Публична продан на недвижим имот

  • 9 140
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 380
   Здравейте! Имам нужда от компетентна помощ и ще бъда изключително благодарна, ако някой отдели от времето си, за да ми отговори!
   Харесахме с мъжа ми имот, който края на пролетта на тази година е изнесен на публична продан от ЧСИ. Първата продажба на жилището е била неуспешна, а причината - липса на кандидати. Проведена е втора публична продан, като цената на имота е била с 20 % по-ниска от тази на първата продан, което разбрах че е и изискването на закона. На втората продан отново не е имало купувачи.
   Преди няколко дни имотът е изнесен на 3-та продан. Аз очаквах, че цената следва да се намалява още, но за моя изненада тя е близка до първоначалната. Това нормална практика ли е? За мен не е логично при 2 нестанали продажби и то, заради липса на наддавачи, цената да се повишава, вместо обратното? Някой изобщо може ли да ми обясни логиката и последователността за образуване на цената при всяка следваща нестанала продажба? Чудя се дали ЧСИ-то ще "върти" все една и съща сума или в един момент ще започне последователно да намалява цената, докато се появи купувач?

Последна редакция: чт, 20 окт 2016, 14:25 от КаИна

# 1
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 853
за цената и процедурата

за промяната в ГПК

което не обяснява повишаването на цената, но дава идеи  Peace

# 2
  • Мнения: 2 485
По принцип след като не е станала продажбата ЧСИ може да направи нова оценка на имота. Има такава практика. Теб какво точно те притеснява?

# 3
  • Мнения: 1 380
Добри, полезна информация, благодаря! Но и от прочетеното разбирам, че е логично цената да пада с всяка нестанала продажба, а не обратното. А аз мога ли да направя справка за данъчната оценка на имота и къде? В заключение - нищо не ме "притеснява", търся логиката в сформирането на цената след всяка нестанала продажба, за да знам дали има смисъл да чакам по-ниска цена на имота или да си търся друг на свободния пазар.

# 4
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 853
Добри, полезна информация, благодаря! Но и от прочетеното разбирам, че е логично цената да пада с всяка нестанала продажба, а не обратното. А аз мога ли да направя справка за данъчната оценка на имота и къде? В заключение - нищо не ме "притеснява", търся логиката в сформирането на цената след всяка нестанала продажба, за да знам дали има смисъл да чакам по-ниска цена на имота или да си търся друг на свободния пазар.



точно.
но има нюанси  Blush ако 80% са под данъчната оценка не може да се пресложи и продаде на тази цена (втория линк).
може да са направили повторна оценка и вторият оценител да е дал по-висока цена;
може единия ЧСИ да е продал дтълговете на друг ЧСИ и той да започва всичко от началот....

тук също има ценна информация http://pravatami.bg/2610

напоследък всичко, което ме интересува намирам все тук, ясно и подробно разписано.  Blush

# 5
  • Мнения: 1 380
Ясно. Няма как данъчната оценка да е на такава цена. Наистина е много висока. Ще опитам да проверя каква е, поне да знам какъв е минимумът, под който не може да се падне. Още веднъж - благодаря за информацията!

# 6
  • Мнения: 2 485
Много е относително това с началната цена. Има имоти, които на трети търг , въпреки първоначалната ниска цена, се продават доста по-скъпо. Могат да минат дори и пазарната.

# 7
  • Мнения: 1 380
Данъчната оценка е 5 пъти по-ниска от търсената цена. Направих току що справка. Има накъде да пада, да видим дали...

# 8
  • Мнения: 4 992
Има практика да се прави нова оценка, ако са минали 6 месеца или по молба на длъжника или взискателя.

Има две формули, с които оценителят определя пазарната цена на имота, като едната взима предвид цените, на които сходни имоти в района са пуснати за продажба. В крайна сметка цената, която оценителят дава, е средно аритметично от сумата, до която се достига с двете формули, а ЧСИто от своя страна дава начална цена 75% от тази, която оценителят е определил. В момента пазарът е на продавачите и цените са скочили чувствително, всички продавачи се опитват да яхнат вълната и цените по обяви са огромни в сравнение с цените, на които реално се изповядват сделки.

Това вдига цената, която оценителят определя, а съответно и началната цена на търга.

# 9
  • Мнения: 1 380
Макарон, сега ми се поизясни защо се получава така, а не се следва логиката - при нестанала продажба да се намалява цената. Много съм го харесала този имот, ще го проследя известно време, пък дано му падне малко цената, прекалена е! Знам какви са цените, на които се сключват сделки в района.

# 10
  • Мнения: 4 992
Каквито и стъпки да предприемеш, желая успех!  bouquet

# 11
  • Мнения: 1 380
Благодаря ти!

# 12
  • София
  • Мнения: 4 192
Има практика да се прави нова оценка, ако са минали 6 месеца или по молба на длъжника или взискателя.

Има две формули, с които оценителят определя пазарната цена на имота, като едната взима предвид цените, на които сходни имоти в района са пуснати за продажба. В крайна сметка цената, която оценителят дава, е средно аритметично от сумата, до която се достига с двете формули, а ЧСИто от своя страна дава начална цена 75% от тази, която оценителят е определил. В момента пазарът е на продавачите и цените са скочили чувствително, всички продавачи се опитват да яхнат вълната и цените по обяви са огромни в сравнение с цените, на които реално се изповядват сделки.

Това вдига цената, която оценителят определя, а съответно и началната цена на търга.
Това в червеното е доста заблуждаващо. Към момента е някаква лудница подобие на 2007 година. Всичко живо купува имоти в София. Вече си има задръствания и в 9 вечерта.  #Crazy

# 13
  • Мнения: 4 992
Това в червеното е доста заблуждаващо. Към момента е някаква лудница подобие на 2007 година. Всичко живо купува имоти в София. Вече си има задръствания и в 9 вечерта.  #Crazy

Не мисля, че цените са достигнали нивата от 2007 - 2008 година, поне не и все още. Пиша го от позицията и на активен продавач, и на купувач. Апартамент, който точно преди кризата и на най-високите цени купихме за 74 500 евро в момента не бихме могли да продадем за над 59 000 евро. Това не пречи, според брокерката ми, продавачите да пускат цени доста над тези, които реално очакват, с идеята - ако мине. Примерно за апартамент, пуснат на 66 500, ние предложихме 60 000 и споделени такси, продавачът върна контра оферта 61 000 и споделени такси. Това е и реалната стойност на имота, но се отказахме по други причини.

Не искам да генерализирам, пак казвам - това са лични наблюдения, възможно е да са изолиран частен случай, но се съмнявам.  И тази особена и вероятно временна ситуация на разминаване на офертни и пазарни цени вдига цените на апартаментите на публична продан.

# 14
  • Мнения: 1 380
За района, в който ние търсим, е точно както казва Макарон. Обявяват нереално високи цени, а обявите си стоят 2-ра година /откакто ги следя/, т.е. на тези цени сделки не стават. Ама, "ако мине номерът"! Но не очаквах и толкова високи цени на публичните продажби или по-скоро очаквах, че се тръгва от една максимална цена и след всяка нестанала продажба цената пада. Сега ще чакам следващите 1-2 търга, за да видя каква ще е новата цена...

Последна редакция: пт, 21 окт 2016, 09:40 от КаИна

Общи условия

Активация на акаунт