"Отдавна не съм виждала майка да кърми детето си".

  • 2 717
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
Изчетох всички мнения и се радвам за момичета, които кърмят. Направо съм изумена от историите, които разказвате за некадърността на българските педиатри. Стойте далече от такива, които искат да захранят детето ви в 1вия месец.
На мен ми престои да се сдобия със синче и в момента чета всички книжки и брошурки, които безплатно ми дадоха при първият преглед. И там се набляга особено много на ползата от кърменето.
Това, което е стандарт при нас е кърмене до 6 месеца, в първите месеци не се дава дори вода, а после постепенно захранване, като е желателно кърменето също да продължи поне до 1 година. Значи, след 6те месеца се дават пюре и кърма.
Набляга се на това, че е желателно бебето да се слага на гърдата винаги, когато пожелае. Няма схеми ха хранене или подобни глупости. От друга страна, за да се установи по дълъг нощен сън, препоръчват детето да прекарва на вън няколко часа на ден. Дори възрастни хора спят по добре след един ден на светло. Разбира се трябва да се избягват преките слънчеви лъчи.
И има установени телефонни линии, наречени "кърмаческа помощ", които се обслужват безплатно от пенсионирани акушерки, многодетни майки или простои хора с опит, на които телефони можеш да се обадиш, ако имаш проблем с кърменето. Хората ти обясняват как да се справиш с проблема.
Аз говоря за Скандинавия в момента и тук е едва ли не светотатство да не кърмиш. Според статистиката 99% от жените кърмят в първите 3 месеца.  bouquet

# 31
  • Мнения: X
Няма по лесно нещо на света от това да сложиш едно бебе на кърдите си и то да се нахрани.

Само за сравнение: адапт. мляко трябва да се купи, приготви, после приборите да се изварят и т.н.
а да не говорим, че готовато мляко е от крава и детето може да развие алергии. А не съм чувала бебе да развие алергия от кърма. Дори се препоръчва ако майката кърми и детето получи колики, майката да спре приема на млечни продукти, за да се установи дали детето не реагира на  ензимите от кравето мляко, които лесно преминават в кърмата и са трудно смилаеми за бебешкият стомах.

# 32
Аз все още не съм мама, но се надявам някой ден и това да стане. В момента само трупам знания за бременността, раждането, храненето и отглеждането на бебето. Явно кърменето е много полезно, за да е бебчо здрав.
Много ми е интересно какъв процент от българските мами кърмят, ако някой от вас знае, разбира се.
Разбирам, че много майки спират да кърмят поради не-информираност или лоши съвети. Аз като прочетох веднага се обадих на една моя приятелка, която роди преди две-три седмици да й кажа за този форум и да й препоръчам да кърми:)))) Слава богу, тя беше на мнение, че бебчо трябва да се кърми:))), но за съжаление няма Интернет достъп в момента.

# 33
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
При нас пък, в квартала, напоследък доста мами кърмят навън и аз все се чудя да не са форумки или да се "престрашават" под мъдрото ръководство на мамите от форума.
Дори се случи скоро да споделя ,че още кърмя Макси  и една мама с бебче на 4 месеца се осмели след моето "признание" да кърми бебка на пейката.
Много мило ми става и моето  виждане  е, че все повече мами кърмят бебечетата си навън.

# 34
  • Мнения: 2 897
Мисля, че и аз съм "заразна" с манията си кърмене. Все повече мои познати кърмят....е, вярно ,че някой ме гледат като изкопаемол но важна е двете с бамбината да сме доволни.
За кърменето на вън - докарвала съм възрастни жени до" сълзи в очите от умиление" с моето кърмене Laughing

Включително и моята майка Hug
В началото,когато Боби правеше кърмачески стачки,а още не знаех за форума,единствена тя ме подкрепяше да не се отказвам и  все те даваше за пример-напълно основателно  bouquet

За кърменето навън-мисля,че е напълно естествено и нормално нещо,жалко,че много хора не го осъзнават и правят смешни за мен коментари

# 35
  • Мнения: 1 896
Доста майки виждам да кърмят във Варна в Морската градина.
В София живеем до парка "Гео Милев", но цяла пролет не съм видяла сучещо бебе. И няма майка без поне една цигара в устата. Нещо му има на квартала май.

# 36
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз все още не съм мама, но се надявам някой ден и това да стане. В момента само трупам знания за бременността, раждането, храненето и отглеждането на бебето. Явно кърменето е много полезно, за да е бебчо здрав.
Много ми е интересно какъв процент от българските мами кърмят, ако някой от вас знае, разбира се.
Разбирам, че много майки спират да кърмят поради не-информираност или лоши съвети. Аз като прочетох веднага се обадих на една моя приятелка, която роди преди две-три седмици да й кажа за този форум и да й препоръчам да кърми:)))) Слава богу, тя беше на мнение, че бебчо трябва да се кърми:))), но за съжаление няма Интернет достъп в момента.
Страхотно е,че хвърляш толкова сили за подготовка още отсега - после гледането ви с бебчето ще е очаквано удоволствие Hug
По някаква често цитирана неофициална статистика повече от 90% от майките в България започват да кърмят в родилния дом. На 6-месечна възраст този процент е спаднал до 30%.
Но - това за 30-те процента на 6-месечна възраст е твърде оптимистична статистика (за инициирането на кърменето в родилния дом обаче е вярно). Реално са доста по-малко децата, които на 6-месечна възраст изобщо получават някакво количество кърма, а пък тези, които на 6-месечна възраст все още са изключително кърмени (т.е. не са захранени и не са получавали АМ), както е по препоръките на всички световни организации, са буквално рядкост все още. Но - бавно движим в тази посока Wink

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 325
В началото и в нашият парк не можеше да се видии кърмеща майка, но вече доста често се срещат. И мен ме беше страм и все се цедях и давах от шише като сме на вън. Но после се престраших и установих, че няма нищо по добро за детето ми и вече свободно се кърмим. Успях да накарам и още 2 мами да кърмят навън, и сега сме една групичка от 7-8 мами които редовно се събираме и кърмим без проблем.

# 38
Много благодаря за информацията.
Хубаво е да съм запозната какво ме очаква.
Аз се чудех дали няма call centre на фирмите, които предлагат бебешки храни, просто да проверя те каква информация дават.
Благодаря отново.

# 39
  • София
  • Мнения: 3 648
Който иска да види кърмещи майки, да дойде в парка Света троица в София, алеята от центъра в посока ул. цар Симеон и ще види поне 3 броя - нашата малка Ла Лече Лига - трите ЛЛЛ! Laughing

# 40
  • София
  • Мнения: 5 079
На мен вчера една мама, докато чаках беба да се събуди, за  да я нахраня, ми обясняваше, колко по-чисто  Shocked е да храниш с АМ??!?!!?! Беше шокирана, от това, че смятам да кърмя навън ... Доста от майките около мен, за съжаление мислят по сходен начин  Sad

Това все едно аз съм го писала...
В нашия квартал съм единствената /съпоставка с другите мами + 6 - 7 малки бебета.../ и ме гледат като полезно изкопаемо.  Close
Изказвания - всякакви, няма да коментирам, но наистина ми тежи невежеството и хорската злоба понякога...  Sad

# 41
  • Мнения: 288
Без да звучи нескромно, но май в нашия малък Смолян аз съм си единствената, която кърми навън  Laughing поне на тоя етап. И понеже го правя редовно в една градска градинка, където се събират много бабички, редовно спират да се възхищават на гледката. Пък то и детенцето е много лъчезарно и се хилоти на поразия, при което те се разтапят. Ще взема верно да попитам педиатърката ми колко от майките, чиито деца са при нея кърмят, ама то с това даване на сокчета от 20-ия ден и захранване на втория месец с пюрета....  #Crazy нямам думи. Истината е, че знаят за късното захранване, но на никой не му пука,  освен ако майката не държи на това..... Така е за съжаление, но както се оказва проблема не е само в малките градове, но е особено изразен там.  Hug  bouquet

# 42
  • Мнения: 8 917
Аз съм си от кърмещите мами, но не и навън Naughty Приемам го за нормално други да го правят, но аз да седна да кърмя навън пред хора -  Naughty. Ако се налага бих се поскрила някъде и така бих кърмила - както съм го и правила в колата. Не ми харесва такава показност. Може би това е и една от причините да не виждаме толкова много кърмещи мами Peace

# 43
  • Мнения: 4 242
Много ми се искаше докато бях бременна да видя кърмеща мама, да я разпитам за това онова или просто да погледна кое как става, понеже първия път не успях да се справя. Е не видях кърмеща мама тогава. Сега обаче все по-често забелязвам с голямо удоволствие все повече мами и гушнали бебчета в познатата поза. Heart Eyes

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Ние пък се отчитаме във всяка градинка,някои от нас дори на плажа;-))Вярно фурор сме,ама какво от това.Важни са децата:-) Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт