Държавен план-прием в V клас (МГ и ПМГ)

  • 69 155
  • 259
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21 427
Тъй като промените в приема на ученици в пети клас на тези гимназии са обект на широк интерес, а не е редно да товарим темата за прием в СМГ с линкове и мнения, засягащи други училища, позволявам си да пусна нова тема. 

Раздел IV
Държавен план-прием в V клас
Чл. 73. (1) Право на участие в приема в V клас в профилирани гимназии с профил „Математически“ или „Природни науки“ имат ученици, които успешно за завършили началния етап на основно образование, явили са се на националното външно оценяване в IV клас и са участвали в олимпиада по математика на областно ниво и в две математически състезания, включени в календара на МОН.
(2) Състезанията и/или олимпиадата по ал. 1 се определят от педагогическия съвет и се оповестяват на интернет страница на училището преди началото на всяка учебна година.
(3) Състезанията по ал. 1, в които участва ученикът, не може да бъдат срещу заплащане на такса или дарение.
Чл. 74. (1) Учениците се класират от профилираната гимназия въз основа на:
1. резултата от националното външно оценяване по математика;
2. успеха от учебните предмети, изучавани в задължителни и избираеми учебни часове от удостоверението за завършен начален етап на основно образование, превърнат по скала в точки;
3. резултатите от най-малко две състезания и/или олимпиада по чл. 73.
(2) За участие в класирането учениците подават:
1. заявление до директора на профилираната гимназия;
2. копия на документите за резултатите от състезанията и/или олимпиадите;
3. копие на удостоверение за завършен начален етап.
(3) Учениците могат да кандидатстват едновременно в повече от едно училище и една област.
Чл. 75. (1) Педагогическият съвет определя методиката за извършване на класирането и може да определи различна тежест на резултатите от състезанията и/или олимпиадата по чл. 73.
(2) Когато в класирането има ученици с равен резултат и с броя им се надхвърля държавният план-прием, те се подреждат по критерии, определени с решение на педагогическия съвет на училището.
(3) Критериите по ал. 2 осигуряват приемане на учениците в рамките на утвърдения държавен план-прием.
(4) Решенията по ал. 1 и 2 се представят на началника на РУО и се обявяват в училището и в РУО в срок до 15 януари.
Чл. 76. Приемът се извършва от училището до 15 юли за предстоящата учебна година.
Чл. 77. (1) За записване в съответната профилирана гимназия приетите ученици подават заявление до директора на училището, оригинал на удостоверение за завършен начален етап на основно образование и служебна бележка с резултатите от олимпиадата и състезанието.
(2) Над утвърдения държавен план-прием се приемат:
1. близнаци в паралелката, в която един е приет по общия ред въз основа на резултатите от класирането;
2. ученик с двама починали родители при заявено от него желание, ученик с двама починали родители при заявено от него желание, ако отговаря на условията по чл. 73.
Чл. 78. (1) До 15 юли директорът на профилираната гимназия уведомява началника на регионалното управление на образованието за броя на записаните учениците по паралелки в V клас.
(2) Ако записаните ученици са под норматива за минимален брой, паралелката се закрива от началника на регионалното управление на образованието и учениците продължават образованието си в друго училище.

Публикувани към момента регламенти:


ППМГ„Акад. Никола Обрешков“ – Бургас

МГ " Д-р Петър Берон" - Варна

МГ " Акад. Кирил Попов" - Пловдив

ПМГ " Атанас Радев" - Ямбол

# 1
  • София
  • Мнения: 431
Дидева, благодаря за темата!
И аз ще следя с голям интерес, тъй като си имам четвъртокласник вкъщи.
За мен най-объркващо в новия регламент е условието за явяване на областен кръг на олимпиадата и какво се случва, ако детето не се класира за него изобщо. Надявам се, нещата скоро да се изяснят.

# 2
  • Мнения: 6 915
За мен най-объркващо в новия регламент е условието за явяване на областен кръг на олимпиадата и какво се случва, ако детето не се класира за него изобщо. Надявам се, нещата скоро да се изяснят.
Щом в Бургас и Ямбол го прескочиха (възползвайки се от явните пропуски на наредбата), според мен и СМГ (виждам, че сте от София) ще прескочат задължителността на явяване. В противен случай още януари ще загубят голяма част от курсистите си.
Гадая, но предполагам, че освен ОМТ, НВО и свидетелството ще се взима и по-доброто представяне на детето на ЕК или Оли 2 кръг.

# 3
  • Мнения: 4 204
И аз мисля, че "задължителността " ще бъде гледана под лупа.

# 4
  • Мнения: 47 821
Благодаря и аз за темата!
Оказа се доста по-сложно от кандидатстването след 7 и 12 клас  Thinking

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 2 390
И аз благодаря за темата!  bouquet
Имам третокласник, вероятно догодина ще се пробва да участва.

И аз нещо не схващам нормативно уредената роля на Олимпиадата.

Виждам, че в Ямбол тя е просто едно състезание от 5. Може да се вземе резултат, може и да не се вземе.
Но в Пловдив така е разписано, че аз разбирам -
резултат от Олимпиадата + резултатите на 2 състезания от другите 4.

Представям си какво им е на тазгодишните четвъртокласници с толкова новости в регламента, нови състезания и почти никаква конкретика.

Ние само може да се молим догодина нищо да не променят.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 390
И какво се случва, ако едно дете иска да кандидатства в два града едновременно? Къде трябва да се яви на състезание?

# 7
  • Мнения: 6 915
И какво се случва, ако едно дете иска да кандидатства в два града едновременно? Къде трябва да се яви на състезание?
Най-вероятно няма да има значение в кое точно МГ се е явило детето, както няма значение къде се явява на ЕК например. МГ Бургас и Ямбол са написали, че при тях може да се яви дете, за да не пътуват децата до София за ОМТ или до Варна за ПМС (това за ПМС, което ще се провежда и в Ямбол все още много ме учудва като възможност).
Но за всеки случай попитайте МГ-тата в двата града.

# 8
  • Мнения: 1 722
Хм, има Питагор (Варна) и ПМС, което тази година ще е във Варна, не съм наясно кои точно състезания  ще се правят в Ямбол. Обаче от друга страна всички заинтересувани 4- класници от цяла България на ПМС, и това ми е трудно да си представя. Тази година беше хаос с организацията и затова ми е трудно да си представя, че ще успеят да се организират с новите правила и цялото струпване на едно място.
Сега погледнах и се редактирам.

Последна редакция: вт, 18 окт 2016, 17:59 от MIK

# 9
  • Мнения: 6 915
Хм, Питагор (Варна) и ПМС са различни състезания, как решихте че ще се прави ПМС в Ямбол.
Защото са написали състезанията, които важат за прием, между които под номер 3 е НПМС. Под състезанията е записано, че "Темите за IV клас от състезанията, които се провеждат по регламент в други градове ще се изпращат в Ямбол в деня, обявен в заповедта на Министъра на образованието и науката".
http://mgyambol.com/files/2016/10/V-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81-17- … 8%D0%B5%D0%BC.pdf

А защо решихте, че Питагор ще се проведе само във Варна? То съвпада като дата с ПМЗ, но в заповедта на МОН не е записано изрично, че ще се проведе само във Варна (както е за ПМС Варна, ОМТ и ЕК нац. кръг София).

# 10
  • Мнения: 1 722
Аз на първо четене разбрах, че ще се изпратят темите на ОМТ и Питагор, но не съм се интересувала повече кое как.

# 11
  • Мнения: 4 204
Абсурд е да обикаляме градовете.

# 12
  • По света и У нас
  • Мнения: 1 409
В крайна сметка всичко зависи от решението на Математическите гимназии по места  Peace
В ПМГ Бургас например, няма да взимат впредвид Олимпиадата при класирането, и са предложили улеснението Питагор и ОМТ да се провеждат на място, т.е. в сградата на Гимназията  Peace

Ето още няколко линка към съобщения за прием след V клас в Математически гимназии:

ПМГ Монтана
На този етап са копирали Наредбата и все още не са дали по-конкретна от това информация ...

МГ Пазарджик
Тук освен Олимпиадата, ще вземат предвид Питагор и математически състезания I-IV клас Варна - предполагам, че имат предвид ПМС Варна ІV - VІІІ клас ....

ПМГ Разград
Освен Олимпиадата са посочили: ПМС Варна, ЕК /областен и/или национален кръг/, Математическо състезание за IV клас с общински и областен кръг ...
Това последното състезание, може би имат предвид Питагор, но от друга страна поне към момента не съм видяла някъде да пише, че ще се състои на два кръга ...
Особеното тук е и че са посочили възможното включване, вземане впредвид и на резултатите от ЕК - национален кръг, дори предлагат опцията "областен и/или национален кръг" ...

# 13
  • Мнения: 21 427
ПМГ - Ботевград

И те са копирали наредбата, като са обявили, че в срок до 30 октомври 2016 година Педагогическият съвет ще определи състезанията, които ще бъдат включени в методиката и самата методика за извършване на класирането.

# 14
  • По света и У нас
  • Мнения: 1 409
И още нещо любопитно, на което не знам дали сте обърнали внимание:

Съгласно чл.50, ал.3 от Наредба №10 на МОН:
"Броят на местата по чл. 142, ал. 3, т. 5 ЗПУО не може да бъде повече от 2 % от броя на учениците, завършващи четвърти клас в областта, за съответната учебна година."
ЗПУО е Законът за училищно и предучилищно образование, а чл.142, ал.3, т.5 касае:
"Държавният план-прием определя броя на местата, на които се приемат учениците във:
.............
5. V клас – в гимназиите по чл. 38, ал. 3.
"
а чл.38, ал.3 гласи: "При условията и по реда на този закон профилираните гимназии с профил Математически или Природни науки имат право да осъществяват обучение и в класовете от прогимназиалния етап на основната степен на образование. "

или накратко:

Броят на местата в ПМГ/МГ не може да бъде повече от 2 % от броя на учениците, завършващи четвърти клас в областта, за съответната учебна година!

Общи условия

Активация на акаунт