Как влияе икономиката на страната за храненето на хората?

  • 83 610
  • 1 327
  •   1
Отговори
# 1 155
  • Мнения: 8 163
Феята е 100% права за двойния стандарт към различни животни. Чудела съм се и аз, от къде е това схващане, че кучетата са сладки, а прасетата вкусни.
Две са причините: карнизъм и видовизъм. Вече писах за тях по-напред в темата. И двете имат корени както в историята, така и в религията, и в географския район. Но крайният резултат е един и същ.

***

Мисленето тип "на пазара в село Х се продават малки кокошки, отгледани в задния двор и затова при нас е по-добре" е затваряне на очите. Процентът на подобни животни е минимален (около 2-3 според един от докладите, които бях цитирала в предишна публикация) и в този смисъл достига до малцина. Повечето от вас ядат месо, колбаси, птици, яйца, мляко и млечни, които не просто не са еко, био и пр., а са внос. Я от някоя страна в ЕС, я от Южна, я от Северна Америка.

***

Подрастващи могат да се хранят пълноценно на веган режим без никакви проблеми. Ако въпросът е зададен напълно сериозно, мога да дам подробности.

# 1 156
  • Мнения: 6 230
Подрастващи могат да се хранят пълноценно на веган режим без никакви проблеми. Ако въпросът е зададен напълно сериозно, мога да дам подробности.
Фея, наистина ли е без никакви проблеми, след като миналата година едно съвсем младо момиче (съфорумка), се подлъга по детоксикацията ти със смути и в постингите ѝ първо има персонални благодарности към теб за съветите и насоките, а няколко месеца по-късно - здравословни проблеми, спрял цикъл и някакви неща, които звучат като хранително разстройство. Хайде, по-предпазливо с подрастващите и много младите. Peace

# 1 157
  • Мнения: 18 268
Фея, не знам дали аз си затварям очите, но ти преувеличаваш доста. Влизала ли си скоро в български супермаркет, за да твърдиш, че на щандовете с млечни продукти и прясно месо преобладават вносните?

# 1 158
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
За изготвянето на такива режими мисля, че е нужен специалист. В България не знам, има ли такива, които на английски са nutritionists.


Никакви специалисти не са нютришънист-ите.  В много страни тази титла въобще не подлежи на професионално регулиране - не са нужни специални квалификации и т.н. и напрактика само да решиш, можеш да се накичиш с тая титла. После издаваш книги, водиш шоута по телевизията и зарибяваш хора с псевдонаучни теории.

Детоксикацията също е едно нямащо нищо общо с науката понятие.


Такава псевдонаучност цари в тази област, но хората масово се връзват и вярват,  че са направили информиран избор, защото нали със специалисти са се консултирали.

 

# 1 159
  • Мнения: 8 163
Фея, наистина ли е без никакви проблеми, след като миналата година едно съвсем младо момиче (съфорумка), се подлъга по детоксикацията ти със смути и в постингите ѝ първо има персонални благодарности към теб за съветите и насоките, а няколко месеца по-късно - здравословни проблеми, спрял цикъл и някакви неща, които звучат като хранително разстройство.
Детоксикацията, за която говориш, не трае няколко месеца, а само 10 дни. Във въпросната тема съм давала съвети за съответния режим. Сещам се за кого говориш и се надявам да ми прости, че приемам изключително некоректното предизвикателство да я коментираме зад гърба и'.

Ако прегледаш постовете и' от онова време ще забележиш, че месеци наред и преди, и след детокса момичето е консумирало разнообразни животински продукти (месо, риба, морски дарове, мляко, млечни, яйца), рафинирани масла, авокадо, семена, ядкови масла, тестени изделия, плодове, зеленчуци... Вкл. е прилагала многократно рецепти, взаимствани от режим, основан предимно на животински мазнини и белтъчини.

Нещото, което ти пропускаш да отбележиш е, младата дама е тренирала интензивно. В много случаи е правила две, та и три тренировки в рамките на един ден. ОчевАдно проблемът е бил от друго естество.

Фея, не знам дали аз си затварям очите, но ти преувеличаваш доста. Влизала ли си скоро в български супермаркет, за да твърдиш, че на щандовете с млечни продукти и прясно месо преобладават вносните?
Да, преди 2 месеца. Но това какво пише на етикета и каква е истината май са две различни неща.

Според председателя на Асоциацията на свиневъдите, 70% от свинското месо на българския пазар е внос. Търговските вериги са едни от основните вносители на прясно и замразено месо, а най-голямо количество вносна суровина се влага при производството на колбаси.

Големите млекопреработвателни заводи използват много малко количество българско мляко, защото не отговаря на европейските изисквания. Да, можем да приемем, че баба Гицка от пазара в Слатина продава мляко от нейната си крава. Но в България се внасят огромни количества и течно, и сухо мляко. Черния пазар пък няма изобщо да го подхващам.

# 1 160
  • Мнения: 6 122
Наскоро гледах документални кадри от ферми в Ирландия. Няма да ги показвам, за да не ви разстройвам.

Не се притеснявай, тук сме все големи хора и не се разстройваме лесно. Нито приказките ти, че мелели пиленцата живи, нито рисунките на тлъсти бройлери, нито каквито и да е клипове няма да ме стреснат. Но ако по този начин убеждавате и децата си защо не бива да се яде месо, е безобразие.
Колкото до това какво е модерно, ако някое от децата ми сглупи да се подведе по веганството, примерно хване си някоя ненормалница за гадже, ще му покажа снимки на вегани - да видят как човешки същества сами се докарват да приличат на Амгъл - бледа, суха и жълтеникава кожа, кръгове под очите заради ниския хемоглобин, рядка, цъфтяща и накъсана коса и сълудничав поглед. И ще ги питам така ли искат да изглеждат след години.

Права си. Приличат ми на секта. Аз съм гледала иначе такива клипове и не виждам разлика от начина по който лъва изяжда жертвата си. Някои даже ги ядат живи, започват от задницата. Просто разбираме, че месото не идва от магазина, а идва от животните, които преди това някой трябва да убие.

# 1 161
  • Мнения: 3 677
Подрастващи могат да се хранят пълноценно на веган режим без никакви проблеми. Ако въпросът е зададен напълно сериозно, мога да дам подробности.
Фея, наистина ли е без никакви проблеми, след като миналата година едно съвсем младо момиче (съфорумка), се подлъга по детоксикацията ти със смути и в постингите ѝ първо има персонални благодарности към теб за съветите и насоките, а няколко месеца по-късно - здравословни проблеми, спрял цикъл и някакви неща, които звучат като хранително разстройство. Хайде, по-предпазливо с подрастващите и много младите. Peace

  Shocked това е ужасно! Дано детето да е добре вече и да са му минали мераците към вредните залитания, както и да се е научило да не слуша всеки луд имащ себе си за гуру в дадена област.
Не следя темата сериозно, че е леко скучновата за моите разбирания  Blush, но на няколко пъти засичам поддръжниците на веганството  да се оплакват от грубо отношение към тях тук. В един момент дори ги съжалих. Сега, като прочетох този пост, мисля, че са си заслужили напълно отношението.  Peace
 Плюс едно и към поста на Чека относно нютришъните, малко шарлатанска работа тяхната. Тук в Германия карат някакви курсове, в частни школи,после не се водят специалисти, а съветници по-скоро, платени съветници. В повечето случаи касите не поемат консултсциите при такива. Общо взето не се вземат много сериозно все още.
Понякога има и полза от тях, наистина съществуват млади хора, които си нямат никакъв хабер как да се хранят,нито те, нито родителите им, и както писах на първа страница на темата, затлъстяването е проблем сред младежите тук, та ако поне на някой от тях помогнат, все файда. Също така не съм чула някой от нютришъните да препоръчва веганска диета все още. Надявам се да няма такива.
Псевдонаучност много добре илюстрира и някои постове в темата.


 

# 1 162
  • Мнения: 1 318
Това го прочетох в един вегански сайт:
- Как ще разберете, че в стаята има веган?
- Не се притеснявайте, той сам ще ви каже.
Ако някой се е почувствал засегнат, може да ми го върне като разкаже виц за блондинки.

Основният принцип във веганството е принципът за ненасилие. Когато налагаш агресивно мнението си и съдиш другите хора заради начина им на хранене, пак извършваш насилие.

В днешно време месото, което се продава масово, е по-евтино от сиренето и модните храни.

# 1 163
  • Мнения: 4 300

Чудела съм се и аз, от къде е това схващане, че кучетата са сладки, а прасетата вкусни.
Аз пък не мога да спра да се чудя на чуденките. Почвайки от жертвоприношенията, минавайи през добрата душа Хитлер, та стигайки до тук. Дотолкова ли сте недоверчиви към науката? И кучетата, и прасетата са домашни животни и са това, което са днес, благодарение на човека, на неговата селекция и грижи. И както домашните кучета нямаше да съществуват изобщо и са абсолютно неспособни да оцелеят в природата без човек, така и прасетата са на този свят точно, защото човекът ще ги изяде. Кучетата се отглеждат с друга цел.
Да, съществуват диви прасета, които сигурно дават една изключително минимална част от свинското, което се консумира.

# 1 164
  • Мнения: 8 163
А прочете ли моя отговор, преди да се шокираш и ужасяваш?

Когато някоя случка бъде извадена от контекст, тя много лесно бива оцветена в произволни краски. За щастие, форумът пази стари публикации и може бързо да се провери как Barbabeau изопачава фактите.

# 1 165
  • Мнения: 1 318
Скрит текст:
Хм, ако сравним със щандовете с меса, колбаси, луканки, риби, морски дарове, млечни, кашлавали, сирена, яйца, видове мляко, масло, после да продължим с всички храни, които ги съдържаш и съответно не се консумират от вегани - сладоледи, шоколади, повечето козметика в магазините, всякакви чипсове, солети и т.н. със сирена и т.н... та... веган нещата са плодовете и зеленчуците, няколко вида веган десертчета, овес, боб, леща, някои видове паста, два вида веган "мляко" и това е. Изобщо е категорично с храна, за кой режим са пълни магазините.

Tаис, тези твои познати вярно са за бой - ужасно субективни. Села безброй, сега и екохотели, селски къщи, отиват, водят, показват, децата сами ще си решат.

Но пък аз съм имала кървави погледи от родители на деца на по 5 години, затова че съм направила връзка между пържолата в чинията и кокошка. Ми не бяха обяснили, даже изглеждаха като умишлено да крият. И двете не са добре.
Феята е 100% права за двойния стандарт към различни животни. Чудела съм се и аз, от къде е това схващане, че кучетата са сладки, а прасетата вкусни.

Подобни терзания е имал и Ботев. 
Цитат
O, tempora, o, mores! Седя и се чудя, защо човек се сърди, кога му речеш: магаре,свиня или вол; и не се сърди - дору още се радва, - кога му речеш: пиленце, гълъбче, славейче, дори още котенце и теленце? Дали славеят принася повече полза в обществото на човеците, отколкото благородната свиня, тази производителна сила в природата на животните, на която само като погледне човек, наумява му нещо аристократическо, нещо възпитано и на дължина, и на широчина? Дали пилето има повече мозък, повече ум, отколкото почтеното магаре, този философ не само между животните, но и между човеците? Или пък гълъбът е по-непорочен и по-достоен в нещо от скопения вол, туй подобие на нашия търпелив народ?

# 1 166
  • Мнения: 22 036
А прочете ли моя отговор, преди да се шокираш и ужасяваш?

Когато някоя случка бъде извадена от контекст, тя много лесно бива оцветена в произволни краски. За щастие, форумът пази стари публикации и може бързо да се провери как Barbabeau изопачава фактите.

Фея, твоят отговор беше типичен, не твоите съвети са причина, а яденето на месо и тренировките. Няма нито едно научно доказателство, нито за полезността на режимът ти, нито за неговата устойчивост, а по въпроса с отношението към животните се изказахме, че сме за хуманно отглеждане, но не и за неконсумация.

За други, които непрекъснато цитират, че кравите са свещенни животни в Индия,  да, според някоя от религиите им, но Индия е един от големите консуматори на телешко.

Не е нормално за мен да превръщате личната си диета в някаква религия и да я натрапвате непрекъснато.

# 1 167
  • Мнения: 19 272
Извинявайте, ама от детоксикация 10 дни, ако ще и само на сокове да е, нищо няма да му стане на здрав млад човек.

Иначе съм категорично против веганството при подрастващи. На периоди от 1-2 седмици като разтоварване е ок. Баланс му е майката.

# 1 168
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Това го прочетох в един вегански сайт:
- Как ще разберете, че в стаята има веган?
- Не се притеснявайте, той сам ще ви каже.

Не само ще обяви на всеослушание, ами ще започне и да изнася проповеди и да размахва пръст на останалите. Няма по-досадно и несъобразително същество от веган, когато го хване назидателно-проповедническата фаза. Бившата ми шефка във веганския си период наричаше месоядните тъпанари и низши създания. Тоест, пренасяше си залитанията върху персонала, което е недопустимо за един ръководител, бил веган, слънцеяд или нещо по негов избор. Да не говоря, че беше постоянно гладна и вследствие на това зла като стършел.
Моя братовчедка и тя като залитна по веганството, сякаш се бъгна и взе да ме поучава как се храня неправилно, как ще си докарам здравословни проблеми, как съм безчувствена личност без грам мисъл за горките животни и прочие. Беше си направила труда да ми изготви примерно веганско меню на базата на кръвната ми група, при все, че никога не съм обелвала и дума за такова нещо.  Tired Все са много щастливи и доволни, и извисени, и над простите месоядни, пък отде тоя напън да се врат в пространството на другите и да нареждат какво трябва и не трябва? Толкова ли е трудно да си гледаш в собствената чиния и да оставиш другите да следват избора си, както правиш и ти самият?!

# 1 169
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Това го прочетох в един вегански сайт:
- Как ще разберете, че в стаята има веган?
- Не се притеснявайте, той сам ще ви каже.

Не само ще обяви на всеослушание, ами ще започне и да изнася проповеди и да размахва пръст на останалите. Няма по-досадно и несъобразително същество от веган, когато го хване назидателно-проповедническата фаза. Бившата ми шефка във веганския си период наричаше месоядните тъпанари и низши създания. Тоест, пренасяше си залитанията върху персонала, което е недопустимо за един ръководител, бил веган, слънцеяд или нещо по негов избор. Да не говоря, че беше постоянно гладна и вследствие на това зла като стършел.
Моя братовчедка и тя като залитна по веганството, сякаш се бъгна и взе да ме поучава как се храня неправилно, как ще си докарам здравословни проблеми, как съм безчувствена личност без грам мисъл за горките животни и прочие. Беше си направила труда да ми изготви примерно веганско меню на базата на кръвната ми група, при все, че никога не съм обелвала и дума за такова нещо.  Tired Все са много щастливи и доволни, и извисени, и над простите месоядни, пък отде тоя напън да се врат в пространството на другите и да нареждат какво трябва и не трябва? Толкова ли е трудно да си гледаш в собствената чиния и да оставиш другите да следват избора си, както правиш и ти самият?!
Моят отговор е, че го правят, за да не са сами в страданието си. Joy

Общи условия

Активация на акаунт