Работят ли децата ви през лятото?

  • 13 183
  • 73
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 355
Първата ми работа беше през лятото на 1988 г някъде, брах и сортирах домати. С парите които си изкарах отидох на лагер следващата година в Полша. Бях много щастлива, защото отидох със собствените си пари и се чувствах някак независима от родителите си.
Малкото ми дете това лято навърши 16 и през лятото работи три седмици. Не беше тежка работата, но понякога мрънкаше че не и остава време за приятелките и, но не се отказа. Аз пък и повтарях, че ако не учи, така ще е цял живот. Като си получи паричките беше много радостна, ама гледам че и се свиди да си ги харчи и си ги къта  Laughing.
Синът ми е студент в чужбина, през цялата година работи почасово към университета, но много искаше да започне там заради възможността да е сред преподаватели.
Имам познати, чийто деца заминаха на летни бригади в чужбина, ами не спряха да мрънкат колко трудно и тежко им било. Аз лично смятам, че ако си на 20 и няколко и още учиш, нищо няма да ти стане два месеца например през лятото малко да поработиш. Създава се дисциплина според мен, а и парите не са маловажни.

# 31
  • София
  • Мнения: 17 247
И моят син на 16 това лято работи 2-3 седмици, работата не беше лека, но се държа много добре. Поканиха го следващия месец за нови 2 седмици, но вече не беше в града. С парите си накупи точно джаджи, за които аз нямаше да  му дам пари и си му беше добре.
Изцяло положителен опит беше това, и от моя и от негова гледна точка. По-амбициран от всякога е да учи и да се готви за университет.

# 32
  • Мнения: 526
много интересни мнения прочетох и честно казано леко се втрещих.Честно не очаквах  толкова ограничено мислене  по въпроса ShockedRolling Eyes
Щели да си запълват времето с четене на книги,нямало нужда да работят,те мама и тати им осигурявали всичко,защо да се мъчели с нископлатена работа,после щели директно да работят престижна и достойна работа Rolling Eyes Rolling Eyes
изумена съм

# 33
  • София
  • Мнения: 17 591

Ами втрещила си се... понеже не си чела внимателно.
Ако на 16 прекара 2 месеца по 8 часа на ден в изучаване на, примерно, php, след 2 месеца ще може да програмира на php. Вероятно все още не достатъчно добре - но ще има чудесна основа. Ако на 16 прекара 2 месеца по 8 часа на ден в забърсване на маси... ще се научи как да забърсва маси. И ако в резултат на това си купи някоя глупост, която аз не бих квалифицирала като необходимост, от цялата работа нищо особено няма да научи. Да, на 16 категорично мама и тате трябва да осигуряват всичко необходимо. Не всяка прищявка. Всяка прищявка не е наложително да бъде удовлетворявана - нито на 16, нито на 66, нито със собствени, нито с дадени пари. Именно това е полезният урок - не всичко можеш да имаш - а не ако зарежеш ученето по-скоро ще можеш да имаш куп безсмислени неща. Благотворителна работа - в полза на нуждаещи се, или на животни някакви, или деца, или екология, или от каквото там се интересува - бих намерила за полезна. Работа в семеен бизнес - или на семейната ферма - без конкретно заплащане (или с минимално увеличение на джобните), на принципа, че всичките приходи са за семейството - което включва и младежа / девойката - но не включва непременно ексцентрични прищевки - бих одобрила, но нискоквалифицирана работа - само с идеята да се създаде навик за навременно пристигане... ако не си е създал/а такъв навик от появяването навреме в училище за всичките години на пребиваване там, едва ли тези точно месец - два ще са решаващи. Детството е времето, в което се създават възможности. Или е време на безгрижие. Ако родителите не са в състояние да осигурят нито едното, нито другото... може би не са си давали сметка с какво се захващат в самото начало. Работата на родителите е да осигурят детство за децата си и да осигурят възможно по-добро образование, възможно повече познания - вкл. и под формата на прочетени книги - не да осигурят работа на невръстните си (с други думи, на непълнолетните си) деца.Дядо ми, лека му пръст, както и неговите родители, братя и сестри е започнал да работи от, на практика, 5 годишен. И мисля, че с това всичките те са платили привилегията - и правото! - на моите родители, на мен и брат ми, както и на децата ни, да използват детството си за да се учат, а не да допълват семейния бюджет.

# 34
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Ам, всъщност точно ти каза, че детето, на практика "допълва" семейния бюджет "на принципа, че всичките приходи са за семейството".
Всички останали казахме, че подкрепяме идеята, ако децата ни искат да поработят, някой и друг месец, за да искарат СОБСТВЕНИ джобни, което не означава да допълват семейния бюджет.

# 35
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Започна да работи на 14 години. Сам го искаше.

Аз виждам само позитиви от тази дейност.

Добре, де, как и къде им намирате работа на тези деца, като изключим семейните фирми? Синът ми, 16г., много искаше да работи през лятото, но не успяхме да намерим къде.

# 36
  • София
  • Мнения: 11 968
Започна да работи на 14 години. Сам го искаше.

Аз виждам само позитиви от тази дейност.

Добре, де, как и къде им намирате работа на тези деца, като изключим семейните фирми? Синът ми, 16г., много искаше да работи през лятото, но не успяхме да намерим къде.

При роднини. Наясно съм, че ако нямаше тази възможност, нямаше да може да работи.

# 37
  • Мнения: 5 903
А децата ви с трудов договор ли работят?

# 38
  • TX
  • Мнения: 590
....

Добре, де, как и къде им намирате работа на тези деца, като изключим семейните фирми? Синът ми, 16г., много искаше да работи през лятото, но не успяхме да намерим къде.
Моят син за идното лято си е намерил сам - спортен аниматор,
Скрит текст:
но ще го огрее както и преди писах при отличен успех инак  Naughty
негови по-големи приятелчета също работят по морето - аниматори, пикола, администратори по хотелите, в кухнята  и пр.
Barbarella  с договори са приятелчетата му и  с разрешение от инспекцията по труда.

# 39
  • Мнения: 1 355
Да, с договор.

# 40
  • Мнения: 477
много интересни мнения прочетох и честно казано леко се втрещих.Честно не очаквах  толкова ограничено мислене  по въпроса ShockedRolling Eyes
Щели да си запълват времето с четене на книги,нямало нужда да работят,те мама и тати им осигурявали всичко,защо да се мъчели с нископлатена работа,после щели директно да работят престижна и достойна работа Rolling Eyes Rolling Eyes
Това им е работата на мама и тате до пълнолетие, а и след това - ако могат, дават. За гроба ли ще си ги кътат? Разбира се, че на децата ще помагат.

За работата не си права. Работи се по необходимост. Ако ние имаме пари, детето ще има джобни и няма да й се налага да работи на 16, както на мен някога ми се е налагало, защото аз нямах джобни. Нямаше как. Но, ако имах, нямаше да се хвана да работя. След университета от раз си намерих високо платена работа. Е, в такъв случай кого да лъжа, че не става по този начин?
Ако смяташ да опонираш с натрупания ми опит от работата ми на 16, няма да се разберем и излизам от спора. Дисциплината за работа или я имаш и си личи още в първи клас, или я нямаш и може би има някакъв шанс някога да я развиеш, ако много се постараеш.

До тази сериозна и високоплатена работа не съм имала никакви договори. Но за момиче е по-лесно да се намери.

# 41
  • София
  • Мнения: 17 591
Ам, всъщност точно ти каза, че детето, на практика "допълва" семейния бюджет "на принципа, че всичките приходи са за семейството".
Всички останали казахме, че подкрепяме идеята, ако децата ни искат да поработят, някой и друг месец, за да искарат СОБСТВЕНИ джобни, което не означава да допълват семейния бюджет.


Не, не собствени джобни. За собствени джобни не си заслужава загубата на време от учене или нещо смислено. Там, където има семейни фирми, сезонна работа обработване на земя... тогава семейството работи - заедно - после харчи (не разхищава) - отново заедно. Това е ситуацията, в която децата участват с работа - истинска, истински отговорна. Не играчка.

# 42
  • Down south
  • Мнения: 7 664
Здравейте, вчера си говорех със сина ми, че когато порасне ако поиска може да работи през лятото. Понеже мъжа ми чу нашият разговор, сподели че не е добре да работи детето. Затова се запитах вие на какво мнение сте, добре ли е дете / над 16 години например/ да работи през лятото. Аз например работих всяко лято след 8ми клас и се чувствах много добре да си имам собствени средства.
Според мен е добре да работят, научени неща, които отговорност, дисциплина и т.н. се затвърждават.
Дъщеря ми е все още на 15, работи през лятото, почасово гледа детето на едни съседи. Заплащането е $ 12 на час. Средствата са си нейни.
След месец взима шофьорска книжка и възможностите и свързани с работа ще бъдат по-големи.
Не се налага да работи, но според мен е добра идея, освен всичко останало, беше и нейна Simple Smile

# 43
  • Мнения: 295
Аз на времето се напънах да започна работа на 14. Никой не ме е карал, дори напротив.
Родителите ми бяха разведени и баща ми искаше да покрие всички мои нужди, за да не работя, защото "цял живот това ме чака", но аз не го послушах.
Съжалих на втората седмица. Трябваше да ставам рано, защото работех в магазин, нямах свободно време, на всичкото отгоре ми откраднаха нещо, което трябваше да платя от джоба си. Не видях ни плаж, ни разходки, ни срещи с приятели. Парите дори не помня за какво изхарчих. Следващата ми работа беше чак на 18 Simple Smile))
През това време имах възможност да помагам на майка ми, когато има нужда и когато аз съм на кеф и не ми стигат парите. Това за мен беше оптималния вариант.
За сина си...не знам. Искам преди всичко да възпитам у него желанието да работи, но всъщност не искам да го прави поне докато не навърши 17. Сега е на 9, имам време Simple Smile

# 44
  • out of space
  • Мнения: 8 572
На 14 и аз. Най-мазният и гнусен циганин в Дружба- продавах в един бивш трафопост бира на другите шведи. С парите отидох на море.

AfterShock
, твоята категоричност ме смайва! Мама и тате си имат задълженията, но животът се променя и не знаеш кога и къде как ще си.
Моята мама се разболя от рак, баща ми почна да гради собствен бизнес. Пари вкъщи нямаше!
Тогава е било така, не се знае на кого как ще му се спъне коня.

Общи условия

Активация на акаунт