Въпроси и отговори за хиперинсулинемията! Тема 15

  • 54 725
  • 772
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 10 642
Пиеш си го, до + тест

# 721
  • Мнения: 236

Много ти благодаря Нандин. Притеснявам се защото го пия едва от месец и инсулина много ми падна. Д-р Пресенска ми каза да го спирам, но това ще ми е последна стимулация и искам да направя всичко за да извадим хубави Я.На консултация д-р Стаменов ми го беше изписал без да ми иска хормони , но не ми е лекуващ лекар и затова сега съм я чудене.

# 722
  • София
  • Мнения: 10 642
Не знам по колко го пиеш, но щом се е нормализирал инсулина можеш по 1 път на ден да го пиеш по време на стимулацията

# 723
  • Мнения: 236
Не знам по колко го пиеш, но щом се е нормализирал инсулина можеш по 1 път на ден да го пиеш по време на стимулацията

Пия го от самото начало по едно вечер след храна, най ниската доза Глюкофаж 500. Няколко вечери го разчупвах, сега пак пия по едно.

# 724
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Не го спирай. Спира се при + тест за бременност. А аз с първата бременност го пих до 11г.с. Според АГ-тата не вреди на плода.

# 725
  • София
  • Мнения: 4 884
Не го спирай. Спира се при + тест за бременност. А аз с първата бременност го пих до 11г.с. Според АГ-тата не вреди на плода.
Pospalancho, би ли споделила каква доза си пила до 11 гс и как си го намалила после до спиране или рязко си го спряла? На светлинни години съм от забременяване, но би ми било интересно да разбера Rolling Eyes Благодаря!

# 726
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Пих си 3х500 метфогамма. Бременността ми почна с кървене и ме приеха в болница за 10 дни. Там като питах гинеколозите всичките ми казваха да си я пия. Като се закрепиха нещата звъннах на ендокринолога и той каза да я спра веднага без да намалям дозата, и да си спазвам диетата стриктно. Следяхме кр. захар веднъж месечно, а в 28г.с правих само кръвнозахарен профил без да пия глюкоза и един гликиран хемоглобин.

# 727
  • Мнения: 343
Здравейте, с поликистоза съм и следващия месец живот и здраве ще правим процедура.                                                                      Много години ходене по мъките, по софийските центрове и болници, тези в моя град, правиха ми трансвагинална лапароскопия, цветна снимка, множество спермограми, тромбофилия, цитогенетика, една жестока хиперстимулация,
докато с помоща на една мацка от форума не открих, че инсулина ми на гладно е 14, а кр.захар е в отлични граници, даже на 60 и 120 мин е малко под долна граница. Веднага започнат метформин и строг режим на месо и зеленчуци, като оптималната доза метформин на ден ми беше 2*850.
Четири месеца по-късно пускам трикратно обременяване с глюкоза за кр. захар и инсулин. Кр захар отново е добре, обаче... инсулин на гладно от 14 е 3, на 60 мин е 95 /при реф 3-17/, на 120 мин е 45 /при реф-3-17/. Веднага сама си вдигнах дозата и се надявам това да не е пречка за инвитрото.
Само за да имате предствава, висока съм 1.58 и тежа 50кг.

Та изписах цялото това инфо за момичетата като мен, които са попадали на неадекватни лекари, стрували ми средства за 2 инвитро процедури през годините и неизмерими психически щети на цялото ми семейство.

Хубав ден, мили  bouquet

# 728
  • Мнения: 54 389
Успех и на теб, Elinorche86! Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

Всъщност, като се замислих за твоя случай, май не е много добре да си на безвъглехидратен режим, не и съвсем рестриктивен. Защото инсулинът вече ти е много нисък на гладно, на долна граница.
Може би трябва да се ограничаваш, но не и съвсем да си без въглехидрати.
Още повече, че ти реално никога нямаш такова ударно натоварване, както с глюкозата.
На мен при обикновен профил КЗ ми е в ред, а при теста и тя беше висока, в диапазона на предиабет.
Така, че този тест с глюкозата е по-скоро предупредителен, да внимаваме с храненето. Такива концентрирани захари да няма. Wink
 Hug

# 729
  • Мнения: 11 828
Здравейте момичета. Искам да ви попитам някои неща да ми дадете насоки...въпросите няма да са много умни Wink , но то е защото не съм особено запозната с нещата.

Аз съм с хипофункция на ЩЖ, отделно с дефицит на В12 и тези дни ще си пускам контролни изследвания и съм решила, че искам да се проверя за преддиабет, ИР и аз не знам всъщност за какво по-точно  Laughing . Обременена съм по майчина линия с диабет, и майка ми има и баба ми също имаше, отделно след раждането си останах с натрупаните кг и вече 8г по-късно не мога да ги сваля. Да, не съм правила кой знае какви ограничения, но съм спирала хляб и сладко за месец примерно и не съм мърдала и грам. Кръвна захар пускам някъде 2 годишно винаги е в норма.
И сега питането ми - какво ще ме посъветвате да изследвам, аз после ще отида и на ендокринолог ако има проблем, но първоначално какво да проверя. Четох за гликирания хемоглобин, но тай сякаш е за контрол на диабетно болни, чудя се да пусна ли направо изследване за ИР или да си пусна отделно инсулин и кр.захар и хем да ги видя двете като резултат, хем после да си изчисля по формулата за HOMA индекс.

Благодаря предварително за насоките  Hug

# 730
  • Мнения: 54 389
На първо време КЗ и инсулин на гладно, плюс гликиран хемоглобин.
Ако има отклонения, тогава теста с глюкозата. Може и направо теста, но задължително с трикратен инсулин. Това е най-точното изследване за ИР.

# 731
  • Мнения: 11 828
На първо време КЗ и инсулин на гладно, плюс гликиран хемоглобин.
Ако има отклонения, тогава теста с глюкозата. Може и направо теста, но задължително с трикратен инсулин. Това е най-точното изследване за ИР.


Много благодаря  Hug

# 732
  • Мнения: 420
Как се изчислява НОМА индекс и къде мога да намеря тази формула? По принцип самата лаборатория ли изкарва НОМА индекс или го изчислява специалист след това по резултатите?

# 733
  • Мнения: 54 389
И сама можеш.

HOMA-index за Инсулинова резистентност – изчисляване по стандартна формула:

HOMA-IR = глюкоза*инсулин/22.5

Стойностите са на гладно.

# 734
  • Мнения: 420
И сама можеш.

HOMA-index за Инсулинова резистентност – изчисляване по стандартна формула:

HOMA-IR = глюкоза*инсулин/22.5

Стойностите са на гладно.

Благодаря, сметнах си. И при двете ми изследвания излиза резултат под 2, което прочетох, че означава нормален индекс, а съм на Глюкофаж 500 3х1 (дори ми беше назначен 2х850 и 1х500, но се чувствах много зле и си го направих 3х500). Инсулинът ми е висок след обременяване на 60 и 120 минута. Защо се смята този индекс и какво точно показва? Не съм чела цялата тема назад, ако може да ме ориентирате горе-долу къде да търся? Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт