Родителски фрази – вреда или полза?

  • 12 370
  • 100
  •   1
Отговори
# 90
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Hetera  thumbsup съгласна съм с теб. Единствено леко се различаваме в това, че аз бих го оставила да се нахрани и без да си е подредил играчките, защото за мен храненето е безусловно право.  Но да не се хващаме за примерите, както се получи с неподходящите такива на г-жа Цветина20. Основната идея се избистри и изглежда всички я подкрепяме  Peace
Децата обичат да има правила, защото това им носи сигурност. Сигурността поражда спокойствие (знаят какво да очакват) и оттам самоконтрол (от дадена възраст нагоре).

По темата - намирам за вредни и изрази от сорта на "Ти си най-красивия/добрия/страхотния/умния" и изобщо всякакви подобни "положителни", хиперболизирани етикети. Против съм да се дават оценки на личността на детето, За съм, да се оценяват постъпките и поведението му, без генерализации.

# 91
  • Мнения: 3 743
За съм, да се оценяват постъпките и поведението му, без генерализации.

 bouquet

# 92
  • София
  • Мнения: 5 198
Може би си права.
Казвах на детето си /момче/
Обличам го с някаква дреха и му казвам , "е какъв си готин"
"И най-готиния"
След месец тръгваме да излизаме и облякох го,  отиде да се огледа и каза "ама не съм готин" ,т.е. бях му вменила, че да е готин е нещо голямо, и явно за него означава нещо. След като 3 пъти не искаше да излиза, защото не е готин, престанах да използвам израза.

Но все пак, казвам на детето си, че е умен,  хубав,  не НАЙ,  но  му казвам.


# 93
  • Мнения: 3 743
Аз казвам на щерката, че усмивката я краси и това което е в главата и сърцето й, а не това с което е облечена Heart Eyes Това да е усмихната, добра към другите и да може да мисли е по-важно и по-ценено от новата дрешка. И й дадох пример, като отиде с нещо ново на училище и всички го забелязват, приятно е. Но на следващия ден ефектът не е същия, а не може всеки ден да е облечена с нещо ново. Тя се замисли ...и уж се съгласи с мен Heart Eyes

# 94
  • Мнения: 2 156
Моят си казва сам, че е много готин - самочувствие, какво да се прави. Гледаме да не го опровергаваме директно. Самочувствието е полезно нещо.

# 95
  • Бургас
  • Мнения: 3 578
Естествено, че има безусловно вредни фрази...Но аз  лично не харесвам  онези, на пръв поглед безобидни  фрази, на тревожните и свърхпротективни родители, които постоянно проецират опасността върху крехката детска психика без да си дават сметка.  За съжаление има майки, които през пет минути повтарят нещо от сорта на : "Ще паднеш!"; Ще се удариш!, "Ти не можеш! ", "Малък си още!", "Ще се изцапаш!", "Ще се задавиш!" "Не това, Не онова .... Една част от децата, в един момент, наистина започват да вярва,  че опасността дебне отвсякъде, че трябва да  са перфектни и  свърхпредпазливи, отнема им се инициативността и естествения детски стремеж към любознателност, активност и опознаване на всичко ново и света. Ако към това се добави и една по-ниска самооценка и слаба психика...накрая имаме едни тревожни, пасивни, инертни деца, които същите тези родители не спират да хвалят колко са "послушни"...И нататък  ученици, на които "необяснимо"защо така не им се учело, мързеливи били, апатични...

# 96
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Роси, има и деца, като моето, за които е строго забранено да падат, по медицински причини. И аз най-вероятно съм от онези майки на площадката, които ти ги мислиш за луди, че нон-стоп търчат подир децата си им повтарят да се пазят, да не се спънат и да не паднат. За сега нямам опасения, че ще остане с недоразвита груба моторика и си опознава света на доста добре и без типичното, детско, бясно тичане, катерене, скачане, падане и разбиване...Аз поне се отказах да цъкам с език...предпочитам да мисля, че хората си имат основание да правят това или онова (без бой, това не го приемам на никакво ниво).
Малък си и ще се изцапаш, за мен също не са добри фрази, но аз лично не съм склонна да го оставя по емпиричен път да разбере, че с дадено действие може да се задави. Аз съм се давила - с вода, със зърно варена царевица и тн...това е е свръх-неприятно изживяване за мен, а какво остава да видя, че детето ми се дави, ако съм можела да го предотвратя. 

# 97
  • София
  • Мнения: 5 198
И аз се чувствам длъжна като родител да го предпазвам. На всяко "ще паднеш" има "опитай , но внимавай"
Ясно е ,че не може да предпазим децата от всяко падане.
Струва ми се ,че е добре тези отрицателни фрази,пак да се заменят с положителни такива ,доколкото позволява ситуацията.
Има всякакви случаи.
Позната майка и до ден днешен ,не позволява на почти 5 годишно дете да се катери,да се пързаля,да играе в пясъчник. И то детето реално не прави самоцелно нито едно от изброените.

# 98
  • Мнения: 68 644
Роси, има и деца, като моето, за които е строго забранено да падат, по медицински причини. И аз най-вероятно съм от онези майки на площадката, които ти ги мислиш за луди, че нон-стоп търчат подир децата си им повтарят да се пазят, да не се спънат и да не паднат. За сега нямам опасения, че ще остане с недоразвита груба моторика и си опознава света на доста добре и без типичното, детско, бясно тичане, катерене, скачане, падане и разбиване...Аз поне се отказах да цъкам с език...предпочитам да мисля, че хората си имат основание да правят това или онова (без бой, това не го приемам на никакво ниво).
Малък си и ще се изцапаш, за мен също не са добри фрази, но аз лично не съм склонна да го оставя по емпиричен път да разбере, че с дадено действие може да се задави. Аз съм се давила - с вода, със зърно варена царевица и тн...това е е свръх-неприятно изживяване за мен, а какво остава да видя, че детето ми се дави, ако съм можела да го предотвратя. 

Напълно, напълно съм съгласна с написаното.
Всеки си знае защо прави и казва дадено нещо Peace

За цапане съм много ларж...хич не ми дреме и в калта да седне, имам хубава пералня и прахове и пера с кеф..Да се въргаля в праха и да се цапа колкото си иска, само да е здрав.
Не съм от майките, които могат да седнат да пият кафе и да забият поглед във вестник или телефон. винаги поддържам зрителен контакт с детето...

# 99
  • Мнения: 438
Роси, знам за какво говориш, постоянното предпазване е много вредно, създава инертни деца.
Но дори и в случаите, когато имаме основание да предпазваме, според ТУР например, (трениране на успешни родители) е неправилно да се казва на децата "Ще паднеш", Ще се изцапаш, Ще се намокриш и тн.

Родителите могат да заменят тези фрази със " Страх ме е, че като тичаш бързо, можеш да паднеш", "притеснявам се, че ако лягаш в калта, можеш да се изцапаш" и тн.
По този начин, учим децата, да разпознават чувствата си, като ние им показваме нашите, без да създаваме страх и неувереност, но същевременно предпазвайки ги от опасни моменти. Това е и основата на емоционалната интелигентност, според повечето изследвания.

Мейбълай, не знам за какви неподходящи фрази говориш и според чии критерии!

# 100
  • варна
  • Мнения: 1 228
НЕ Мога да си позволя на не казвам "ще паднеш", когато виждам че детето не внимава и ако падне може да има последствия. И двете ми деца не са от кротките, все ходят по белите и обикновено като кажа че ще падне ,и естествено никои не ме слуша ,след малко се случва точно това.

Общи условия

Активация на акаунт