Здравословна храна за учениците

  • 1 432
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 441
Здравейте!
Не съм сигурна дали темата е точно за този раздел, но нека модераторите да я преместят, ако не е  bouquet

Моля да споделите какво приготвяте за училище на по-малките ученици, които са по цял ден на училище (училище + занималня). Имам предвид нещо, което да е хем полезно, хем да не се вкисне там (защото няма хладилници/микровълнови, разбира се), хем да не е съвсем ужасно след като изстине  newsm78 Много трудна  ми се струва тази задача. В първи клас бяхме на сандвичи + 2 различни вида плод и все още не давахме джобни. От време на време съм комбинирала макарони/спагети, варени яйца, но му омръзна на детето.
Във втори клас вече всички родители започнаха да дават джобни и ние - резултатът: всеки ден баници/сандвичи от лафката и ябълките ми се връщат вкъщи неизядени.... Tired ще се радвам да споделите вие какво приготвяте, за да разнообразя поне малко менюто Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 1 977
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=910480;topicrefid=4

Много полезна тема!Чети тук и аз черпя идеи за моя син:)

# 2
  • Мнения: 441
Много благодаря!  bouquet

# 3
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Здравей, нямам деца ученици, но самата аз ходя на работа и се научих да нося домашна храна със себе си в кутия винаги. Не съм почитател на микровълновите печки и нищо не претоплям там, но до сега храна никога не ми се е разваляла. За себе си научих няколко неща, които може да са ти от помощ.
1. Кутията за храна е много важна - да се затваря плътно и да не протича. Взех си хубави кутии от Джъмбо в които дори супа си нося без проблем.
2. Всичко се нарязва на хапки предварително. Иначе пада едно цапотене и мацотене.

Това което аз си вземам на работа е предимно това каквото съм сготвила предната вечер за вечеря - картофи на фурна с нещо, ориз с каквото се сетиш, спагети, супа, салата от нахут или боб с червени печени чушки и магданоз, киноа в различни варианти и т.н. Има дни когато вечеряме риба - тогава си обезкостявам малко и накъсвам предварително в кутията, така че да няма кости и да не се налага да пипам с ръце, поливам с лимонов сок и добавям някаква гарнитура, най-често картофено пюре или салата. Когато си вземам неща от сорта на наденички, кюфтенца, пържолки и т.н. предварително ги нарязвам и добавям за гарнитура салата от сорта на руска, млечна, катък, печени чушки, каквото ти душа желае, пък може и картофки пак под някаква форма. Имам и няколко неща които винаги успявам да спретна преди работа ако нямам друго и много бързам:
- картофено пюре + варени яйца
- макарони или спагети със сирене и кашкавал
- принцеси с повече кайма и кашкавал или вместо това със сирене и яйце.
- омлет или варени яйца със задушени зеленчуци (грах, царевица, моркови, броколи, картофи, зелен боб, зрял боб, нахут - обикновено имам в камерата и само слагам на пара за 10 мин)
- ако имам палачинки или арабски питки ги намазвам с малко масло, цедено мляко или зехтин + каквото има в хладилника веднаха се превръща в удобен и хранителен сандвич.

И тъй като аз много обичам да имам нещо за хрупане винаги си приготвям пълнозърнести крекери у дома, които стават бързо, лесно и в голямо количество. Цедено кисело мляко смесвам с пасиран банан, малко мед и каквото още искаш за приятен и лек десерт. Използвам го и за намазване на палачинки, катми и т.н. вместо масло.

И двамата с ММ работим и се стараем да си носим със себе си храна навсякъде и за цял ден, за да се храним здравословно, вкусно и балансирано. Целия номер е да успееш да слагаш на детенцето това което обича, което му е вкусно. Това изисква някаква седмична подготовка, но накрая и то ще е здраво и доволно и ти ще си спокойна, че не се трови с боклуци. Аз поне открих, че с хубава кутия за храна всичко може да се занесе навсякъде. Вече има такива с преградки, в които можеш да сложиш и повече неща наведнъж.

Общи условия

Активация на акаунт