Извинявате ли се?

  • 2 490
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 839
Извинявате ли се на децата си, ако прецените че сте сбъркали? Аз се извинявам, ако избухна за нещо което като ми мине гнева преценявам, че е било глупаво. Извинявам се и обяснявам избухването си. От моята майка тази дума никога не съм чувала аз, та затова искам децата ми да знаят, че и аз съм човек, греша, извинявам се, прощават ми ...
Вие ?  Thinking

# 1
  • Мнения: 3 367
абсол'тно се извинявам,не само за избухване но и за неспазени обещания-рядко,но се случва, за прекъсване ако дудне и пр..намирам че деца се учат най-добре с личен пример,не знам как можеш да възпиташ детето си да се извинява ако не е видяло това в дома си,,

# 2
  • Мнения: 998
И аз винаги се извинявам, когато съм сгрешила. Мисля, че няма нищо лошо в това, дори напротив. Не искам децата да ме възприемат като безгрешна, а и това развива и у тях чувство за отговорност и умение да признават собствените си грешки.
Споделям с децата си много от чувствата, които ме вълнуват. Така "баткото" на 6г. е едно много сензитивно към другите дете, толерантно и с чувство за такт. Hug Приписвам си, поне част от заслугите за това

# 3
  • Мнения: 2 700
Извинявам се. Естествено е човек да бърка и е естествено да се извинява. Мисля, че съм успяла да го внуша на дъщеря ми най-вече с личен пример.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 242
Моят баща никога не ми се е извинявал. Може би това е причината аз да го правя с готовност. И при най-малкото съмнение, че не съм права се извинявам на дъщеря си. Чак понякога прекалявам.

# 5
  • Мнения: 1 134
Да! Когато съм сгрешила, повишила тон, въобще за всичко, за което не съм била права.Дъщеря ми също започва да го прави.
Дори днес щях да пускам подобна тема. Защото сутринта й се скарах доста, после се извиних, сдобрихме се, но искам по някакъв начин да й се реванширам довечера...
Вие как постъпвате?

# 6
  • Варна
  • Мнения: 10 788
Да, ама доколко разбира смисъла..... аз го правя повече като на майтап, и Вики бързо се успокоява.  Wink

# 7
  • София
  • Мнения: 7 242
но искам по някакъв начин да й се реванширам довечера...
Вие как постъпвате?
Просто и отдели малко време. Само за нея. Поговорете, изиграйте някоя игра, отидете заедно да пазарувате...

# 8
  • София
  • Мнения: 4 866
извинявам се, но не считам за нужно да се реванширам. не искам децата ми да растат с усещането, че човек трябва да се реваншира всеки път, когато сбърка.
грешка-извинение-прошка - на такава основа според мен трябва да се градят отношенията. искам децата ми да са уверени, че ако те сбъркат и се извинят (т.е. признаят грешката си), ще им простя без да е нужно реванширане от тяхна страна.

наистина често ми идва отвътре да направя нещо специално, един вид за да изкупя вината си, но предпочитам да запазя идеята за друг път и да ги изненадам, вместо да приемат това, което съм направила за тях, като неизменно следствие от процеса "грешка-извинение".

не знам дали го обясних достатъчно ясно.

да, извинявам се винаги когато сгреша и всеки път се изумявам колко лесно прощават децата Hug

# 9
  • Мнения: 20
Много е хубаво да умееш да се извиняваш, да си признаваш грешките. Аз също го правя с хората с които общувам, научих се с годините и така ми е по-добре, по-леко се живее. 

# 10
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 349
Извинявам се естествено. Иначе как да й покажа, че е редно човек да се извини, когато сгреши. Пък и смятам, че до някаква степен трябва да гледам на нея като на равен.

# 11
  • Мнения: 535
Извинявам се и обеснявам къде съм сгрешила,така и тя се учи да казва Извинявай когато збърка!  Naughty

# 12
  • Мнения: 3 491
Да! Иначе току-виж решили, че веднъж пораснат ли, всякакви морални отговорности падат от тях.  Е, гледам и да създавам по-малко поводи за извинения, де  Simple Smile. Да не вземат пък да разберат, че щом кажеш "извинявай", си изтупваш ръцете, и толкова, можеш пак да си правиш каквото ти скимне и както то дойде.  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 3 405
Да. Ние сме равноправни членове на семейството. Който сгреши се извинява Hug

# 14
  • Мнения: 14 654
и аз се извинявам.и на детето, и на таткото понякога,когато не съм била права за нещо.но пък детето не иска да се извинява никога,като че ли му е одидно да каже "извинявай".

# 15
  • София
  • Мнения: 39 756
Извинявам се, когато ми е било криво и съм се развикала на Дияна без тя да е виновна.

# 16
  • Мнения: 844
Извинявам се, даже прекалено. Това е някаква градинска мания, която е грабнала и моята дъщеря, кара ни с баща й за всяко нещо дето и се каже накриво да се извиняваме. Тази тема у нас не е на почит, разми се смисъла на думите Stop

# 17
  • Мнения: 5 622
Извинявате ли се на децата си, ако прецените че сте сбъркали? Аз се извинявам, ако избухна за нещо което като ми мине гнева преценявам, че е било глупаво. Извинявам се и обяснявам избухването си. От моята майка тази дума никога не съм чувала аз, та затова искам децата ми да знаят, че и аз съм човек, греша, извинявам се, прощават ми ...
Вие ?  Thinking

 newsm10

Браво. Така и трябва. Моето дете е малко още да ме разбере, но съм се извинявала, ако примерно го настъпя без да искам и му казвам, че съжалявам и не съм искала, и го гушкам. По-нататък сигурно и ако се развикам ще се извиня, но аз така, или иначе рядко изпадам в това състояние  Wink

# 18
  • под тепетата
  • Мнения: 149
Извинявам се, разбира се, и това е дори една терапия за мен, защото по принцип трудно казвам "извинявай". Важно е човек да осъзнава резултата от действията си, за да не създава ситуации, при които ще се налага да се извинява. Естествено, ако е неволна грешка, извинението е въпрос на възпитание. Понякога съм се държала гадно с детето, когато се е провинил с нещо и не иска да ми се извини, а някой от обкръжението го кара да се извини. Та имало е случаи, в които не съм му приемала извинението, защото чувствам, че го казва просто за да се сдобрим, без да е осъзнал грешката си. Тогава връщам лентата назад, за да си спомни с какво точно ме е ядосал и всичко се изглажда.

# 19
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
След като съм в грешка се извинявам!Обяснявам че съм сбъркала  и че всеки трябва да постъпва така ,когато види ,че е не е прав!Но не се реванширам!

# 20
  • Мнения: 7 430
Да, извинявам се - до сега само веднъж му викнах нещо, но после си го гушнах и се извиних...
Надявам се да няма повече такива моменти, но ако ги има неимоверно ще го направя пак Peace

# 21
  • Мнения: 695
мойта сладурана е още много малка за да разбере какво е "извинявай",но аз все пак й го казвам понякога.смятам и занапред да правя така,защото тя трябва да знае.че когато човек допуска грешки трябва да си признава за това и да се извинява newsm10

# 22
  • София
  • Мнения: 2 530
Винаги се извинявам. А откакто проговори и малкия знае кога да се извини и го прави.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Извинявам се винаги, когато това е необходимо и нямам никакви притеснения, когато го правя. Затова, че съм се карала не се извинявам. Щом съм била предизвикана, значи е имало за какво. Е, ако са ме подвели и съм се карала на грешния човек, тогава да, но това става рядко. Извинявам се, ако не съм успяла да спазя уговорка, ако съм забравила за нещо, ако съм бутнала в бързината някой от тях или съм настъпила някого, ако съм оскубала девойката, докато я реша... За безброй дреболии. Даже на кучето се извинявам, ако го настъпя. Вече и децата са се научили да му се извиняват. Правя го съвсем инстинктивно и никога на съм се чувствала притеснена от това. Не смятам, че авторитетът ми би пострадал или би могло да се сметне за унизително. Всеки греши, всеки би могъл да сбърка.

# 24
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Извинявам се винаги, когато това е необходимо и нямам никакви притеснения, когато го правя. Затова, че съм се карала не се извинявам. Щом съм била предизвикана, значи е имало за какво. Е, ако са ме подвели и съм се карала на грешния човек, тогава да, но това става рядко. Извинявам се, ако не съм успяла да спазя уговорка, ако съм забравила за нещо, ако съм бутнала в бързината някой от тях или съм настъпила някого, ако съм оскубала девойката, докато я реша... За безброй дреболии. Даже на кучето се извинявам, ако го настъпя. Вече и децата са се научили да му се извиняват. Правя го съвсем инстинктивно и никога на съм се чувствала притеснена от това. Не смятам, че авторитетът ми би пострадал или би могло да се сметне за унизително. Всеки греши, всеки би могъл да сбърка.

Нямам какво повече да добавя. Ние сме хора, грешим. Трябва да умеем да се извиняваме, включително на децата си.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Да, извинявам се и го изисквам от нея. Така и тя разбира какво значи извинението. Това е много важно, за да разберат децата как да постъпват едно с друго. А и откровено казано "гьон суратлъка" ме дразни ужасно...

# 26
  • Мнения: 1 059
Извинявам се да

# 27
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Извинявам се. И тях ги карам да се извиняват една на друга.

# 28
  • Мнения: 2 125
Да и аз се извинявам на малкия и на хората около мен.
Детенце също започна да го прави, когато реши естествено Crossing Arms

# 29
  • ново
  • Мнения: 5 957
Извинявам се винаги, когато сгреша - на нея, на таткото, на близки и далечни. Смятам, че личният пример е най-важен във възпитанието на детето.  bouquet

# 30
  • София
  • Мнения: 5 828
извинявам се винаги, когато сгреша  Peace

# 31
  • Мнения: 1 033
Извинявам се, а и тя вече на нас 3мата - рядко, защото все си мисли, че е права, но е много сладкокато се гушне и каже:Мамо, извинявай, аз повече няма даправя така Grinning

# 32
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Извинявам се, разбира се, но и се опитвам да им обясня, че е по-добре да не правиш неща, за които после да трябва да се извиняваш. А и в къщи, от градината явно е вкаран един израз: "Не ти го приемам"  Mr. Green /извинението/, и едно просто "Извинявай" върши работа само от време на време. Малко е девалвирала тази думичка.

# 33
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Щом като ги уча, че когато човек сбърка е редно да се извини, естествено, че се извинявам. Не виждам нищо срамно и грешно в това. Всеки човек бърка понякога...

# 34
  • Мнения: 4 187
Извинявам се да ! Надявам се да ме разбира! Бих искала да проявявам повече търпимост, за да няма за какво да ми прощава, ама като съм нервна  Confused......

# 35
  • Мнения: 1 134
но искам по някакъв начин да й се реванширам довечера...
Вие как постъпвате?
Просто и отдели малко време. Само за нея. Поговорете, изиграйте някоя игра, отидете заедно да пазарувате...

Благодаря! Така и направихме. Нещо такова имах предвид под "реванширане". По - скоро, за успокоение на гузната ми съвест, иначе е излишно натоварващо да припомням на детето това, което е вече е забравило само, за да се почувствам аз по - добре.
Играхме, заблявахме се, прочетохме 7 книжки вечерта, вместо 1-2 и така...
Наистина е добре да се извиняваме на децата си по всякакви начини!
 Hug

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Да, когато съм сбъркала, винаги се извинявам!

# 37
  • Мнения: 2 241
Да, извинявам се, когато има защо, вече и детенце се е научило, че така трябва.

# 38
  • Мнения: 4 733
Да, извинявам се, когато има защо, вече и детенце се е научило, че така трябва.
И аз процедирам по същия начин

# 39
  • Мнения: 35 960
Да. Ние сме равноправни членове на семейството. Който сгреши се извинява Hug

точно така! не мога да искам нещо, което сама не съм готова да дам!

# 40
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Да, извинявам се винаги когато сгреша.

# 41
  • Мнения: 4 406
да извинявам се, и се чувствам виновна

# 42
  • София
  • Мнения: 1 621
Да, винаги се извинявам, когато сгреша за нещо. Peace

# 43
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
да и винаги, когато не съм права, още от бебе, и се обръщам с моля те -сега и тя така ми казва, защото при моля те няма отговор "не мога и не искам". определно съм за ли4ния пример и за спазените обещания. децата ни копират и трябва да сме внимателни!

# 44
  • Мнения: 3 740
Разбира се, че се извинявам. Това приключва конфликта и прави живота много по-лесен.

# 45
  • Мнения: 155
да извинявам се, и се чувствам виновна
и аз така
newsm10

# 46
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Разбира се, че се извинявам.

# 47
  • Мнения: 652
Да, старая се да го правя. И да ви кажа си получих наградата. Съвсем сам, по собствена инициатива, малкият пампаец ми се извини - беше направил нещо, макар че не помня какво Embarassed. Толкова му хареса да поднася извиненията си, че взе да го прави и в по-неподходящи моменти. Например идва да ме гушка и ми казва - мамо обичам те, извинявай! И толкова горд беше, миличкият ми!

# 48
  • Мнения: 1 526
ДА! Извинявам се когато съм им повишила тон или пък съм реагирала остро на поредния 1001 въпрос `защо...` на който съм отговорила вече1000 пъти. И обяснявам защо съм реагирала така. И забелязах, че дечица оценяват това newsm10

# 49
  • Мнения: 6 315
Да, това е нещо съвсем нормално Simple Smile. Въпреки, че дечицата на някои от нас са още мънички, според мен усещат всяка една наша емоция съвсем инстинктивно. Извинявам се винаги, когато сгреша така както и той се извинява (като направи пакост и му се обидя идва при мен и се извинява по свой си начин).

# 50
  • Мнения: 5 647
Да, извинявам се и детето го разбира.

# 51
  • Мнения: 226
Да случвало се е.

# 52
  • София
  • Мнения: 74
Да . Когато съм збъркала и тя го разбира.В резултат на което и тя почна да се извинява когато направи някоя дивотия

# 53
  • Мнения: 188
Естествено!!! Hug

Моята майка ме е научила, че човек от любов греши и от любов прощава!! newsm03

# 54
  • Мнения: 78
Абсолютно винаги,когато преценя ,че е необходимо се извинявам и мисля, че този модел се приема много добре от децата.Човек трябва да може да каже "извинявай" абсолютно винаги и на всеки,когато е виновен Praynig

# 55
  • София
  • Мнения: 1 105
И аз се извинявам, да! Като резултат и той ми се извинява ако е е ядосал нещо, без аз да го карам. Той сам си преценява и ми е много миличък. Хубаво е човек да може да казва думичката "извинявай". Мен лично мъжът ми ме научи, преди това ми беше трудно Embarassed

# 56
  • Мнения: 544
Да ,и го намирам за напълно естествено и нормално когато сгрешиш да се извиниш.Не възрастта има значение, а вината Wink

# 57
  • Мнения: 8 505
Въпреки,че още е малка,да!

# 58
  • Мнения: 388
Да,намирам го за напълно естественно.

# 59
  • софия
  • Мнения: 4 985
извинявам се винаги когато е необходимо

# 60
Да винаги, веднага на момента и не се притеснявам ако "има публика"...
Децата оценяват това  bouquet

# 61
  • Мнения: 1 214
Да извинявам се .Това е много поучително.И дъщеря ми вече ми се извинява Simple Smile  , когато е направила белята.И как да и се скарам  в този случай  Laughing

# 62
  • Варна
  • Мнения: 6 871
Винаги и не само на децата.

# 63
  • Мнения: 619
Извинявам се естествено. Иначе как да й покажа, че е редно човек да се извини, когато сгреши. Пък и смятам, че до някаква степен трябва да гледам на нея като на равен.
newsm10 newsm10

# 64
  • Мнения: 10 758
Да, винаги съм се извинявала. Peace

# 65
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Да, извинявам се и нея уча на извинения. "Нуна" по бебешки.  Heart Eyes

# 66
  • Мнения: 5 140
Понякога съжалявам и се извинявам, когато смятам, че съм прекалила. По точно извиняваме си се двете една на друга и така до следващият път.

# 67
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Да, винаги когато има нужда (когато бих се извинила на възрастен и когато си личи че детето е наранено или объркано, дори всичко да е наред и обяснявам какво е станало). Така сме от както сме заедно. Започнах да му се извинявам когато риташе докато аз лятно време правя палачинки и понаедрелия ми корем се затопляше. Извиняват му се и всички членове на семйството. Детето се извинява също - започна на около годинка. Но не мислете, че по цял ден това правим Simple Smile .....

Детето си е човек от първия ден и като с такъв трябва да се отнасяме - като с равен. А според мен както писах, може и преди да се роди Wink  Когато е с мярка (извиняването и равенството), детко е уверен и често сам се възпира вместо да се глезоти.

# 68
  • Мнения: 4 150
да, извинявам се. както бих се извинила и на възрастен.

# 69
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Не, не се извинявам, но винаги, когато преценя, че съм сбъркала, казвам: Съжалявам, но ти... / и обяснявам какво точно е станало/.
Това го бях чела в някаква книга - не трябва да се извиняваме, но е добре да кажем, че съжаляваме за това, което сме направили, ако не сме прави.

# 70
  • Мнения: 1 214
Не, не се извинявам, но винаги, когато преценя, че съм сбъркала, казвам: Съжалявам, но ти... / и обяснявам какво точно е станало/.
Това го бях чела в някаква книга - не трябва да се извиняваме, но е добре да кажем, че съжаляваме за това, което сме направили, ако не сме прави.


Е, ти сигурно си безгрешна.Аз се осланям повече на майчиното си чувство , отколкото на прочетеното в книгите.не го приемам  на 100 % за истина.Всеки си разсъждава по своему върху нещата.кой е авторът на книгата?

# 71
  • Мнения: 755
Да ,и го намирам за напълно естествено и нормално когато сгрешиш да се извиниш.Не възрастта има значение, а вината Wink
Цитат
Напълно съм съгласна !!!! Винаги трябва да се извиним , когато детето не е причината за яда ни ! Дори и да има причина , мисля че пак трябва да поговорим да обясним тогава , защо се караме и за какво ! newsm78 Thinking Peace

# 72
  • Мнения: 1 849
Извинявам се и го моля да ми прости!

# 73
  • Мнения: 244
Извинявам се, и мъжът ми също им се извинява.
В началото обяснявах на дъщеря ми, че нищо, че сме родители - и ние може да сбъркаме, но важното е, че сме си разбрали грешката и най-нормалното нещо след това е да се извиним. Определено беше много впечатлена че дори ние може да сгрешим (слязохме от пиадестала така да се каже Simple Smile)

# 74
  • Мнения: 5 500
И аз се извинявам искам да знае, че родителите също грешат! Гледам да го направя искрено и от сърце, а не само да мине номера!

# 75
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, задължително и той ме разбира. Така му давам пример и забелязвам, че и той започва да го прави.

# 76
  • Мнения: 22 835
Извинявам се, когато ми е било криво и съм се развикала на Дияна без тя да е виновна.
Peace

Общи условия

Активация на акаунт