Не те обичам вече

  • 5 398
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 145
Здравейте. Дъщеря ми е на 3 г.има приятелка която е на 4 и играят често заедно. По принцип тя дава всичките си играчки на другите деца и не е конфликтна. На няколко пъти се случва докато играят нейната приятелка явно недоволна от реакцията на моята дъщеря да я наказва  Shocked Детето се стъписва и се чуди как да реагира защото вкъщи не я наказваме а и на градина не ходи все още. Днес за пореден път приятелката й заяви че не я обича повече. Моята се разрева. Причината беше че дъщеря ми искаше сама да закопчае памперса на играчката си и не я даде на другото момиченце. Обясних че се обичат хората от семейството и че ние я обичаме винаги независимо дали е палава и прави бели или е кротка и се вслушва в това което обясняваме. Успокои се обаче после пак ме питаше защо не я обича вече нейната приятелка. Не знам как да реагирам следващия път. Вече в игрите се намесвам пряко само ако някой е застрашен защото моята и нейната гледна точка за взаимоотношенията й с децата са различни. Но признавам хич не ми е приятно да чувам подобни неща

# 1
  • Варна
  • Мнения: 17 906
Защо не знаеш как да реагираш? newsm78
Просто обясняваш на детето, че приятелката й е била ядосана/сърдите и е казала нещо, което не мисли в действителност.   И да не се оставя да я манипулират по този начин. Mr. Green

# 2
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
Подкрепям Хексе.
Братовчедката ни е същата, по-голяма е с две години от моята първородна.Живеем в къща-близнак, дворовете са свързани и те по цял ден са заедно. Ако не стане нейното веднага почва с "вече не те обичам" и " повече не си ми братовчедка", бяга зад ъгъла и чака голямата ми дъщеря да ходи да й се извинява и да я вика обратно.
Мен това ме побърква, но кротко повтарям да дъщеря ми, че тя не го мисли и търси внимание. Резултатът - моята вече все по-рядко й се връзва на капризите.
Само се въоръжи с търпение, защото няма да стане от раз.

# 3
  • Мнения: 145
Благодаря ви че се включихте. И аз обяснявам постоянно обаче покрай играта с това детенце все ситуации такива. На мен не ми е особено приятно как играят но двете си се търсят. Всеки път са наказания и заповеди от рода на " ти ще седиш тука и няма да мърдаш" и т.н В такива случаи дъщеря ми ме търси за съдействие и ми казва "ама мамо аз искам да ходя" или " мамо защо Х не ми дава да ходя" или " защо ме наказва" . Обяснявам че тя е навън за да играе и да ходи където иска и никой не може да я наказва. Явно и аз по емоционално подхождам но ще имам търпение  Grinning

# 4
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
Съвсем нормално реагираш. Аз просто издивявам в такива ситуации. Непрекъснато трябва да си напомням, че това срещу мен е дете, макар и зле възпитано. И пак едвам се удържам да не помета двора с него и майка му  ooooh!

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
по принцип оставям децата сами да се оправят, но е момента, в който друго дете тръгне да възпитава моето и се намесвам и с нормален тон обяснявам кой поръчва музиката.
обикновено казвам, че само майката или бащата могат да наказват или да взимат отношение или решение спрямо детето и другото дете няма право да се бърка, като не й харесва да каже, че не и харесва и да потърсят консенсус. точка, даже няма и да дискутирам повече.

моят син имаше период в ДГ, когато едно момиче, с което се разбира, му казвала "не си ми вече приятел". той го приемаше много тежко в началото, но му обясних, че може би е искала да си играе на нещо друго или е била в лошо настроение и затова го е казала.
сега не го приема тежко, а само ми съобщава: "днес не бяхме с Х. приятели"  Joy
също му обясних, че е хубаво да имаш приятели, но добрите приятели не се налагат над теб и не те манипулират (тук трябва малко по-елементарно да се обясни, но това е смисъла).

# 6
  • Мнения: 7 325
Като минала през подобно мога да кажа - ще мине, само период е.
Дъщеря ми и нейната сестра по душа имат 8 месеца разлика. Не са много, но през първите 5 години разликата е осезаема. Двете девойки са като залепени, много се обичат, но и много се карат. Редовно има реплики от рода на - не те обичам вече, не си ми приятелка, ще си намеря нова най-добра приятелка, ти си лоша ..... и т.н. В началото имаше драми и сълзи, след това и двете разбраха че думите са само думи. С моята работим върху това какво може да се казва и какво не бива да се казва защото наранява. Аз гледам да се намесвам в подобни моменти, защото смятам, че децата трябва да се учат на общуване и да бъдат коригирани.
На тази възраст е лесно, хлапетата лесно се моделират, по-късно става кофти.

# 7
  • shumen
  • Мнения: 17 972
При нас също го има този период.Моят разсърди ли се на някой и веднага казва аз не те обичам вече.Според мен го е чул в ДГ и от там го повтаря.

# 8
  • Мнения: 676
Другото момиченце явно това чува от майка си, когато е направила беля или не се е подчинила: наказания, изрази от рода на " не те обичам вече", "не си ми вече дете", "ти си лоша". Каквото е чула, така се и държи. Лошото в случая е, че влияе на вашето дете и колкото и да не ви се иска, това също и действа възпитателно. Възпитанието не идва само от родителите, идва и от средата, приятелите, учителите...
Може и да ви е трудно, но опитайте да разредите контактите с това или друго дете, което не ви допада. Аз съм го правила с моето дете и не съжалявам. В един дълъг период всекидневно общувахме със семейство, които са ни много близки приятели, но възпитаваха детето си като агресор. Майката го биеше постоянно, караше му се и го наказваше постоянно. Естествено, нейното дете си избиваше агресията върху моето. Слава богу, осъзнах се навреме и се отделихме от това семейство и детето им, с риск да разваля дългогодишно приятелство.

# 9
  • Мнения: 5 245
Прави ми впечатление, че това е основно от страна на момичетата. Като цяло с момчетата не съм имала такива проблеми, но преди седмици в градината на средният приеха и част от малките деца. С едно от момиченцата се сближиха, т.е моят син се грижеше за нея, играеше с нея, общо взето и обръщаше повече внимание от необходимото. Докато в един момент тя реши, че вече не иска да му бъде приятелка. Беше му много неприятно и въпреки, че е голям не разбираше, защо тя се държи така. Е влязох в обяснителен режим, но все пак почти до последно му беше неприятно отношението й. Хубавото в случая беше, че и майката на момиченцето разговаряше с нея, не че нещо се промени...И като знам, че дъщеря ми неизбежно ще се сблъска с подобни ситуации изобщо не ми става приятно, но такъв е живота.

# 10
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Другото момиченце явно това чува от майка си, когато е направила беля или не се е подчинила: наказания, изрази от рода на " не те обичам вече", "не си ми вече дете", "ти си лоша".

не е задължително... децата са в период на тестване и им трябва точно един път да чуят нещо и да познат да го повтарят като развален грамофон и да тестват границите.

# 11
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 307
Хм,за мен специално репликата ''Не те обичам вече" децата я попиват и употребяват след като е била приложена върху тях самите от собствените им нервни и чудещи се какво да измислят ..майки Peace
Аз лично не веднъж съм слушала как се манипулират малки деца с това-аз вече не те обичам,ти не си моето момче/момиче,намери си друга майка и т.н небивалици #Cussing out #2gunfire

# 12
  • Мнения: 2 837
Малкият ми син често използва подобни реплики, като се ядоса. И спрямо нас, и спрямо батко си. Обичайно му казвам, че аз пък го обичам въпреки всичко и сядам до него и обсъждаме ситуацията. Той най-често ми разказва какво го е ядосало и се извинява за реакцията си и думите си. Смятам, че този момент ще отмине скоро, просто не знае как да отработи емоциите си.

# 13
  • Мнения: 8 210
Ама много емоционално интелигентни ги докарахте тези 3-4 годишни деца.  Grinning
Много е хубаво, че детето може да облече чувствата в думи. Че това че иска нещо и когато не го получава не се чуства добре - репликата "не те обичам" е чудесен израз на емоцията. Важното е другият родител да се опита да помогне на детето да достигне до правилните думи.
Не е необходимо детето да го е чуло някъде.

Колкото до детето на авторката. То също трябва да е наясно , че не е необходимо всеки да го харесва и обича.
И че има личен избор с кого да играе.
Просто и авторката да гради тази емоционална интелигентност в собственото си дете. Има доста книжки и иги по въпроса.

# 14
  • Мнения: 1 565
Хм,за мен специално репликата ''Не те обичам вече" децата я попиват и употребяват след като е била приложена върху тях самите от собствените им нервни и чудещи се какво да измислят ..майки Peace
Аз лично не веднъж съм слушала как се манипулират малки деца с това-аз вече не те обичам,ти не си моето момче/момиче,намери си друга майка и т.н небивалици #Cussing out #2gunfire


Някак не ми се връзва майка да използва подобни изрази върху собственото си дете?!

Общи условия

Активация на акаунт