Маршрут за интересна обиколка на България

  • 13 503
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 730
Здравейте, понеже живеем в чужбина и съм се затъжила за българската природа, сме решили другото лято, живот и здраве, да прекараме с децата ваканцията си в България. Идеята е с кола да си направим една интересна обиколка, стартирайки от София и приключвайки на морето във Варна. Какъв маршрут ще ми предложите? Времето за прехода няма значение, интересни са ни манастири, красиви възродени села и градчета (тип селски туризъм), красива природа, традиционна българска национална кухня, възрожденски комплекси и други. Предпочитаме да спим не в големи и шумни градове, а на места с уникална българска традиция и красота и в район, в който може да се видят повече забележителности. Спане в манастир също не е лоша идея...  През кои места по пътя София - Варна може да минем и какво има наоколо да посетим? По северния или южния път или да комбинирам, за да направя един интересен маршрут за нас и децата?  Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 2 215
Здравей,

Не съм сигурна от къде ще дойдеш с колата, но веднъж когато с милия пътувахме от Виена до България не отидохме изобщо до София, а минахме през пункт: Zajecar - Връшка чука. Там не е като Калотина - няма почти никакви опашки. Дори много се изненадаха да видят варненци толкова далеч. Това е на около 20тина километра от Белоградчик - прекрасно място и разкошни скали, които много хора никога не виждат защото е забито надалеч. Там са и пещера Магурата с уникални скални рисунки отпреди 8000 години и за мен най-красивата пещера в България - Венеца. Леденика не е много по-далеч

Също не пропускайте, когато се спуснете надолу да посетите: Копривщица, Хисаря, Рилския манастир, Рилските езера, Дяволското гърло, Ягодинската пещера, Чудните мостове, Перперикон и мн други. Може да видите и Триградското ждрело, Буйновското. Изобщо този край на България е наситен със разкошни места.

Варна не я препоръчвам особенно (може би защото съм местна), но няма какво кой знае какво да се види освен Побити камъни, Чудните скали и може би Балчик (Калиакра, Дълбока и тн.).

# 2
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 224
София-Тетевен и Съевата дупка-Троян и Троянски манастир-Габрово и Етъра-Велико Търново-Трявна-Мадара-Варна
Варна-Балчик,Калиакра-Камен бряг.

Или София-Копривщица-Карлово-Калофер-Казанлък-Варна

# 3
  • Мнения: 4 730
Lygia, благодаря ти, Варна е крайната цел, защото сме от там... Joy А малката даже не си я спомня, защото е ходила само веднъж, когато беше на 1 година... Иска ми се да отидем до Балчик, Албена и до Дълбока (нали там беше мидения ресторант?)...
Иначе повече време ще отделим на планината, влече ме повече отколкото самото море, но децата си искат и малко плаж... Laughing

# 4
  • Мнения: 4 730
veni35, и двата ти маршрута са чудесни, то човек да се чуди кое да избере...  Втория е по-непознат за мен, признавам си, а знам, че е приказно в тези градове... Кой манастир може да се види ако изберем втория маршрут?

# 5
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 224
Калоферски манастир
Сопотски манастир
http://www.bulgariamonasteries.com/kaloferski_manastir.html

# 6
  • Мнения: 2 215
Lygia, благодаря ти, Варна е крайната цел, защото сме от там... Joy А малката даже не си я спомня, защото е ходила само веднъж, когато беше на 1 година... Иска ми се да отидем до Балчик, Албена и до Дълбока (нали там беше мидения ресторант?)...
Иначе повече време ще отделим на планината, влече ме повече отколкото самото море, но децата си искат и малко плаж... Laughing

Хаха! Ако не сте се прибирали отдавна ще ви хареса, Има подобрения. Мидената ферма е в Дълбока, да:)  Друго интересно местенце е крепостта Овеч, но тя е по-към Провадия:)

# 7
  • Мнения: 25 398

Шипченски манастир – как без него?
Дряновски манастир и пещерата "Бачо Киро".
Може да се продължи с възрожденската обиколка – Жеравна, Трявна, Габрово/Етъра...

# 8
  • Мнения: 1 606
Lygia, благодаря ти, Варна е крайната цел, защото сме от там... Joy А малката даже не си я спомня, защото е ходила само веднъж, когато беше на 1 година... Иска ми се да отидем до Балчик, Албена и до Дълбока (нали там беше мидения ресторант?)...
Иначе повече време ще отделим на планината, влече ме повече отколкото самото море, но децата си искат и малко плаж... Laughing
Наскоро бях в района...Варна,Златни пясъци,Аладжа манастир,Албена,Балчик,Каварна,Нос Калиакра,Мидена Ферма,село Българево /музей Онгъл/,Шабла,Дуранкулак,Яйлата,Тюленово...

# 9
  • Мнения: 14 469

Шипченски манастир – как без него?
Дряновски манастир и пещерата "Бачо Киро".
Може да се продължи с възрожденската обиколка – Жеравна, Трявна, Габрово/Етъра...

Жеравна, Етъра, Боженци, Трявна. На Дряновския манастир пък няма нищо интересно и природата не е чак толкова хубава.

# 10
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Правих обиколка на големи български манастири с група преди няколко години и за манастир, ако не идете до Рилския, препоръчвам Бачковския.

# 11
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536

Може да видите и гробниците. В Казанлък историческия музей е интересен. Къщата музей на Чудомир. Казанлъшката гробница.  Къщата музей на Левски в Карлово. Къщата музей на Иван Вазов в Сопот.

От Калофер може да отидете до Райското пръскало и до връх Ботев.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 807
veni35, и двата ти маршрута са чудесни, то човек да се чуди кое да избере...  Втория е по-непознат за мен, признавам си, а знам, че е приказно в тези градове... Кой манастир може да се види ако изберем втория маршрут?

За Калофер мога да кажа, че има два манастира - Женски и Мъжки, първия е в самото градче, втория е малко извън него. Има още няколко църкви (не всички работят обаче), Къща-музей на Ботев. Странноприемница - Стражата - там може да хапнете готвят много вкусно и е точно в центъра на града, може да нощувате в някое от хотелчетата в автентичен стил. Карлово- Калофер-Сопот-Казанлък е много интересен маршрут и има какво да се види. Можете да комбинирате и двата маршрута. София - Троян - проход Троян -Кърнаре - Копривщица - Старосел - Хисаря - Карлово - Сопот - Калофер - Казанлък - проход Шипка - Габрово - Етър - Дряновски манастир - Дряново - Велико Търново (Царевец и Трапезица) - Търговище - Велики Преслав - Шумен - Плиска - Варна.
Като за нощувки може да нощувате в Копривщица, Калофер и Велико Търново.
Това обаче си е дълъг маршрут е поне за 3-4 дни особено като сте и с деца, но има много неща какво да се види. Не разбрах кога обмисляте пътешествието, но зимата този маршрут е труден. Лятото ще е голям кеф и за вас и за децата.

# 13
  • Мнения: 4 730
Момичета, чудесни сте... Много хубави идеи... Ваканцията ще е началото на юли, децата са на училище тук до 30.06. Лятото е приказно в планините, а и няма да бързаме... Искам да отделим повече време за обиколката, плажа ще е накрая за седмица най-много...  Hug
В кой манастир може да се пренощува, едната вечер ще е интересно да спим на такова място?
Също от възрожденските комплекси като Боженци, Жеравна, Арбанаси кой е най-интересен? Аз съм ходила само на Етъра и много ми хареса там автентичната атмосфера... Heart Eyes

# 14
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 224
Боженци бих избрала аз.

Общи условия

Активация на акаунт