Силант на кътници

  • 1 721
  • 4
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 238
Здравейте мами.Искам да ми дадете мнение за поставяне на силанти на кътниците при 6 г дете-кога се слагат, болезнена ли е самата процедура?Здравна каса поема ли нещо,или аз си заплащам и колко?Предстои ни тази процедура,а не съм наясно.Ако някой е минал и е поставял моля да ми сподели.Благодаря ви! Stop

# 1
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Здравейте мами.Искам да ми дадете мнение за поставяне на силанти на кътниците при 6 г дете-кога се слагат, болезнена ли е самата процедура?Здравна каса поема ли нещо,или аз си заплащам и колко?Предстои ни тази процедура,а не съм наясно.Ако някой е минал и е поставял моля да ми сподели.Благодаря ви! Stop
След като кътника е избил няма пречка да не се силанизира, но това стоматолог трябва да го каже.
Процедурата не е болезнена изобщо. НЗОК не поема нищо, ако стоматологът работи с касата може да отбележи, че е правил кариес и да доплатите разликата.

# 2
  • Мнения: 46 492
Не е болезнено.
От време на време има кампании на разни клиники, които са напълно безплатни.
Иначе е платена.

Скоро писах в друга тема, затова направо си копирам отговора:
Преди да сложим силанти се консултирах с нашата зъболекарка, която ни е позната. Най-сърдечно ни посъветва да не пипаме нищо, на нейните деца също не е сложила. Каза, че резултатите от силанизирането са лоши, ецва здрав зъб, което е абсурдно, както казва и Ариана и е по-вероятно това разрушаване да доведе до проблем вместо да помогне.
Накратко - ако на този зъб му е писано да има кариес, ще има, без значение, че е силанизиран. Дори рискът се увеличава и кариесът се забелязва на по-късен етап, с по-големи поражения.
Аз обаче след много мислене измъдрих все пак да сложим. И сложихме в Дентален Център Юниордент. Няколко години по-късно познайте, има 4 пломби - на 4-те силанизирани зъба  Mr. Green всичко друго е здраво.
Много, много ме е яд, че не я послушах...


# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 238
Благодаря ви за бързия отговор!

# 4
  • Мнения: 348
Здравейте! Във Факултетът по дентална медицина - София, ние, студентите, поставяме силанти на зъби, под наблюдение на лекари по детска дентална медицина. Процедурата не е болезнена. Силанти се поставят на зъби в пробив, които още не са достигнали този от срещуположната челюст, и не се поставят, ако има кариес - първо се лекува кариеса, след това може да се силанизира за профилактика срещу развитието на нов. Процедурата се изразява в професионално почистване на зъбите, леко разграпавяване на емайла в зоната, където се поставя силанта, за да се задържи на зъба, използва се специален препарат за целта (използващ се и преди поставяне на фотополимер например), с "машинката" не се работи. След това течният силант се поставя на определеното място, осветява се с лампата и се инспектира извършената работа. Цената при нас е 2лв на зъбче. Толкова е и лечението на кариес. Ако имате някакви въпроси - може да пишете на лично съобщение. Поздрави! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт