Изтекла давност

  • 3 420
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Здравейте,

Вероятно има сходна тема, която аз не намирам.
Имам старо задължение към Мтел от 2010 г. В този период операторът бавеше фактурите, припокриваха се периоди и изобщо не беше ясно за какво плащаш.
От около седмица ми звъни мъж от колекторска фирма да платя частично, за да не заведат дело.
Според мен задължението е загубило давност. Как се процедира в този случай, за да докажеш давността?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
На първо време само възразяваш, че е изтекла.
По принцип изтеклата давност не се доказва (датата на фактурата и днешната дата са ясни, щото), а само се заявява с възражение; доказва се от другата страна прекъсване или спиране.

# 2
  • Мнения: 68 642
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=476030;topicrefid=4

В тази тема можеш да попрочетеш, мисля, че има отговори на въпросите ти Peace

# 3
  • Мнения: 340
Чисто и просто те блъфират. Давността за разни комунални услуги-телефон, ток, парно е 3 години. След изтичането на този период ако още не са предприели действия по съдебно събиране, не могат да го направят(ли по скоро могат, но е елементарно оспоримо и установимо в съда, така че практически смисъл няма) защото давността е заминала на кино. Иначе казано, както са минали 6 години вече, можеш да ги пратиш да пийнат една студена вода. Не могат да те осъдят, но и задължението ти няма да се изпари, то винаги ще стои като налично в системите им, ти продължаваш да им до дължиш, но просто нищо не могат да направят по събирането му, освен да ти пишат писма, да ти се обаждат и да разчитат на добрата ти воля.

Последна редакция: пт, 28 окт 2016, 13:17 от potrebitel7777

# 4
  • Мнения: 89
Чисто и просто те блъфират. Давността за разни комунални услуги-телефон, ток, парно е 3 години. След изтичането на този период ако още не са предприели действия по съдебно събиране, не могат да го направят(ли по скоро могат, но е елементарно оспоримо и установимо в съда, така че практически смисъл няма) защото давността е заминала на кино. Иначе казано, както са минали 6 години вече, можеш да ги пратиш да пийнат една студена вода. Не могат да те осъдят, но и задължението ти няма да се изпари, то винаги ще стои като налично в системите им, но просто нищо не могат да направят по събирането му освен да ти пишат писма и да ти се обаждат и да разчитат на добрата ти воля.

Кой би го оспорил в съда, ако решат наистина след толкова време да ме съдят, защото доколкото знам имат някакъв вид бързо производство и изобщо не те призовават.

# 5
  • Мнения: 340

Кой би го оспорил в съда, ако решат наистина след толкова време да ме съдят, защото доколкото знам имат някакъв вид бързо производство и изобщо не те призовават.
Ответникът. Призовават, призовават. Изпращат си призовки, просто трябва да възразиш в срок и заминават в сифона. Да бързото производство се нарича заповедно, но ако възразиш, започва да се гледа по общия ред. Но по принцип не завеждат заповедни за задължения с изтекла давност, защото всеки е чувал и е наясно за давността и просто ще се вкарат с излишни разходи, за няма нищо, единство ще спечелят ако някой се е заблеял някъде и не възрази.

Последна редакция: пт, 28 окт 2016, 13:20 от potrebitel7777

# 6
  • Мнения: 68 642
Ако не е арбитраж обаче. Там са по други правилата. Затова й дадох линк към оная тема Peace

# 7
  • Мнения: 89
Да, а в случай, че го гледа арбитражен съд?

# 8
  • Мнения: 110
Те да докажат дали има давност,защо ти ?

# 9
  • Мнения: 68 642
Те да докажат дали има давност,защо ти ?

Не давай грешни съвети, моля. Нека авторката прочете темата, към която е даден линк.

# 10
  • Мнения: 2 029
А кой ще и плаща сметката, която дължи?

# 11
  • Мнения: 512
А има ли давност неплатен остатък от ипотечен заем при положение,че банката е взела имота,продала го е и има  остатък за изплащане,който е продаден на колекторска фирма.

# 12
  • Мнения: 340
А кой ще и плаща сметката, която дължи?
Никой, ще си строи някъде в системата им като дължима сума с годиииини. Ще го продадат задължението(тоест ще вземе операторът някаква част от парите) на колекторска фирма или след години направо ще отпишат задължението. В крайна сметка ще го платят всички други потребители, по косвен път, както е с всичко останало-парно, ток, вода...

Общи условия

Активация на акаунт