Сокчетата

  • 1 962
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 330
Здравейте,ние от вчера започнахме да пием ябълка.Знам,че се започва с една лъжичка,но до колко се стига?И кога да давам моркова?След като стигна до максималната доза ябълка или може да ги редувам-един ден едното,а другия-другото? Blush

# 1
  • Мнения: 1 107
Здравейте,ние от вчера започнахме да пием ябълка.Знам,че се започва с една лъжичка,но до колко се стига?И кога да давам моркова?След като стигна до максималната доза ябълка или може да ги редувам-един ден едното,а другия-другото? Blush

Колко е голямо бебчето?
Ако искаш влез във форума за кърмене/хранене с адаптирано и захранване, там много мами споделят опита си, има и много статии по темата  Peace

# 2
  • Мнения: 9 899
Педито не ти ли каза? Сега ще те питат тук защо даваш сок толкова рано, и ще ти кажат, че сок не ви трябва.
но все пак - стига се постепенно до около 30 мл. Тогава вкарваш морков, пак лъжичка по лъжичка.

# 3
  • Мнения: 1 059
Попринцип и на нас ни бяха казали да ги редуваме ама от моркова се запичаше и му ги смесвах. Ние почнахме със сокчетата на 2 месеца.

# 4
  • Мнения: 330
Бебчето е на 44 дни;)според мен малко закъсняхме със сокчетата,аз исках да започнем още от 1 месец,но педито ни спря,заради цвета на акането,който впоследствие се оказа,че се дължи на претопляне BlushА последния път като ходихме на консултация тя просто нямаше време за нас #2gunfire

# 5
  • Мнения: 9 899
Усмивчице, не си във форумите отвчера. Толкова много е изписано за сокчетата, че идея си нямаш просто.
44 дни - това е твърде рано.

# 6
  • София
  • Мнения: 44 017
хахахаха мммдааа права е тити, че ще ти кажат, че сок не ви трябва...аз първа ще се изкажа така...Wink
иначе трябва да стигнете до 20-30 гр. Така ми беше казала нашта педи Wink
ееее, тити все пак ме изпревари ;Р

# 7
  • Мнения: 2 381
Оооо, много е рано за сокче!

# 8
  • Мнения: 8 917
Усмивчице, не си във форумите отвчера. Толкова много е изписано за сокчетата, че идея си нямаш просто.
44 дни - това е твърде рано.
Peace И аз мисля ,че е рано, но както забелязах има доста противоречиви мнения на самите лекари. Аз все пак избрах по-късното захранване и не мисля ,че съм сгрешила. Доколкото си спомням ги редувахме.

# 9
  • Русе
  • Мнения: 785
Освен че ви е рано за сокчета, за моркова специално бих изчакала докато се появят пресните/млади моркови, които се продават с листата...,тези в момента са крайно съмнителни  newsm78

# 10
  • Мнения: 1 873
Usmivchica Много ви е рано, аз не съм давала сокове въобще.Иначе Тити ти е писала как се въвеждат.Защо бързаш да даваш и чак си писала, че си закъсняла? newsm78

# 11
  • Мнения: 1 559
Усмивчица, добре е да изчакаш с твърдата храна (вкл. и сока) поне до 4  (а най-добре до 6)месечна възраст на бебчето. По-ранното и въвеждане крие неоправдани рискове. Погледни библиотеката - доста статии има на тема захранване,тези са специално  за сока:http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18208.0
Този сайт http://karmene.greatnow.com също предлага интересна информация (например http://karmene.greatnow.com/gotovo.html
http://karmene.greatnow.com/otlagane.html
http://karmene.greatnow.com/sokove.html - тази статия е за соковете).
   Помисли преди да въведеш сок дали не би било по-разумно да поизчакаш Wink

# 12
  • Мнения: 330
Благодаря на всички за отговорите  bouquet,след малко ще прочета и статиите.Педито ми каза да ги почваме от 1 месец,а и майка ми така е започнала с мен и брат ми...

# 13
  • Мнения: 3 760
Усмивчице, не си във форумите отвчера. Толкова много е изписано за сокчетата, че идея си нямаш просто.
44 дни - това е твърде рано.
Peace И аз мисля ,че е рано, но както забелязах има доста противоречиви мнения на самите лекари. Аз все пак избрах по-късното захранване и не мисля ,че съм сгрешила. Доколкото си спомням ги редувахме.
Само да уточня, че противоречиви са мненията на българските лекари. Останалите са единни - късно захранване.

# 14
  • Мнения: 4 915
Тук повечето майки изобщо не предлагат сок и дават друга храна, освен мляко, след навършен 5-ти - 6-ти месец.

Освен посочените статии за ненужността и вредата от соковете, можеш да прочетеш и Новият план на Министерството на здравеопазването за храните, където е и писано на 15 стр.:

"През 90-те години няма провеждани национални проучвания, съобразени с международно приетите от СЗО стандартизирани  дефиниции, индикатори и методи, за определяне на честотата и продължителността на кърменето (изключително кърмене, доминиращо кърмене, смесено хранене, изкуствено хранене). Проведените локални проучвания сочат, че около 90% от новородените, изписвани от родилните домове, са кърмени, но не и хранени единствено с кърма. Няма национално проучване относно честотата и продължителността на “изключителното кърмене”, което означава хранене единствено с кърма, без да се дава вода, сокове и други течности. Нито майките, нито здравните работници са добре информирани относно неговите преимущества. Съществуващите практики в повечето родилни, неонатологични и детски отделения, както и организацията на работа в тях, не създават условия за ранно започване на кърменето и успешното му провеждане. Не без значение е и твърде голямата активност на производителите на адаптирани млека, включително практиката за предоставяне на безплатни мостри на здравните заведения. Поради това се установява, че едва 30% от децата на 6-месечна възраст все още са кърмени. Като една от причините за прекратяване на кърменето може да се посочи липсата на необходимата социална подкрепа с нейните конкретни емоционални и образователни компоненти, както от страна на семейството и обществото, така и от страна на здравните работници и здравните организации.

Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия."


http://www.mh.government.bg/stat.php?id=1222 - има линк към документа "НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ«ХРАНИ И ХРАНЕНЕ – 2005-2010 Г".

Та това можеш да го разпечаташ на педиатърката си и да я попиташ защо заради нейната неинформираност рискуваш здравето на детето с риск от алергии?  Crossing Arms

А че ние и родителите ни, и не знам колко поколения назад са хранени по стари схеми, не е довод, че не трябва да се информира човек за новите научни изследвания касаещи здравето му. С късмет са онези, които нямат алергии и стомашни проблеми, но влез в клуб Алергии и виж колко дечица са пострадали от ранно захранване.

Желая ти всичко добро!  Simple Smile

# 15
  • Мнения: 2 614
Благодаря на всички за отговорите  bouquet,след малко ще прочета и статиите.Педито ми каза да ги почваме от 1 месец,а и майка ми така е започнала с мен и брат ми...

Не се опитвам да те коря, все пак ти сама си решаваш!
Те на нас и кисело мляко са ни давали, ама не е имало толкова нишестеи консерванти в него.
Пробвай ако можеш да издържите със соковете до появата на пресни плодове и зеленчуци, че тези , които сега са на пазара са доста "обогатени", но не с витамини Sick
А и нищо толкова непоправимо не е станало до момента, винаги можеш да махнеш сока и да продължиш само на кърма до 6-ия месец на бебо!

# 16
ние почнахме от 2 мес.парво яб.после му ги смесвах.напр.2л.яб.2л.морков

# 17
  • Мнения: 330
Въпреки всичко,което прочетох,мисля да продължавам да давам на бебка сокчета.Никой не може да ме убеди,че едно бебе трябва до 6 месец да е само на кърма.Ако не трябва да се започват сокчетата от 1 или 2 месец защо тогава на етикетите на пюретата допустимата граница е 3-4месец?Нещо не ми се връзва newsm78.Освен това сокчето и го правя с градински ябълки(специално от градината на дядо Heart Eyes),по нататък с морковчетата пак ще е така.Също изобщо не вярвам,че по този начин ще и натоваря бъбреците,че ще приема по-малко кърма и тем подобни.Също абсолютно отхвърлям глупостите свързани с вредата от водата!Криси си пие и водичка и чайчета.Как ще изплакнем устичката след кърмене ако няма водичка?А и както при хората така и при бебетата водата е нужна за бъбреците и за правилното функциониране на целия организъм.А и ако се дава 1 час преди кърмене и после след него по никакъв начин няма да залъже бебето,че коремчето му е пълно.

# 18
  • Мнения: 4 915
Бих могла да ти отговоря на всичките въпроси обосновано, с цитати от научни статии, но мисля, че няма смисъл, след като и ти си прочела и си взела вече решение. Изборът на какво да вярваш е изцяло твой.

Всичко добро ви желая!  Simple Smile

# 19
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Въпреки всичко,което прочетох,мисля да продължавам да давам на бебка сокчета.Никой не може да ме убеди,че едно бебе трябва до 6 месец да е само на кърма.Ако не трябва да се започват сокчетата от 1 или 2 месец защо тогава на етикетите на пюретата допустимата граница е 3-4месец?

Защото на търговеца не му пука за твоето бебе, нито за моето...
Това е голата истина.
Много хора вярват безусловно на написаното на опаковката, а често пъти това е маркетингов трик.
Ако си влизала в консервен завод, или си виждала как се решава какво да има на опаковката, въобще няма и да си купиш пюре.

Ензимите, които произвежда стомахчето на едно бебе, са предназначени за усвояване на кърма. Сокът просто минава и заминава, на по-чувствителните докарва колики, а на предразположените - алергии.
Ние сме бозайници като кравата, овцата, маймуните, прасето и тн.
Няма крава, дето захранва със сок от трева, или маймуна, дето дава сок от банани...  Малките се кърмят, докато минат на нормалната за вида си храна.
Не забравяйте, че черния дроб, стомаха и др. органи на човека не са се променили последните няколко десетки хиляди години... а пюренца за бебета се продават от около 40-50 год и това е просто една пазарна ниша за търговците...
Когато бебето порасне толкова, че да яде банан и ябълка на парчета, тогава се дава плод, а на съмнителните за алергия - не всички плодове.
До 2 години не се дават ягоди и мед, заради алергия, поне до 3 години не се дават гъби - много трудно смилаеми са; и ядки - заради риск от задавяне.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 966
Момичета,няма смисъл да се хабим...
Тя си е взела решение,и то след всичко което е прочела..
firebird ,много добре ти е дала примера за бозайниците...
А относно водата и соковете-бъди сигурна че бебчето след 100мл вода+сок ,което набави за деня,то ще е за сметка на кърмата...-100кърма...
И според мен след няколко месеца,като увеличаваш дозата,кърмата неминуемо ще намале..
Но в крайна сметка всяка майка си знае най-добре за детето...

# 21
  • Мнения: 330
Момичета,няма смисъл да се хабим...
Тя си е взела решение,и то след всичко което е прочела..
firebird ,много добре ти е дала примера за бозайниците...
А относно водата и соковете-бъди сигурна че бебчето след 100мл вода+сок ,което набави за деня,то ще е за сметка на кърмата...-100кърма...
И според мен след няколко месеца,като увеличаваш дозата,кърмата неминуемо ще намале..
Но в крайна сметка всяка майка си знае най-добре за детето...


Не се притеснявай,не се  хабите,защото освен мен много други майки и бъдещи такива се интересуват от този въпрос!А относно животните бозайници и те не са само на кърма до 6 месечна възраст Naughty

Също 100мл вода+сок не са за сметка на 100мл кърма!Звучи смешно.Давайки сок или чай или каквото и да е друго в разумно време преди кърмене(1-2 часа),то просто се усвоява от организма за отрицателно време.Това важи не само за бебетата,но и за възрастните.Естествено,че ако непосредствено преди хранене си напълниш корема с вода,после няма да ти се яде или поне няма да си хапнеш толкова,колкото ако си пил отдавна.

Благодаря на всички за времето,което отделиха на мен и моете бебче Heart Eyes

# 22
  • Мнения: 4 915
Времето, за което съзряват малките на бозайниците, не е времето, за което го правят човешките деца. Бебето не прохожда почти веднага след раждането, нали? Не се отделя от майка си на 10 месеца или 2 годинки, за да заживее самостоятелно?...Не съзрява полово на 2 годинки. Колкото по-висш в еволюцията е един бозайник, толкова по-дълго време детето е зависимо от родителя.

Повечето от малките на бозайниците имат зъбки, но продължават да сучат още дълго време. И не приемат никакви сокове, води  и пюрета междувременно.  Wink Ако го съпоставиш с темповете на развитие на хората, ще излезе, че са само на кърма доста по-дълго време от 6 месеца.

Друг въпрос, на който би могла да потърсиш отговор е - каква е нуждата от сокчето?
Дали съдържа нещо по-ценно от кърмата?
Дали си заслужава рискът от алергия?

Радвам се, че не се засягаш от разликата в мненията ни.




Последна редакция: пт, 14 апр 2006, 14:44 от Free Soul

# 23
  • Мнения: 330


Друг въпрос, на който би могла да потърсиш отговор е - каква е нуждата от сокчето?
Дали съдържа нещо по-ценно от кърмата?
Дали си заслужава рискът от алергия?

Радвам се, че не се засягаш от разликата в мненията ни.



Няма спор,че за бебето няма по-добра храна от кърмата!Както всички сме наясно тя предпазва бебето от болести,чрез нея майката предава на детето си антитела,които то не може да си набави чрез нито една друга храна.Но това не означава,че 6 месеца бебето няма нужда от нищо друго!Има бебета с лениви черва.Какво правим с тях?Няма чайче,няма вода,продължаваме да си кърмим и може би разчитаме на нещо хомеопатично? Crossing ArmsА ябълката освен,че действа разхлабващо има богато съдържание на минерални вещества,Vitamin C,плодови киселини...Разрових се и прочетох,че редовната и консумация повишава защитата на организма при инфекции на горните дихателни пътища.Морковите пък съдържат някакво вещество,което в човешкия организъм се превръща в активен витамин А.А тялото се нуждае от витамин А за образуване на здрава лигавица.От ученическите си години знам,че зрението също зависи от наличието на този витамин.И понеже тези,които са против даването на сокчета моментално заговарят за евентуален риск от алергии,защо не се замислят,че едно бебе освен предразположеност към алергии,може да има и с храносмилателната система(в случая запек),с дихателните пътища или пък с очите?За това и не смятам да ограничавам дъщеря си само с кърма.

# 24
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Речено - сторено.

Общи условия

Активация на акаунт