"Отдавна не съм виждала майка да кърми детето си".

  • 2 721
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 771
Това са думите на една пациентка докато чакахме при Джи Пи-то ми. Нямаше как и се наложи да кърмя и жената каза, че отдавна не е виждала кърмеща мама, а все бебета със шишета с биберони на изкуствено хранене.
Отдавна и аз се бях замислила върху този проблем и моята преценка е по наблюденията ми около мен е, че:
1, Повечето мами минават на АМ заради некомпетентността на педиатрите - без коментар
2. (Мамите които са на АМ да ме извинят, но не всички са такива) От родителска немърливост.
-Когато казах на една мама, че кърмата й не е вода и не би трябвало да се притеснява, че в началото кърмата е по рядка, за да утоли жаждата и след нея е хранителната, тя веднага изтъкна друг аргумент, че я боляли зърната и мъж й казал "ами не се мъчи, като не става, не става".

-Други две спират за да могат да пушат спокойно.

3. Такива които наистина имат някакъв основателен проблем .Наложило се поради  спешно вземане на някакви медикаменти, които не се препоръчват с кърмене, или някакъв друг сериозен проблем. Тук процента е най - малък. През изминалата година от всички родени бебета (около 15 бебета), които са около мен, само една е била наистина с нужда да мине бебо на АМ.

Та мамите кърмачки застрашен вид от изчезване ли са Wink? Какво е вашето мнение.
Нека дискусията не се превръща в нападки, а по скоро да е полезна за мамите, които имат желание да кърмят и срещат различни проблеми.

# 1
  • Мнения: 462
Ех, и аз не съм виждала!

Докато си бях в Бг за целия си живот си спомням само една циганка в рейса.

Тук по улиците не съм виждала.

За статистиката:
С първото ми дете в Бг питах педиатърката ни горе-долу как се разпределят нейните деца на кърма, на смесено и изкуствено хранене. Тогава отговорът беше: "Ти си единствената, която кърми. Всички се отказват още първия месец". След време се появи и още една жена като мен.
От кварталните мами помня само една до около 1/2 година, една до 1 година и една мама, която се изцеждаше и даваше кърма до към 2 години. Също имаше и една циганка, която я сочеха  с пръст: "Детето е вече на две години, а още кърми!"

Тук също зададох въпроса за процента кърмачки. Оказа се, че са почти половината, като до 3-4 месеца почти всички. Но... тук се говори за хранене на поискване и за късно захранване. Така съветват педиатрите. А ако детето има алергии даже забраняват да се дава нещо друго освен кърма доста дълго време. Майките, които знам, че са спрели да кърмят просто не са спазвали тези съвети. Също така, когато детето ми наддаде 450гр за един месец (третия) никой не го направи на въпрос и не викна: "Давай добавка!"

Така, че според мен за болшинството решаващ фактор е педиатърът. Разбира се, има и такива майки, които въпреки съветите на учените ни доктори предпочитат да правят това, което сами са решили и те успяват да кърмят. Сега аз правя така. Даже бях готова да се боря с педиатрите, но за мое удивление и радост не ми се наложи. Но с първото дете слушах много съвестно  педито и само благодарение на Спок (единствената книга, която имах и която беше по-настрани от българската схема) успях да докарам до 8 месеца кърмене. И това се считаше за геройство!

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А,аз виждам чат-пат - Младост нали е инкубатор и всяка втора жена я вози количка, я търчи след някое (няколко) хлапета, та познавам и няколко извън-форумски мами-кърмачки, при това с почетен около едногодишен стаж Grinning Всъщност от говорене ги знам, де - само едната съм я виждала да кърми навън, и то след като видя, че аз не се притеснявам.
Но и на мен по същия начин много са ми се радвали по-възрастни жени в поликлиниката Grinning

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
На мен вчера една мама, докато чаках беба да се събуди, за  да я нахраня, ми обясняваше, колко по-чисто  Shocked е да храниш с АМ??!?!!?! Беше шокирана, от това, че смятам да кърмя навън ... Доста от майките около мен, за съжаление мислят по сходен начин  Sad

# 4
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Кърмачките според мен са изчезващ вид точно по причините които изброяваш!
Но аз успях да заразя с моето кърмене една форумска мама,тя беше малко колеблива за късно захранване, та затова успях и имам успех с една новоизлюпена майка!
Но лично на мен никой не ми се е радвал на кърменето!

# 5
  • Мнения: 2 220
Никоя от майките, с които се запознавам в квартала, не кърми. Интересен факт е, че всички те ми се радват и потвърждават как кърмата е най-доброто за едно бебе. И до една са искали да кърмят, но просто са нямали кърма. Това аз наричам липса на информация и на достатъчна упоритост...

# 6
  • Мнения: 2 282
Никоя от майките, с които се запознавам в квартала, не кърми.
За сметка на това почти всички мами, които познавам от форума, кърмят  Sunglasses
Между другото, напоследък гледам, че мамите стават МАЛКО по-информирани. И всички мами, с които се засичаме при нашата педиатърка, също кърмят. Може пък да се появява свелина в тунела?

# 7
  • Мнения: 967
Вчера видях МАЙКА ДА КЪРМИ БЕБЕТО СИ НАВЪН - бях много щастлива - за втори път вждам жена как кърми, това като да видиш слънчево затъмнение, което се случва веднъж на 50г  Laughing Жалко, е но за повечет хора кърменето след 6мес. е някакво извръщение, а за съжаление повечето майки спират да кърмят и преди 6мес. Проблемът е погрешна информация и невежи педиатри. Жалко за дечицата. От разговорите ми с млади майки повечето мислят, че щом гърдите им престанат постоянно да текат и да са напрегнати, от кърма вече няма #Crazy- напразно се опитвам да обяснявам, че след като гърдите са се успокоили това езнак, че лактацията се ерегулирала вече и сега започва приятното кърмене - без болки и подмокрени блузи. Мъжът ми е най-ревностният пропагандатор на тема кърмене - зарибява всички познати бременни жени - а те като го гледат скептично той гордо заявява, че имаме 1год и 4 мес. стаж в кърменето и може да ни се вярва  Laughing

# 8
  • Мнения: 631
много е жалко че кърменето се приема все още като приоритет на циганките .... да ме извинят и те ... в смисъл на хора които са с много ограничени възможности, толкова ограничени че са принудени да кърмят .... дори и кисело мляко не могат да си позволят ....
от болшинството хора
и когато жена която би могла да си позволи да храни с адаптирано, но не го прави  кърми е направо много чудно в очите на доста хора
на мен например са ми казвали
.....ъ ти пък го кърмиш .....
..... до кога смяташ да го кърмиш няма ли да го отбиваш вече ....
.....ама ти още ли го кърмиш това дете ....
искам да кажа че синът ми е на няма шест месеца на 1-ви ще ги направи ....още не съм го захранила ..... а като отворя дума че освен че кърмя е само на кърма направо ме имат за ненормална .....
дори скоро получих съвет ...  че еди коя си кърмила до две години което било ужасно и детето и станало изключително дебело ....
вообще глупости колкото искате
в същото време се смята за нормално дете което е на 4м и половина да яде почти всичко например каши пюрета и дори супичка, сокчета и какво ли още не
все едно децата са кошчета за боклук и вече голяма гордост е да го натъпчеш по скоро с какво ли не
дори съм казвала на майки че те не биха могли да изядят толкова много твърда храна за деня колкото натъпкват на децата си
и знаете ли какво ми отговорят че те не могат да го изядат, но децата им трябва да го изядат защото трябва да растат.....




# 9
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Около мен пък ситуацията е някъде 50-50 Simple Smile. И това е радващо все пак Simple Smile.
За педиатрите съм съгласна, не съм срещнала досега такъв дето да подкрепи кърмене след 6-я месец (до тогава било достатъчно).
Иначе повечето млади майки си мислят, че кърмата недостига, понеже не виждат колко изпива бебо. И натиска на педиатъра и ето ти предпоставки за даване на АМ.
Ако нямах Интернет сигурно и аз щях да приключа с кърменето на 4-я месец (не защото не исках да кърмя). Слава Богу, за форумите и инфото, което може да се получи тук относно кърменето.

# 10
  • Мнения: 51
Познавам само една майка, която за сега вече 4 месеца удържа фронта и кърми. Всички останали, които познавам са кърмили най-много 2 месеца.
Наистина има майки, на които им спира кърмата, но повечето от тях дори не се опитват да направят нещо за да поддържат лактацията. Те дори не са чуваи за лактогонни средства  Shocked И на мен няколко пъти се случи да ми намалява кърмата, но с подходящите средства се оправих.
Не мога да разбера защо всички се учудват като разберат, че вече 8-ми месец кърмя. Това е толкова нормално и естествено нещо. Една приятелка разказваше, че имала толкова много кърма, а бебето й не искало да суче. 2 дена не искало да суче и тя го подкарала на АМ  #2gunfire Моят юнак се е случвало и по 3-4 дена да не иска, но дори не съм си помисляла да спирам да го кърмя.
Не съдя никой. Всеки си решава как ще гледа и храни детето си. Но не може при първото съмнение, че кърмата недостига и веднага да се дава АМ. Смятам, че ако майките бяха по-информирани процента на кърмещите щеше да е доста по-голям. Голяма вина за това имат и педиатрите, за които е по-лесно да карат по една схема от преди 100 години и да те карат да даваш сокчета на двумесечно бебе, защото колкото по-рано се захрани, толкова по-рано щяло да прояде всичко и на майката ще й е по-лесно.   #Crazy ГЛУПОСТИ!
Спирам, защото започнах да се изнервям вече  smile3511
Да живее кърменето  breastfeeding
Майки, кърмете си децата, за да са здрави и силни като пораснат

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Когато Мая беше на 5м, се засякохме с една позната, чието дете е с 1 месец по-голямо. Тя не кърми никак (бързо се предаде още в родилния дом, после искаше, като мина зора, ама нъц...ре-лактацията още не я бяхме чели тука Wink ). Като ме видя как кърмя, направо се удиви - "Никога не съм виждала някой да кърми толкова дълго!" (бебето беше на 5 месеца, пак да кажа)...
2г 4м по-късно не съм я питала наново по въпроса обаче Laughing
Срещах одобрение около себе си, когато детето беше по-малко. Сега е по-скоро учудване, но пак с позитивна окраска.
От познатите ми майки повечето не кърмиха, или кърмиха малко, от форумските познати голяма част кърмят.

# 12
  • Мнения: 9 903
аз съм виждала навън само форумски мами.
Въпреки че не кърмя навън, около мен всички се радват. Както майка ми и свеки, така приятелки раждали и нераждали, а освен това ме поздравяват и мамите от кварталната градинка, които по разни причини са го подкарали на АМ и кисели млека от втория месец още. Не че съм за поздравления с нищо и никакъв стаж и мой си начин на отглеждане, но ми става едно приятно....  Laughing

# 13
zdraveite,temata za karmeneto me zaintriguva i po tozi povod iskam da vi se pohvalia,che imam dashteria na 2g.i 9m.(utre gi navarshva)koiato sam ia karmila tochno 1g.i 9m.i vsichki mnogo mi se chudeha kak taka ia karmia tolkova vreme.Sega imam i druga dashterichka (vchera navarshi1m.)i sam kazala,che ako imam karma ste ia karmia do 2g.pone zashtoto parvoto mi dete e zdravo i ne boleduva kato drugite koito sa na izkustveno hranene.Pozdravi na vsichki nastoiashti i badeshti mami.Veseli praznici

# 14
  • Мнения: 559
Това са думите на една пациентка докато чакахме при Джи Пи-то ми. Нямаше как и се наложи да кърмя и жената каза, че отдавна не е виждала кърмеща мама, а все бебета със шишета с биберони на изкуствено хранене.
Отдавна и аз се бях замислила върху този проблем и моята преценка е по наблюденията ми около мен е, че:
1, Повечето мами минават на АМ заради некомпетентността на педиатрите - без коментар
2. (Мамите които са на АМ да ме извинят, но не всички са такива) От родителска немърливост.
-Когато казах на една мама, че кърмата й не е вода и не би трябвало да се притеснява, че в началото кърмата е по рядка, за да утоли жаждата и след нея е хранителната, тя веднага изтъкна друг аргумент, че я боляли зърната и мъж й казал "ами не се мъчи, като не става, не става".

-Други две спират за да могат да пушат спокойно.

3. Такива които наистина имат някакъв основателен проблем .Наложило се поради  спешно вземане на някакви медикаменти, които не се препоръчват с кърмене, или някакъв друг сериозен проблем. Тук процента е най - малък. През изминалата година от всички родени бебета (около 15 бебета), които са около мен, само една е била наистина с нужда да мине бебо на АМ.

Та мамите кърмачки застрашен вид от изчезване ли са Wink? Какво е вашето мнение.
Нека дискусията не се превръща в нападки, а по скоро да е полезна за мамите, които имат желание да кърмят и срещат различни проблеми.
Във връзка с твоето изказване, аз днес видях нашето педи и понеже миналия месец не сме ходили на консултация та ме попита как сме и дали още се кърмим. Аз и казах ,че сме основно на кърма , а тя ми вика: "Оооооооооооо, ама трябва да я отбиваш вече, че тя кърмата след шестия месец не съдържа необходимите съставки." И едва ли не си пълня на детето корема с кърма второ качество, като мога да му давам манджи. Вие на това какво му викате?! Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 649

"Оооооооооооо, ама трябва да я отбиваш вече, че тя кърмата след шестия месец не съдържа необходимите съставки." И едва ли не си пълня на детето корема с кърма второ качество, като мога да му давам манджи. Вие на това какво му викате?! Rolling Eyes

НЕКОМПЕТЕНТНОСТ!!!! ето това му викаме! продължавайте да кърмите колкото децата си искат  Hug
еееее, моята кърма наистина намаля към 6 месец и бебо се отби, но не беше от това,че е захранен рано ( захраних го на 1 седмица преди навършени 6 месеца), а просто ми беше по други причини доста стресово....
та мога да кажа, че си ми беше много хубаво като го кърмих и навсякъде съм го правила- и у дома и на вънка!!! По-хубаво от това усещане няма, да знаеш, че бебчо само теб иска  и ти си му всичко и е доволен  Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green



Последна редакция: пт, 21 апр 2006, 17:22 от mopssy

# 16
  • Мнения: 2 381
Според мен някои майки не са достатъчно информирани.Аз например се "ограмотявам кърмачески", благодарение на този форум GrinningСупер сте  bouquet
Сестрата на моя позната се отказала от кърменето, защото кърмата й била рядка ShockedТова й казала лекарката ooooh!
Моята лекарка пък ме съветваше да захраня още във 2-ия месец със сокче, за да получава бебка витамини.Че инъче няма от къде #Crazy
Свекърва ми не ме оставя на мира:"Давай водичка, че ще ожаднее." Все й обяснявам, но тя си знае....Реших повече да не й давам обяснения.Просто принтирах няколко статии от тук и при следващото настояване от нейна страна, ще й  дам да прочете малко, че ми омръзна да се занимавам с некадърници #Cussing out

# 17
  • Мнения: 351
Тук е мястото да похваля всички във форума /или поне по-голямата част/. Благодарение на информацията и споделянето на взаимен опит много голяма част от форумките кърмят и са ЗА  късното захранване. Аз лично "гледам детето си по internet" Laughing.  Aко не беше форума вече щяхме да пием сокове. Преди да вляза тук си мислех, че 6 месеца са страшно много време за кърмене. Майка ми ме е кърмила 3 месеца, понеже от много компетентни лекари и баби си е докарала свръхлактация и си спряла кърмата. Педито ми каза да започна сокчетата още в началото на месеца. Та, това щяха да са мойте съветници за кърменето #Crazy. Искрено ви благодаря, момичета, че ви има Hug. Направо им се чудя на майките, които нямат internet как гледат децата си Grinning.

# 18
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589
Аз лично не съм виждала мама да кърми навън,но все пак живея в малък провинциален град.Живея в къща и на нашата улица има още 4 бебета,които са около нашата възраст и аз съм единствената,която кърми.Всички,които разберат, че кърмя много ми се радват и ме поощряват да продължа,но по-повод това ,че бяхме само на кърма ме гледат като извънземно.Аз лично до сега не съм кърмила навън,защото в центъра имам магазин,а и все още е студено та все кърмя в магазина,но само да се затопли още малко въобще няма да търча до магазина да кърмя.Една позната мама каза ,че току виж съм се видяла в жълтата хроника,но не ми пука като искат да ми вдигат рейтинга rotfImao rotfImbo
Според мен проблема идва от неинформираноста.Голям процент от мамите кърмят на 3 часа и като бебето плаче педитата казват,че им била рядка кърмата.Никой не им обяснява за колко време се преработва кърмата,пък и бебето всеки път суче различно.А може би проблема не е в педитата,а в самите мами?Всеки сам трябва да търси и да се интересува стига да има желание.

# 19
  • Мнения: 47 981
аз си спомням че преди 4-5 години бяхме само 3-4 мами в кварталната групичка,които кърмехме,и то до 6-8 месеца,но сега повечето са кърмачки!а като питах педито има ли и други кърмени бебета,ми каза че в момента повечето бебета са им на кърма!!!
 Grinningно навън знам само една мама да кърми,и аз веднъж се престраших
иначе  за захранването,нашето педи също препоръча сок от първия месец,а сега ме пита давам ли пюрета
като и казах че детето е с обриви и нищо не му давам,каза-а,да,наистина,най-добре изчакай до 5-6 месеца
аз ако я слущам нея от първия или от шестия месец трябваше да захраня,не знам Wink

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Аз много се кефя на нашата педиатърка, която ме пита "Нали няма да отбиваш?"  Grinning
И ме успокоява, че кърмените бебета не приемат с чак такава охота твърдата храна, както и че при леко зачервеното гърло на Ния ми каза "Няма да изписвам нищо, тя кърмата я пази от болести". Голям късмет с тая лекарка   bouquet

# 21
  • Мнения: 2 614
Навън в квартала кърмя само аз, то всъщност само моето и на още 1 форумска мама са на кърма. А според педито - ами какво да кажа - обичайното: сокчета, пюрета - бла-бла, тя си мисли, че вече и жълтък давам - но още ни е рано - Калина не е захранена, а какво да говорим за жълтък #Cussing out

# 22
  • Мнения: 1 382
От една страна доста невежи ме критикуват, че не съм захранила, а от друга страна кимат одобрително на това,че почти 5-месечното ми дете е 8 кг и то само на кърма,здраво,жизнено, усмихнато  Flutter

# 23
  • Мнения: 2 784
Ами аз взех да свиквам с  Shocked и дори заразих няколко мами  Mr. Green. Стига ми, че имам подкрепата на мъжа ми и на педито.Но Бу е права- толерантността беше по-голяма, когато детето беше по-малко. Явно формулата е, че възрастта на кърмачето е обратно порпорционална на толерантността към кърмачката. Mr. Green

# 24
  • Мнения: 313
Мисля, че и аз съм "заразна" с манията си кърмене. Все повече мои познати кърмят....е, вярно ,че някой ме гледат като изкопаемол но важна е двете с бамбината да сме доволни.
За кърменето на вън - докарвала съм възрастни жени до" сълзи в очите от умиление" с моето кърмене Laughing

# 25
  • Мнения: 3 205
Още не ми се е случвало да кърмя навън, но когато излезем за по-дълго с нашия режим на следобедно кърмене през 5 минути със сигурност ще ми се наложи   Simple Smile
А пък ако не беше форумът за кърмене, най-вероятно вече нямаше да кърмя. Щяха да ме откажат още от родилното с режима на хранене 7 пъти в денонощието на 3 часа и непременно една почивка от 6 часа, да си почива стомахчето, пък и бебето да свикне да спи нощем. И знаете ли, че ако бебето се кърми на поискване коликите после са просто зверски??? А пък изпилените ми нерви, изгризаните нокти, докато слушам сърцераздирателните писъци и гърдите, изпълнени до пръсване - е, явно не само Иво трябваше да се възпитава още от първия ден на подчинение, а и аз - на коравосърдечие. Оказах се обаче абсолютно неспособна да си възпитавам детето и да го вкарвам в правия път от рождението му  Mr. Green но затова пък не знам какво е това възпалени зърна, препълнени гърди, недостатъчно кърма (при това родих със секцио), а Иво плаче май само като го преобличаме. А коликите му не само че не са зверски, а и почти ги няма.
Добре, че педиатърката ни се оказа пич и ни подкрепя!

# 26
  • Мнения: 3 089
аз пък виждам.
не мисля, че е толкоз раядко явление.
малко май се преподобваме на тая тема.
не мисля,че сме чак толкоз бели птици.
освен това, изборът да кърмиш не е изключителен процес, а нещо съвсем естествено. и не е знаме за манифестация.
а, освен това, кърмачка съм, но не мисля,че майките, които са решили да дават ам на децата си, са безотговорни. да, в някакъв малък процент, може и да са, но да се каже такова нещо е равносилно да се каже, че майките-кърмачки са майки-героини. а аз не намирам себе се за герой затова, че правя нещо съвсем естествено и природно.

# 27
  • Мнения: 1 771
аз пък виждам.
не мисля, че е толкоз раядко явление.
малко май се преподобваме на тая тема.
не мисля,че сме чак толкоз бели птици.
освен това, изборът да кърмиш не е изключителен процес, а нещо съвсем естествено. и не е знаме за манифестация.
а, освен това, кърмачка съм, но не мисля,че майките, които са решили да дават ам на децата си, са безотговорни. да, в някакъв малък процент, може и да са, но да се каже такова нещо е равносилно да се каже, че майките-кърмачки са майки-героини. а аз не намирам себе се за герой затова, че правя нещо съвсем естествено и природно.

majce, думата "безотговорни" не случайно съм я избрала защото, ако почна да ти изброявам и другите неща мисля, че ще се хванеш за главата. Решили сок да дават по препоръка на педиатърката от първия месец, но не постепенно, а отначало по 50 гр, хвалят се, че на три месечното им бебе вече яде всичко до свинско, киселото мляко е най - малкото зло и други какви ли не екстри. Просто в редките случаи когато излизам с тях се наслушвам на какви ли не неща и съм изумена от начина на иказване и отношение към децата им.
Тук във форума не съм срещала такова отношение или такова безразборно и безхаберно хранене на толкова малки деца.   

# 28
  • София
  • Мнения: 4 966
Аз съм съгласна с goldenova .Незнам във форума дали няма такива хора,може би точно това че влизат тук по някакъв начин променя възгледите им.
Но и аз съм се наслушала от какви ли не приказки на познати.От това"още ли кърмя";ама защо не давам сок,пюрета и тн.Тя тяхната на 6 месеца яде попари,яйца,бисквити,зрънчо....ще почнат киселото мляко скоро...
goldenova,липсва им информираност.Да си призная ако не бях видяла този форум,не гарантирам аз какъв хранителен режим щях да въведа на бебчо...
Но истината е че като ходя в парка-нито една не съм видяла да кърми.Масово вадят адаптетата от чантиоте-и то на едномесечни бебенца...Едно такова мъчно ми става всеки път...

# 29
  • Мнения: 535
Че са рядкост- рядкост са... Но защо, това ме учудва най- много Thinking Нали уж българският народ е беден и не може да си позволи пари за "глупости" , а пък майките при най- малкия проблем тичат да купуват АМ... Е па напъни се малко, ппрочети, разтърси се из книгите, послушай детето, то си знае кога му се яде и кога не... Мисля, че майките, поне тези, които аз познавам, просто не искат да се занимават с бебетата си и така с АМ им е по- удобно, нали могат да го връчат на една от бабите, а те самите да си гледат живота. Не казвам, че е стандартна практика, но при тези, които знам е така. От познатите ми, само 2- 3 кърмят и то те са пак форумки. Има една, която не знам как е успяла да се пребори и кърми до 8 месец, а сега информирам по темата и една млада мама с 2-месечно бебче за да може да го кърми възможно най- дълго.  bowuu

# 30
  • Мнения: X
Изчетох всички мнения и се радвам за момичета, които кърмят. Направо съм изумена от историите, които разказвате за некадърността на българските педиатри. Стойте далече от такива, които искат да захранят детето ви в 1вия месец.
На мен ми престои да се сдобия със синче и в момента чета всички книжки и брошурки, които безплатно ми дадоха при първият преглед. И там се набляга особено много на ползата от кърменето.
Това, което е стандарт при нас е кърмене до 6 месеца, в първите месеци не се дава дори вода, а после постепенно захранване, като е желателно кърменето също да продължи поне до 1 година. Значи, след 6те месеца се дават пюре и кърма.
Набляга се на това, че е желателно бебето да се слага на гърдата винаги, когато пожелае. Няма схеми ха хранене или подобни глупости. От друга страна, за да се установи по дълъг нощен сън, препоръчват детето да прекарва на вън няколко часа на ден. Дори възрастни хора спят по добре след един ден на светло. Разбира се трябва да се избягват преките слънчеви лъчи.
И има установени телефонни линии, наречени "кърмаческа помощ", които се обслужват безплатно от пенсионирани акушерки, многодетни майки или простои хора с опит, на които телефони можеш да се обадиш, ако имаш проблем с кърменето. Хората ти обясняват как да се справиш с проблема.
Аз говоря за Скандинавия в момента и тук е едва ли не светотатство да не кърмиш. Според статистиката 99% от жените кърмят в първите 3 месеца.  bouquet

# 31
  • Мнения: X
Няма по лесно нещо на света от това да сложиш едно бебе на кърдите си и то да се нахрани.

Само за сравнение: адапт. мляко трябва да се купи, приготви, после приборите да се изварят и т.н.
а да не говорим, че готовато мляко е от крава и детето може да развие алергии. А не съм чувала бебе да развие алергия от кърма. Дори се препоръчва ако майката кърми и детето получи колики, майката да спре приема на млечни продукти, за да се установи дали детето не реагира на  ензимите от кравето мляко, които лесно преминават в кърмата и са трудно смилаеми за бебешкият стомах.

# 32
Аз все още не съм мама, но се надявам някой ден и това да стане. В момента само трупам знания за бременността, раждането, храненето и отглеждането на бебето. Явно кърменето е много полезно, за да е бебчо здрав.
Много ми е интересно какъв процент от българските мами кърмят, ако някой от вас знае, разбира се.
Разбирам, че много майки спират да кърмят поради не-информираност или лоши съвети. Аз като прочетох веднага се обадих на една моя приятелка, която роди преди две-три седмици да й кажа за този форум и да й препоръчам да кърми:)))) Слава богу, тя беше на мнение, че бебчо трябва да се кърми:))), но за съжаление няма Интернет достъп в момента.

# 33
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
При нас пък, в квартала, напоследък доста мами кърмят навън и аз все се чудя да не са форумки или да се "престрашават" под мъдрото ръководство на мамите от форума.
Дори се случи скоро да споделя ,че още кърмя Макси  и една мама с бебче на 4 месеца се осмели след моето "признание" да кърми бебка на пейката.
Много мило ми става и моето  виждане  е, че все повече мами кърмят бебечетата си навън.

# 34
  • Мнения: 2 897
Мисля, че и аз съм "заразна" с манията си кърмене. Все повече мои познати кърмят....е, вярно ,че някой ме гледат като изкопаемол но важна е двете с бамбината да сме доволни.
За кърменето на вън - докарвала съм възрастни жени до" сълзи в очите от умиление" с моето кърмене Laughing

Включително и моята майка Hug
В началото,когато Боби правеше кърмачески стачки,а още не знаех за форума,единствена тя ме подкрепяше да не се отказвам и  все те даваше за пример-напълно основателно  bouquet

За кърменето навън-мисля,че е напълно естествено и нормално нещо,жалко,че много хора не го осъзнават и правят смешни за мен коментари

# 35
  • Мнения: 1 896
Доста майки виждам да кърмят във Варна в Морската градина.
В София живеем до парка "Гео Милев", но цяла пролет не съм видяла сучещо бебе. И няма майка без поне една цигара в устата. Нещо му има на квартала май.

# 36
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз все още не съм мама, но се надявам някой ден и това да стане. В момента само трупам знания за бременността, раждането, храненето и отглеждането на бебето. Явно кърменето е много полезно, за да е бебчо здрав.
Много ми е интересно какъв процент от българските мами кърмят, ако някой от вас знае, разбира се.
Разбирам, че много майки спират да кърмят поради не-информираност или лоши съвети. Аз като прочетох веднага се обадих на една моя приятелка, която роди преди две-три седмици да й кажа за този форум и да й препоръчам да кърми:)))) Слава богу, тя беше на мнение, че бебчо трябва да се кърми:))), но за съжаление няма Интернет достъп в момента.
Страхотно е,че хвърляш толкова сили за подготовка още отсега - после гледането ви с бебчето ще е очаквано удоволствие Hug
По някаква често цитирана неофициална статистика повече от 90% от майките в България започват да кърмят в родилния дом. На 6-месечна възраст този процент е спаднал до 30%.
Но - това за 30-те процента на 6-месечна възраст е твърде оптимистична статистика (за инициирането на кърменето в родилния дом обаче е вярно). Реално са доста по-малко децата, които на 6-месечна възраст изобщо получават някакво количество кърма, а пък тези, които на 6-месечна възраст все още са изключително кърмени (т.е. не са захранени и не са получавали АМ), както е по препоръките на всички световни организации, са буквално рядкост все още. Но - бавно движим в тази посока Wink

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 327
В началото и в нашият парк не можеше да се видии кърмеща майка, но вече доста често се срещат. И мен ме беше страм и все се цедях и давах от шише като сме на вън. Но после се престраших и установих, че няма нищо по добро за детето ми и вече свободно се кърмим. Успях да накарам и още 2 мами да кърмят навън, и сега сме една групичка от 7-8 мами които редовно се събираме и кърмим без проблем.

# 38
Много благодаря за информацията.
Хубаво е да съм запозната какво ме очаква.
Аз се чудех дали няма call centre на фирмите, които предлагат бебешки храни, просто да проверя те каква информация дават.
Благодаря отново.

# 39
  • София
  • Мнения: 3 648
Който иска да види кърмещи майки, да дойде в парка Света троица в София, алеята от центъра в посока ул. цар Симеон и ще види поне 3 броя - нашата малка Ла Лече Лига - трите ЛЛЛ! Laughing

# 40
  • София
  • Мнения: 5 079
На мен вчера една мама, докато чаках беба да се събуди, за  да я нахраня, ми обясняваше, колко по-чисто  Shocked е да храниш с АМ??!?!!?! Беше шокирана, от това, че смятам да кърмя навън ... Доста от майките около мен, за съжаление мислят по сходен начин  Sad

Това все едно аз съм го писала...
В нашия квартал съм единствената /съпоставка с другите мами + 6 - 7 малки бебета.../ и ме гледат като полезно изкопаемо.  Close
Изказвания - всякакви, няма да коментирам, но наистина ми тежи невежеството и хорската злоба понякога...  Sad

# 41
  • Мнения: 288
Без да звучи нескромно, но май в нашия малък Смолян аз съм си единствената, която кърми навън  Laughing поне на тоя етап. И понеже го правя редовно в една градска градинка, където се събират много бабички, редовно спират да се възхищават на гледката. Пък то и детенцето е много лъчезарно и се хилоти на поразия, при което те се разтапят. Ще взема верно да попитам педиатърката ми колко от майките, чиито деца са при нея кърмят, ама то с това даване на сокчета от 20-ия ден и захранване на втория месец с пюрета....  #Crazy нямам думи. Истината е, че знаят за късното захранване, но на никой не му пука,  освен ако майката не държи на това..... Така е за съжаление, но както се оказва проблема не е само в малките градове, но е особено изразен там.  Hug  bouquet

# 42
  • Мнения: 8 917
Аз съм си от кърмещите мами, но не и навън Naughty Приемам го за нормално други да го правят, но аз да седна да кърмя навън пред хора -  Naughty. Ако се налага бих се поскрила някъде и така бих кърмила - както съм го и правила в колата. Не ми харесва такава показност. Може би това е и една от причините да не виждаме толкова много кърмещи мами Peace

# 43
  • Мнения: 4 242
Много ми се искаше докато бях бременна да видя кърмеща мама, да я разпитам за това онова или просто да погледна кое как става, понеже първия път не успях да се справя. Е не видях кърмеща мама тогава. Сега обаче все по-често забелязвам с голямо удоволствие все повече мами и гушнали бебчета в познатата поза. Heart Eyes

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Ние пък се отчитаме във всяка градинка,някои от нас дори на плажа;-))Вярно фурор сме,ама какво от това.Важни са децата:-) Rolling Eyes

# 45
  • Мнения: 742
Понякога си мисля, че педиатрите са "дистрибутори" на АМ - толкова лесно го препоръчват, че сякаш няма друг начин да нахраниш детето си. Ако слушах моята педиатърка- още от 20 ден щях да съм приключила с кърменето/ както всъщност се получи със всички мами около мен/
Така, че според ме, причина да не се кърми е некомпетентни доктори и липса на упоритост от страна на майките!

Благодаря на Форума и на всички ФОРУМКИ че ги има!
Страхотни сте!  bouquet

# 46
  • Мнения: 3 116
Момичета, ако искате да видите кърмещи майки, елате в градинката до Патиланци в Младост 3  Hug

Повечето от майчетата там с малки бебета кърмят, има и едно на смесено хранене, но все пак и се кърмят. Не познавам мама, като се замисля, която да е на АМ  newsm78 Най-опитната кърмеща майка там има момченце, което е на 8 месеца  Blush И нито една от тях не е форумка  Crazy Повечето са се престрашили и си кърмят децата навън Simple Smile В тази градинка е НЕНОРМАЛНО ако не видиш кърмеща майка  Party Даже можеш да видиш по 2-3 кърмещи мами накуп  Laughing

Искам да споделя обаче една случка. Един ден отивам във въпросната градинка и виждам две арабки, явно майка и дъщеря с малко бебе. Облечени отгоре до долу, със забрадки. Няма да казвам каква беше изненадата ми, когато младата жена си взе бебето и без никакъв срам започна да го кърми на пейката сред една камара хора  smile3501 Коментара е излишен  Grinning

# 47
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Аз се шокирах миналата седмица с една кърмеща жена!
Седеше в парка на една пейка и кърмеше бебчето - много мила гледка!
ОБАЧЕ: мина един дядка и една бабка и като се развикаха:
"Мръсна циганка, нямаш ли си дом, та си тръгнала да се разголваш по пейките?"  #Cussing out
Първо жената изобщо не беше циганка, ние стоящите на близките пейки я защитихме, обаче жената се разплака и си тръгна!
Егати хората!  #2gunfire

# 48
  • Мнения: 3 116
ZLATNA, ти направо ме уби Shocked

Само да ми бяха паднали в ръчичките (и без това напоследък съм в настроение  Twisted Evil), да я питам аз тази баба, едно време АМ ли е давала на децата си и къде ги е кърмила. Сигурно на всеки рев е тичала от полето до вкъщи и после обратно  #2gunfire

Много жално ми стана за тази майчица  Cry

# 49
  • Мнения: 1 896
То затова в някои страни (и щати) има закони, които защитават майките, кърмещи на публично място. Явно трябва и в България да се повдигне въпросът за такъв закон.

# 50
  • Мнения: 11 818
Ужас! Въобще за пореден път се убеждавам, че разни пенсии умират да се бъркат в работата на майките, все дават съвети, все порицават - или бебето ти е голо, или нещо друго - все те изкарват енкадърна майка! Сякаш те никога не са гледали деца..!

# 51
  • Мнения: 5 391
Тук е мястото да похваля всички във форума /или поне по-голямата част/. Благодарение на информацията и споделянето на взаимен опит много голяма част от форумките кърмят и са ЗА  късното захранване. Аз лично "гледам детето си по internet" Laughing.  Aко не беше форума вече щяхме да пием сокове. Преди да вляза тук си мислех, че 6 месеца са страшно много време за кърмене. Майка ми ме е кърмила 3 месеца, понеже от много компетентни лекари и баби си е докарала свръхлактация и си спряла кърмата. Педито ми каза да започна сокчетата още в началото на месеца. Та, това щяха да са мойте съветници за кърменето #Crazy. Искрено ви благодаря, момичета, че ви има Hug. Направо им се чудя на майките, които нямат internet как гледат децата си Grinning.
Писано е все едно от мен Hug
Истината е, че в моят град не срещам често кърмещи навън жени, само една-единствена, откакто съм родила.Но за сметка на това много подаващи шишета с АМ Confused

# 52
Абсолютно не ми пука - кърмя където и когато трябва. Тия дето смятат, че не е редно навън - да дойдат те да ми нахранят бебето или да си гледат работата.  Twisted Evil  Малииии, колко съм зла, а? Mr. Green
Само мъжът ми малко в началото се шашкаше и питаше "Ама, ти тука ли ще кърмиш", пък после му мина.
Сега висенето в Интернет и bg-mamma му идва понякога в повече. Според него, ако съм прекарвала толкова много време да уча бебето да смята, сега щяло да брой до 100.
 Joy
Обаче както е писала mimi.m  - "аз си гледам бебето по Интернет". Laughing

Общи условия

Активация на акаунт