Съхранение на стволови клетки

  • 18 165
  • 59
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 178
Здравейте, сутринта гледах  предаване, в което обясняваха за стволовите клетки. Досега не знаех, че със тях се лекуват толкова много заболявания и тъй като ми предстои раждане, сериозно се замислих, че може би е редно да запазим. Ако има мами, които са запознати каква е процедурата, моля да споделят.
Извинявам се, ако темата не е за тук.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз запазих и не съжалявам. За сега слава Богу не ми се е налагало да ги ползвам, но съм по-спокойна като знам, че ги имаме.
Процедурата е много проста. Избираш си банка за стволови клетки (нашите са в биорегенерация в болница Надежда, доволна съм)  и отиваш преди раждането. Плащаш, сключваш договор и те ти дават телефон, на който да се обадиш като тръгне раждането. Като им кажеш кога ще раждаш те идват и по време на раждането си вземат каквото им трябва. Няколко дни след това те уведомяват какво са успели да съхранят. После е различно според банката и модела, който си избрала. В някои се плаща на година, в други плащаш в началото накуп за 18 години. И понеже винаги има риск едно раждане да тръгне по-рано, не чакай последния момент.

Последна редакция: чт, 15 дек 2016, 18:19 от savina_33

# 2
  • София
  • Мнения: 409
Някои тъкани банки дават отстъпки, когато сключиш по - рано договор. Затова по от рано се ориентирай, към коя банка ще се насочиш.

# 3
  • Мнения: 14
Привет

Аз запазих и не съжалявам.

До колко виждам имате 2 деца и на двамата ли запазихте стволови клетки или само на едното дете? Има голям процент съвместимост между братя и сестри и затова някои родители взимат само на едното дете. И ако сте направили така, на кое от двете деца взехте? На първото или второто? Благодаря

savina_33 Извинявай, те май са близнаци Simple Smile))

Е ако някой е с две деца на различна възраст, би ли споделил как са постъпили? Simple Smile)

Последна редакция: нд, 18 дек 2016, 12:51 от AnMary

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Разбира се, че и на двамата запазихме. Никой не дава гаранция за съвместимост.

# 5
  • Мнения: 663
Според мен е задължително да се запазят. Това си е инвестиция в здравето на децата ни. Ние също запазихме. Първоначалната вноска е по-висока, после  годишната е напълно нормална.

# 6
  • Мнения: 197
Моят като го раждах я нямаше тази възможност, за което много съжалявам. Етървата я чакаме всеки момент да роди и те пожелаха това да е подаръка за бебето. Семейният съвет избра болница Свети Лазар, защото тя там ще ражда. Казаха ни, че  колкото по-малко е времето от събирането до замразяването на стволовите клетки, толкова по-добре се запазва тяхната жизненост. Ние даваме парите за първата вноска, а през годините плащанията, те ще си го поемат.
Дано не им се налага да ги ползват, както казва Савина, но това е като застраховка живот. Simple Smile

Савина, при близнаци имаш 50% отстъпка за второто, нали?

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Вече не помня дали беше точно 50%, дали не беше и повече. Цената беше малко повече от за едно дете, не много. Сега плащаме по 300 лв на година.

# 8
  • Мнения: 14
Благодаря ви за отговорите!
Аз обаче все още имам въпросителни....

Сега предлаганите услуги се делят основно на два типа - съхранение на стволови клетки от кръвта от пъпната връв и съхранение на кръвта + част от самата пъпна връв. Освен това може да бъде цялата кръв или намален обем. РАзбира се всяко с различна цена.
Когато искаш намален обем т.е. да изберат само хемопоетични стволови клетки, това отнема време, за да се обработи материла и това , което TsvetyTomova  е споменала за времето за замаразяване се удължава. Един вид рискуваш да бъде компроментирана пробата, затова по-скъпия вариант е цялата кръв.
РАзкликите в цените изобщо не са малки.
Това , което аз откривам е 1000 лв при подписване на договор и след раждането още 4300 до 4800лв. Тази втората сума може да е на вноски,но за една или две години т.е. 12 месеца по 350-400лв.
ТАкива суми са непосилни за нас и затова се обръщам към вас.

Вие какъв договор сключихте?Вноската от 300лв на година ми звучи много по-приемлива Simple Smile

Извинете за подробния пост, но ще се радвам да ми помогнете Simple Smile)

# 9
  • Мнения: 102
От къде взимате информация за тези неща, за процедурите и сумите?

Виждам, че тук се коментират цени от порядъка на 6 хиляди, навсякъде все такива ли са?

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз платих по-малко, но беше преди 9 год. Но пък плащам годишни вноски до 18 год.
А  преди 4 мес. брат ми и снаха ми платиха между 4 и 5 000 в Биорегенарация (за едно дете) - това е за съхранение до 18 год, общо без никакви повече годишни вноски. 6000 ми се вижда множко. Може би, ако е разсрочено се оскъпява.  newsm78

# 11
  • Мнения: 14
Pelopony аз съм цитирала информацията от двете по-популярни банки / cells4life , future health /. До тях стигнах след като разпитах мои познати, в коя банка са запазили ст.кл. на своите деца.
Ако има родители останали доволни от разговорите с някоя българкса банка и са им спечелили доверието, моля да сподели. В тях цените са с около 1000 лв по-ниски.

# 12
  • Мнения: 234
И ние запазихме стволови клетки. Избирате си къде искате да запазите и си уговаряте среща. Ние ходихме на две места и после си избрахме едните, които повече ни харесаха. Запазихме клетки на близнаци. Като отидете ще ви дадат договор да си прочетете и цени-има варианти за разсрочено плащане. Отидете по-рано защото има отстъпки при по-ранно подписване на договора. Ако нещо по-конкретно ви интересува ми пишете на лично.

# 13
  • Мнения: 197
В нашия случай цялата сума е 4500 лв. Като при подписването на договора се дават 1000 лв., а останалите пари се плащат до 2 дни  след представяне на резултатите от извършените изследвания. На празниците ще сме заедно и направо ще  помоля пак да видя договора.

# 14
  • Мнения: 43
Ние ползвахме Future Health, от всички банки които обиколихме ми се сториха най-читави. Български не сме разглеждали тъй като не ми вдъхват доверие, тъй като виждаме в държавата ни как никой не носи отговорност за нищо. Чуждите поне обясняват, че ги застраховат, утре и да стане нещо с пробата поне покриват някаква сума, с която можеш да подпомогнеш лечението. Да не дава Господ да опираш до тях де! Разлика между цените за първо и второ дете не видях кой знае каква, може би от порядъка на 500-1000 лв. максимум.

# 15
  • Мнения: 102
В нашия случай цялата сума е 4500 лв. Като при подписването на договора се дават 1000 лв., а останалите пари се плащат до 2 дни  след представяне на резултатите от извършените изследвания. На празниците ще сме заедно и направо ще  помоля пак да видя договора.

За какви изследвания става дума, не може ли всеки да запази стволови клети? Има ли някакви изисквания за това?



lilqnski  според мен, ако има възможност това да се направи в България, е за предпочитане. Виж пък какво се случва по света...

# 16
  • Мнения: 43

lilqnski  според мен, ако има възможност това да се направи в България, е за предпочитане. Виж пък какво се случва по света...


Изследванията са за да се види дали взетите клетки са както трябва. В противен случай не плащаш нищо.

Ако живеехме в нормална страна, с радост бих съхранявала клетките тук, но нищо не ми гарантира, че утре лицето Х, няма да гушне едни събрани 20 милиона и да забегне в Мексико. Все пак виждаме реалността тук каква е и как няма нито един виновен и осъден за каквото и да е било.

Банката която избрахме, по думите на дамата с която подписахме договора е международна и се надявам, че като е голяма компания страните в които развива дейност да упражняват някакъв контрол. Отделно клетките са застраховани или поне така твърдят. В случай на авария и прекъсване на тока, за да не спира охлаждането имат собствено захранване, което трябвало да може да работи със седмици, за да поддържа подходяща температура. В банката се влиза със специални костюми в стерилна обстановка /поне така се виждаше на клипчето и на снимките/, а тук си спомням преди години за случай на една банка за семенна течност и яйцеклетки, която държеше материала в хладилник в офиса си. За нас лично това е много сериозно нещо, всеки ден ни заливат със случай на болни хора и не ни се иска заради някакви 1000-2000 лв да рискуваме да изпуснем дори минимален шанс за оздравяване. Разбира се горещо се надявам никога да не ни се налага да ги ползваме и парите които сме дали да са хвърлени на вятъра както се казва.

# 17
  • София
  • Мнения: 178
Здравейте и благодаря за информацията. При всички положения ще запазим и още проучваме. Мъжът ми предпочита да съхраним в българска банка, казва, че така се чувства по-сигурен. Ако се случи нещо в чужбина, нямало да има контрол.
Има ли вариант клетките да не са както трябва?
Весело посрещане на празниците.

# 18
  • Мнения: 253
Аз съм  в началото на  бременността, но като мине рисковия период веднага ще подпишем договор за запазване на стволови клетки. Дано не се налага да ги използваме, но така ще съм по-спокойна.

# 19
  • Мнения: 102
Здравейте и честита Нова година! Бъдете живи и здрави, много радости, късмет и успехи през 2017!

lilqnski   Аз мисля, че България е една от малкото безопасни държави и поради тази причина е за предпочитане тук да се съхраняват. Виж само какви атентати стават непрекъснато по другите, та ако ти се унищожи материала, парите няма да са от голямо значение.

# 20
  • Мнения: 197
Здравейте и за много години!
Дано да е мирна и изпълнена с повече любов тази година!
Както обещах, разпитах подробно и имам договора, а ние още чакаме новият член на фамилията. В тези 4500 лв. влиза, вземането, транспортирането на пробата до лабораторията на лечебното заведение, лабораторното изследване, обработката , замразяване и съхранението на клетките за първата година. Изследването включва,  установяване жизнеността на хемопоетичните и мехенхимни стволови клетки. Това е на първо време като инфо, договорът е доста голям и не съм имала време да го изчета целия.

# 21
  • Мнения: 102
Tsvety значи с тази сума се покрива всички нужни работи и материала после се пази в България, така ли?

Krisy89 според мен си струва запазването не само заради детето. Стволовите клетки могат да означават здраве и за други близки. Не дай си Боже, при нужда могат да помогнат и на братче, на родител, а много пъти и на баба, дядо, чичо, леля, заради близкото роднинство. От случайно донорство трудно може да се разчита на съвместимост.

Rockybow какво означава това да поискаш намален обем? Не са ли еднакво важни всички клетки, за да вършат работа при леченията?

# 22
  • Мнения: 253
О, така е, но борбата беше голяма да забременея и в момента мислите и грижите ми, изцяло са насочени към детето, което нося.
TsvetyTomova, това, което казваш за жизнеността на стволовите клетки, означава ли, че ако не е добра, новороденото може да има проблеми?

# 23
  • Мнения: 663
Където и да изберете, важното е да запазите. Медицината се развива с големи темпове, след време толкова много болести ще могат да се лекуват  със стволови клетки, даже и органи според мен ще могат да се възпроизвеждат.

# 24
  • Мнения: 102
За жизнеността - нали ценното на  стволовите клетки е способността им да се самовъзпроизвеждат и да се трансформират в различни видове тъкани. Точно както са действали, когато се е развивал и оформял ембриона в утробата, докато стане човек.
Ако трябва ме поправете, но мисля, че колкото повече жизненост, толкова повече шансове за успех после при лечение. Така че е важен фактор тя да бъде максимална.

# 25
  • София
  • Мнения: 178
Момичета за много години!
Много сте ми полезни, на следващия преглед непременно ще задам въпросите, които дискутирате.
pelopony, какви са параметрите за максимална жизненост, това всъщност зависи ли от хората, които ги извличат? 

# 26
  • Мнения: 102
Клетките са най-жизнени с момента на раждането. От там нататък, с всеки изминал час почват да губят качества и повече от тях почват да загиват. Така че е важно колко бързо ще стигнат до лабораторията, за да се обработят и да се замразят. След 48 часа броят на добрите може да е намалял вече и с 50%.

# 27
  • Мнения: 197
Чан, ако болницата, в която раждаш имат банка за стволови клетки, лекаря, който те изражда взима материала от пъпната връв. Та да се похваля, че вчера се роди нашият голям юнак, да е жив и здрав и повече бебета през годината!

# 28
  • Мнения: 253
Честито Цвети, това е най - голямото щастие! Благословен да ви е юнака!  bouquet

Аз трябваше утре да съм на преглед, но май ще го отложим, така че другата седмица ще мога да дам подробности.

# 29
  • Мнения: 102
Tsvety Честито и от мен! Да е жив, здрав и щастлив малкия човек и леко възстановяване на майката. Да разбирам и че сте придвижили всичко със запазването на стволовите клетки, както планирахте. Къде ще се съхраняват в крайна сметка?

# 30
  • София
  • Мнения: 178
TsvetyTomova, честито и наздраве за здраве!
Дано с такива новини да пълна годината.
Дано не му се налага да го използва, но на това му се казва подарък за цял живот. Simple Smile

# 31
  • Мнения: 197
Благодаря ви, вече са си вкъщи, голям лакомник и гласовит се оказа. Simple Smile

pelopony, те майка му и баща му си избраха. В болница Свети Лазар ги запазиха. Искаха всичко да е на едно място. 

# 32
  • Мнения: 102
Сладур. Нека  хапва добре, да расте здрав Simple Smile

Свети Лазар е хубава болница, аз ходя там при Николова за гинекологична профилактика. Ама кво имаш предвид под всичко да е на едно място? Какво друго трябва да има освен взетия материал?

# 33
  • Мнения: 2
Вече не помня дали беше точно 50%, дали не беше и повече. Цената беше малко повече от за едно дете, не много. Сега плащаме по 300 лв на година.

Има годишна такса? Коя банка използвате?

# 34
  • Мнения: 197
pelopony,   под всичко на едно място, имам предвид, че нали и раждането беше в същата болница. А както е ясно, колкото по-кратко е времето от събирането до замразяването, толкова повече жизнени и качествени стволови клети се запазват.  Дай Боже да не се налага, но детето си има добра застраховка за цял живот.

# 35
  • Мнения: 102
Цвети, а какво става ако в бъдеще семейството не живее вече в България? Братовчедка ми след няколко месеца ще ражда и обмислят въпроса да запазят стволови клетки. Но мъжа ѝ не е българин. За сега са си установени тук, но в бъдеще има немалък шанс да се преместят. Така че, пред тях седи въпроса дали не трябва да търсят банка, която ги съхранява в неговата страна.

# 36
  • Мнения: 197
Не мисля, че е проблем. Има си ред, описан е в договора. Ако клетките трябва да се ползват, подаваш писмено уведомление и те организират транспортирането до която и да е болница, независимо дали е у нас или някъде по света. Имат нужното оборудване и специални контейнери. Дори хора от други държави, които въобще не живеят тук,  съхранят стволови клетки при тях. Имай предвид, че Свети Лазар е първата официално акредитирана такава банка в България. За всички тези неща братовчедка ти може да направи една среща там и направо да ги разпита.

# 37
  • Мнения: 102
И аз ѝ казвам, че е най-добре да направи от сега консултация по тези въпроси, защото времето си тече. Даже видях във фейсбук, че ще има ден на отворените врати, посветен на темата за стволовите клети https://web.facebook.com/events/1867812050126957/ и ще ѝ го пратя да отидат.

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Вече не помня дали беше точно 50%, дали не беше и повече. Цената беше малко повече от за едно дете, не много. Сега плащаме по 300 лв на година.

Има годишна такса? Коя банка използвате?
Биорегенерация.

# 39
  • Мнения: 253
Да ви питам, има ли значение кога се подписва договора?

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Да ви питам, има ли значение кога се подписва договора?
Да толкова до колкото трябва да е ПРЕДИ раждането.

# 41
  • Мнения: 638
Да ви питам, има ли значение кога се подписва договора?
Някои банки правят отстъпки ако е в по-ранните месеци на бременността.

# 42
  • Мнения: 253
Извинявайте, както съм задала въпроса звучи странно.
Зайченцето ме е разбрала, дали ако подпишеш по-рано дават отстъпки. От друга страна обаче ако нещо се случи с бременността, после възвръща ли се сумата?

# 43
  • Мнения: 364
Здравейте, в 26 седмица съм с близнаци. Какво бихте ме посъветвали, кога е най-удачно да се подпише договор?

# 44
  • Мнения: 197
Aneto201, не мога да разбера въпроса ти. При всичко положения  преди да родиш.

# 45
  • Мнения: 364
То е ясно, че преди да родя, но защото нося близнаци и бременността е по-рискова. Дали има някакви намаления за близнаци?

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ива, да. Аз плащам такса и половина. И те съветвав да побързаш с договора, защото не е изключено раждането да подрани.

# 47
  • Мнения: 253
Как стои въпроса при рискова бременност. Ако подрани раждането, кой осведомява екипа, който трябва да вземе пробите?

# 48
  • Мнения: 234
Как стои въпроса при рискова бременност. Ако подрани раждането, кой осведомява екипа, който трябва да вземе пробите?
Ти като тръгнеш да раждаш,(ако е нормално), или ти насрочат секцио им се обаждаш и им казваш. То такава си е практиката. Предварително ти дават комплет в една кутия и трябва да го вземеш като тръгнеш към болнницата. Там в родилното те чака техен човек.

# 49
  • Мнения: 364
Гери, как ти дават комплект, не трябва ли тези неща да са стерилни.

Савина, на следващия преглед ще разпитам подробно, предполагам, че лекарите са запознати. Надявам се двамцата да ги износя докрай, дано не подранят.

# 50
  • Мнения: 234
Стерилни са. То всичко е опаковано в една кутия и вътре са в запечатани пликове. И да подранят не е проблем. Аз раждах в Майчин дом близнаци със планирано секцио и си носех двете кутии. Там ме чакаше една лекарка, която си работи там. Оказа се, че винаги имат някой на смяна, така че...

# 51
  • Мнения: 197
Aneto201, предполагам, че когато са две цената е по-ниска.
Да си носиш контейнерите самa ми се вижда рисковано. Ако раждаш нормално едва ли ще ти е до тях.

# 52
  • Мнения: 234
При две цената е по-ниска да. А контейнерите си ги слагаш в багажа за болницата просто.

# 53
  • Мнения: 364
А после кой ги взима контейнерите, трябва ли да присъства на  раждането?

# 54
  • Мнения: 234
Да, при залата за раждане те чака техния доктор,даваш му контейнерите и той започва да разопакова и да приготвя нещата в залата. При мен беше докторка, която си работи там и присъства на цялото секцио. Източи ми солидно количество кръв и подписвах някакви документи. Обясняваше ми кой за какво, ама в тоя момент не запомних нищо разбира се...не ми беше до това да я слушам.

# 55
  • Мнения: 174
Здравейте, в четвърти месец съм и дали вече трябва да подпшем договор. Да уточня, че се водя рискова бременност.

# 56
  • Мнения: 234
Ами за тях няма значение каква е бременността. Мисля, че при договор преди 27 или 28 седмица имаше отстъпка. Иначе ако искаш можеш и в последния момент да подпишеш договор, няма определен срок, в който да го направиш.

# 57
  • Мнения: 253
 geri_ms, може ли да кажеш, защо запазихте, в какви случаи биха  помогнали стволовите клетки?

# 58
  • Мнения: 234
Ами, първо стволовите клетки, които ние запазихме са два вида и помагат за различни неща. Най-общо за различни видове левкимия, заболявания на имунната система, някои видове анемия, тумори...доста е дълъг списъка. Има и заболявание, които са на етап клинични изследвания, но медицината доста напредва и не се знае след 20 години например как ще е. Може да се лекуват още повече заболявания, дори присаждане на генерирани органи от клетките. Банките за стволови клетки имат на сайтовете си, а и на място има брошури с подробно описание. Ние със съпруга ми сме на принципа "По-добре да ги имаме и да не ни потрябват, отколкото да ни потрябват и да ги нямаме. Искам да знам, че съм направила всичко, което зависи от мен за здравето на децата ми.

# 59
  • Мнения: 364
Гери, и аз съм на това мнение. Оказа се, че в Свети Лазар където ще раждам имат банка за стволови клетки и с мъжа ми умуваме дали с тях да не сключим договор.

Общи условия

Активация на акаунт