Пари vs Подаръци - Как да намекнем в поканите какво искаме?

  • 17 419
  • 79
  •   1
Отговори
# 15
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 843
Калина, може би за вас това ще е най-добрият вариант.

Вълшебство, ти като гост може да желаеш да отидеш с определена сума по твоите разбирания. Като домакин обаче е грубо да организираш празника си с мисълта да избиваш/ правиш пари от него, както и да правиш сметка на чуждите пари - коя баба за какво къта и дали семейство Х си е покрило куверта. Бие на "няма да се прецаквам да каня закъсали/ няма да се оставя някоя скръндза да ме прецака с предмет".

Оттам идва неуместността на споменаването на подаръци в поканата - все едно правиш празник заради подаръците, та затова пишеш изрично и за тях, редом със задължителните елементи като час, място, хора. Негласно се знае, че гостите носят подаръци, негласно се знае, че за младоженците е най-добре да са в пари. Но споменаването им в поканата не е редно по етикет, колкото и да е разпространено напоследък. В разговор всеки си преценява какво и как да каже, все пак всеки си познава близките.

Права си  Peace
Въпреки че в качеството ми на гост такъв текст и изискване никога не са ме притеснявали, може би защото ми се струва естествено.
В последната покана, която получихме младоженците искаха пари вместо букети, като бяха посочили и каузата,за която ще бъдат дарени.  Peace

# 16
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Бяхме на една сватба в чужбина ,а там подаръците се пращат предварително.
Имаше посочена и банкова сметка,който иска да внесе някаква сума,която после се дарява на някаква фондация.
Мисля,че също е добра идея.Да си направите банкова сметка.

# 17
  • Мнения: 3 784
Аз се шегувах миналата година в една тема, че най-чисто и прегледно ще е с поканата да се праща картонче с IBAN, а хората вече го внедрили.

На който му се чете.  Mr. Green

Впрочем, темата е пълна с истински случки, горещо я препоръчвам.  Laughing

Ето и предложено решение - на база всички проблемни ситуации назад в същата тема.  Laughing

Пропуснах, че решението има и втора частLaughing

# 18
  • Варна
  • Мнения: 45
Това с банковата сметка не ми харесва. Прекалено е грубо пък и в България рядко се подаряват големи суми в плик, така че не виждам смисъл да се пращат по банков път, а не в плик. Макарче на сватбата на една моя позната имаше анонимен плик с над 3000 лв вътре.... Така и не разбра от кого е  #Crazy

# 19
  • Мнения: 194
И ние искаме пари, но ми беше много неудобно да го пиша в поканата. Не се надявам на нищо, защото ще се разочаровам. Сега като ни питат и ние с големи неудобства казваме, че нямаме нужда от нищо, а колкото са отделили да ни го дадат в плик. Обаче те не разбират и държат на подарък, дори можело да се комбинират с други хора /съвсем да не получим нищо в плик/. Така че ако не ви е много неудобно си го напишете да се знае. Да не получите рамка за снимка Grinning
Поздрави и успех Simple Smile

# 20
  • Мнения: 3 031
Обаче те не разбират и държат на подарък
Това не го разбирам. 100 пъти по-лесно е да дадеш пари вместо да се чудиш каква простотия да купиш на хора, които вероятно живеят заедно отдавна и имат достатъчно чаши и чинии.

# 21
  • Мнения: 194
Обаче те не разбират и държат на подарък
Това не го разбирам. 100 пъти по-лесно е да дадеш пари вместо да се чудиш каква простотия да купиш на хора, които вероятно живеят заедно отдавна и имат достатъчно чаши и чинии.

И аз не мога да го разбера, при положение, че го казваме и за тях по-лесно и ние доволни Grinning Ама ще го разберат като дойдат в нашето положение, да се женят

# 22
  • Варна
  • Мнения: 45
Обаче те не разбират и държат на подарък
Това не го разбирам. 100 пъти по-лесно е да дадеш пари вместо да се чудиш каква простотия да купиш на хора, които вероятно живеят заедно отдавна и имат достатъчно чаши и чинии.
И аз не мога да го разбера, при положение, че го казваме и за тях по-лесно и ние доволни Grinning Ама ще го разберат като дойдат в нашето положение, да се женят
Много добре казано! Лесно е да говориш, когато си от страната на гост, без да да има никакво значение за теб колко тостера, хлебопекарни и пасатора ще получат младоженците. Да ги видим, когато дойде тяхната сватба и нямат къде да съберат кашоните...

# 23
  • Мнения: 252
Нашата сватба беше преди вече две години, но мисля че тогава като избирахме покани имаше такива с готов текст, в които има закачки и намеци относно подаръка, като "за подарък не мисли, в пликчето го постави" - или нещо подобно. Нашата не беше такъв тип, нямаше никакъв допълнителен текст, но въпреки това от около 100 човека гости, получихме някъде 5-6 подаръка, всички други бяха дали пари. Е, сега вярно е че някой може и 10-20лв. да сложи в плика няма как да знаеш, какво ще има вътре, при нас имаше и празен плик  newsm78  Laughing но то по същият начин стои и въпроса с подаръците, всеки предварително си е решил, каква сума може да отдели.
Макар че ние, когато получим покана за сватба, абитуриентска, абсолвентска, кръщене и т.н. винаги даваме поне по 50лв. от човек / а ако са ни по-близки или роднини и повече/ от гледна точка на това, че само куверта е около 25-30лв. и е неловко да дадеш по - малко Simple Smile

В крайна сметка, важното е да си изкарате един чудесен ден, който да Ви остане незабравим спомен за цял живот - пожелавам Ви го от сърце  bouquet

# 24
  • Варна
  • Мнения: 45
И ние досега винаги сме давали минимум 50 лв на човек точно защото знаем по колко вървят кувертите в ресторантите. Това с пускането на анонимен празен плик е най-голямата простотия... Какъв човек трябва да си, за да го направиш?! И кого всъщност ще заблудиш така  newsm78

# 25
  • Мнения: 184
Най-хубавия вариант, който съм виждала, за сватбата на приятели американци - страница в сайт, на която пишеше, че понеже отдавна живеят заедно, имат всичко, но ще се радват гостите да допринесат за сватбеното пътешествие.

Отдолу изброени със снимки "Самолет до Рим - 1000 долара", "Хотел еди кой си - 200", "Спа ден - 50" и т.н. Всеки гост може да допринесе с каквато сума прецени за някоя от точките, тоест билета за 1000 може да се закупи от 1 или 20 човека! Младоженците не разбират кой каква сума е дал, вижда се единствено колко човека са участвали. А сайтът взима нещо от рода на 1.5-3 процента от всички приходи.

Струва ми се страхотно по няколко причини - няма го момента "Пешо даде 100, а Пенка 300"; като гост, усещаш, че подаряваш (част от) преживяване, не даваш просто плик с пари; крайният резултат е пак същият - младоженците получават пари. Simple Smile

Трябва ни БГ вариант на такъв сайт. Simple Smile

# 26
  • Мнения: 307
В днешно време и бабите ми знаят че предпочитам да ни дадат пари, а пък ние да си купим нещо. Когато са ми давали пари за рожден ден после винаги съм им казвала какво точно съм си купила. Така и те доволни и аз. В този ред на мисли си мисля да не пишем нищо за пари в поканата, не защото ми се струва грозно, а защото си мисля че няма нужда. Който е заинтересуван и ни попита, ще си кажем честно че предпочитаме някаква сума, която след сватбата ще бъде изхарчена за определено нещо и дори си мисля да им пращам по една благодарствена картичка със снимка на подаръка им. Grinning
На последните сватби на които съм ходила винаги съм давала пари. Никога не съм се интересувала за какво отиват. Предпочитам да не купувам непотребни неща. На една единствена сватба купих подарък- картина (страхотна между другото). "Младоженците"(не бяха много младии не беше първи брак) много се зарадваха, защото беше изобразен града в който се венчаха. Peace

# 27
  • Варна
  • Мнения: 45
много се зарадваха, защото беше изобразен града в който се венчаха. Peace
Страхотен подарък! И аз винаги съм обичала да подарявам и да ми подаряват красиви картини. Това е от малкото неща, които повечето младоженци биха харесали повече от пълен плик Simple Smile

# 28
  • Мнения: 1 872
Проблемът е, че има хора, които и да ти идват на гости са на принципа "трябва да донеса нещо". Тях никога не можеш да ги убедиш, че тия чаши и подноси няма къде да се приберат, защото шкафовете и без тях са пълни. Те са около 50-60 и са свикнали да правят напук за тези неща.

# 29
  • София
  • Мнения: 661
Не виждам защо на някои ви се струва грубо в поканата да има такъв намек. Аз лично познавам хора, които са искали подарък от нас (за да им е спомен) и други, които са предпочитали пари. И мен лично много ме улеснява ако са си го написали, че да не се чудя. В нашата покана написахме, че ще се радваме на присъствието им без цветя и подаръци (аз определено не искам букети да ми носят хората), но ако биха желали да ни направят подарък, то той може да се побира в пощенски плик. Като цяло изобщо няма да се разсърдя ако гост дойде без никакъв подарък, но ще ме затрудни ако ми донесе пореден комплект чинии (който вероятно няма да ми допадне и нямам къде да го сложа). Така че, за улеснение на всички, според мен е ок или да напишеш в поканата, или да кажеш лично на хората какво искаш, за да не харчат грешни пари за ненужни вещи. Иначе за бабите, които ти пазят безценни юргани от средата на миналия век, това по принцип са 3-4-5 човека и с тях е хубаво да се разберете лично, защото там въпросът е по-скоро сантиментален.

Общи условия

Активация на акаунт