постоянно го занимавам, правим гимнастика, хващам му ръчичките, разглеждаме книжка като му помагам да разгръщаме страниците, постоянно му давам различни играчки, които да хваща. Немога да разбера защо неиска да хване нищо. Щом му дам играчка, той просто стои и си я гледа, започва да й говори, но по никакъв начин не проявява интерес да я хване. Няма значение дали е музикална или не... Ако му я сложа в ръцете - да, заиграва се, но щом я изпусне всичко приключва.

Като цяло е игрив, много си говори, рита с крачета, но неиска да "подскача", а по-скоро стъпва с изцяло изпънати крака.... цел номер 1 в момента му е да го сложа седнал. Ако му подам ръце, не тръгва към мен с неговите. Ако го сложа на акт.гимнастика от време на време се заиграва с ръце, но за кратко. Иначе ако му хвана ръчичките и той ме хваща. Много нежно хваща и пипа като цяло... Щом го гушна се подпира на мен. Ако го сложа по корем иска да пълзи и започва да се напъва. Притеснявам се, защото той от самото начало си върви по-мъничък на кг. Имаше много силни колики и то дълго време. Хапваше по-малко и оттам наддаваше по-малко. Не съм забелязала някакъв проблем, но притеснението ми идва от факта, че наблюдавам други бебета на неговата възраст и са доста активни с ръцете. Искат да пипнат всичко. Принципно той е доста спокоен, да не кажа уравновесен.  Друго, което влияе на притеснението ми е, че майка ми например само ми повтаря "Прави му повече гимнастика, миналия път ми се стори много статичен" (например). Дори иска да го заведа на невролог...

Някой имал ли е подобен проблем и мога ли с някакъв масаж да подпомогна тази неактивност? newsm78
Да спомена също, че когато го храня иска да си държи лъжичката, също е много сръчен с поставянето на ръцете в устата, но примерно биберона не си го хваща или слага в устата сам. В момента е на 6 месеца и половина.

Надявам се да получа някой съвет!
Благодаря Ви!

# 1
  • Мнения: 12 662
Няма да му навреди да го заведеш на невролог.

# 2
  • Пазарджик
  • Мнения: 1 409
Може да е по -пасивно дете,но за твое спокойствие според мен го заведи на невролог.

# 3
  • Мнения: 30 802
Неврологът едва ли ще свърши работа за малки и фини настройки. Виж клипчета за развитие на детето: ако има проблем с ЦНС, то той е много лесно видим, има асиметрични движения, голяма вялост. Не е просто нещо почти невидимо.

Неизползването на ръцете изглежда като личен стил. Дъщеря ми се струваше много по-неактивна от сина ми, който беше много див. Но пък тя е по-сръчна с фината моторика.

Ако искаш да използва ръцете си, давай му ситуации, в които да ги използва. Хващай го по-често и ще си засили хватката и координацията. Не му давай да сяда, ако не се издърпа сам.

# 4
  • Мнения: 11 829
Моят съвет също е - консулт с невролог, има си някои рефлекси които са важни и ако ги няма детето, после могат да повлекат други неща след себе си. Няма да навреди един преглед, но може много да помогне...ако няма нищо ок, поне ще си спокойна, ако има проблем да го хване навреме, ако не ще те насочи към подходящи упражнения и игри, даже може да препоръча и физиотерапия. На приятелка детето ходи на физиотерапия точно заради по-голяма пасивност а то беше и по-пълничко дете.  Ами оправи се много бързо, там знаят какво да правят хората това им е работа все пак и масажи правиха за стимулиране.

# 5
  • Мнения: 27
Може да е по -пасивно дете,но за твое спокойствие според мен го заведи на невролог.

 Peace
Сама няма как да определиш, а само ще се шашкаш. Необходимо е да поговориш със специалист и ако е необходимо каквото и да е, за подпомагане неговото развитие да започнете навреме.

Не разчитай на успокения във форума, а се убеди, че всичко с детето е наред и правиш каквото е необходимо. Има нарушения, които искат физиотерапя и то овреме.

# 6
  • Мнения: 143
Благодаря Ви! Взели сме направление, да, ще отидем, не бих пренебрегнала нещо подобно, но исках да разбера имал ли е някой подобна ситуация със своето дете... Иначе не забелязвам някакви асиметрични движения, всичко му е наред. Като го хвана за ръце да седне, той сам се дърпа и изправя. Все си мисля, че е по-пасивен и дори малко мързелив... Дано няма друг проблем, много се притеснявам и започвам да си мисля най-лошото

# 7
  • Мнения: 30 802
Огледай го дали няма слабост в раменния пояс, дали като цяло е стегнат или има отпускане. Щото примерно синът ми беше активен, но в същото време откъм фина моторика в ранните години беше "клуб две леви". С времето и заниманията стана сръчен, обратно- дъщеря ми от малка е сръчна с ръчичките, но в началото имаше период на мързел.

Заведи го все пак, за да видят кое трябва да се тренира- не е нужно да има неврологично увреждане, изоставането може да е от липса на стимул и бързо да се компенсира с прости упражнения.

# 8
  • Мнения: 4 303
Дано всичко е наред с детето и притесненията да са напразни.
Не всички деца са еднакви обаче. Когато голямото ми дете беше малко, имахме в близост до свекърва ми едно с три месеца по голямо. Всичко се сравняваше с чуждото и за всичко аз бях виновна, че не съм научила нашето. А то си беше по пасивно, мързеливичко даже.
Когато се роди малкото имахме съседи с един ден разлика. Ами в някои неща си приличаха/кое какво може/, в други се разминаваха тотално.
Съседското почна да седи много рано, а после пък моето тръгна да върви два месеца преди другото детенце.
Все пак се консултирай със специалист за твое успокоение.

# 9
  • Мнения: 11 829
......... Все си мисля, че е по-пасивен и дори малко мързелив... Дано няма друг проблем, много се притеснявам и започвам да си мисля най-лошото

Най-вероятно е така сигурно е по-пасивно дете, не се вкарвай във филми и не мисли лоши неща  Hug .
Консултацията ще е само в твоя полза, ще те успокои и ще ви насочат към подходящи упражнения и всичко ще е наред Peace

# 10
  • Мнения: 30 802
Ето разликите между нормално и ненормално:

https://www.youtube.com/watch?v=sUO6baJ0FcA

Щеше да ги е видял и обикновен педиатър.

# 11
  • Мнения: 143
Отново благодаря! Клипчето е доста полезно и дава идеи за "упражнения". Малко се поуспокоих, благодаря!

# 12
  • Мнения: 143
Здравейте, само да споделя, че всичко се оказа нормално, бяхме при специалист.  Той каза, че просто рефлексите му са по-бавни, но това е индивидуално при всяко дете. Може да подпомогнем с бънджи и проходилка, биха имали положителен ефект при нас, както и активната гимнастика. Хубаво е ако детето има нещо любимо, с което пипа/играе да му се дава по-често, за да се упражнява и да става по-активно (в нашия случай това е одеялцето му)...

Споделям тук, тъй като може да има някой със същите притеснения.
Благодаря!

# 13
  • Мнения: 12 662
Много се радвам за вас.

# 14
  • Мнения: 4 303
Bencheva_m, ето че напразно са били тревогите! Радвам се много, че и не съм ви подвела с моите съвети и предположения.

Общи условия

Активация на акаунт