Бебе на смесено хранене - проблем

  • 6 567
  • 9
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 449
Здравейте мами,
имам нужда от вашите съвети. Малката ми е на месец и двадесетина дни. Още от раждането е на смесено хранене, тъй като кърмата ми не е достатъчно. Към момента от двете гърди вадя по 60-80 мл. общо. Първо я кърмя (по 15 мин на гърда), после дохранвам с ХИП комбиотик 1. Роди се 3, 400 кг. изписаха ни 3,280 кг. До края на първия месец беше наддала 1,100кг, което си е доста. Храня я на 3 часа, тя си е часовниче и никога не пресрочва времето с повече от 10 мин. Днес обаче цял ден не си изпива количеството мляко, с което я дохранвам и се притеснявам. Правя ѝ 90 мл и обикновено ги изпива, но днес не изпива и 30 мл. от тях. Имам 2 вида шишета, пробвах и с двата, не иска и не иска. Не знам каква може да е причината и дали това е нормално поведение, ще съм благодарна ако ми дадете някакви съвети.

# 1
  • Мнения: 67
Ако я кърмиш редовно може това да е причината- може би кърмата ти се е увеличила и аз бях така след 2рата седмица с малкия. А помпичката цеди механично, т.е. цеди само каквото има в гърдите, не стимулира възпроизвеждането, така че неможе да определиш колко кърма имаш. Докато суче бебето стимулира и повечето кърма се произвежда докато малкото суче.

И един непоискан съвет- голямата си дъщеря отбих точно с тази грешка- слушах свекървата че детето трябва да яде на 3 часа, щом не ми стига кърмата да дохранвам, ама да не развалям режима и на 3м смесено хранене се отби сама. Малкия го дохранвах само до 2рата седмица и то не повече от 1-2 пъти на ден докато ми тръгне хубаво кърмата от страх да не се отбие. Все още го храня на поискване на 10м е

# 2
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Ренета,не се вкарвай в режима с дохранването.Кърми си бебето.Със сукането ще ти се увеличи и кърмата.Щом бебето е спокойно,значи кърмата му стига.

# 3
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Ако не иска добавка, значи може би се е нахранило. Ако въпреки това потърси храна по-рано от трите часа, предложете му отново кърма. Не засичайте по 15 минути на гърда. Изчакайте бебето само да пусне гърдата, дори да отнеме 40 минути. След това предложете втората. Ако яде, яде. Ако не иска, вероятно се е нахранило. Чак след като пусне втората гърда, предложете добавка. Ако не иска, вероятно се е нахранило. Оригвайте често, за да се освобождава място. Вода предлагайте само след кърмене, колкото да се изплакне устичката на бебето. Всяка капка приета вода е капка по-малко кърма. След кърмене може да поизцеждате, ако бебето е приело и добавка. Ако остава кърма в някоя гърда и усещате напрежение, също трябва да поизцедите до облекчаване. Никоя помпа не може да замени силата на сукането на бебе. Вместо с добавка от ам, може да дохранвате с изцедена кърма и дори със сонда, вместо с шише, но това е в случай, че НАИСТИНА кърмата ви е малко, а не по приказките на свекървата. Свекървите и майките ни са отглеждали децата си във времето на "недостигащата и нехранителна" кърма, митове, набедяващи кърменето като недостатъчно за децата им. Реално, на едва няколко процента от кърмачките млякото е недостатъчно, останалите не позволяват добро стимулиране образуването на кърма от страх, че бебето ще гладува.
Производството на кърма от организма е на принципа "търсенето определя предлагането", т.е. колкото повече или по-често бебето суче, толкова повече кърма ще се образува. На женския организъм е нужна около седмица, за да достигне количеството кърма, необходимо за бебето. Има периоди на засилен растеж, когато бебето търси по-често кърма без тя реално да е намаляла, а напротив - това е естественият начин да се задейства сигналния път за увеличаване на кърмата. След първоначалното орегулиране на кърмата, гърдите поомекват и лъжливо се усещат като празни.
Най-сигурният начин да разберете бебто ви дали се храни добре е да следите пеленките му. Трябва да се мокрят и зацапват редовно. Ако бебето цапа и мокри гащите доволно, ако спинка нормално, изглежда живо и доволно, тенът му е нормален, очичките влажни, а фонтанелата не е хлътнала, играе си и т.н., значи получава достатъчно хранителни вещества и вода от кърмата.
Потърсете в интернет блогът на хедра, блогът на бу, разгледайте библиотеката в раздела кърмене на този форум, намерете си "Книга за кърменето" на Хана Лотроп, запознайте се с основните принципи, запознайте и свекървата и майка си, и съпруга си с тях, за да нямате конфликти. Намерете жена, която е кърмила успешно, за подкрепа, забранете да ви се говори за недостатъчно кърма и т.н. негативи. Ако се налага, бъдете рязка. Трябва ви подкрепа и позитивизъм. Хапвайте лук, сминдух (ако нямате проблеми с щитовидната жлеза), жито и др. лактогонни храни. Почивайте си редовно, спете с бебто, домакинската работа оставете на другите. Гушкайте бебето, радвайте му се, общувайте с него. То има нужда от тези неща, както от кърма. Спокойствието и увереността са много важни за успешно кърмене.
Успех!
Заповядайте в темта ни "Бързи въпроси и отговори по темата кърмене", там пишат много успешно кърмили и кърмещи жени с различни преживелици в това нзправление зад гърба си.

Извинявам се за предългия пост, дано съм била полезна! bouquet

# 4
  • Мнения: 475
Заставам зад думите на isa-Pisa, milena, есенна роса. Все едно аз съм ги писала.
По мои наблюдения, в държавните болници още пеят тази мантра с хранене на бебетата на 3 часа.
Вече на две млади мами, изпаднали в подобна ситуация, им обяснявам абсолютно същите неща.
Бебето е най-съвършената помпа.

С помпа Медела съм вадила под 20 мл кърма от двете гърди.
Нищо не успях да замразя. Бях отчаяна.
Преборих се, към днешна дата съм най-дългокърмещата мама в групата ни - почти две години.

Желаем Ви успех и спокойствие!

# 5
  • София
  • Мнения: 38 115
Защо въобще се мъчите с това изчисляване и дохранване, като бебето си суче? То си знае колко.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 449
Благодаря ви за съветите момичета  Hug Ще пробвам препоръките ви, дано се получат нещата. Вчера и днес имаше хранения, на които си изяждаше всичко, по-спокойно ми е. А относно малкото количество кърма, никой не ми е казал че ми е малко, просто според мен не и стига, защото е гладна през 30-40 минути. Пробвах няколко дни само на кърма, но това беше някакво мъчение. А количеството, което ви казах че вадя от двете гърди 60-80 мл. е след нощната пауза, цедя се и я давам. Предполагам през деня е по-малко количеството. След всяко едно хранене също се  цедя и на следващото хранене давам и изцедената кърма, но тя не е повече от 10-20 мл общо. За лука избягвам да го ям защото навсякъде където четох пише че образува газове, а малката и така е с много колики, не искам да и причинявам повече. За увеличаване на кърмата единственото, което пия е бирена мая по препоръка на лекар  Hug

# 7
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Изпомпаното количество не може да бъде точен показател за количеството кърма, което имате, защото никоя помпа не може да свърши това, което прави бебето. Освен, че то стимулира механично, има и психологичен, емоционален и хормонален фактор при кърменето, който не може да бъде изимитиран с помпата...
Продължителните паузи между кърменията могат да окажат влияние в количествата кърма. Т.е. по-голяма пауза, по-малко кърма. Особено нощем не е добре да се правят твърде големи паузи, защото е доказано, че нощното кърмене е най-стимулиращо за млекообразуването.
Трябва да имате увереност, че вие можете да дадете най-доброто за вашето бебе чрез кърменето! Това е най-големият ключ към успеха. Спирам, за да не започна да звуча фанатично.  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 67
С помпичката е имало случай гърдите ми да са пълни и да ме болят и да извадя 10-20мил. Имало е и случай до 100мл и то след хранене. Помпичката пак повтарям изпомпва само това което има в момента в гърдите и то не всичко, кърмата се възпроизвежда най вече по време на кърмене, така че няма как да разбереш колко е изяло детето! Сина ми имаше колики до 3м, нищо не помагаше освен сученето и докторката каза да му давам когато иска, това го успокоява, а не че е гладно. В момента на моя му избиват зъби и отказа всякакъв вид ядене единствено на кърма, ако успея да му дам кисело мляко.. много рядко да успея  да му дам друга храна... кърмим се на всеки час и половина- 2  Rolling Eyes 
И друго се сетих, слушай детето дали преглъща, ако преглъща на 1-2 дръпвания е добре, ако е през повече от 4-5 дърпания тогава нямаш много. И ако ти е скучно- на преглъщане бебетата гълтали по 1,5-2мл.
Успех! Но се откажи от дохранването ако не си решила да отбиваш скоро!

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 449
Да, нямам никакво намерение да я отбивам скоро. Надявам се да мога да я кърмя поне до годинката. А за нощната пауза за момента прави само 4 часа, тъй че и нощес се храним. Благодаря ви още веднъж за съветите и подкрепата момичета  Hug

Общи условия

Активация на акаунт