Бебе на 4 месеца отказва АМ, а кърмата ми не стига

  • 6 168
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 554
Здравейте,

Търсих подобни теми, но във всички които прочетох ставаше дума за бебета над 8 месечна възраст. Моето е на четири месеца и половина (почти). Кърмата ми намаля и особено след 5 следобед почти я няма, което резултира в сучене на всеки час, което пак не й стига защото е видимо гладна.

От две седмици пробвам да й давам АМ. Като добавка след кърмене категорично отказва. Три пъти сме успявали да й дадем АМ (по-разредено) като самостоятелно хранене, но беше някаква случайност. През останалото време реве, плюе, а в същото време виждам че е наистина гладна.

Пробвах Лактана, ХИП Комбиотик, Фризолак. Единствено ХИП-а изпи еднократно (2 лъжички сухо вещество) и после 4 дни я чаках да се изходи. Съответно й взех ХИП Комфорт. От него е пила два пъти и няма проблеми с изхождането. Което пък ме навежда на мисълта, че няма какво да я пробвам с други марки АМ защото четох че доста деца се запичат от тях, а явно е с по-чувствителен стомах.

Пробвах да си засиля лактацията - не се получава, нещата явно отиват на спиране. Започнах да се замислям и за ранно захранване, но дори и да го направя доколкото зная е постепенно (и в малки количества) и не ми решава проблема. Изчерпана съм откъм идеи и ще съм много благодарна ако някой даде предложение как да действам, за което предварително благодаря.

# 1
  • Мнения: 1 923
За две седмици сте и дали 4 марки АМ Shocked, ами разбира се че ще се запече, на нова марка мляко е нужно поне 2 седмици докато се нагоди детето. Пробвахте ли да смените биберона на шишето? Някои харесват само определена форма и отказват всяка друга (те са и с различни размери, ако млякото е по-гъсто детето се изнервя че не тече и отказва). Щом пие Хипп Комфорт, дайте и време да свикне с него. И ние сменихме няколко марки, но не за две седмици, много напряга стомаха честата сменя на млека. Може да започнете захранването от петия месец, педиатърката какво казва?
Успех Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 22 944
Не сте ли задали тези въпроси на педиатър? Това се неща,които трябва да се консултират с него,а не човек да си прави,каквото сам прецени.

# 3
  • Мнения: 2 837
aldora, а как наддава детето? Ако си наддава, при по-често сукане, както е вашето в момента, няма причини да се притесняваш. Има периоди на засилен растеж, когато бебето иска да суче по-често, ако това съвпадне и с идване на цикъл или някакъв стрес при майката, може усещането за недостиг да се засили. По принцип вечерните часове винаги са по-критични - бебетата са уморени и отвисяват на гърдата не само, защото им се суче, а и заради умора, а отделно физиологично тогава млякото е най-малко. Иначе на четири месеца кърмата не може лесно да спре - тя вече е урегулирана и при положение, че бебето суче, няма начин просто да спре.
Бих те посъветвала да пробваш компресията, за до получи бебето повече мляко по-лесно, освен това е добра идея да няма много големи паузи между кърменията. На тази възраст можеш да пробваш и да захраниш, но това също е бавен процес и отнема време, а и там не бива да има натиск, за да не се получи трайно отказване от твърда храна.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 1 095
Пробвай сминдух на капсули, засилва лактацията Peace

# 5
  • Мнения: X
Свържи се по телефона с консултант по кърмене ! И аз през цялото време си мислех, че нямам достатъчно кърма, но се оказва, че това е било само в главата ми. Не се отказвай от кърменето.

# 6
  • Мнения: 112
Пробвай сминдух на капсули, засилва лактацията Peace
В комбинация с Карсил 90mg  Peace

# 7
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 673
Моето отказваше всякакво адаптирано мляко,но беше на 8 месеца.Наложи се да спра да го кърмя заради лечение.Опитай да увеличиш кърмата си,защото е малка все още.Ако не стане може да пробваш първо да и  дадеш АМ и после кърма.Изцеди и виж какво количество кърма приема.

# 8
  • Мнения: 2 837
Ако една жена не изцежда рутинно, на 4 месеца ще й е трудно да изцеди гърдите, цеденето е по-лесно през първия месец, когато има лека хиперлактация, защото млякото не се е урегулирало. Освен това бебетата винаги изсукват повече, отколкото майката може да изцеди.
Би ли могла да споделиш колко хранения има това бебе? Има ли голяма нощна пауза? Какви са симптомите на недостатъчното кърма -  това е важно.
Ето още  един полезен материал: Имам ли достатъчно кърма – между първия и шестия месец

# 9
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 673
М това не го знаех.Аз карах само на цедене от към края на първия му месец,но не искаше да се храни по нормален начин.

# 10
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 411
Макар че конкретният въпрос е друг, ще си позволя да наблегна на проблема с "кърмата не ми стига".
Количеството на кърмата се определя от това колко суче бебето. Принципът е "търсенето определя предлагането", т.е. колкото повече суче бебето, толкова повече кърма ще се образува. Щом иска през час, значи от това има нужда сега. Организмът на мама за около седмица ще разбере какво е количеството и ще го нагоди, орегулира. Периодите на усилено търсене на храна от страна на бебето се наричат скок в растежа и честото търсене е естественият начин бебето да каже на тялото на мама какво да прави. Разбира се, трябва да се следи дали бебето подмокря и цапа пелените редовно в рамките на този период. Щом излиза, значи е влязло. Мама трябва да е спокойна, защото стресовите фактори се отразяват негативно върху лактацията.
3 с.л. сминдух се запарват в 600 мл вряла вода за половин час. Запарката се прецежда и се пие по три пъти на ден по 200 мл за увеличаване на лактацията.
Избягвайте салвия и мента.

# 11
  • София
  • Мнения: 554
Благодаря на всички за отговорите!

٠•● Veggie ●•٠, не сме сменили 4 марки АМ за 2 седмици. Пробвала съм да й дам 4 различни марки, от които не е изпила нищо с изключение на ХИП Комбиотик веднъж (2 лъжички в 100мл вода, защото в 60мл отказваше). Останалите съм й ги давала многократно, но не е изпила и 1мл от тях. След въпросното еднократно изпиване на 2 лъжици сухо вещество ХИП Комбиотик се изходи след 4 дни. След това съм й давама ХИП Комфорт 2 пъти и е нямала поблеми с изхождането, но за тези 2 пъти в които го е пила, още 10 пъти ми го е отказала (в рамките на седмица).

sea.sea, след като задавам въпросът тук очевидно не съм намерила решение при педиатъра.

На всички останали с въпросите относно кърменето: за последният месец е наддала 300гр, което и според педиатърът й е малко. Освен това разреди изхожданията на два дни веднъж, което според него също е признак на недохранване. Биберонът няма отношение - когато й дам вода или кърма от същото шише си пие с удоволствие (пробвала съм и с друго, но резултатът е същия ако вътре има АМ). Да, с удоволствие ще й давам първо АМ и после кърма, но за тази цел трябва да пропие АМ което е основният проблем, за който потърсих съвет в тази тема.

Преди правеше нощна пауза: последно хранене в 9 вечерта, после се събуждаше около 5. В момента след нощното хранене се събужда в 2-3, после в 5, после в 7 и така цял ден си продължаваме с хранене на 2-2.5 часа. След 5 часа става на 1 час. Не мисля, че суче малко и ако имаше какво да се стимулира досега трябваше да се е стимулирало, защото това продължава месец. На хранене поема около 80гр кърма. В пътите когато съм се цедила в 5 сутринта (след 8-часово пълнене) от едната изцеждам 80мл, от другата 120мл. На фона на това какво изцеждах по-рано, това със сигурност е много по-малко. Да, зная че за да имам кърма трябва да съм спокойна и да се храня пълноценно, но поради ред причини не се случва и няма да се случи. Проблемите с храненето и постоянното й недоволство допълнително ме изнервят и ситуацията става още по-зле. Затова нямам желание да си засилвам лактацията, искам да минем на смесено хранене но нямам идея как да я окуража да приема АМ.

# 12
  • Мнения: X
Кърма имаш, заведете детето на гастроентеролог.

# 13
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 673
Моето така и не пропи АМ,но беше доста по голямо.След всички проби просто спрях да го мъча.

# 14
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 411
Не знам дали някой го прави и дали изобщо е редно от гледна точка на състав и т.н., но единственото, което ми хрумва е да направите както се прави при захранването. Първоначално новата храна често се предлага силно разредена с кърма или ам и постепенно количествата в сместа се променят в полза на новата храна. Та, идеята, която ми хрумна, е да смесите малко количество ам с изцедена кърма. Така вкусът ще е познат за бебето. Ако приема така предложения коктейл, след 2-3 дни увеличете количеството ам и намалете количеството кърма. И така бавно и ппстепенно може да въведете новия вкус. Само трябва да се посъветвате с някого дали е уместно да се прави смес от кърма с ам, да не би ам да се развали по някакъв начин.
Ако успеете да преминете на ам, не забравяйте да обгрижвате гърдите така, че да не ви се образува запушване или нещо по-не-до-там безобидно. Peace

# 15
  • София
  • Мнения: 554
isa_pisa, благодаря много за идеята! И на мен ми мина през ума, но имах същите съмнения като твоите. Ще потърся малко информация и можеби така ще процедирам.

Иначе идеята ми не е да минаваме на АМ, искам да заместя тези хранения за които нямам достатъчно кърма. Т.е. да минем на някакъв човешки режим (не хранене на 2 часа) за нейната възраст (от по 5-6 хранения на денонощие), а кърма ще давам докато имам.

# 16
  • Мнения: 148
И при двете ми деца кърмата ми спря в петия месец - дойде ми цикъла и млякото почна да намалява. Нито чайчета, нито хранене на поискване свършиха работа - просто хормоните ми си казаха думата и край. Трудно захраних сина си с АМ - сменях видове и биберони до ужас, дори бях взела замразена кърма от приятелка. Накрая се оказа, че малчо просто не пие затоплено мляко. Пиеше го само със стайна температура и това е. Grinning

# 17
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 411
Бебе на 4 месеца трудно може да изкара с по 5-6 кърмения дневно. А к о е на ам, да, но на кърма малко ме съмнява. Ако спите заедно или се кърмите кожа до кожа, дали не бина се пооправили нещата? Rolling Eyes

# 18
  • София
  • Мнения: 554
isa_pisa, познавам такова бебе. Освен това и моето беше така докъм третия месец. Хранене на 3 часа с една пауза от 4 часа следобед и вечерната. В момента е по-зле от новородено (поне за мен не е приятно да кърмя на 2 часа, понякога и по-често). Какво имаш предвид под оправяне на нещата? Ако приема по-голямо количество кърма на хранене, би следвало да увеличи интервалите. Но затова казвам, че ми е намаляла кърмата защото не мога да го осигуря това по-голямо количество на всяко хранене. Дори и по малките часове като яде (когато имам повече), пак се буди след 2-3 часа да яде.

Мама Калинка, за съжаление това също е изпробвано и не дава по-добър резултат Sad Радвам се, че при теб е било решението на задачата.

# 19
  • Мнения: 2 837
Всъщност режимът ви е съвсем нормален като за кърмено бебе - повечето сучат толкова често, а изцеждането на тази възраст е трудно и ако успяваш да изцедиш 120 грама, това е отличен показател. Аз самата съм откърмила две деца, като и двете са кърмени доста дълго време, но 120 мл съм изцеждала само веднъж, и то в първия месец на бебето. И никога не са сукали по 5-6 пъти, винаги е било повече пъти - просто при даването на АМ принципът е да се намалява броя на храненията, като се увеличават количествата, сложени в шишето. Физиологията на гърдата е друга обаче - там трябва да се изпразва често, за да се напълва отново.
Иначе и наддаване от 300 грама за четвъртия месец не е особено малко, много зависи как се движи наддаването преди това, а и бебетата често растат скокообразно. Детето трябва да удвои теглото си до шестия месец, макар че повечето бебета го удвояват преди това. Критерий са напишканите памперси, ако на бебето не се дава вода - ако са пълни и напишкани със светла урина, то обичайно няма проблем.
Разбирам притесненията ти, очевидно вече си поуморена, вероятно затова ти се иска да минеш на смесено хранене. Ако заместиш някое хранене, за което според теб нямаш кърма обаче всъщност наистина ще намалиш кърмата, защото тя е на принципа на търсенето и предлагането. Ако си готова да се върви към отбиване, това не е проблем. Ако обаче искаш кърменето да продължи още малко, можеш да се довериш на бебето - то на тази възраст няма да се остави да гладува. Имай предвид също така, че нервниченето често е породено и от съвсем други причини - детето вече е наблюдателно, уморява се, впечатлява се от много неща и затова вечер е особено неспокойно и склонно да отвисява на гърдата. Допълнително започват да ги дразнят венците. Отново  те съветвам да прочетеш статията на Хедра, която посочих в предишния си пост, изключително полезна е.

Само да спомена и това, че не е добра идея да се смесват АМ и кърма в една бутилка - желязото, добавено в АМ и лактоферинът в кърмата правят реакция и така нито една от двете съставки не се усвоява от бебето.

# 20
  • София
  • Мнения: 554
Румцайс, много благодаря за изчерпателното мнение! Малката се роди 2,800. Спадна до 2,600 някъде и после започна нагоре. На края на първи месец беше малко под 4. На втори месец беше 5. На края на трети месец беше 5,700 а на края на четвърти - 6. В момента (на почти 4 месеца и половина) е 6,100. Значително намаля наддаването й последните месец и половина иначе отдавна си е удвоила теглото. Освен това само на кърма беше първия месец. От втория включих вода.

Да, уморена съм и наистина това постоянно кърмене ме умаря още повече. Да не говорим, че трябва да кърмя навън ако искам да изляза където и да било което никак не ми е приятно и съответно ограничавам и това. Ще погледна статията на Хедра, благодаря. Имам желание да кърмя, но бях подготвена че с времето ще стане по-лесно и ще се разредят храненията (съответно затова напраивх извод, че кърмата не ми стига), а не че ще се сгъстят.

# 21
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 673
И аз не мисля,че кърмата ти не ти стига.По скоро нещо друго я мъчи и така се успокоява. newsm78

# 22
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 411
...
Само да спомена и това, че не е добра идея да се смесват АМ и кърма в една бутилка - желязото, добавено в АМ и лактоферинът в кърмата правят реакция и така нито една от двете съставки не се усвоява от бебето.
Предполагах,  че ще има нещо такова. Ако периодът на смесване е от порядъка на седмица, примерно, дали би било критично? Rolling Eyes
С всичко останало съм също съгласна. От всички постове на aldora обаче разбирам, че целта не е увеличаваане на кърмата. Без да искам да звучи грубо или обидно, смятам, че крепостта е паднала, битката е загубена и колкото и да се пънкаме да принасяме доводи и схеми за успешно кърмене, не мисля, че ще има ефект, защото решението е взето. А ако има и някой отстрани, който "да пее", че бебчето гладува, схемата съвсем се усложнява... По-скоро, да изумувааме идеи как да го прилъжат да папка ам Peace което ми хрумва на мен, е да пробват с кисело мляко, но не знам за толкова малко човече дали е ок. Друг вариант е ранно захранване и минаване на кашички, в които, ако са безмлечни, може да се добавя изцедена кърма.  newsm78
Все пак, ще направя един последен опит с размисли върху опосания режим на бебето.
...
Преди правеше нощна пауза: последно хранене в 9 вечерта, после се събуждаше около 5. В момента след нощното хранене се събужда в 2-3, после в 5, после в 7 и така цял ден си продължаваме с хранене на 2-2.5 часа. След 5 часа става на 1 час. Не мисля, че суче малко и ако имаше какво да се стимулира досега трябваше да се е стимулирало, защото това продължава месец. На хранене поема около 80гр кърма. В пътите когато съм се цедила в 5 сутринта (след 8-часово пълнене) от едната изцеждам 80мл, от другата 120мл. На фона на това какво изцеждах по-рано, това със сигурност е много по-малко. Да, зная че за да имам кърма трябва да съм спокойна и да се храня пълноценно, но поради ред причини не се случва и няма да се случи. Проблемите с храненето и постоянното й недоволство допълнително ме изнервят и ситуацията става още по-зле. Затова нямам желание да си засилвам лактацията, искам да минем на смесено хранене но нямам идея как да я окуража да приема АМ.
Преди, когато бебчето е спинкало повече, може да е имало други причини за това. Неизпразване на гърдите в продължение на 8 часа е сигнал за организма, че така се храни бебето и кърмата така се регулира. В първите месеци се образува повече кърма и за това може да се усеща като осезаема разлика, особено при цедене. Цеденето не е мярка за това колко кърма има всъщност, бебето обикновено изяжда повече, освен ако няма причина, поради която не суче ефективно - след регулиране на кърмата гърдите поомекват, зърната се променят и може да е по-рзлично за бебето; бебето пораства и се променя позата при кърмене; бебето се разсейва и пуска гърдата преди да се е нахранило...При една консултация с консултант по кърмене, може да се отстрани подобна трудност и бебето да се нахранва повече, с което да увеличи интервалите и да се дотигнат заветните 5-6 хранения. Ако ще звучи упокоително, моят мъник след първия месец наддаваше по 600, 400, 300, 200, 300 и т.н. грама, което беше "о! Ужас!", но си беше много активен, което обяснява мижавото наддаване. Отделно имаше месеци, в които растеше на дължина, което си е ок. Peace
За кърменето навън искам само да кажа, че веднъж покрай мен в подобен момент мина агитката на футболен отбор и никой не обърна внимание #Crazy 😛
В никой случай не искам да звуча като фанатик-проповедник на тема кърмене, просто си разсъждаваме. Надявам се, съм била полезна. Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 554
isa_pisa, благодаря за обстойното разсъждение. Ще помисля със сигурност над това което си написала Simple Smile

# 24
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 411
Нещо, което ми хрумна днес е да пробвате дохранване с нещо кзто сонда. Не съм ги виждала, нито пробвала, но принципът е такъв, че от съд с изцедена кърма се изкарва малка тънка тръбичка, която се прикрепя по някакъв начин към зърното. Така, докато суче, бебето получава допълнителна порция от изцедената кърма, а в същото време стимулира лактацията. Тези неща в подробности по-добре ще ги обясни един консултант по кърмене, за това правя последен призив, с риск да стана нахална, да направите едно последно усилие за стъпка напред в общуването с вашето бебче, преди да заковете на място. Ако не стане, каквото стане, ще знаете, че сте опитала всичко, което е било по силите ви, пък и повече.  bouquet
Не трябва да изключвате вероятността да има дразнение заради зъбки, което кара бебчето да търси мама и да си иска най-сигурното и успокояващо нещо.  Wink
П.П. На изцяло кърмено бебе  до захранването не е необходима вода. Всяка капка вода е капка по-малко кърма, следователно по-малко калории и ценни вещества. Препоръчва се даването на вода да става само след кърмене в ко!ичества за изплакване на устичката. Simple Smile С въвеждането на нови храни е нормално да се предлага и вода, но не за сметка на кърмене. Ако бебето е жадно, ще пие.
Ако ми хрумне още нещо по основния въпрос, ще допълня...

# 25
  • Мнения: 112
Аз със сонда дохранвам вече втори месец  Peace  върши работа и малката отново привикна към гърдата, че иначе вървяхме стремглаво към отбиване на едномесечна възраст...

# 26
  • Мнения: 2 532
Моето бебе също е на 4м и яде през 2ч денем. Не е да не му стига явно, защото суче от едната гърда и обикновено отказва втората. Явно иска да яде по малко на често просто. Може и при вас да е така. Като по-малка и тя сучеше през 3ч по едно време, но май беше по-скоро, защото много спеше и аз следях да не превишава този интервал.

# 27
  • София
  • Мнения: 554
Благодаря на всички, които се включиха със съвети и коментари - наистина ми помогнахте и ми дадохте доста идеи bouquet

Общи условия

Активация на акаунт