Кърмене след секцио

  • 17 806
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте мами,
на 20.12.16 се роди моят син със секцио, тъй като нямах разкритие въпреки, че имах силни контракции
веднага след операцията ми донесоха бебо за да го накърмя.
Той още от самото начало суче много добре. Храних го редовно, но още в болницата ми казаха, че най вероятно нямам достатъчно храна и затова толкова често реве. Това не ме отказа да кърмя, въпреки че зърната ми бяха разранени и сълзи ми капеха докато суче.
2 дена преди изписване ми казаха да почна да се изпомпвам и да давам допълнително АМ.
При изпомпването излизаше 5 до 6мл. Откакто съм вкъщи стигна до 20мл
Кърмя все още, но количеството на кърма не се увеличава. При изпомпване излиза от 2те гърди общо 20мл и искам не искам трябва да дохранвам
Акушерката ми каза, че мляко няма да ми дойде и да се отказвам и да минавам само на АМ.
какво ще ме посъветвате вие от опит

# 1
  • София
  • Мнения: 30 079
Здравей,

в тази тема момичетата са много отзивчиви и дават наистина полезни съвети. Можеш да ги попиташ и да прочетеш назад какво са ни писали.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=942615.570

Аз също съм след секцио. Не знам, дали начинът на раждане има значение или си е до физиология, но аз никога съм нямала предостатъчно кърма. И с първото ми дете, и сега си е просто тегава работа, но не се отказвам. С голямия ми син се цедих 11м, за да му осигурявам кърма. Сега упорито държа бебето на гърда. Първите седмици дохранвах след почти всяко кърмене, но на инат слагах на гърда и с времето кърмата се увеличи. Прочети съвети им в предните постове (в темата), препоръчаха сух сминдух, ядки, чайове за кърмачки и много течности за увеличаване на лактацията.

Аз лично пия сух сминдух, пия чай за кърмачки, течности, сок от касис и ябълка, купих си "феминела хередитум", но не виждам много ефект от последното, а просто го допивам, за да не остане.

Скрит текст:
Здравейте мами,
на 20.12.16 се роди моят син със секцио, тъй като нямах разкритие въпреки, че имах силни контракции
веднага след операцията ми донесоха бебо за да го накърмя.
Той още от самото начало суче много добре. Храних го редовно, но още в болницата ми казаха, че най вероятно нямам достатъчно храна и затова толкова често реве. Това не ме отказа да кърмя, въпреки че зърната ми бяха разранени и сълзи ми капеха докато суче.
2 дена преди изписване ми казаха да почна да се изпомпвам и да давам допълнително АМ.
При изпомпването излизаше 5 до 6мл. Откакто съм вкъщи стигна до 20мл
Кърмя все още, но количеството на кърма не се увеличава. При изпомпване излиза от 2те гърди общо 20мл и искам не искам трябва да дохранвам
Акушерката ми каза, че мляко няма да ми дойде и да се отказвам и да минавам само на АМ.
какво ще ме посъветвате вие от опит


Аз лично и 5мл на ден да осигурявам на детето си, пак бих ги давала до 6м. Не знам, може да не съм права, но аз бих постъпила така. Да, уморително е, понякога съм си казвала, че вероятно не си струва, че с АМ ще следя мл, ще ми е по-лесно и т.н., но в крайна сметка кърмата си е кърма и поне до 6м е хубаво детето да получава някакво количество.

Успех!


# 2
  • София
  • Мнения: 3 221
Акушерката ми каза, че мляко няма да ми дойде и да се отказвам и да минавам само на АМ.
Eeeee, ама тя сигурно има пряка връзка с бостанския оракул, че да знае  Crossing Arms
Кърми си спокойно, зърната мажи с Ланолин (на Лансинох е хубав) след всяко кърмене и дохранвай само ако бебето е неспокойно от глад. Не се ориентирай по цеденето - на мен това ми прецака кърменето с първото дете - виждах, че повече от 10 мл. не цедя, и дохранвах ли, дохранвах... И сега никога не цедя повече от 10 мл., но малкия е изцяло на кърма и наддава като за световно.

# 3
  • Мнения: 341
Най-важното е бързо да изтриеш от главата си всичките абсурдни съвети, дадени от този титан на мисълта, акушерката.
Първо, бебе на 1-2 дни има стомахче като череша. Няма как да изцока 3мл и да спи спокойно 3часа. Тези капки ще ги преработи за 1ч и хайде пак гладно. Важно е да се слага бебето максимално често на гърда- така то си прави заявка на тялото колко кърма трябва да произведе. Некомпетентните хора смятат, че е лошо да се кърми често, но е точно обратното. Колкото повече- толкова повече кърма ще има.
Второ, няма нужда да изцеждаш. Слагай бебето през 1-2ч да суче, нощно време също е важно да има кърмения. Можеш да кърмиш в просъница- бебето и спящо може да яде.
Хубаво е да звъннеш на безплатните консултанти по кърмене, за да обсъдите как да махнеш добавките. За зърната Лансинох при мен помогна, но като цяло стискаш зъби докато гърдита свикнат.
Дълго кърмене желая Simple Smile
П. С. И аз родих секцио. Кърмих година и младежът сам се отби. Успех пак!

# 4
  • Мнения: 579
Не се притеснявай за количеството кърма, ще се регулира спрямо нуждите на бебето. Не мога да се начудя на тези акушерки как така с лека ръка дават съвети да се дохранва. Предлагай на бебчето да суче колкото може по-често. Това, че си родила секцио, няма никакво отношение към количеството на кърмата.
Аз също родих секцио и двете си деца. Големия го кърмих до 1г. и 4 месеца, малкият е на 10 месеца, все още го кърмя. Не съм дохранвала с АМ, не съм изцеждала.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 633
Свържи се с Ла Лече Лига по телефона и се консултирай. Наистина забрави всичко, което си чула в болницата за кърменето, както и какво чуваш от хората. Информирай се, но от правилните източници, не от разни лелки и бабки! Успех! Няма значение, че си родила секцио, и аз родих така и кърмих 2г1м

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 4 447
Направо се чудя как не си се отказала досега при тези умопомрачителни изказвания от медицински лица. Щом си удържала досега, ще се справиш, просто бъди упорита и не споделяй за кърменето нищо с хора, които нямат представа от него. ТОва е най-бързият начин за отбиване. На мен педиатърката ми каза - ооо нищо не си изцедила, нямаш кърма. Е, заради такива обезкуражаващи съвети така и не кърмих, но детето беше на издецена кърма 13 месеца. Една позната акушерка, на която се оплаквах, че детето само спи и суче веднъж на една минута, ми каза- какви са тези глупости, даваш му 15 минути, колкото е ял толкова и спираш. Това млада жена на 30 години го каза. Племенницата ми е акушерка, завърши преди няколко месеца. Каза, че никой не ги учи как да помагат на кърмачките. Тя се информира и обучава от прочетеното в интернет. Изобщо положението с компетентните хора е много сериозно .
Не беше много по темата ти, но ти желая успех. Peace

# 7
  • Мнения: 3 595
Зърната ако се мажат с ланолин след разраняването няма много ползва. Мажи ги с кърма и ги оставяй на въздух да заздравеят. Аз имах страшно разнранени зърна и по съвет на дулата ми така направих и за 2-3 дни се оправиха. Също на Медела има едни аз ги наричам "капачки" - пластмасови слагат се на гърда, имат дупка за зърното, за да можеш да обличаш дрехи, но зърното да не се допира до тях и да диша, те също ме спасиха от адски болки при всеки допир и спомогнаха за заздравяването.

Скрит текст:

А иначе слагай бебето възможно най-често на гърда и го оставяй да суче колкото иска. Можеш да го слагаш и през час нищо, че то не плаче, само и само да стимулираш кърмата.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 175
Честито бебче:)
Те вече са те посъветвали, аз също искам да те подкрепя да си кърмиш спокойно.
Аз също родих със секцио и детенце повече от 8 дни не беше при мен и беше захранен с АМ, но после си го кърмих почти година и половина.
Виж от какво ти се увеличава кърмата - аз пиех някакъв чай (на ХИП), от локум много ми идваше кърма също. Успокой се, храни се и си почивай, ще си кърмиш успешно.

# 9
  • Мнения: 851
 Всички съвети, които са ти дали момичетата са чудесни и абсолютно се присъединявам. Само ще добавя, че секциото и кърменето нямат нищо общо. Аз първото го родих нормално и кърмих година и 9 м. С големи мъки в началото, но тъпо и упорито не се отказах. Второто го родих секцио и още го кърмя, а е на година и 5 месеца. Така че начина на раждане няма нищо общо, просто първия път е по-трудно - и ти не знаеш какво да правиш и си неуверена.

# 10
  • Мнения: 573
Цитат
Най-важното е бързо да изтриеш от главата си всичките абсурдни съвети, дадени от този титан на мисълта, акушерката.

Напълно подкрепям Grinning

И аз раждах секцио по спешност, първите 2 дни бях толкова зле, че нямах сили да се боря с персонала, който му даваше АМ на 3 часа, но след това взех нещата в свои ръце и бебе нон-стоп на гърда. Получих брутални рани, но не се отказах, мазах с разни неща, стисках зъби и се стараех да накарам бебето да отвори широко уста и така да засуче. Научи се в крайна сметка, след две седмици ми се оправиха раните и от тогава нямам такива проблеми. Кърмата не знам кога тръгна, но на 4-тия ден от престоя в болницата вече им отказах АМ и давах да суче почти непрекъснато. Имах ръчна помпа на Авент, на която не стига, че не пусках почти нищо (и до днес така, правила съм няколко спорадични опита), а и имах чувството, че допълнително ми разраняваше зърната. Кърмя вече 11 месеца на поискване, само кърма до 6-ти, после постепенно захранваме по ЗВБ, бебето наддава повече от добре, над кг първите 3 месеца, така че кърма си има, нищо, че помпата смята друго Wink

Бебетата в началото плачат по много различни причини, не само от глад. Най-вече си искат сигурността и спокойствието на утробата и да са нон-стоп залепени за мама. Затова горещо ви препоръчвам да носите бебето в слинг през целия ден и първите месеци да спите в едно легло. Тази близост успокоява много бебето и значително намалява тревожността и ревовете, освен това така се стимулира и кърменето, съответно лактацията и може да сте сигурна, че ще имате повече от достатъчно кърма Simple Smile

Накратко, изхвърлете добавките, мажете зърната, но не ги мийте след кърмене, за да не изсушавате кожата, а и кърмата действа заздравяващо сама по себе си, дръжте бебето максимално близо до вас и на гърда (слинг и съвместно спане поне първите 3 месеца), и ако имате съмнение, че не захапва правилно и раните се задълбочават - вижте се с консултант, може да направите проверка и за къса юздичка, макар че рядко се налага - обикновено и майката и бебето се научават след няколко дни неуспешни опити и раните заздравяват, но е възможно да се наложи и малко помощ отвън Simple Smile

# 11
  • Мнения: 676
Секциото не е причина да нямаш кърма. Пъровото го кърмих 8-9 месеца, второто година и 2 месеца, бях се зомбирала вече.. Разранените зърна мажи с чисто масло, изпитано с първото, беше ги разранил до кръв.. Плачеше ми се от болка

# 12
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Само да допълня, че за разраняването на зърната на мен много ми помогна като си правех компресчета с тампони за грим, напоени с отвара от смрадлика, същата, която използвах за следоперационните шевове. Слагах ги след всяко кърмене, до следващото, изплаквах с вода и давах на бебето да суче.

Потърсете блога на Хедра за кърменето. Препоръчвам "Книга за кърменето" на Хана Лотроп. Заглушете всички негативни мнения за кърменето. Настройте се позитивно. Почивайте си!

По следенето на напипкани и наакани памперси може да се ориентирате дали бебето яде достатъчно. Ако влиза, ще излиза. Ако бебето е доволно, ако наддава, значи е сито. Ако не е доволно, причините се изключват една по една на емпиричен принцип.

Отпуснете се и давайте на бебето да суче всеки път когато дава сигнали за глад. Така кърмата ще се нагоди спрямо него. Може в началото да помогнете малко като изпомпвате поне 20 минути след кърмене, дори на празен ход, но като цяло сукането на бебето е най-добрият стимул за образуване на кърма.

Успех! Честито и здрави бебе! bouquet

П.П. Не съм чула за котка, на която не й стига кърма за собствените й котенца, не намирам причина да има и такива жени (освен онези 3 %, които наистина нямат кърма). Останалото са митове и легенди на капиталистическите народи. Laughing

# 13
  • София
  • Мнения: 1 580
Вече са го писали, но пак да го напиша. Това колко можеш да изпомпаш и колко всъшност имаш са две различни неща. Аз имах ужасно много кърма (след усилена стимулация с чайове и разни билкови илачи в началото), но с помпа не можех да изкарам почти нищичко.
Моят съвет е не да дохранваш с АМ, а да пиеш повече течности, чайове за кърмачки и ако се налага в началото да му даваш да суче по-често. Производството на кърма се регулира именно според нуждите. Колкото повече суче, толкова повече произвеждат млечните жлези. Затова му давай по-начесто, за да ги стимулираш и нещата ще се регулират с времето  Peace

За разранени зърна има доста кремчета по аптеките. Повечето действат много бързо,но чети внимателно. Някои трябва много добре да се отмиват преди кърмене, а това разранява още повече.

Последна редакция: вт, 03 яну 2017, 14:54 от Адри́

# 14
  • Варна
  • Мнения: 633
само да допълня, че не е необходимо да си миеш гърдите преди всяко кърмене, особено пък със сапун  Naughty /тия от Аг са много зле, какви спомени ми изплуваха сега Crossing Arms/ това допълнително раздразнява и прави положението нетърпимо. достатъчно е един път на ден като си вземеш душ  Wink

Общи условия

Активация на акаунт