Отговори
  • Мнения: 101
Дъщеря ми (на 11 год.) ще изкара 7 седмици ваканция в България през зимата. Еуфорията в къщи е голяма, защото си ходим много рядко до България, ще види сняг за първи път, ще ходи на ски и какви ли не други новости. Ще ми се да изкара много хубава и запомняща се ваканция и ми хрумват всякакви въпроси и леки дребни притеснения. 7 седмици само с възрастни ще и дойде в повече пък и за да усети повече България би било прекрасно ако намери приятелчета там. Но ... нямаме никакви братовчеди на близка възраст, тя не говори много добре български и говори с акцент, не е запозната с местните референции (певци, спортисти, места), живее в доста консервативна среда (облекло, грим, филми и т.н) и се притеснявам как ще се "адаптира"
Какъв е вашия опит и впечатления, някакви съвети? Не знам и с какво се забавляват децата на нейната възраст през зимата  newsm78

А, сетих се и друго! Ще ми се да я запозная с историята на България, така че като сме по музеи и исторически места да и е по-интересно и по-смислено. Намирали ли сте български исторически книги на английски език? Гледали ли сте някои БГ исторически филми с децата си? Всякакви идеи ще са ми от полза Simple Smile

# 1
  • Мнения: 7 690
Много музеи предлагат audio guide на английски език, като можете да наемете и екскурзовод, който владее езика. През зимата започват най-различни базари, които са интересни както за възрастните, така и за децата, отделно имате достатъчно време да намерите нужната информация къде и кога, а и да измислите кои места ще посетите. Специално за историята - Шипка и Копривщица са невероятни през зимата.

# 2
  • Мнения: 918
За много българчета, живеещи в чужбина, в България всичко е чудесно и безоблачно - ваканция, хубаво време, пътувания, разходки, близки и приятели, които им се радват и им дават подаръци... Както каза синът ми при поредното кацане в София: "Най-после отиваме в нормална държава"  Joy
Той обича да си идва и не му пречи, че няма много приятели. Шопинг, кино, молове, излизане с приятели и други подобни запълват времето, в което не пътуваме. Децата на нашите приятели са по-големи или по-малки, но се познават добре и си имат приказка, като се видят. Има и 1-2 приятели в София.
Не съм забелязала проблеми с адаптацията - децата просто приемат нещата такива, каквито са.
С други думи, не се притеснявай.
Варианти за запознаване с деца - лагери, езикови курсове, спортни и други школи... През зимата обаче сигурно изборът е по-ограничен.

# 3
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Съжалявам да го кажа, но дъщеря ми (15, дойде тук на годинка) ) не се вдъхновява от ходене в България.
 Да, ходи, когато няма избор, да, говори български, но ако има избор едва ли би избрала България за ваканция. Предпочита баба и дядо, ако може и останалите,  да идват тук.
 България е забавна единствено заради леля и братовчедите.
Сега започна и да шофира  (само с придружител, навършвайки 16 ще може сама), което предполага още по-голяма независимост.

Приятно изкарване на дъщеричката ти в България.
Времето ми се струва много, особено през зимата, но предполагам че имате програма, която ще държи нея, роднини и близки "на нокти", да се разбира разнообразени  Heart Eyes

# 4
  • Мнения: X
Ваканция за7 седмици през зимата?
 Помислих, че е печатна грешка.

С нашето дете гледаме бълг. филми от детството ми, но тя си спомня и харесва Б-я.

В кой град ще е детето с роднините?
 И дали възрастта/транспорта/ условията им ще позволят да развеждат детето по забавления по цял ден?

Иначе- Пампорово, Боровец, ски лагери, курс по народни танци, скаутски лагер, фолклорен състав с пеене, куклен театър, балетни постановки, тетартални постановки, кино, коледна работилница, посещения на музеи, 'Музейко', книжарници, ледена пързалка и кънки и много други регионални забавления като фестивали, празници и събития.


Последна редакция: вт, 14 юни 2016, 19:00 от Анонимен

# 5
  • Мнения: 101
Благодаря за включванията и за идеите! Ще ги проуча всички, че 7 седмици са много време за запълване. Живеем в Австралия и  тукашната лятна ваканция се пада Декември-Януари. Татко и ще е с нея и ще може да я води/вози и т.н. Най-голямото ми притеснение сигурно е езика, защото на предишно дълго прибиране много го закъса детенцето. Опитваше се да играе с други деца, но комуникацията се оказа невъзможна и по средата на ваканция ревна много тъжно да се прибира. Сега е по-голяма и българския и е чувствително по-добре, но все пак доста лимитиран. Притеснява ме и да не и се подиграват заради акцента, "поизостаналостта" и въобще как би се справила на уроци, курсове, кръжоци.
За историческите романи си спомням, че аз на нейната възраст се бях запалила по някакви болярски саги и си мислех, че ако намеря някакви новели, които да може да чете ще и е по-интересно всичко. Може би и носталгията ми се обажда, но ранната БГ история си я спомням по-интересна даже от войната на троновете  Grinning

# 6
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Напротив, децата в България са много любопитни и любознателни, не само няма да се подиграват, но ще и помагат много, а и повечето деца учат английски още от детската градина дори и комуникацията никак няма да е трудна. Но е важно дъщеря ти да разбере, че в  България се говори на български, а не английски и да положи максимум усилия да комуникира на български, все пак това и е майчин език. Ако имаш възможност може да я пратиш на училище, да види как е българското училище, да пообщува с децата, много е полезно. Ние миналата година по време на пролетната ваканция тук ходихме в България с дъщеря ми, тогава на 10 години, пратих я за една седмица на училище (учител съм и бившите ми колежки я приеха в клас), уж за един ден, а изкара цяла седмица и искаше още. Много и хареса, беше като уникален експонат за училището, внимание огромно, а и след това още по-голямо желание да учи български. Но тя си го знае де. Като я питах какво най-много и харесва в българското училище ми казва отношението на децата и учителите, беше възхитена. Още говори за това и само споменаването на България и пита кога ще ходи в българско училище.

# 7
  • Мнения: 918
София става все по-международна, от година на година виждам голяма разлика. Не знам ти кой град имаш предвид. Освен това познатите ми деца нито слушат чалга, нито се обличат странно  Peace
Все повече училища имат програми за обмен с чужди училища, децата пътуват, приемат гости, оправят се на чужд език, изобщо променята се нещата.

# 8
  • Мнения: 191
Голямата ми дъщеря изкара две лета в България и се забавляваше много с бабите, дядовците и братовчедите. НО тя е доста по-малка от вашите деца и не разбира много какво се случва и защо е там. Българският й много се подобри.
Според мен не се притеснявай, ще си изкара добре детето (особено щом баща й ще е там).

# 9
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Голям пропуск,  че не си я научила на български.Възпитанието в родолюбие започва много преди 11,Колко тъжно , че единствения ти мотив да запознаеш детето с българската история и фолклор е пътуването му в България, е да не и е скучно в България..

# 10
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Само да вметна, че България през зимата може да не се окаже много проходима заради снега, който винаги е изненадващ  Wink Но пък може и да не е много снежна зимата (времето се променя напоследък).

Да чете исторически романи при положение че не е много добре с българския език ми се струва абсурдно. В повечето от тези стари романи от нашето време езика е на дедите ни. Едно "Под игото" да вземеш, дори ти да и го четеш, ще се наложи да спираш и да обясняваш през няколко изречения. Може и да има нови издания с обновен език, но би ме учудило. Старите думи все пак би могло да са обяснени накрая на книгата или на страницата долу, знам ли. Но пак за дете не много запознато с езика ще е трудно.

Голяма роля в изкарването на почивката в родината (а и където и другаде да било) играе позитивната нагласа. Има много хубави места за посещаване. Цялата украса и суматоха покрай Коледа носи очарователен блясък. Роднините също допринасят много.

Мисля че ще я приемат добре децата и околните. Една усмивка и едно здравей (дори и с акцент) би им показало, че е  приятелски настроена. Колкото повече се опитва да комуникира на български, толкова повече ще научи езика.

Общи условия

Активация на акаунт