Кога да позволим на детето да се откаже от тренировки?

  • 11 023
  • 68
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 891
Знам, че на доста деца, и на моето конкретно бързо им омръзват извънкласните занимания и спортове, на които ги водим. Моята дъщеря винаги тръгва с голям ентусиазъм, всичко й харесва и се справя много добре първоначално, но неусетно започва едно мрънкане, че не й се ходи, докато се откаже. Аз за разлика от нея съм развила някакво ужасно постоянство и я подтиквам да ходи и не я оставям да се откаже току-така. И тъй като сме се събрали една много непостоянна и една много постоянна не съм сигурна къде е границата, доколко трябва да я подтиквам и кога трябва да я оставя да се откаже Crazy
В случая терзанията ми са свързани с тренировките по балет, на които ходи. Още от съвсем малка харесваше балерини и се изправяше на пръстите си по един специфичен начин, почти като балерина и си бяхме решили, че това ще е, на което ще я заведем първо, само да навърши заветните 3 години. И така за първи път тръгна на 3-4 години, походи малко, почна да пропуска и накрая спря. Тогава го приемах нормално, беше малка. Почна обаче да се обажда, че иска пак да ходи и аз накрая склоних да я заведа, но този път й казах, че щом иска ще ходи вече редовно и сериозно, а не от време на време когато й скимне. Съгласи се и на 5 години започна отново да ходи. Всичко много хубаво в началото, спряваше се чудесно, даже след няколко месеца я преместиха в групата с големите. И тогава започна мрънкането. Не й се ходеше, но я разбирах, тренировките бяха по час и половина 3 пъти седмично, а тя беше все още малка. Накрая й предложих да си почине един месец след коледната ваканция, тя се съгласи и след това беше съгласна да тръгне отново. Тогава пък се събраха няколко деца на нейната възраст, сприятелиха се и нещата потръгнаха, учителката даже ги отдели в друга група, защото още не бяха съвсем за големите. Минахме на тренировки 3 пъти седмично, но по 1 час и известно време всичко беше наред. Тръгна и на индивидуални уроци, но в един момент учителката почна да се оплаква, че не се справя и че няма смисъл да я мъчи и ги прекратихме за известно време. След една година в по-малката група учителката ги върна пак в голямата. Походи с тях, но мрънкането започна отново и тъй като продължава доста време започвам да се замислям. По-трудно е в голямата група, но тя вече е голяма за малката, а и иначе няма да се развива.
В момента е на 8 и ходи редовно на балет от две и половина, почти три години. Честно казано не е някакъв голям талант, факт, но пък и нивото в групата им е високо, така че реално не мисля, че е толкова зле представянето й. Аз балерина не искам да я правя и никога не бих я подтикнала да учи в музикалното училище примерно, освен ако тя не изявява някакво голямо желание, но случаят не е такъв. Водя я заради движението, а и като цяло балетът е красив, големите момичета са много грациозни. Не държа да носи медали и да постига кой знае какви резултати. Нямам против да го прави, но не на всяка цена. На нея пък й харесват костюмите за танците и обувките Crazy
И така, не знам какво да направя. Преди няколко месеца учителката като не беше доволна детето искаше да ходи и имаше желание. Сега не иска, а учителката вика, че добре се справя Crazy Факт е, че на мен ми е по-трудно да се откажа, осъзнавам го. Ходим от много време и просто съм свикнала вече Blush В един момент си мисля, че щом тя не иска не трябва да я карам да продължава и в следващия се замислям как е тренирала 3 години и сега като се откаже толкова бързо ще забрави всичко, което е научила. Като порасне ще е почти все едно никога не е ходила и ме е яд, че тези усилия отиват на вятъра.
А детето според мен като цяло не знае какво иска Sad Питам я и казва, че не иска да ходи на балет и да бъде балерина, но не мога да разбера дали е така или е само мързел това нейното. Искаше да ходи на художествена гимнастика наскоро, само за да се научи да прави циганско колело и да върти лента в общи линии. И както искаше вчера реши, че вече искала на спортна, а не на художествена гимнастика. Имам чувството, че изобщо не знае какво иска.

# 1
  • Мнения: 46 489
Въобще не си го слагам на сърцето, иска, не иска, нейна воля. Против съм професионалния спорт, така че се радвам, че не се е вманиачила в нещо.
От 1 клас ходеше на плуване, но с годините й омръзна цялото това сушене на дълга коса и т.н. и започна да разрежда. Обожава водата, но като й тежи редовното ходене не я насилвам.
Изберете спорт, който не иска редовни тренировки и ще се чувства по-свободна, тогава има вероятност да се наслади на движението и да има желание.

# 2
  • Мнения: 76
Това което разбрах от поста ти,че детето от доста години ходи на балет,само че с малки прекъсвания и ако на това не казваш ,,постоянство,,... Grinning
Аз лично бих се съобразил с желанието на детето, а и най-вече не бих настоявал точно за балет в предвид натоварването на палците и на цялото стъпало..

# 3
  • Мнения: 11 310
За да се развива един човек трябва да опитва нови неща. От балета е взела каквото е могла и след като почине може да започнете следващото.
А ти с какво си се занимавала с постоянство, че приемаш толкова години балет за непостоянство?

# 4
  • Мнения: 6 891
НСЧ, аз не знам такъв спорт, който да не иска редовни тренировки newsm78 На нея й е интересно и прави с желание всичко ново, защото е различно и интересно. Но не й достига упоритост да стигне нивото, което желае.

За натоварването на краката имам леки притеснения и аз, но все си мисля, че те се получават от доста по-усилени тренировки. Нашите деца не танцуват на палци всеки ден, и тя конкретно е доста далеч от това да има проблеми. Ако започнат да възникват такива най-вероятно аз самата ще я спра, не искам да й остават травми. Но изобщо не сме на такъв етап.

Дорис, на нейните години с нищо не съм се занимавала постоянно Confused Не мога да кажа, че съм доволна от факта. Имах някои таланти, които не развих по никакъв начин, а можеше да е по-различно.
А сега съм постоянна, да. От няколко години правя редовни тренировки вкъщи и за неспортен тип като мен го имам за доста голямо постижение. И в доста други неща, несвързвани с физическа активност съм постоянна.

# 5
  • София
  • Мнения: 11 977
Направи ми впечатление, че, когато я преместят в групата с по-големите, тя решава, че иска да спре с балета. Да не би да има там нещо, което да я притеснява?

# 6
  • Мнения: 6 891
Направи ми впечатление, че, когато я преместят в групата с по-големите, тя решава, че иска да спре с балета. Да не би да има там нещо, което да я притеснява?
И на мен ми направи впечатление, тренировките са с половин час по-дълги. И правят доста по-трудни неща съответно. Но ако преди две години наистина беше малка за тази група и аз виждах, че се затруднява, то сега нещата са различни и е леко безсмислено да се връща назад.

# 7
  • Мнения: 1 071
Аз бих настояла да продължи...до края на срока, до края на учебната година. Да имате време да размислите - някакъв срок, с който и двете сте ок.
Балетът е много хубав за децата и със сигурност няма как да навреди. А и момичетата, занимавали се с балет имат една особена грациозност и походка, която си остава за цял живот.
Но пък ако съвсем без желание прави нещата, не знам...

Интересна ми е темата и ще следя развитието й.

Като малка виждаха голям спортен потенциал в мен. И аз бях на 8, когато ми доскуча. Беше друго, де, не балет. Обаче, и треньорът и родителите ми настояха да продължа. Родителите ми не са имали никакви амбиции да ме правят спортистка, просто предполагам са искали да съм последователна в действията си.
В край сметка някъде на 10 спортът ми беше любимото занимание и така доста години след това.

# 8
  • Мнения: 477
Проблемът е, че си я научила, че е достатъчно да каже "не ми се ходи", за да не отиде. На тази възраст майката решава дали и на какво ще ходи детето. При добро желание майката се съобразява с желанието на детето за конкретен спорт или занимание, но категорично не се реагира на лиготии, че днес не й се ходило, пък утре й се ходило, пък не знам си какво.
Непостоянството й ще се реши, ако кажеш следното: "Ако се случи 2 пъти да "не ти се ходи", те отписвам от балета". И я отписваш, и никакъв балет, докато не стане достатъчно голяма, за да се запише сама и да си плаща таксите сама. Това с "днес не ми се ходи" са чисти лиготии, които неволно толерираш. Този филм трябва да се забрави. Или се записваш и ходиш, или се отписваш и точка.

Дете, научено, че "не ми се ходи" съществува като опция, ще има много проблеми от психологически характер в бъдеще. Непостоянството е най-малкият. Липсата на дисциплина, отговорност, мисъл малко по-далеч от 5 секунди в бъдещето, да не говорим как ще свикне да проявява недоволство при най-малкия дискомфорт, а в живота дискомфорт да търсиш... което ще влоши психологическата картина, не се знае до каква степен.

Децата, които постигат нещо и са постоянни в спортовете си, никога не са отсъствали по "не ми се ходи" причината. Дори да са опитали да минат с такъв номер, крилцата на идеята веднага са били отрязани и повече този филм не се е случвал.

# 9
  • Мнения: 11 310
Дете, научено, че "не ми се ходи" съществува като опция, ще има много проблеми от психологически характер в бъдеще. Непостоянството е най-малкият. Липсата на дисциплина, отговорност, мисъл малко по-далеч от 5 секунди в бъдещето, да не говорим как ще свикне да проявява недоволство при най-малкия дискомфорт, а в живота дискомфорт да търсиш... което ще влоши психологическата картина, не се знае до каква степен.

AfterShock, това, което си написала не е така според всички теории за възпитание и психологическо развитие на децата и подрастващите за които съм учила и чела. Коя теория или методология имаш предивид или е заключение на "общо основание" и твоий някакъв опит?

Изследванията показват по-скоро, че децата НАСИЛВАНИ да ходят на тренировки/уроци/мероприятия минават през различна по сила фаза на бунт и отхвърляне на родителското доминиране. Често те не само не развиват таланата, който родителите са се опитвали да развият, а тотално го зарязват.

Кои са тези деца дето са постигнали нещо и къде чете мемоарите им, че така е ставало?

Все пак да си родител означава да създаваш дисциплинира, а не да демонстрираш тотална диктатура.

# 10
  • Мнения: 1 071
Дорис, ама и твоето изказване е малко крайно. Талантите стават такива, щото дълго е работено с тях. Трудно ми е да си представя дете на 6-7-8, което от 3годишно да кажем е постоянно в действията си без намеса отвън.
От друга страна имам удоволствието да познавам таланти, които точно са били натискани в детска възраст. Супер са си, но те и времената в детството ни бяха такива, че основните авторитети бяха семейството, учителите и треньорите.
 

# 11
  • Мнения: 11 310
Да, вярно е, че родителят трябва да понасърчи и понатисне детето да продължи, но самата ти пускаш темата не защото си лош родител, а защото не е ясно до къде е границата да се натиска.

Давайки съвет да не настояваш да продължи го правя на база 3 разсъждения:

1.Детето е започнало да тренира на 3 години, когато е невъзможно да разбереш какво ще му приляга, отдава, харесва и като порастне. Повечето момиченца искат да ходят на балет на 3 години, но на единици от тях това им е призвание и продължават в тази сфера. Ти си майката и ти ще прецениш дали балета е част от живота на детето ти, дали натискайки го да ходи на балет не пропускате например възможността за страхотно развитие в атлетиката?

2. Като родител твоята задача е не толкова да го караш да тренира, а да го научиш на постоянство и на емоционална интелигентност - да осъзнава ЗАЩО не харесва някого или нещо.  Важно е ЗАЩО не иска да ходи и детето да се научи да разбира емоциите си. Това разбира се не става от днес за утре и в случая имате добър урок.

3. На база на моя опит като майка влачила детето си на много спортове - на 9 години моята дъщеря каза "НЯМА да ходя повече на тенис. Не ми харесва. Не харесвам треньорката и децата там. Не изпитвам удоволствие като ходя на тенис. Няма да ида - ако искаш ме носи, влачи или бутай, но аз няма да ходя повече на тенис." Това бе моя огромна грешка като родител - позволих да събере нежелание и твърде рано да ми се противопостави категорично.  Трябваше да усетя нещата, а не маниакално да я уча на упоритост и да повтарям как човек трябва да бъде постоянен.

# 12
  • Мнения: 233
Ние позволяваме на децата да опитват разни неща. Но желанието ни е да развият потребност да са физически активни. Да могат като големи с 2 часа каране на колело в гората, 30 мин. на басейна..., да се изключват, това да ги разтоварва и да им носи удоволствие. Имаме обаче 3 задължителни, с които сме решили, че компромис няма да правим- колело, плуване и ски. За сега ходят на уроци по плуване и тенис, малката есен-зима на кънки, пролет-лято на катерене. За да не им е твърде тежко и да не го усещат като досадно задължение е по веднъж седмично, понякога мрънкат, друг път нямат търпение да отидат. На басейна винаги ги оставяме после да си играят. Колела караме с тях, ски през уикендите караме с тях, а веднъж годишно ходят на ски училище. И някак свикват, че това е положението...надявам се в бъдеще да си намерят и приятели със сходни интереси.

Последна редакция: сб, 08 окт 2016, 15:31 от Z♥

# 13
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Моята дъщеря е на почти 10 год.,от 5 годишна до сега мина през плуване, лека атлетика, тае куондо, сега иска народни танци. Не я насилвам да ходи, нито се стремя да осъществя за нея неосъществени мои амбиции и желания. Аз също като дете съм тренирала какво ли не - дотогава, докато ми доставя удоволствие и не ми стане скучно, но това е защото нито аз съм имала някакви цели за спортни достижения, нито имам такива към дъщеря ми. Тя знае, че е много важно човек да се движи, да спортува - причини достатъчно съм обяснила, оттук насетне тя знае, че има свобода на избор как точно да осъществи това.
Едно време така намразих балета....заради постоянния натиск от родителска страна Confused

# 14
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
И дъщеря ми ходи на балет,но в момента в който усетя,че е изгубила интерес или се изморява прекалено, ще се откажем.Ако не желае,няма да ходи.
Не гледам сериозно на това.

# 15
  • Мнения: 4 002
Аз като малка бях минала през абсолютно всичко, което имаше в града - Танци, аеробика, модна агенция, шах, китара, пинг-понг, рисуване, волейбол, карате/таекуондо, английски за деца, математика, кънки на лед...
От всичко се отказах след някакво време (обикновено кратко), а на всичко исках да ходя първоначално. След време намерих сама това, което ме влече, което няма нищо общо с това, на което тогава съм ходила по кръжоци.
Тя може да намери нещо сега, а може и да не намери. Не мисля, че трябва да бъде насилвана, ако някой кръжок спре да и харесва. Нека опита от различните неща и да прецени, дали иска да се занимава с това занапред или не.

# 16
  • Мнения: 408
Според мен, дъщеря ти се отказва и губи желание, в момента, когато започне да се справя по-добре и треньорката започне да има повече изисквания. Факт е, че към най-талантливите и добрите в отбора/клуба, треньорите са най-критични, искат повече и ги натискат, защото виждат, че детето може да даде повече. Провери първо, дали наистина не иска вече да тренира повече или среща моментна трудност, която изисква повече упоритост и постоянство. Трудностите и дисциплината в спорта градят характера. Позволявайки на детето да се откаже, веднага щом му стане малко скучно или трудно, го учим на непостоянство и да избягва трудностите. Моят син е на 6, спортува активно от две години и половина. Започна с плуване, малко преди да стане на 4 и продължава да тренира до сега. Ходи редовно на баскетбол от година и половина, по 5 пъти седмично, по час и половина, лятото даже нямат почивен ден. Ходеше и на футбол, но аз физически нямам време да го водя, покрай всичките му други занимания и за сега го спряхме.
На моменти, когато се преумори повече или му е по-трудно иска да пропуска тренировки (досега не е искал да се откаже от някой от спортовете, освен от плуването, но там съм му казала, че като се научи да плува добре, тогава ще решава сам). Не му позволявам да пропуска повече от една тренировка. Ако е много уморен (все още му се спи на обяд понякога), се съгласявам да пропусне тренировката за деня, но с уговорката, че на другият ден ще тренира. Това се случва сравнително рядко - веднъж на 3-4 месеца.
Стремя се да не се научи, че при всяка пречка и спънка може да бяга и да се отказва.
Забравих да отбележа, че той сам си е избирал, на какво да ходи и ме кара да го водя. Ако нещо спре да му харесва и наистина не иска да тренира бих го спряла, но само ако наистина няма вече желание, а не след месец - два да поиска пак. И аз съм на мнение, че не трябва да се насилват, но и не трябва да им позволяваме да се отказват, когато им скимне.
Опитай се да разбереш, дали наистина няма вече желание да тренира или е само временен каприз.

Последна редакция: сб, 08 окт 2016, 17:27 от mmmmm

# 17
  • Мнения: 460
Според мен проблемът е в това, че днес иска да ходи, утре не, в петък пак иска, а събота пак и е писнало.
Както по-горе бяха дали съвет - дай и някакъв срок да ходи и и кажи, че като мине ще реши окончателно. Обаче, веднъж каже ли: "Няма да ходя!" и край. Аз лично така бих подходила.
Като малка съм ходила на рисуване и народни танци, за по месец два. Таланта ми се оказа другаде, а и до ден днешен ми е трудно да ходя на нещо уж за удоволствие, а да е задължително да речем 3 пъти в седмицата. Постоянна съм на работа и в ангажиментите.
PS Оказа се, че съм "писател" (грубо казано) по душа, пиша когато си искам. И не съм го правила от години вече, но като седна за ден два всичко си идва по местата. Така, че според мен талант не се губи с времето. Може да дойде ден и тя сама да иска сериозно да се развива в балета, сигурна съм че бързо ще влезе в час.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 426
Ние в момента сме в чуденка за волейбола.
Не е искала да не ходи, напротив, има желание, но треньора не я включва в мачове за сметка на други и затова е на път да се откаже.
Същото стана и с танците - две години ни мотаха, взимаха ни парите, а на едно състезание не сме участвали!
На волейбола още в началото отидоха на мач и бяхме много надъхани, но сега, вместо да се подобряват нещата, виси на скамейката.
В детската също ходеше на танци, така че всъщност си е доста последователна.
А, да. Беше за малко на баскетбол, но не и хареса.
И на плуване беше, но не можахме да продължим заради училището.

# 19
  • Мнения: 4 411
На дъщеря ми съм й казала същото - ако започне да има дни, в които не иска да ходи е по-добре да се отпише от танците. Днес ходя, а утре не - не е опция за мен. Или ходиш, или не ходиш въобще. Да не говорим, че правят концерти и ако ту я има, ту я няма, хич няма да има място на концерта, защото няма как само с нея да се съобразяват. Тази седмица й започна втората година, да видим как ще продължи занапред.

# 20
  • Мнения: 1 476
Бухтичка, говорила ли си с треньорката? Когато съм имала подобна ситуация /вече 2 пъти/ със  сина ми, съм коментирала с треньора и нещата си идваха на мястото Peace И на мен ми направи впечатление, че желанието да ходи на балет секва, когато я преместят в групата с големите. Може проблемът да не е в по-високото натоварване и изисквания. Възможно е по-големите момичетата да не и обръщат внимание, защото е по-малка и да се чувства изолирана. Присъствала ли си на тренировка? Можеш ли да наблюдаваш отстрани?

# 21
  • Мнения: 6 891
Дъщеря ми е ходила на доста други занимания освен балета и почти всички е прекратила поради различни причини. Балетът остана...някак неусетно, но това беше нещото, което се задържа.
Нежеланието не е от типа днес ми се ходи, утре не ми се ходи. Това го имаше като беше по-малка. Още когато започна за втори път да ходи на балет й бях заявила, че вече ще е сериозно и на такива спорадични мрънкания не съм обръщала внимание, ходеше си. Просто в момента става по-трайно мрънкането.

Не знам как да разбера дали наистина няма желание, това е проблемът. Според мен тя не знае какво иска. Бях й предложила да ходи до края на годината и след това да си почине ако държи и да прецени дали да продължи. Но мрънкането се усили и вече направо й казах да спре от сега. Пак с идеята да не ходи известно време и да си помисли дали иска да продължава.

Queen L , говорила съм. Не е възможно да присъствам на груповите тренировки. Това, за по-големите деца, мисля че го имаше в голяма степен първия път когато започна в голямата група, тя не ги познаваше тогава изобщо. И наистина когато се събраха 5 деца на нейната възраст започна да ходи с много по-голямо удоволствие, имаха си техен танц и нещата вървяха. Но от тогава с големите се опознаха доста по-добре, не са й толкова близки, но все пак. А от старата групичка две деца не идват вече, но пак останаха 3.

# 22
  • Мнения: 46 489
НСЧ, аз не знам такъв спорт, който да не иска редовни тренировки newsm78
При плуването например. Сега ходи инцидентно, когато й се плува, бе да взимаме карта, отива и си плаща еднократни посещения.

# 23
  • Мнения: 2 452
Аз като дете което е тренирало всеки ден от 4-9 години гимнастика ще ви кажа не натискайте децата да правят нещо против волята си само защото си мислете че така възпитавате характер. Аз не съм роптаела срещу тренировките, ходех защото ме бяха избрали в градината и никога не се замислих имам ли друг избор но и никой не ме пита искам ли да го правя. 5 години по-късно вече осъзнах че не съм някакъв огромен талант и това не е нещо което искам да правя но дългите години тренировки всеки ден по 4 часа ме накараха да намразя спорта завинаги. Спрях да тренирам и бях толкова щастлива, веднага си подстригах косата за да не може повече да ми правят кок и да търпя гадните фиби. Та финално искам да ви кажа че има огромна разлика между спорта за здраве и професионалния спорт и гимнастиката и балета не са спорт за здраве а са инквизиция тренировките са дълги, изморителни, често има травми и контузии и никой не те оставя просто да се движиш за здраве а те изцеждат докрай всеки път.

# 24
  • Мнения: 14 486
Ние в момента сме в чуденка за волейбола.
Не е искала да не ходи, напротив, има желание, но треньора не я включва в мачове за сметка на други и затова е на път да се откаже.
Същото стана и с танците - две години ни мотаха, взимаха ни парите, а на едно състезание не сме участвали!
На волейбола още в началото отидоха на мач и бяхме много надъхани, но сега, вместо да се подобряват нещата, виси на скамейката.
В детската също ходеше на танци, така че всъщност си е доста последователна.
А, да. Беше за малко на баскетбол, но не и хареса.
И на плуване беше, но не можахме да продължим заради училището.


А защо трябва да се ходи на състезания? Наистина ли мислите, че едно дете, което е тренирало 1 година даден спорт е за състезание. Дъщеря ми вече 2 години тренира, не я пускам по състезания. Веднъж ходи, точно 6 месеца след като започна да тренира, много ми беше чудно. Правят тези състезания само за да си вземат субсидиите клубовете. Много добре мога да преценя, че не е за състезание, колкото и добре да се справя.

Съглсна съм с Niss, че тренировките са много тежки и трябва да имаш и психика за това.

# 25
  • Мнения: 11 310
Останалите деца се подготвят за състезание и усилено тренират. Никъде не е написано, че другите тренират по-отдавна или по-усилено. Значи е нормално да очаква, че ще е част от екипа. Детето стои на скамейката и гледа. Това е спорт колкото шаха и тото са спорт ...  Crazy  Да не говорим КАК се чувства това дете. То може да е дете, но е достатъчно умно да разбере, че не е част от екипа и треньора смята, че не се справя добре.
Слаби треньори без капка такт и усет за педагогика са отказали от спорта повече деца, отколкото липсата на постоянство.  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 14 654
Децата се отказват, когато осъзнаят, че не са особено добри в съответния спорт и колкото и да се стараят, няма да имат съществени успехи. Това ги демотивира и не виждат смисъл. И с дъщеря ти е същото - вижда големите балерини и край тях се чувства като непохватно и грозно пате, затова иска да спре. Май ти не искаш да се откажеш от идеята тя да бъде балерина. Приеми, че детето ти е с посредствени възможности по отношение на балета и е достигнала нивото, което не може да превъзмогне, за да се развива. Остави детето намира, искам да кажа.
Ти пък намери с какво да се похвалиш, че си постоянна - домашни тренировки. Постоянна си, защото имаш мотивация и ако спреш, ще се превърнеш с отпусната дропла, но дъщеря ти не иска да бъде балерина, така че няма какво да я мотивира да хвърля усилия в нещо, което вече не й харесва.

# 27
  • Мнения: 11 056
Децата не са глупави. Може да е забелязала това Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 38 426
Останалите деца се подготвят за състезание и усилено тренират. Никъде не е написано, че другите тренират по-отдавна или по-усилено. Значи е нормално да очаква, че ще е част от екипа. Детето стои на скамейката и гледа. Това е спорт колкото шаха и тото са спорт ...  Crazy  Да не говорим КАК се чувства това дете. То може да е дете, но е достатъчно умно да разбере, че не е част от екипа и треньора смята, че не се справя добре.
Слаби треньори без капка такт и усет за педагогика са отказали от спорта повече деца, отколкото липсата на постоянство.  Rolling Eyes

Точно за това говоря.
Иначе не знам колко е добра, но скача, забива, бие сервиз.
А тренера пуска в игра едно момиче, което даже не може да отскача.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Съвсем нормално е според мен едно малко дете да не знае какво иска. Няма как да знае докато не е опитало. Само на теория не става. И точно това е възрастта (до към 13-14 според мен), когато трябва да опитват много неща, за да могат да преценят кое им харесва, а и те за кое стават. И по-важното - да се научат да правят избор. Не виждам никакъв проблем в тома да ходи 2-3 месеца на едно, после на друго, трето и т.н. Трябва да трупа опит. Когато го натрупа и ако е научено да прави избор само ще прецени на какво иска да ходи, вече трайно. Но това става в една по-следваща възраст и е различно при всяко дете. Категорично съм против децата да се натискат да ходят на нещо, което не искат, само заради постоянството. В ранна възраст трупането на разнообразен опит е по-важно от постоянството, според мен. По-късно ще дойде и постоянството.

# 30
  • Мнения: 1 071
Останалите деца се подготвят за състезание и усилено тренират. Никъде не е написано, че другите тренират по-отдавна или по-усилено. Значи е нормално да очаква, че ще е част от екипа. Детето стои на скамейката и гледа. Това е спорт колкото шаха и тото са спорт ...  Crazy  Да не говорим КАК се чувства това дете. То може да е дете, но е достатъчно умно да разбере, че не е част от екипа и треньора смята, че не се справя добре.
Слаби треньори без капка такт и усет за педагогика са отказали от спорта повече деца, отколкото липсата на постоянство.  Rolling Eyes

Точно за това говоря.
Иначе не знам колко е добра, но скача, забива, бие сервиз.
А тренера пуска в игра едно момиче, което даже не може да отскача.

С последното изречение на Дорис съм напълно съгласна. Обаче има и друго, Free Agent. Не знам къде тренира дъщеря ти, но предполагам е в сериозен клуб. А там треньорите търсят 2 вида деца - такива с потенциал и такива, които дават сериозни заявки, че искат да продължат. Защото успеха и реноменото на треньора идва именно от добрите постижения. Та, момичето, което не може да отскача, може да има други предимства, като например силна лява ръка, ръст, техника...На твое място биф говорила с треньора.

Иначе аз към момента съм на мнение, че да, трябва се пробва. Но ако нещо е харесно и детето е ходило 3-4-5 месеца, не трябва да се отказва, докато родителят не е напълно убеден, че детето наистина не желае да ходи. И не, не е само постоянството - говорим за дисциплина, развиване на умения и навици, справяне с несгодите, а и трупане на самочувствие.

# 31
  • Мнения: 919
Ако всички родители са толкова толерантни, в света никога няма да има елитни спортисти, виртуозни музиканти и други подобни занимания, в които за да блесне талантът трябва да е подкрепен с дългогодишен труд и постоянство.

От друга страна, за голяма част от децата, това реално не е тема, защото липсва и талантът.

От трета страна, вярно е, че трябва да се опитва за да се види кай какво харесва, но също така детството е време,  в което се изграждат навици. И ако навиците са свързани със скачане от цвят на цвят, това също не е добре.

Така, че аз мисля, че добре разбирам дилемата на авторката на темата и мисля, че тя не е дали да си тормози детето с балет или не. Но за съжаление, аз нямам еднозначен отговор, а мисля, че и изобщо няма такъв.

# 32
  • Мнения: 14 654
За дете, което няма да става спортист, както и авторката писа за дъщеря си, спортът е за удоволствие и здраве. Ако на детето му е омразно да ходи на спорт, предпочитам да не ходи и нямам никакви проблеми да го отписвам и записвам на каквото си поиска - днес на танци, утре на карате. Постоянството може да се проявява в ученето например, на което родителите на децата, които няма да стават спортисти, държат.

# 33
  • Мнения: 919
А в кой момент се разбира дали детето ще става спортист или няма да става? Ако непрекъснато го записваш и отписваш?

# 34
  • Мнения: 14 654
Ако родителите са с нагласата, че е възможно децата им да станат професионални спортисти, да натискат, но повечето родители нямаме тази нагласа, просто искаме децата да се забавляват и раздвижват, а да залягат над учебниците, това е  Simple Smile

# 35
  • Мнения: 919
Ами аз схванах въпроса на авторката като малко по-общ. Иначе, да, вие ще си правите с децата каквото си намерите за добре. "Ваши" са си.

# 36
  • Русе
  • Мнения: 11 916
  по принцип когато заведох в залата за първи път детето си, нямах никаква идея, че ще става състезател. Движехме се по логиката - спорт или изкуство с цел физическа активност. Играеше народни танци, каза че не му харесва и понеже показваше се премяташе нескончаемо и според мен застрашително за оцеляването си го заведох в залата.Та логиката ми беше, щом не ти харесват танците и не искаш да ходиш, ще изберем нещо, което предполагам ще ти хареса. От тази зала не пожела да излезе вече осма година, но ако искаше да излезе, щяхме просто да изберем друго.

# 37
  • Мнения: 2 452
Аз си мисля че човек ако има талант за нещо го усеща сам особенно ако не  е на 3 години. Всеки обича да прави неща в които се чувства много добър и съответно когато някой иска да се откаже значи не се усеща толкова добър. Родителя просто трябва да умее да улови този момент а не да се тръшка като магаре и да го кара да прави нещо против волята му защото така се градял "характер".

# 38
  • Мнения: 4 411
На теория е лесно, обаче на практика не винаги става така.

Ето, моята миналата година тръгна с огромно желание на танци. Проблемът й е, че иска да съм в залата и да си танцува до мен. Ами не става така. Казвам й, че ще я отпиша, щом се натъжава, че е сама вътре - още по-голям рев, защото тя искала да танцува. Да не казвам, ама преживяхме тежка година. През ден - искаш ли танци - ДААААААА, обаче искам да си до мен. Хайде да спрем да ходим, за да си починеш - не искам да спирам.

Лятото й дадох почивка малко повече, отколкото почиват на танците. Сега започна втората година. Първо и второ ходене без грам проблем. В събота се вкисна - искала пак до мен. Казах й, че или се връща при децата или си тръгваме и я отписвам, защото аз нямам нерви втора година да играя същата игра. Избра да се върне при децата. За утре от сега ми се изправя косата...........

Предложих й тази година да смени танците с друго занимание - категорична е, че не иска да ги сменя. До първия им концерт тази година сигурно съвсем ще побелея, добре че са производителите на бои за коса.

# 39
  • Мнения: 9 663
Първо, балетът се репетира, не се тренира Simple Smile.
Второ, за мен е средство, а не цел. Това е начин, дете което расте бързо и стои по цял ден на чин да се раздвижи, да се стегне, да изправи гърба. Балетът не е безобиден.

Разбира се, всеки родител преценява сам.

Ако моето дете иска друг вид танц или спорт, още утре я записвам.

# 40
  • Мнения: 6 891
НСЧ, аз не знам такъв спорт, който да не иска редовни тренировки newsm78
При плуването например. Сега ходи инцидентно, когато й се плува, бе да взимаме карта, отива и си плаща еднократни посещения.
Може би защото детето ти е по-голямо, а и сигурно се е научила да плува вече. Моята също ходи на плуване, но когато беше на 4-5 г. и тогава доста бързо забравяше всичко и определено си трябваха редовни тренировки. Не се получа да ходи веднъж седмично и да учи всеки път същите неща, защото дори и за толкова време отвикваше и забравяше.

Янечек, права си за доста от нещата.

Тя не е надарена с някакъв огромен талант, факт е. В групата й има няколко точно такива талантливи деца, които се представят великолепно и на международни конкурси дори. При нея такова нещо не виждам. Има го само постоянството, благодарение на което напредва все пак, но то е по-скоро от моя страна, отколкото от нейна. Аз не виждам проблем да си продългжава и по този начин, все пак не може всички да са супер надарени. Пак може да постигне доста. Стига да изпитва някакво удоволствие, но май вече й липсва то.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
А в кой момент се разбира дали детето ще става спортист или няма да става? Ако непрекъснато го записваш и отписваш?
Когато си задържи интереса по-дълго време на едно занимание. И пак не разбираш точно дали ще става спортист, това зависи от много неща, но поне разбираш какво му харесва. Моите например от детската градина насам са ходили на народни танци, модерни танци, плуване, карате, футбол и навсякъде интересът им беше до 4-5тата тренировка, после започваше мрънкане и скатаване. Вече втора година ходят на баскетбол и въпреки, че им е доста натоварено (в момента тренират по 4 пъти седмично) нито веднъж не са се оплакали и не са казали, че не им се ходи. Явно това е техния спорт. Не знам дали ще станат спортисти и не ме интересува. Но държа това, с което се занимават да им доставя и удоволствие. И да са мотивирани. Защото в детска възраст мотивацията е много важна. Достатъчно насилствени дейности имат в училище.

# 42
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Тя не е надарена с някакъв огромен талант, факт е. В групата й има няколко точно такива талантливи деца, които се представят великолепно и на международни конкурси дори. При нея такова нещо не виждам. Има го само постоянството, благодарение на което напредва все пак, но то е по-скоро от моя страна, отколкото от нейна. Аз не виждам проблем да си продългжава и по този начин, все пак не може всички да са супер надарени. Пак може да постигне доста. Стига да изпитва някакво удоволствие, но май вече й липсва то.

А защо трябва да ходи, след като не й харесва? Не може ли да се избере някаква физическа активност, която да не изисква тренировки по 3 пъти на седмица и да не я натоварват? Като малка съм свирила на пиано от 5-годишна възраст до 6-ти клас, като ходех и 7-ми клас, но много рядко, а родителите ми смятаха, че ходя редовно. Не ми стискаше някакси да им кажа, че не искам - защото баща ми, лека му пръст, непрекъснато повтаряше, че били купили цяло пиано и трябва да свиря редовно. Ами на мен вече не ми се свиреше всеки ден по няколко часа и въпреки, че всички казваха, че имам талант, дотолкова се отвратих, че не продължих нататък. Учителят ми по солфеж идва да моли родителите ми да не се отказвам, заради таланта, а да постъпя в музикалното училище, но аз бях намразила свиренето. Предлагаше да почна арфа или флейта, като казваше, че там няма да се изискват толкова часове труд - но напразно. Сега съм много талантлив слушател на музика. От моя гледна точка, за част от тези години, които изразходвах за музиката, можех да науча още един език, например. Смятам, че за да има човек талант към такова нещо, не е достатъчно само музикалната надареност, а и много други неща, едно от които е упоритост и желание да полагаш този труд постоянно - която аз явно нямах, както нямах и развито творческо мислене и свобода на духа -  към онзи момент, от музиката беше останало само принуждението. Чудесен изпълнител, дори виртуозен на моменти, ама без особено удоволствие и без да влага кой знае каква душа в музиката. Т.е. загуба на време. Другите неща дойдоха по-късно, но музиката беше загубена кауза - точно заради принуждението, което дори беше някак негласно - страхувах се да наруша очакванията на родителите си.

Не намирам, че редовното свирене толкова години е изградило някакво особено постоянство у мен. В работата си съм дисциплинирана и постоянна, но в други неща - не особено, дори намирам за трудно да се накарам сама да върша неприятни за мен неща. Спорт в онази възраст съм тренирала по малко, но редовно, опитвала съм много неща и ми се отрази добре на физическото развитие, имах и колело и можех да плувам. Вече като голяма ми допадна аеробиката и години наред ходех в един клуб с приятелки, след това треньорката ни се премести, ние също се преместихме с нея и така.  

Според мен, детето трябва да изпитва удоволствие от това, което прави, за да не се отврати от това занимание. Какъв е смисълът да постига нещо в балета, заради твоето постоянство, ако не изпитва удоволствие и не й е в душата? Не виждам проблем да се ходи на нещо един или два пъти в седмицата.

# 43
  • Мнения: 6 891
А защо трябва да ходи, след като не й харесва?
Не съм казвала това. До преди лятната ваканция детето искаше да ходи, имаше желание. Не съм я карала насила и не мисля, че е отвратена. Просто започва да мрънка, че не й се ходи. И тъй като преди веднъж мрънкането беше преодоляно и желанието й се възвърна се чудя дали да я накарам да ходи още известно време, за да видим дали и този път няма да стане така. Според мен е нормално да има някакви спадове и понякога да не й се ходи. Не може всеки път да ходи със супер голямо желание и ако на всеки спад се отказва то наистина никога нищо няма да постигне. Опитвам се да разбера просто къде е границата. В кой момента трябва да й позволя да се откаже.
Ще се опитам да говоря с нея сигурно...да измъкна колкото мога повече информация, да разбера дали наистина не й се ходи и защо. Засега нямам особен успех, но ще продължавам.

# 44
  • Мнения: 542
Струва ми се, че заниманията на дъщеря ти с балет вече надхвърлят етапа "за здраве и добра стойка". Дали твоите реални амбиции не са по-големи? На ясно съм и с факта, че за да продължи с тази група, при този хореограф, дъщеря ти ще трябва да  се съобразява с нивото (и следователно- с честотата и продължителността на репетициите), но може би на друго място би могла да напредва по-бавно, с по-малко репетиции и това да й допадне?

Друга възможност е да промените леко насоката със занимание, което хем ще стимулира интереса й (нещо ново), хем ще може да се "възползва" донякъде от придобитите вече умения. Имам предвид да замените класическия балет с нещо като модерен балет, джаз балет, състезателни танци (пристрастна съм към тях, ама ще бъде зависима от наличието на партньор Wink ). И художествената и спортната гимнастика предполагат много сериозен ангажимент- с твоя помощ дъщеря ти би трябвало вече да може да разбере колко труд и постоянство се крие зад красивите изпълнения.

И накрая, въпреки че съм против насилственото посещение на извънкласни занимания, много често детето (особено по-малкото дете) се нуждае от външна помощ, за да преодолее моментното си нежелание да посвети свободното си време на нещо или да положи усилие. Тук е мястото на родителя да разбере какви са причините и да прецени какво да предприеме (или да не предприеме). Пиша от опита си на майка, чиито 2 деца са тренирали активно и продължително един вид спорт, в съчетание с други "временни" и не толкова временни хобита.

# 45
  • Мнения: 477
Ето компромисен вариант, който ще реши проблемите на лигавите деца (и "толерантните" родители), и същевременно ще възпита нещо все пак у тези деца. Записва се детето, след месец или там... почва да мрънка, че не иска да ходи. Отписваш я и повече НИКОГА не я записваш отново (докато не порасне и не се изнесе, тогава сама ще се записва на каквото иска и ще ходи). Нека пробва 200 неща, но след всяко отписване съответният спорт или занимание отпадат за следващите 10 години.
За да ги нямаме тия "днес искам, утре не искам, вдругиден още не съм решила" Crazy Crazy Crazy

Направиха ви на луди калинки децата, ама вие си го просите.

# 46
  • Мнения: 11 056
Тая Афтършок е еквивалентът на поручик Ржевски в темите за възпитание и отглеждане на деца.

Забавно е hahaha

# 47
  • София
  • Мнения: 17 259
А ако откаже да си яде попарата за закуска я принираш и в следващите 10 години не даваш никаква закуска.
Ще видят те, малките лекенца  Joy Joy Joy

Дъщеря ми беше по същия начин с балета - започна с огромно желание, кара година и половина, след това половин година мъки и пазарлъци и за тази учебна година си се отказахме. Като не става, не става, не е драма.

Синът ми и него сума ти време го мъчих с това или онова, ами ... не става насила, особено като станат 12-13-14-годишни, съвсем.

# 48
  • Мнения: 4 388
 Joy Joy Joy Има и още един чалъм. Планирате ги да се паднат телци  Laughing.

# 49
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
Мисля,че за детето, спорта или изкуството трябва да бъдат удоволствие ,а не досадно задължение.
И ако няма желание или се преуморява ,аз лично не бих настоявала да продължи.Естествено връщане назад също няма да има.И това съм обяснила.

# 50
  • София
  • Мнения: 17 259
Joy Joy Joy Има и още един чалъм. Планирате ги да се паднат телци  Laughing.


О, сакън, аз съм телец, майка ми книга може да напише през какво съм минала навремето - спортна гимнастика и акордеон (!) са само тези, които си спомням  Laughing Laughing Поне прокарах пътя за брат ми и него не го тормозеха с какво ли не  Laughing

# 51
  • София
  • Мнения: 6 999
Когато децата ми баха на 8-9години, в началото на учебната година ги питах кой какво иска да спортува, същото и по отношение на изкуствата и езиците. Могат да избират, да сменят, да мислят. Започват спорт/изкуство/език и след 1 месец трябва да решат продължават ли с него или не. Ако продължат това е заниманието до края на учебната година, на който се ходи редовно. Изобщо не съм се задълбочавала във всеки един момент какви конкретно са им чувствата и нагласите, интересно ли им е или скучно...
 
Смятам, че е важно децата да се научат на постоянство, на отговорност, на самодисциплина и на това да вземат решения с дългосрочен ефект(в този конкретно случай 6-7 месечен). Колкото и да им омръзне няма да умрат ако продължат до края, нали?

Сега са на по 13-17 и вече дори не им е нужен месец, просто си спортуват каквото са харесали през годините.  Mr. Green

# 52
  • Мнения: 477
Когато децата ми баха на 8-9години, в началото на учебната година ги питах кой какво иска да спортува, същото и по отношение на изкуствата и езиците. Могат да избират, да сменят, да мислят. Започват спорт/изкуство/език и след 1 месец трябва да решат продължават ли с него или не. Ако продължат това е заниманието до края на учебната година, на който се ходи редовно. Изобщо не съм се задълбочавала във всеки един момент какви конкретно са им чувствата и нагласите, интересно ли им е или скучно...
 
Смятам, че е важно децата да се научат на постоянство, на отговорност, на самодисциплина и на това да вземат решения с дългосрочен ефект(в този конкретно случай 6-7 месечен). Колкото и да им омръзне няма да умрат ако продължат до края, нали?
Много ми харесва подхода ти. Не съм се сещала, а е умно. Един месец, без през това време да разпитваш дали му харесва, и като мине месецът - продължаваш или отказваш? И точка. Или запетая.

Случва ли се да откажат няколко поредни неща, на които са ходили по един месец? Теоретично какво би направила в такъв случай?

# 53
  • София
  • Мнения: 6 999
Случва ли се да откажат няколко поредни неща, на които са ходили по един месец? Теоретично какво би направила в такъв случай?

Хаха, много уместен въпрос. Всъщност ако са искали да ходят на нещо, примерно плуване, за 1 месец никога не им е омръзвало. Това е и "номера", обикновено омръзва на 4-5 месец... когато обаче вече не могат да се откажат.  Mr. Green Mr. Green
Имам и случай аз да съм настоявала да пробват, само за 1 месец нещо, което те не са искали... ами и след 1 месец не го искат, тъй че се отказват.
Тази година едната ми дъщеря поиска мотокрос, изключително скъп спорт, за който тренировките са ВСЯКА събота и неделя. Като разбра, че тръгне ли, няма отказване до края на годината, предвид огромната инвестиция нямаше опция с 1 месец, се отказа.

За мен е важно да се спортува, какво точно няма много значение, важното е да се отразява добре физически на децата и да ги разтоварва психически. Ако искат да сменят след 1вия месец, няма проблем, важното е да се спортува.
Ако сложиш и условието: "Имаш право да се откажеш от балет, но спорта е задължителен." може дъщеря ти да хареса балета. Много деца просто не им се занимава, но ако знаят, че нямат опция да не се занимават със спорт изобщо, ще изберат това, което им допада най-много.   Peace

# 54
  • Мнения: 6 891

Ако сложиш и условието: "Имаш право да се откажеш от балет, но спорта е задължителен." може дъщеря ти да хареса балета. Много деца просто не им се занимава, но ако знаят, че нямат опция да не се занимават със спорт изобщо, ще изберат това, което им допада най-много.   Peace
Ама как, тя вече си е наумила, че иска да ходи на спортна гимнастика Tired Тя на ВСИЧКО ходи с много голямо желание в началото и почти винаги се справя много добре. Така че примерно сценарият да я заведем и да не й хареса е доста нереалистичен.

# 55
  • Мнения: 477
Много деца просто не им се занимава, но ако знаят, че нямат опция да не се занимават със спорт изобщо, ще изберат това, което им допада най-много.   Peace
Абсолютно вярно. Как обясняваш на децата си елемента, че спортът е задължителен, без да ги накараш да се противят на това? Питам, да си сверя часовника.

# 56
  • Мнения: 14 654
Спортната гимнастика е супер, записвай я! Тренирала съм и спортна, и художествена, много повече ми харесваше спортната. Ако от мен е зависело и някой ме беше питал, бих си продължила със спортната, нямаше да се прехвърлям художствена.
Аз пък съм на мнение, че спортът не е задължителен и което дете не иска да се занимава, не трябва насила да бъде карано. Големият ми син няколко години ходеше само на шах, това му харесваше и не му се правеше друго. Малкият тази година в първи клас за първи път опитва спорт, ако му харесва, ще ходи, иначе не, просто не виждам смисъл да си тормозя детето, достатъчно задължителни неща има в училище, че и аз да го товаря с още.

# 57
  • София
  • Мнения: 6 999
Абсолютно вярно. Как обясняваш на децата си елемента, че спортът е задължителен, без да ги накараш да се противят на това? Питам, да си сверя часовника.

Ъ... не знам точно. Вероятно е комбинация. Първо и аз и баща им активно спортуваме, разбирай 3-4 дни в седмицата. После, когато имаш няколко деца, важното е първото да "тръгне" в правилната посока и другите си следват по инерция, особено ако спортуват от 5-6 годишни  Laughing и освен това винаги обяснявам защо спорта и изкуствата развиват и какво ти дават...
И ако всичко горно не помогне, аз съм родителят, аз определям рамката. Рамката е спорт, те пък имат свободата да кажат какъв да е той, а всеки обича да има избор. Wink

# 58
  • Мнения: 477
Ъ... не знам точно. Вероятно е комбинация. Първо и аз и баща им активно спортуваме, разбирай 3-4 дни в седмицата. После, когато имаш няколко деца, важното е първото да "тръгне" в правилната посока и другите си следват по инерция, особено ако спортуват от 5-6 годишни  Laughing и освен това винаги обяснявам защо спорта и изкуствата развиват и какво ти дават...
И ако всичко горно не помогне, аз съм родителят, аз определям рамката. Рамката е спорт, те пък имат свободата да кажат какъв да е той, а всеки обича да има избор. Wink
Благодаря, мнението ми беше много полезно bouquet

# 59
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Ще ти кажа как се случиха нещата при нас.
На 4 поиска да я запиша на карате в градината. Видях, че й харесва и на пет и предложих да я запиша в клуб. Записах я в най- добрия в нашия град. Две години ходи редовно. Случвало се е да каже, че не й се ходи, поради някаква причина. Винаги съм се съобразявала, ако причината е основателна- уморена е, имала е лош ден и т.н. Но пък и тя никога не злоупотреби с либералността ми. Ходи два пъти на спортен лагер.  Но отпреди половин година започна все по- често да заявява, че не й се ходи. Проблемът беше, че разучаваха непрекъснато ката, а тази дисциплина я отегчавала.  Дадох й срок да помисли до след лагера тази година. Върна се от лагера щастлива, каза, че е решила да ходи, защити жълт колан и  изведнъж отсече "Искам да ме отпишеш. Скучно ми е с тия кати. Не мога повече". Отново се съобразих, но й казах, че трябва  да избере друг спорт. Избра айкидо. Показах й клипове в нета, заведох я да види тренировка на живо и след като я видя, се прехласна и ме заврънка да изчакаме сенсея и да я запиша незабавно на айкидо.
Така и направихме- изчакахме сенсея да се освободи, казах му предисторията и поисках  да знам има ли група за малки. Нямало. Всички тренирали заедно. Записах я на айкидо; отписах я от карате.
Чака тренировките с нетърпение и след всяка такава се  хвали, че е усвоила нова техника.
Тоест, в заключение- аз се съобразих с желанията на детето, но в един определен периметър. Както с обличането- представяш пет блузи и даваш право на избор. Така хем постигаш това, което е важно за детето, хем то само избира това, което му е на сърце. Спортът за мен е много, много важна част от цялостното развитие на детето не само като физика, но и като характер. Така че, както не може да излезе голо на студа и трябва да избере блуза, така и не може да не спортува. И трябва да избере спорт.
Звучи авторитарно от моя страна, но тя не го приема така.

# 60
  • Мнения: 477
И в това бойно изкуство има кати. Изборът е добър обаче. Що за клуб без детска група? Не че съм ЗА детските групи в спортовете, но размерът тук има малко значение. 6-годишно момиченце с едър 40-годишен мъж е малко безсмислено и за двамата.
Затова пък, ако се задържи, на 15 никой на улицата няма да може да й се опре.

# 61
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
И в това бойно изкуство има кати. Изборът е добър обаче. Що за клуб без детска група? Не че съм ЗА детските групи в спортовете, но размерът тук има малко значение. 6-годишно момиченце с едър 40-годишен мъж е малко безсмислено и за двамата.
Затова пък, ако се задържи, на 15 никой на улицата няма да може да й се опре.

Когато отработват техника, сенсеят ги подбира да са горе- долу от един калибър- има и други деца в групата. Всъщност, тя е разнородна. И не е многобройна, което е добре, защото сенсеят има възможност да обърне внимание на всеки поотделно при нужда.
Иначе, в сейдза са всички един до друг, когато сенсеят обяснява и демонстрира.
А в този спорт омагьосващото за мен е, че  трениращите се учат как да използват силата, теглото и устрема на нападателя срещу самия него Peace

# 62
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
При голямата допуснах грешката да й се водя по лиготиите и да не я "насилвам", щото я домързяло и се отписваше от всичко. Малката започна художествена гимнастика още във 2 група в градината, защото учителката много я хареса и си я дръпна в клуба. След което мина-не мина половин година и се почна - ама не ми се ходи, ама лошо ми е... Казвах й така - ок, отиваме сега и казваш сама на учителката, че се отказваш и няма да ходиш, да не разчита жената напразно на теб за състезанието. Подвоумяваше се и сама си решаваше да си мълчи да тренира. Така всеки път, като се размрънка и й казвах - отиваш, казваш на треньорката защо искаш да се отпишеш, че те мързи и си поемаш отговорността. Бързо й отминаха тия настроения, сега вече е втори клас и си ходи на тренировки по 4 пъти седмично без мрънканици.
Да поясня, че професионална гимнастичка няма да я правя по своя инициатива, всичко си е в нейни ръце. Но съм много съгласна с Афтършока, че не бива да им се позволява да свикват на иди ми-дойди ми, днес искам, утре не ща.

# 63
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Искам да напиша нещо за подкрепа. Слушай детето си! Себе си също.

# 64
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Децата доста често имат нужда от насока. Те затова са деца. Те самите имат нужда да слушат някого, точно когато най-силно тропат с краче. Ама нали стана много модерно родителите тях да слушат....

# 65
  • София
  • Мнения: 397
 Ако пробвате с гимнастика, нищо не губите. Детето ще запази и гъвкавостта и спортната си форма и може пак да се върне към балета , ако не му допада. А предвид това, че харесва ефектните облекла- в художествената триката са доста-по бляскави и е по-близо до балета от спортната.
 Граница на насилването за тренировки все пак трябва да има- познавам дете, което започна да получава редовно главоболие с повръщане преди тренировка и се оказа, че е на нервна почва. Но друг път е нужно само насърчение и подкрепа, защото детето се чувства недостатъчно добро в това, било то заради критика на тренорката или силна конкуренция...ти си познаваш детето и усещаш нещата най- добре.

# 66
  • София
  • Мнения: 38 426
Ние пък /аз и ММ/ и казахме, че ще ходим при тренера да го питаме какво и защо. Нашта като се стегна, ти да видиш. Обеща да ходи плътно поне до Нова година. Даже днес отиде с леко главоболие.

# 67
  • Мнения: 2 760
В края на лятото, когато планирах семейния бюджет през учебната година, им поставих въпроса какво ще тренират през цялата година. Няма тън-мън, изисквам английски и един спорт за дъщерята, руски и един спорт за сина. Те си избират сами спорта.

P.S. Да се редактирам, че постът ми излезе много диктаторски - чуждият език също е по тяхно желание, просто нямат възможност да се откажат след първия месец.

Последна редакция: вт, 01 ное 2016, 12:21 от Annabelle*

# 68
  • София
  • Мнения: 38 426
Аз разплетох нашата история. Оказа се, че няма персонал! Двама треньори са напуснали. А са се записали доста нови деца, набор 2006. И нашите от 2004 набор са ги смесили с малките, от което те протестират и се демотивират, защото правят бебешки упражнения на тясно място, вместо да играят като хората. За съжаление, това означава, че поне този срок няма да има никакъв прогрес.

Общи условия

Активация на акаунт