Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 5 ноем. 2016, 15:09 ч.
  • Преглеждания  5 693  Мнения  95  Онлайн  1
Отговори
Реклама
# 1
Благодаря, Елфита!

# 2
  • Пловдив
Вива,загуби се  Hug

# 3
Днес звънях в НОИ, т.к. вече 17 ден (работен) не ми изплащат болничния (2 дни) и се оказа, че ми било отказано... Били изпратили писмо, не стана ясно на мен или на работодателя, но ще чакам да видя.
Та въпросите са ми следните:
1) Имам право на 60 (календарни) дни общо (за мен, за детето) болнични за една календарна година, но само 40 дни се плащат от НОИ, правилно ли съм разбрала (по спомени от предишните теми) или нещо не съм разбрала/запомнила? В платените дни включват ли се тези за сметка на работодателя или само тези, платени от НОИ?
2) Имам право на не повече от 12 месеца сумарно (не последователно) болнични за годината на болничния и предходните 2 години - т.е. към днешния ден, ако ми дадат болничен, се гледа цялата 2014, 2015 и 2016 г. до момента?
Задавам тези въпроси, защото това е единственото, за което се сещам, че може да ми откажат изплащане на болничния.
От началото на януари 2014 г. до края на септември 2014 г. съм била в болнични (рискова бременност), бременност и раждане (45 дневния преди раждане) и следващия болничен след изтичането на 45 дневния. Върнах се на работа септември 2015 г. и от тогава до момента, без последния (проблемен) болничен, имам сумарно 44 календарни дни болнични за гледане на болно дете.
Като ги събирам 9 месеца (кръгло) през 2014 г. плюс 44 календарни дни болнични 2015-2016 г. не се събират 12 месеца.

# 4
  • Пловдив
Днес звънях в НОИ, т.к. вече 17 ден (работен) не ми изплащат болничния (2 дни) и се оказа, че ми било отказано... Били изпратили писмо, не стана ясно на мен или на работодателя, но ще чакам да видя.
Та въпросите са ми следните:
1) Имам право на 60 (календарни) дни общо (за мен, за детето) болнични за една календарна година, но само 40 дни се плащат от НОИ, правилно ли съм разбрала (по спомени от предишните теми) или нещо не съм разбрала/запомнила? В платените дни включват ли се тези за сметка на работодателя или само тези, платени от НОИ?
2) Имам право на не повече от 12 месеца сумарно (не последователно) болнични за годината на болничния и предходните 2 години - т.е. към днешния ден, ако ми дадат болничен, се гледа цялата 2014, 2015 и 2016 г. до момента?
Задавам тези въпроси, защото това е единственото, за което се сещам, че може да ми откажат изплащане на болничния.
От началото на януари 2014 г. до края на септември 2014 г. съм била в болнични (рискова бременност), бременност и раждане (45 дневния преди раждане) и следващия болничен след изтичането на 45 дневния. Върнах се на работа септември 2015 г. върнала си се на работа след болничния от педиатъра???? и след това пак болничен си взела???????????? и от тогава до момента, без последния (проблемен) болничен, имам сумарно 44 календарни дни болнични за гледане на болно дете.
Като ги събирам 9 месеца (кръгло) през 2014 г. плюс 44 календарни дни болнични 2015-2016 г. не се събират 12 месеца.

Според мен проблемът е,че си ползвала над 180 календарни дни без прекъсване болничен.Трябвало е да те пратят на ТЕЛК.Но това е само предположение.Не си обяснила ясно нещата.От коя дата ти е 45 дневния.Той и нататъшните болнични с причина бременност не влизат в 180 те дни.За дете имаш 60 календарни дни годишно.40 ти се издават еднолично /и за теб,и за детето/,следващите 20 с ТЕЛК
Изчакай да получиш и прочетеш писмото.Пиши мейл,на него вече трябва да ти дадат писмен отговор,защото само с има нередност не е ясно какъв е проблема

# 5
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
Тя по-скоро се е върнала след 410-е дни на работа, нали все пак 2014 е била бременна, а 2015 се връща на работа, но наистина е написано объркано.

Мерси за темата  bouquet

# 6
  • Пловдив
Тя по-скоро се е върнала след 410-е дни на работа, нали все пак 2014 е била бременна, а 2015 се връща на работа, но наистина е написано объркано.

Да,така по-става.

Мандаринка,какъв болничен ти отказват-за теб,за детето???Еднолично издаден,от комисия???

# 7
Съжалявам, ако не съм обяснила правилно  Sad
От началото на януари 2014 г. бях в последователни болнични за общо заболяване (рискова бременност) без прекъсване (от болница - МД, след това от ЖК) до 45-дневния преди раждане (през май 2014 г.). Последва, пак без прекъсване, 45 дневния за раждане и следващия за раждането (от МД) и изравнителния от джипи-то (съжалявам, но все не мога да им науча точните имена на тези болнични  Embarassed). Та от май 2014 до края на септември 2014 г. съм с тези болнични. Общо от началото на 2014 г. до излизането ми в отпуск за гледане на дете до 2 г. от началото на октомври 2014 г. съм била 9 мес. без 1 седмица в болнични (общо заболяване - рискова бременност, 45 дневния и следващите след раждането). Болничните са издавани от ЛКК (МД и ЖК).
През септември 2015 г. се върнах на работа, а малкият тръгна на ясла и започнаха болничните за гледане на болно дете - 44 календарни дни от октомври 2015 г. до момента, които са ми изплатени. Оспореният болничен е последният за 5 дни за мен (и аз се разболях), с който ще станат 44+5. Болничните са издавани еднолично от педиатъра/джипи-то. От началото на 2016 г. до момента са около 30 календарни дни.
Говорих с НОИ по телефона и ми казаха, че вече са изпратили писмо с отказ, но не знам, а и те не ми отговориха, на кого са изпратили отказа, на мен или на работодателя.
Не знам дали ще си получа писмото - знаете как хвърлят бележките за препоръчано писмо върху пощенските кутии, а не в тях, и гадните съседи, типично по български, ги вземат... Ще чакам, естествено, да си получа писмото, но ми се ще да се ориентирам предварително.
Елфита, това никога не успях да го разбера - За дете имаш 60 календарни дни годишно.40 ти се издават еднолично /и за теб,и за детето/,следващите 20 с ТЕЛК
Годишно означава от 1 януари до 31 декември на съответната година или 12 месеца назад от деня на издаване на болничния?

# 8
  • Пловдив
Не изглежда като да има проблем с броя на дните или поне аз не мога да го установя.Може да е някакъв технически проблем със самия болничен.Трябва да изчакаш разпореждането и да видиш.Пращат до работодателя.Още сега пиши мейл до НОИ,което ти обработва документите.Ще получиш писмено обяснение и ще разбереш какъв е проблема

Елфита, това никога не успях да го разбера - За дете имаш 60 календарни дни годишно.40 ти се издават еднолично /и за теб,и за детето/,следващите 20 с ТЕЛК
Годишно означава от 1 януари до 31 декември на съответната година или 12 месеца назад от деня на издаване на болничния?

Да,годишно е за календарна година.Тя се гледа за 40 те еднолично и за 60 те за гл на дете
Пример
Ползвала си 35 дни за гл на дете,издадени еднолично.Но детето се разболява от варицела и ти трябват 10 дни болнични.5 може да издаде ЛЛ,а другите 5 трябва да са от ЛКК.Защото 35+10 е равно на 45 и надвишаваш 40 те еднолично издадени за календарна година.
Или ползавала си 10 дни за теб еднолични и 25 за детето еднолично,но хоп варицела и ти трябват 10 дни.И става схемата горе 5 от ЛЛ и 5 от комисия.
Ползвала си 60 дни за гл на дете,но се налага още болничен за детето.Издават ти го за извинение на отсъствието на работа,но НОИ няма да ти го плащат

# 9
Елфита, благодаря за разясненията  Hug, сега вече разбрах.

# 10
Съжалявам, ако не съм обяснила правилно  Sad
От началото на януари 2014 г. бях в последователни болнични за общо заболяване (рискова бременност) без прекъсване (от болница - МД, след това от ЖК) до 45-дневния преди раждане (през май 2014 г.). Последва, пак без прекъсване, 45 дневния за раждане и следващия за раждането (от МД) и изравнителния от джипи-то (съжалявам, но все не мога да им науча точните имена на тези болнични  Embarassed). Та от май 2014 до края на септември 2014 г. съм с тези болнични. Общо от началото на 2014 г. до излизането ми в отпуск за гледане на дете до 2 г. от началото на октомври 2014 г. съм била 9 мес. без 1 седмица в болнични (общо заболяване - рискова бременност, 45 дневния и следващите след раждането). Болничните са издавани от ЛКК (МД и ЖК).
През септември 2015 г. се върнах на работа, а малкият тръгна на ясла и започнаха болничните за гледане на болно дете - 44 календарни дни от октомври 2015 г. до момента, които са ми изплатени. Оспореният болничен е последният за 5 дни за мен (и аз се разболях), с който ще станат 44+5. Болничните са издавани еднолично от педиатъра/джипи-то. От началото на 2016 г. до момента са около 30 календарни дни.
Говорих с НОИ по телефона и ми казаха, че вече са изпратили писмо с отказ, но не знам, а и те не ми отговориха, на кого са изпратили отказа, на мен или на работодателя.
Не знам дали ще си получа писмото - знаете как хвърлят бележките за препоръчано писмо върху пощенските кутии, а не в тях, и гадните съседи, типично по български, ги вземат... Ще чакам, естествено, да си получа писмото, но ми се ще да се ориентирам предварително.

аз бях чела когато ако се върнеш отново на работа и после ако решиш да продължиш болничния ще бъде отказано нямаш право да прекъсваш болничния

# 11
  • София
Здравейте,
В момента ми тече третият болничен за майчинството. Издаден е на 16.11., дала съм го на работодателя си на 17.11.,а той е изряден по отношение предаването на документи към НОИ. Най-късно на 30.11. да го е пуснал. Към днешна дата обаче в системата на НОИ болничният се визуализира само като представен от лекаря (в секция Справка за постъпили данни от издадени/ анулирани болнични листове), но го няма в секция Справка по ЕГН за представени документи и изплатени обезщетения и помощи от ДОО. Предишните ми болнични излизаха и в тази секция, като стояха със статус Обработва се  или нещо подобно, преди да станат Изплатен. Дали това е нормално или е индикация за проблем? На "горещия" им телефон вися на изчакване от 20 минути, но се чудя дали, ако изобщо някой благоволи да ми вдигне, ще получа отговор и съдействие за решаването на проблема, ако има такъв...

# 12
Щом не излиза в системата още не е подаден.Срокът за подаването му е 10.12.16.
Или питай за входящ номер в счетоводството и пиши мейл на НОИ за проверка.

# 13
  • София
Благодаря! Междувременно мистерията е разгадана - този месец от счетоводството са се забавили и още не са внесли болничните Simple Smile

# 14
  • София
Някой със забавяне от миналия месец? Имам 7 дни в края на ноември. Болничният е подаден в НОИ на 23.11.2016 г. Разбира се, на телефона никой не отговаря. Утре ще ходя на място. #2gunfire

EDIT: Ходих днес. Вече няма гише за справки и справки ще се правят само по телефона, онлайн и на  мейла. Малоумна работа #Cussing out

Последна редакция: вт, 13 дек 2016, 17:24 от Dancing_Girl

# 15
Ако от счетоводството е подаден на 23.11, то значи има проблем.Пиши им мейл за най-сигурно.

# 16
  • София
Писах им, но като ги знам колко ще ги чакам... за това отидох на място, но уви.  ooooh!

# 17
  • Pomorie
Някой със забавяне от миналия месец? Имам 7 дни в края на ноември. Болничният е подаден в НОИ на 23.11.2016 г. Разбира се, на телефона никой не отговаря. Утре ще ходя на място. #2gunfire

EDIT: Ходих днес. Вече няма гише за справки и справки ще се правят само по телефона, онлайн и на  мейла. Малоумна работа #Cussing out

От коя до коя дата Ви е болничния?

# 18
  • София

Болничния ми е продължение, 22.11.2016-21.12.2016 г.

# 19
  • Pomorie

[/quote]

[/quote]

Болничния ми е продължение, 22.11.2016-21.12.2016 г.
[/quote]

А сигурна ли сте, че Ви е подаден в НОИ на 23.11. и то от работодателя? Къде сте проверили, че е представен в НОИ?

# 20
  • София
В сайта на НОИ, разбира се. В болничен съм от началато на август.
В момента се обработва Вх. № и дата на представяне на документа в НОИ   P14-21-000-00-000136****/23-11-2016 г.

# 21
  • Pomorie
В момента се обработва Вх. № и дата на представяне на документа в НОИ   P14-21-000-00-000136****/23-11-2016 г.

Не го приемайте лично - нямам за цел да Ви обидя или нещо от сорта. Просто се учудих, че е представен на следващия ден, след като е издаден. Това рядко се случва. Най-добре да се свържете с НОИ, за да Ви кажат дали има проблем и каква е причината за забавянето.

# 22
  • София

Не го приемайте лично - нямам за цел да Ви обидя или нещо от сорта. Просто се учудих, че е представен на следващия ден, след като е издаден. Това рядко се случва. Най-добре да се свържете с НОИ, за да Ви кажат дали има проблем и каква е причината за забавянето.

Не го приемам лично. Политика на фирмата е за представяне на документите възможно най-скоро Simple Smile Има и такива фирми Simple Smile
Опитвам се всячески да се свържа с НОИ, но това е безумие. Мисия - невъзможна. Представям си колко време ще им е нужно да ми отговорят на онлайн запитването. И как е възможно вече да няма гише за справки на място. Днес стигнах до началничката на отдела, която ми каза "Еми това е положението. Вече няма. Има бележка, на която имате 3 варианта за запитване - през сайта на НОИ, по мейла и по телефона." Безумие.  spam2

# 23

Не го приемам лично. Политика на фирмата е за представяне на документите възможно най-скоро Simple Smile Има и такива фирми Simple Smile
Опитвам се всячески да се свържа с НОИ, но това е безумие. Мисия - невъзможна. Представям си колко време ще им е нужно да ми отговорят на онлайн запитването. И как е възможно вече да няма гише за справки на място. Днес стигнах до началничката на отдела, която ми каза "Еми това е положението. Вече няма. Има бележка, на която имате 3 варианта за запитване - през сайта на НОИ, по мейла и по телефона." Безумие.  spam2

за декември месец трябва да получите парите си на 27 или 29 декември

# 24
  • София
Вчера получих за ноември частта. Така и не разбрах на какво се дължи това забавяне, но в отговор на мейла ми до НОИ получих "Моля да ни извините за закъснялото плащане.".  ooooh!
За декември - да, винаги ги получавам между 25-29 число.

# 25
Вчера получих за ноември частта. Така и не разбрах на какво се дължи това забавяне, но в отговор на мейла ми до НОИ получих "Моля да ни извините за закъснялото плащане.".  ooooh!
За декември - да, винаги ги получавам между 25-29 число.

Палете им телефоните аз така преди да изляза в майченски винаги навреме получавах болничните си

# 26
  • София
Момичета имам нужда от помощ имам болничен от 09,12,2016 до 16.12.2016. Продължение до 22.12.2016, след което на 23.12.2016 постъпвам в болница. Изписана съм на 03.01.2017 с болничен до 02.02.2017.
По това дето изчетох в нета болничен не разбрах кога ще взема, в сайта виждам само че са подадени електронно и до там. Реално може ли да ми кажете кога ще имам превод?
Болничен не съм била от 2012 съжалявам за тъпите въпроси, но тия нови промени съвсем ме объркаха.

# 27
  • Pomorie
Момичета имам нужда от помощ имам болничен от 09,12,2016 до 16.12.2016. Продължение до 22.12.2016, след което на 23.12.2016 постъпвам в болница. Изписана съм на 03.01.2017 с болничен до 02.02.2017.
По това дето изчетох в нета болничен не разбрах кога ще взема, в сайта виждам само че са подадени електронно и до там. Реално може ли да ми кажете кога ще имам превод?
Болничен не съм била от 2012 съжалявам за тъпите въпроси, но тия нови промени съвсем ме объркаха.

Те електронно са подадени от издателя - ЛЛ, комисия или лечебно заведение. Но вероятно не са подадени от работодателя, срокът за което е 10.01. и до 10 работни дни след това ще Ви изплатят дължимото. За входирани болнични проверявайте на този линк - http://appreports.nssi.bg/reportegnpopdoodocsandpayment/

# 28
  • София
Да следя ги точно там имам си ПИК код, но не ми е ясно като се застъпят кое кога ще платят.
"Паричните обезщетения за период, обхващащ повече от един календарен месец, се изплащат в посочения десетдневен срок за първия месец от периода, за останалите календарни месеци – до 5 работни дни след изтичане на месеца, за който се отнасят, а за последния месец – до 5 работни дни след изтичане срока на обезщетението." - Не ми става ясно като ги застъпя сега кое кога да очаквам затова и попитах.

# 29
Сега при обработката ще получиш за дните от декември, а в началото на другия месец, януарския болничен.

# 30
  • Pomorie
Да следя ги точно там имам си ПИК код, но не ми е ясно като се застъпят кое кога ще платят.
"Паричните обезщетения за период, обхващащ повече от един календарен месец, се изплащат в посочения десетдневен срок за първия месец от периода, за останалите календарни месеци – до 5 работни дни след изтичане на месеца, за който се отнасят, а за последния месец – до 5 работни дни след изтичане срока на обезщетението." - Не ми става ясно като ги застъпя сега кое кога да очаквам затова и попитах.

Реално имат да Ви изплащат само за дните от м. Декември. За Януари няма да имате изплащане.

# 31
  • София
Да но от 23.12.2016 е подаден на 03.01 което да го разбирам с януарския чак другия месец нали така.
Благодаря ви за отговорите.

# 32
Аз от ноември имам неизплатен! Звънях, казаха ми че ми правят проверка. Имате ли идея, колко време текат тези проверки?

# 33
  • СОФИЯ
Аз също чакам да ми изплатят за ноември месец.счетоводителката ни днес ми провери в НОИ и каза ,че още нямам наредени пари.януари месец почтш винаги имало забавяне,чакали пари от бюджета.

# 34
Аз също чакам да ми изплатят за ноември месец.счетоводителката ни днес ми провери в НОИ и каза ,че още нямам наредени пари.януари месец почтш винаги имало забавяне,чакали пари от бюджета.
Глупости. Не чакат никакви пари от бюджета. Явно има проблем с данните и обработките. Попитайте си лично в НОИ.

# 35
  • Pomorie
Глупости. Не чакат никакви пари от бюджета. Явно има проблем с данните и обработките. Попитайте си лично в НОИ.

Можете и с ПИК код за сайта на НОИ Вие лично да си проверявате какво се случва по болничните Ви.

# 36
  • СОФИЯ
здравейте,има ли при някой някакво раздвижване?аз още нямам изплатен болничен от ноември...

# 37
  • Пловдив
здравейте,има ли при някой някакво раздвижване?аз още нямам изплатен болничен от ноември...

Вива,още на 17 ти писа,че явно имаш проблем с болничния.Не се доверявай на счети и нейните обяснения как нямало пари за болничните.Отиваш на място в НОИ да видиш какво става с този болничен от ноември.Ако не можеш,пишеш мейл до НОИ,което ти обработва документите със същия въпрос.Добре е да имаш и ПИК код от НОИ,за да си следиш нещата на сайта им.

# 38

Вива,още на 17 ти писа,че явно имаш проблем с болничния.Не се доверявай на счети и нейните обяснения как нямало пари за болничните.Отиваш на място в НОИ да видиш какво става с този болничен от ноември.Ако не можеш,пишеш мейл до НОИ,което ти обработва документите със същия въпрос.Добре е да имаш и ПИК код от НОИ,за да си следиш нещата на сайта им.
Извинявам се предварително за спама!
Елфита, тук явно рядко се четат отговорите. Важното е да се жалваме.
Lacuna coil, не се предоверявай на счетоводителката. НОИ изплаща болнични и майчинство от 2007 г. лично на лицата, а не през фирмата. До сега не са имали проблем с парите. Забавянето е поради грешка на счетоводителя или "заспали" служители на НОИ.

# 39
  • СОФИЯ

Извинявам се предварително за спама!
Елфита, тук явно рядко се четат отговорите. Важното е да се жалваме.
Lacuna coil, не се предоверявай на счетоводителката. НОИ изплаща болнични и майчинство от 2007 г. лично на лицата, а не през фирмата. До сега не са имали проблем с парите. Забавянето е поради грешка на счетоводителя или "заспали" служители на НОИ.

благодаря за отговорите.да,оказа се грешка при подаването(попълвали се някакви неща).счетоводителката е звъняла в НОИ и от там са и обяснили какво се е случило.иначе тя е изключително стриктна и затова не съм си и помислила,че причината е при нея.

# 40
Здравейте,
и аз съм в сага с НОИ и плащане. Някой може ли за съвет. Имам срок до утре!
Значи през Ноември 2016 ми издават болничен, отивам последния ден от болничния  и те ми издават продължения (но понеже болничния ми е до петък , аз отивам в понеделник и продължението ми е от пон. (де факто има разминаване в събота и неделя)). Та получих писмо да, че тр. да ми анулират и преиздадат болничния както трябва.
Отивам при личната - тя го прави, представям го в срок в НОИ отново и сега получавам второ писмо, че те не го виждат в регистъра на болничните листове. Веднага звъня в кабинета на ЛЛ- правят ми справка и там им дава , че Е качен в този регистър.  newsm78

# 41
Като ходиш в Нои вземи си ПИК - така ще следиш всичко. Те от Нои все нещо не им е на място.

# 42
имам ПИК, ще си направя справка.
Преиздадения болничен съм го дала на счетоводството в срок и са го подали. Обаче второто писмо е до ЛЛ и в него пише, че е направена справка и го няма в ел. регистър. А днес сестрата ми прави справка от кабинета и за този болничен й дава , че Е качен.

# 43
С твоя пик провери, ще видиш кой какво и кога е качил.

# 44
Има проблем с приемането на болничните- лекарите ги подават, получават потвърдителни писма от НОИ, че са приети и всичко е на ред , но в НОИ ги няма. При мен е такъв случая.

# 45
  • Пловдив
Има проблем с приемането на болничните- лекарите ги подават, получават потвърдителни писма от НОИ, че са приети и всичко е на ред , но в НОИ ги няма. При мен е такъв случая.

Как разбираш,че ги няма в НОИ?Работодателят представил ли ги е в НОИ?Без последното,няма как да имаш плащане и няма как да ти фигурират в справката на НОИ за представени документи от РАБОТОДАТЕЛ

Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 11:39 от ♥Elfita♥

# 46
  • София
И при мен е така. Счетоводителката ми е подала болничния, но от НОИ казват че при тях няма подаден от болницата болничен с този номер (по справка от болницата е подаден още на 25.01. и при тях е получено потвърдително писмо).

# 47
От страна на осигурител всичко е подадено и нямам проблем там, а разбирам че го няма от справка по ПУК И ЕГН,говорих с НОИ и с личен лекар- проблем имат явно медицинските заведения.

# 48
Моя случай беше подобен:
Преиздаден болничен, анулиран стар - счетоводителя подава, в НОИ не го виждат, ЛЛ твърди, че е пратен.
Говорих със служител на НОИ и ми каза, че пробл. е в ЛЛ. (не качен както трябва), след справка по ПИК и ЕГН се вижда , че го няма в база данни.
Отидох при ЛЛ и видях в системата, че не е цъкнат бутон към болничния  "Проверка в НОИ" и след като го направи мед. сестра, на секундата ми излезе в НОИ по справка с ПИК.

т.е. качен ама на половина, защото в справка в системата на ЛЛ му излиза, че е качен, а на справка в НОИ не се вижда.

Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 15:31 от Pukanka_

# 49
При съмнение за грешно изчислен болничен към кого да се обърнем?

# 50
  • Пловдив
При съмнение за грешно изчислен болничен към кого да се обърнем?

Пишеш мейл до НОИ,което ти обработва документите или опитваш на място

# 51
  • София

allcher, как се развиха при теб нещата?

# 52
Истината е че това безумие и тази бумащина превърнаха лекарите в бюрократи, за съжаление.
Ако всички си имахме здравни карти, с които да се чекираме и да потвърждаваме било амбулаторен лист от преглед, било престой в болница, нямаше да се пише, печата и разнася още хартията.
Моето GP работи с мед. сестра и административна сектретарка, която само налива данни и печата, и подпечатва, и разнася разни документи.
Познайта кога им остава време да следят приети ли са в НОИ болничните листове...
Не проумявам за 19 години какво се е променило в НЗОК, само събират данни без да дават, не е нормално. Наличен е справочен режим само с ел.подпис, защо няма достъп до всичко подадено за теб за всички други твои лекуващи лекари?
И от време на време по един като предпоследния министър на здравеопазването, светещ, сияещ мамин сладък...
А приет документ в НОИ е невъзможно да не се вижда...Проследете справочните режими с ПИК и ще им хванете дирята.

# 53

allcher, как се развиха при теб нещата?
Личния го подаде отново и вече ми е изплатен:)

# 54
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
Здравейте!
Бях болничен от 13.03. до 19.03 , в сайта на НОИ болничния е заведен и се вижда.
Пари още не са преведени, а на страницата пише, че до 10 работни дни се изплащат  Thinking
Къде мога да видя защо нямам превод, или да се обадя в НОИ?

# 55
  • Pomorie
Здравейте!
Бях болничен от 13.03. до 19.03 , в сайта на НОИ болничния е заведен и се вижда.
Пари още не са преведени, а на страницата пише, че до 10 работни дни се изплащат  Thinking

Заведен в електронния регистър или подаден от работодателя?

# 56
  • София
Би трябвало да е подаден от работодателя, защото е от м. март. Срокът за подаването бил е 10.04., ако не се лъжа. 10 работни дни са минали на 26.04., но преди НОИ изплащаха пари вторник и четвъртък, би трябвало днес да бъде изплатен болничния, освен ако няма грешка или не е сменено нещо (не съм проверявала скоро).

# 57
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
Здравейте!

Днес на обяд имам превод.
Гледах в сайта на НОИ, това ли ел.регистър?

# 58
  • Pomorie
Здравейте!

Днес на обяд имам превод.
Гледах в сайта на НОИ, това ли ел.регистър?

Пишете, че е заведен - имах предвид къде следите, че е заведен - в електронния регистър за болничните листове или при подадени документи и изплатени обезщетения, но щом имате превод, означава, че всичко е наред.

# 59
Да питам и аз...заведен болничен на 17.04 .трябва ли да ми се изплати ,понеже болницата от която е издаден още не ми го е дала 🤔🤔🤔а трябва да сьм от 10.04.до 25.04 .болничен .кажете какво да направя☺☺☺

# 60
  • Pomorie
Да питам и аз...заведен болничен на 17.04 .трябва ли да ми се изплати ,понеже болницата от която е издаден още не ми го е дала 🤔🤔🤔а трябва да сьм от 10.04.до 25.04 .болничен .кажете какво да направя☺☺☺

Щом не Ви е даден болничният, означава, че Вие не сте го представили на работодателя - съответно няма как да на този етап да Ви бъде изплатен.

# 61
Много благодаря за отговора ,а до колко време мога да го представя има ли таван .

# 62
  • София
Ако не се лъжа, срокът за представяне на болничен пред работодателя е 3 работни дни след края на болничния...

# 63
Представи колкото може по- бързо, поне те да хванат срока за входиране в НОИ, който мисля е 5-то число т.е. 5май.

# 64
  • Пловдив
Болничните от април се входират до 10 ти май

# 65
До 10-то число ли беше, още по- добре!

# 66
  • София
Въпрос: Моят болничен е от началото на месец април. Представен е на работодателя веднага. Понеже сме с изнесено счетоводство, работодателят го е дал на счетоводителите на 09.05. Кога следва те да го представят в НОИ? Защото си го следя с ПИК и все още го няма, а знам, че срокът е до 10 число.

# 67
Въпрос: Моят болничен е от началото на месец април. Представен е на работодателя веднага. Понеже сме с изнесено счетоводство, работодателят го е дал на счетоводителите на 09.05. Кога следва те да го представят в НОИ? Защото си го следя с ПИК и все още го няма, а знам, че срокът е до 10 число.

Би трябвало на 10.05 да са го подали.Тогава е срокът за предадени през април болнични на работодателя.Може обаче още системата да не го е обработила и затова да не го виждаш с ПИК.

# 68
  • София

Би трябвало на 10.05 да са го подали.Тогава е срокът за предадени през април болнични на работодателя.Може обаче още системата да не го е обработила и затова да не го виждаш с ПИК.
Подали са, но заради някакви промени от 01.05 системата не го е приела. И понеже попитах та го подадоха коректно.

# 69
Здравейте, моят въпрос е: 45 дневният ми болничен е от 19 април до 2 юни, кога трябва да ми бъде изплатен? В сайта на НОИ с ПИК кода си виждам,че е входиран от лекаря ми, но не виждам от фирмата където работя.

# 70
  • Pomorie
Здравейте, моят въпрос е: 45 дневният ми болничен е от 19 април до 2 юни, кога трябва да ми бъде изплатен? В сайта на НОИ с ПИК кода си виждам,че е входиран от лекаря ми, но не виждам от фирмата където работя.

За входиране от работодателя проверете от тук - http://appreports.nssi.bg/reportegnpopdoodocsandpayment/
Би трябвало вече да Ви е входиран - срокът за това беше 10.05.

# 71
Точно от там проверявам, но последно е този болничен, който ми е до 19 април. Няма го този 45 дневния.

# 72
  • Pomorie
Точно от там проверявам, но последно е този болничен, който ми е до 19 април. Няма го този 45 дневния.

Свържете се с работодателя си, за да попитате кога ще Ви бъде внесен и защо се бавят.

# 73
Ако болничният лист е предаден на работодателя през май, то срокът за входирането му е 10.06

# 74
Здравейте. Първичният ми болничен еот 10 април до 3 май. При проверка с пик ми изчисляват 10 работни дни само, не трябва ли да са повече? И превод не съм получавала, а статуса е изплатен. Какъв може да е проблема? Звъня в НОИ , но не мога да се свържа. Някой с подобен казус?

# 75
  • София
Здравейте. Първичният ми болничен еот 10 април до 3 май. При проверка с пик ми изчисляват 10 работни дни само, не трябва ли да са повече? И превод не съм получавала, а статуса е изплатен. Какъв може да е проблема? Звъня в НОИ , но не мога да се свържа. Някой с подобен казус?

Плащат ги вторник и четвъртък, а ведомостта я пускат предния ден, затова пише изплатен, утре ще си ги получите.

# 76

Плащат ги вторник и четвъртък, а ведомостта я пускат предния ден, затова пише изплатен, утре ще си ги получите.

За това ли пише дата на ведомство: 31.05? Дано да сте права и да няма проблем. Просто ми се стори, че много се забави, при положение, че е от 10.04 до 03.05. Благодаря Ана, Хубав ден! (:

# 77
По първия въпрос - дните са ти точно.За април първите 3 дни са от работодателя, а останалите работни са точно 10.
Дните за май ще ти излязат на отделен ред.
По втория въпрос са ти отговорили.Ведомостта е с днешна дата, а ще си получиш парите утре.

# 78
Здравейте!И аз имам проблем с НОИ.Нямам изплатен болничен вече 3-и месец след раждане,поради факта че не бях си внесла стари осигуровки за 2015-16г. като само осигуряващо се лице.На 02.06.17г. бях в НАП и си внесох ДОО в размер на 273.84лв като и до сега (06.06.17) не виждам са ми отчетени тези пари,стоят като "висящи".Искам да знам когато си ги "оправя" до колко време ще ми бъде изплатен болничния и дали стария болничен ще ми бъде изплатен?
Ако някой може и знае да помага ще съм му благодарна, че тези финанси не са ми излишни Sad

# 79
Здравейте, имам огромен проблем  #Cussing out! Току-що си проверих в НОИ и ми излиза следното разпореждане за отказ:
Извадка от Разпореждане за отказ О-14-000-00-01130305/31/05/2017 относно БЛ E20170088302

Лицето без право на ПОВН – не отговаря на условията на чл.40,ал.1 от КСО, тъй като за него не е възникнало осигуряване съгласно чл.10 от КСО и не е “осигурено лице” по смисъла на §1, т.3 от Допълнителните разпоредби на КСО. Въз основа на данните от регистър Трудови договори - денят, от който осигуряването е възникнало (02.05.2017г.) съвпада с датата на настъпване на временната неработоспособност (02.05.2017г.).;1 1015-14-158/23.06.2016

Прекъснах отношения със стария работодател на 02.05. и новият ми трудов договор с новия работодател е с дата 02.05. Но следобедта на 02.05. Постъпих по спешност в болница. Сега съм си на работа и всичко е ок. Защо ми разпореждат отказ от НОИ???  Tired
Моля някой да помогне.  Praynig

# 80
Здравейте, имам огромен проблем  #Cussing out! Току-що си проверих в НОИ и ми излиза следното разпореждане за отказ:
Извадка от Разпореждане за отказ О-14-000-00-01130305/31/05/2017 относно БЛ E20170088302

Лицето без право на ПОВН – не отговаря на условията на чл.40,ал.1 от КСО, тъй като за него не е възникнало осигуряване съгласно чл.10 от КСО и не е “осигурено лице” по смисъла на §1, т.3 от Допълнителните разпоредби на КСО. Въз основа на данните от регистър Трудови договори - денят, от който осигуряването е възникнало (02.05.2017г.) съвпада с датата на настъпване на временната неработоспособност (02.05.2017г.).;1 1015-14-158/23.06.2016

Прекъснах отношения със стария работодател на 02.05. и новият ми трудов договор с новия работодател е с дата 02.05. Но следобедта на 02.05. Постъпих по спешност в болница. Сега съм си на работа и всичко е ок. Защо ми разпореждат отказ от НОИ???  Tired
Пусни заявление за отмяна с копие на експертизата от болницата, за да се види кога си постъпила в болницата. Работодателя да подаде в приложение №9 1 раб. ден по-малко. Ако трябва вземи от фирмата и копие на присъствената форма, за да се види, че си отработила деня и след това си постъпила в болницата.

# 81

Пусни заявление за отмяна с копие на експертизата от болницата, за да се види кога си постъпила в болницата. Работодателя да подаде в приложение №9 1 раб. ден по-малко. Ако трябва вземи от фирмата и копие на присъствената форма, за да се види, че си отработила деня и след това си постъпила в болницата.

Огромно благодаря за съдействието!  Hug Hug bouquet Разговарях със счетоводителката и тя каза, че ще оправи нещата и да не се тревожа. Надявам се всичко да свърши добре.

# 82
Здравейте,на 16 Май предадох болничен 45 дена преди раждане,имам Пик код и с него виждам,че от болницата е предаден електронно,но от работата все още не е.
Ако не се бъркам срока е до 10.06 нали?
И ако може да ми кажете в коя графа трябва да го проверя дали в предаден в тази където ми излиза този от болницата ли?
И след като го представи работодател до 10 работни или календарни дни трябва да получа превод и в графа изплатени парични обещетение ли трябва са следя какво се случва?
И последно сега първия превод трябва да ми е за работните дни от месец Май наши така?
Извинете за тъпите въпроси,но досега никога не съм била болничен.

# 83
  • София
От кога до кога е болничния? Ако болничният обхваща май-юни, срокът за подаване е 10.07., ако не се лъжа.
Срокът за обработка и изплащане е 10 работни дни, но имай предвид, че преводи се правят вторник и четвъртък, така че може да се забави с няколко дни (примерно ако десетият ден се пада в петък - парите ще ги преведат чак вторник).

# 84
Здравейте,на 16 Май предадох болничен 45 дена преди раждане,имам Пик код и с него виждам,че от болницата е предаден електронно,но от работата все още не е.
Ако не се бъркам срока е до 10.06 нали?
И ако може да ми кажете в коя графа трябва да го проверя дали в предаден в тази където ми излиза този от болницата ли?
И след като го представи работодател до 10 работни или календарни дни трябва да получа превод и в графа изплатени парични обещетение ли трябва са следя какво се случва?
И последно сега първия превод трябва да ми е за работните дни от месец Май наши така?
Извинете за тъпите въпроси,но досега никога не съм била болничен.

Щом си го предала на 16 май, срокът за входиране от счетоводството е 10.06.17г.След това от НОИ имат 10 работни дни за обработка и изплащане.
Може да следиш дали е подаден от фирмата тук:
Справка за представени в НОИ документи и изплатени обезщетения и помощи от ДОО

http://appreports.nssi.bg/reportegnpopdoodocsandpayment/

# 85
Благодаря ви!

# 86
Здравйте,пак имам един въпрос.С пик кода на линка който ми дадохте проверих и на 9.06 пише ,че  е представена банкова сметка и това ми излиза  само,това значи ли,че болничния вече е предаден и от тази дата до 10 дни ще чакам пари?Мерси!

# 87
Още не е подаден.Трябва да ти излезе таблица, в която ти излизат всички данни - номер на осигурител, номер на болничен, период, работни дни и т.н.

# 88
Ок ясно,но нали срока им беше до 10 ,щом вече има прикачена айбан сметка предполагам,че до няколко дни в системата ще излезе и останалото нали?

# 89
  • Бургас
Здравейте, аз също имам забавяне на болничен лист, който е за периода 9.05 - 7.06.2017. Днес звънях на счетоводителката, за да разбера защо все още не е отразен в сайта на НОИ и обяснението беше, че заради новите програмни продукти през цялата седмица не са могли да подават болнични листове, евентуално им били казали за понеделник. Това е за Бургас, незнам дали е вярно и дали и в цялата страна е така наистина - нека счетоводителите да се включат  Thinking

# 90
Може би не е за темата но да питам:
НОИ спират плащането на БЛ на основание чл. 40, ал. 4.
БЛ е в нарушение на чл.13, ал.1 от НМЕ.

Болничните са
1)   от 10 до 15.07 – ЛЛ
2)   хирург от 17.07 до 26.07
3)   от 26. до 28.07 - ЛЛ
Последните 2 спират.

Районния НОИ казва „нищо не можете да направите“. ЛЛ казва „нищо не можете да направите“.

Разпореждането може да се обжалва. Как става това обжалване?

Предполагам е подобно: http://www.clubtrznormativi.bg/bolnichni-10/objalvane-po-chl-117 … bukva-j-2543.html

Последна редакция: вт, 08 авг 2017, 17:05 от Hulk1

# 91
Може би не е за темата но да питам:
НОИ спират плащането на БЛ на основание чл. 40, ал. 4.
БЛ е в нарушение на чл.13, ал.1 от НМЕ.

Болничните са
1)   от 10 до 15.07 – ЛЛ
2)   хирург от 17.07 до 26.07
3)   от 26. до 28.07 - ЛЛ
Последните 2 спират.

Районния НОИ казва „нищо не можете да направите“. ЛЛ казва „нищо не можете да направите“.

Разпореждането може да се обжалва. Как става това обжалване?

Предполагам е подобно: http://www.clubtrznormativi.bg/bolnichni-10/objalvane-po-chl-117 … bukva-j-2543.html

Според мен обжалването на разпореждането за спиране на производство е безмислено. Вторият и третият болничен е трябвало да се издадат от ЛКК. Поинтересувайте се към коя ЛКК е насочено обжалването. Явете се задължително на датата, на която Ви вика комисията и носете документацията. Неявяването е предпоставак аболничните да се анулират.

# 92
а кога и как ще привикват за явяване?

# 93
а кога и как ще привикват за явяване?
С писмо по пощата.

# 94
Здравейте,в болничен съм от 02.08 до 24.09 като болничният лист е предаден от работодател на 04.09. в нои.При проверка с пик код в сайта на Нои ми пише в момента се обработва ,но на код за временна нетрудоспособност пише 0.
Това нормално ли е или тези дни ще се промени или има някакъв проблем,защото на първия ми болничен беше объркано нещо и пак пишеше 0 и ме е страх да няма отново проблем с болничния ми.

# 95
Като го обработят трябва да се промени.Има време тепърва за това.

Реклама

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт