Българско меню за гости в чужбина

  • 11 357
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
мъжът ми харесва мусака, капама, гювеч и подобни. таратор също яде.
харесва също катми, родопски клин и пататник..

виж сармите са малко по-сложни, все си мислят, че и вътре са пълни със зелено (за лозовите).  Mr. Green
след първото превъзмогване, обикновено няма проблем.

можеш да направиш за основно винен кебап с бял ориз.

# 16
# 17
  • Мнения: 1 277
За основно не мога да дам идея, но се сетих, че можеш да сложиш на масата сухи мезета- луканка, пастърма....

# 18
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
От мен един глас за капама. Прави се лесно, има всякакви мръвки - който каквато предпочита. Правихме на германци баница, капама и шопска салата за една нова година - облизаха си пръстите и после казаха, че искат тоя особения съд  Laughing (гювеч). Купихме им на следващото връщане в България, оттогава го били ползвали, като най-често слагали месо с различни зеленчуци Wink Разбирай, гювеч.

И тук доматите са гадни, но в комбинация с фетата (и лук сложих) им харесаха.

На тийм билдинг германци се мръщеха на някаква много специална студена супа на готвача - беше пасиран таратор.  Laughing Не си я изядоха.

Мусака и аз не бих правила. Евентуално постни пълнени чушки.

Тук германците не познават нашите печени чушки. Те запичат леко чушка на тиган и тя остава хрупкава, но салата с печени чушки ще им хареса, според мен.

Другата седмица пак съм с гости германци. Ще им направя салата с печени чушки. Simple Smile

# 19
  • Мнения: 2 379
Хмм, и аз си мислех за пататник, защото поне картофът си е картоф Simple Smile..почти хахахха, може и ако в магазина има субпродукти някоя дроб сърма или шкембе чорба.  Може  за десерт нашенски катми/палачинки ; содена питка...плюс изброените горе Simple SmileАааа може и яйца по Панагюрски Simple Smile боб чорба.....

# 20
  • Мнения: 678
аз бих предложила пълнени чушки с боб или постни с ориз и булгур.
боб на фурна - типично българско и трудно можеш да сбъркаш. Може в йена да го направиш, ако нямаш гювеч.
мусаката наистина може да не се приеме добре, но опитай гръцка мусака. вярно, не е българска, но пък е много сполучлива и все пак е балкански вкус.
кьопоолу - прави се лесно, независимо дали са гадни доматите - все пак ще са печени.
баклавата не е толкова трудна. даже бих казала, че доста лесно се прави (ако можеш да намериш фини кори, ще ти дам една много лесна изпитана рецепта. аз не съм голяма кулинарка, но винаги ми се получава  Peace) )
можеш да спретнеш баница. аз съм правила в Испания с гръцки йогурт, който се намира в Лидл, както и с фета. Става си супер  chef

# 21
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аз не бих препоръчала субпродукти и яйцата по панагюрски, защото субпродукти в Германия поне почти не се ядат (само на много малко места и то от по-възрастни хора), а яйцата по панагюрски с киселото мляко и мазнината дори аз не ги ям (а попринцип ям всичко), според мен не вадят вид и с тази препържена мазнина няма да се харесат.

Също така храни тип яхния не бих препоръчала, защото в западните страни се ядат по-различни неща и това няма да им допадне.
Това си е моето мнение, де.

Авторката, в коя държава живееш?

# 22
  • Мнения: 18 442

Това си е моето мнение, де.


Абсолютно споделям. Част от предложените ястия ще ме е срам да ги предложа на гости българи, които все пак могат и да харесват подобни манджи, какво остава на чужденци, които само от външния им вид ще се отблъснат.

# 23
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Тук германците не познават нашите печени чушки.

може би при вас в Байерн...
в Хесен няма проблем с добре изпечени чушки - смесвам ги с кварк, чесън, сол и малко мазнина и тичат да питат за рецептата  Mr. Green

в Германия има доста ястия тип яхния - гулаш, всякакви eintopf. водят се hausmannskost, т.е. не за пред гости, а тип "бедна" кухня, както казва мъжа ми  hahaha

# 24
  • Мнения: 678
И аз мисля, че ястия тип "яхния" не са най-подходящи. Да не забравяме, че и нашата кухня не е най-изисканата, което не означава, че едно национално ястие не може да се приготви и поднесе в по-приятен (дори и гурме Simple Smile ) вид .

# 25
  • Мнения: 9 688
Печени пилешки бутчета на фурна с варени картофи и салата изчезват за секунди, когато направя. Лесно е и е близко до техния вкус. Пилето го пека само със сол.

Може да напълниш цяло пиле с ориз и български подправки, ако имаш повече време.

Агнешкото печено също високо се оценява.

Последна редакция: пт, 26 авг 2016, 12:47 от Windekind

# 26
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
О, да, агнешно или телешко, печено в гювеч.

asyalein, aз също си мислех нещо като катък да направя и съм сигурна, че ще го ядат. Wink Иначе в магазина някакси само хора с чуждестранни физиономии ги купуваме чушките. Нямам чувството, че е популярно...

# 27
  • Мнения: 2 379
Това, че в България не се харесва нито българската кухня , нито българската музика, не значи , че на чужденците няма да им е интересно.  Simple Smile Била съм в чужбина и са ме гледали странно примерно като купя субпродукти, споделяли са, че биха опитали, защото знаят че в някои страни е деликатес. А тези мазни и отблъскващи за много хора манджи елата да видите какво правят чужденците по Черноморието. Все пак даваме предложения на авторката, никой не си налага мнението, а й от горе посочените не видях нищо по-различно от гювеч, пълнени чушки и сарми( които си имат Балканския чар), за това предлагам и нещо различно. Като цяло и повечето неща дори на са български, а с турски или гръцки произход  chef

# 28
  • Мнения: 18 442
Има разлика според мен между това да си на почивка и да опитваш местна кухня и да каниш гости, на които да сервираш нещо с не особено добър вид и още по-странен за тях вкус. Сигурно може един гювеч да се поднесе като гурме (или "плейтне", както казваха в Мастършеф Crazy ), но едва ли всеки може да го направи.

Агнешкото е много добра идея. Особено с някоя типично българска подправка, например самардала.

# 29
  • Мнения: 3 391
Еха, колко препоръки:)

Благодаря Simple Smile

Аз съм в Испания. Както казах в града има БГ магазин, но ми е доста дълече.
 От моя опит храни със силен непознат вкус на местните не се харесва. Водила съм прятели в София, ресторант Под Лепите и много им хареса БГ кухнята, но манджи от суб продукти и луканка например не харесаха. Истината н че сухите меса тук са по добри от балканските ( мое мнение Simple Smile ).

Та връщайки се към моите гости утре...баклава няма да правя, но който каза че има лесна рецепта ще си я запазя за друг път, ако ми я дадеш.

Баницата ше я направя, купих вече и продукти, и шопска салата ще направя( овчарска по скоро).
Чудех се за задушени картофи с копър, и печени чушки в марината, за гарнитура.
За основно май ще гледам нещо лесно... Напрмер  кюфтета пълнени с кашкавал, кис. крастаички и варено яйце...

Може ли малко напътствия за кюфтетата и чушките Simple Smile ?

Общи условия

Активация на акаунт