Преместването в самостоятелна стая – откога, как?

  • 24 068
  • 266
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 257
Здравейте! Поразрових се в старите теми, но най - актуалната е от 2014г. Накратко - малкия вече е на 3 години. Спи в собствения си креват, който е в нашата спалня. Според вас време ли е да бъде преместен в самостоятелна стая? Аз си мисля, че даже сме закъснели вече, според съпруга ми - още е малък. Нощем спи много спокойно, не се буди. До преди 1-2 седмици заспиваше като се държим за ръчичка през решетките, сега вече заспива сам, но задължително трябва да има някой в стаята при него. Другата ми дилема - имаме два варианта за негова стая. Едната е по - малка и е подходяща за едно дете (за да има въздух все пак), но пък от друга страна мислим за второ детенце и другата (която е нашата спалня реално) е по - голяма и е напълно подходяща за две деца. Тоест дилемата е - да преместим ли ние нашата спалня в по - малката стая (която в момента се ползва като малка всекидневна, отделно от големия хол) или да останем там където сме, пък с времето ако се появи второ детенце да му мислим? Аз клоня повече към преместването ни в по - малката стая, защото в крайна сметка е с достатъчна големина за една спалня, а и малкия си е свикнал там където е в момента и може би ще му е по - лесно да свикне... newsm78 Ще се радвам да споделите опит в отделянето по стаи, както и съвети по отношение на разпределението...  Hug

Последна редакция: чт, 20 окт 2016, 09:56 от Редактор*

# 1
  • София
  • Мнения: 38 116
Значи тепърва планирате ремонт и купуване на мебели или можете да приготвите детска стая от днес за утре?

# 2
  • Мнения: 10 901
За детето вероятно няма да има значение дали ще преместите него или вас - разликата е вашето присъствие/отсъствие. Аз лично не бих бързала да местя дете, което заспива, като "задължително има някой в стаята при него" и допреди седмица се е държало за ръчичка, бих изчакала поне няколко месеца. Но пък от друга страна, можете да го приспивате с присъствие и в отделна стая и после да излизате тихичко.

И втора вметка - дори и да обмисляте второ дете, до раждането му има поне година, а ако следвате подобен модел на съвместно/отделно спане - то ще отиде при голямото едва след 3-4 години Simple Smile Така че реално стая за 2 деца скоро няма да ви потрябва.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 257
Ооооо, да, аз не съм тръгнала сега да го правя. Най - малкото трябва да се ремонтират козметично стаите, което би се случило след 5-6 месеца да кажем, което пък дава достатъчно време да коригираме заспиването. Просто искам да добия представа как би било по - правилно и по - щадящо за детенце. Иначе - евентуалното бъдещо второ дете бих преместила при голямото до година, година и половина със сигурност.  Peace Бъркам се, защото едни казват - закъснели сте (едва ли не, че до 5ти клас ще спи при нас), други казват да го изчакаме докато сам пожелае собствена стая и.... Whistling

# 4
  • Мнения: 10 901
Дали сте закъснели не мога да кажа - нашето преместихме в отделна стая на 7 г. (в първи клас). Не забелязвам да сме закъснели Grinning

Иначе по другия ти въпрос - при нас родителската спалня е доста по-голяма квадратура от детската, но пък детската е по-слънчева и с тераса, гледали сме и други фактори демек. Но и имаме само едно дете.

# 5
  • София
  • Мнения: 38 116
Не сте закъснели, таман навреме сте. Полека-лека. Сега в отделно легло, лятото направете стаята, но препоръчвам да е направо с голямо легло. Може ти да прилягаш или да седиш до него докато заспи и така.

Моите деца ги преместихме окончателно началото на 2014. Обаче все още заспивам при тях понякога.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Няма правило и еднозначен отговор на този въпрос. Много зависи от детето. Едни са готови от раждането, други на 1 год, трети на 12 год. Няма правила. Ще ти разкажа накратко нашата история, за да видиш колко е лошо да насилваш дете, което не е готово за това.
Моите спяха в нашата стая да 7 м (поради липса на друга). После се преместихме и от 7м до към 2 год спяха сами и без проблем. Като тръгнаха на ясла обаче започнаха да се будят през нощта с рев и писъци. По няколко пъти. Поотделно. Единият се буди 4-5 пъти и другият се буди други 4-5 пъти. За мен това правеше общо 10 ставания, прекосяване на целия апартамент, успокояване, гушкане и връщане в леглото.... И така 10 пъти на нощ, в продължение на 3-4 год. Една нощ не се наспах като хората. Още не знам как не полудях.  ooooh! Не ги взех в нашата стая заради глупавите книги, в които пише колко е невмъзпитателно и вредно децата да спят при родителите си. На 5г6м един ден ми причерня, купих две сгъваеми кошари и ги сложих в нашата стая. От първата вечер спряха да се будят и не са се будили никога повече. Решиха се и някои други проблеми, които имахме без да подозираме, че са на психическа основа. Спаха при нас около 1,5 год, до към 7 год, когато сами и по собствено желание се върнаха в детската стая. Сега си спят там (но двамата в едно легло, въпреки че ми извадиха душата за двуетажно легло  Mr. Green) и няма проблем. Докато съм жива ще съжалявам, че толкова време мъчих и тях и себе си, заради нечии "умни" писания.  ooooh!
Така че води се по детето. Опитвай да го преместиш отвреме навреме (като обаче всеки опит трябва да продължи поне 10ина дни), то ще си покаже кога е готово.

# 7
  • Мнения: 10 901
Сега в отделно легло, лятото направете стаята, но препоръчвам да е направо с голямо легло. Може ти да прилягаш или да седиш до него докато заспи и така.
Подкрепям с две ръце!!!
Ние дори избрахме икейски модел, при който се изтегля допълнителна рамка и матрак и става двойно легло, перфектно е.

# 8
  • Мнения: 67
Ами вие като се преместите и се роди второто, казваш стаята е малка него/нея къде ще сложите докато дойде време да се премести. Аз преместих малката на 1г и 7м тъй като бях бременна с 2рото, а в спалнята няма място за 4рима. В детската стая има диван спях там около 2 седмици докато свикне и после тя сама си заспиваше. Почна да ревнува след раждането на бебето та стана малко по сложно, много рядко отива сама да си легне, по често баща и я мести и сутрин към 6-7 идва при нас спи още половин -1 час с мен

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 547
Ще ви кажа ние как процедирахме. В началото имахме само едно дете. На 3 годишна възраст я отделихме в направената за нея детска стая-най-малката стая в апартамента. Тази стая става или за детска за 1 дете или евентуално за спалня. Ние останахме в голямата си спалня. След 11г се родиха близнаците. Първите 4 години спяха по кошарите в нашата спалня. На 4 годишна възраст превърнахме хола в тяхна детска. Стая, слънчева и просторна. Сега нямаме хол, но пък кухнята, която също е голяма превърнахме в трапезария и гостна.
Т.е. съветът ми е, да решавате на момента какво ще правите. Имате едно дете, направете детска за едно дете. Не знаете въобще дали ще имате второ. Или пък съдбата дали не е подготвила изненада с две наведнъж, като нас Wink
А иначе за подходяща възраст-всеки сам решава! За мен 3-4 години е напълно подходяща! Има родители, които отделят още бебета, но аз не бих го направила никога Peace

# 10
  • Мнения: 46 403
За всяко дете нещата за индивидуални. Можете да опитате и да видите готово ли е.

Моят личен опит
Скрит текст:
От новородена си спеше в креватчето, ние в същата стая, на отделна спалня. Няколко месеца по-късно се изнесохме в друга стая с мъжа ми. Тя си спеше сама, дори заспиваше само когато няма човек в стаята и е изгасено. Обаче стана на 2 г., махнахме решетката (защото започна да я прескача и щеше да се пребие), и тайничко ни чакаше да заспим, за да дойде в нашето легло, намираше си свободно  място и се настаняваше лекичко, без да я усетим. Като се събудехме я връщахме премръзнала, при което тя пак цъфваше като заспим. Иначе никога не е ревала или недоволствала по някакъв начин, но това носене по стаите ни разказа играта. След известно време без сън я сложихме да спи при нас и така щастливо си спяхме без събуждане Laughing
На 6 г. усетихме, че все повече я тегли натам и след изгодно предложение като стимул се премести. След 1-2 нощи каза, че се чуди как се е мъчила досега при нас Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 38 116
Ние примерно искахме да отделим голямата по-рано, но тя не искаше да спи отделно и чак когато бяхме готови да отделим малкия, тогава купихме легла и ги преместихме. Иначе бяхме приготвили стаята и си седеше така.

# 12
  • Мнения: X
 И мен ме вълнува този въпрос (детето е на почти 4 години). Тъй като досега е нямал стая, мислех лятото да направим ремонт и да му осигурим такава - ще направим нашата спалня детска, а ние ще се преместим в друга стая. А дали ще склони да спи там ще реши той, че хич не е склонен да спи без мен конкретно. Но пък поне ще свикне с мисълта, че това е неговата стая ( и легло  Rolling Eyes ) и поне се надявам разхвърляните играчки из другите стаи да намалеят.
 Аз имам близко дете, което само накара родителите си да ремонтират стаята, която беше определена за него и с желание се премести да спи там на около 4 години и половина. Но като ви чета, това е някакво изключение от правилото.

# 13
  • В градината...
  • Мнения: 15 923
Когато дъщеря ми беше на няколко месеца, говорих с психолог по темата и съветът беше, че отделянето трябва да стане най-късно до 3г., когато аз-ът е вече силно развит. Но още не мога да се реша, защото спалните ни са на различни етажи.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
говорих с психолог по темата и съветът беше, че отделянето трябва да стане най-късно до 3г., когато аз-ът е вече силно развит.
Ей заради такива приказки не спахме 4 години и аз, и децата!  #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт